Geleneksel Tay Masajı, sadece sağlıklı olmakla kalmayıp inanılmaz mükemmel bir rahatlatıcı özelliğe sahip. Thai, Tai veya Tayland masajı olarak da bilinen Tay Masajı’nın tarihi geçmişi günümüzden 2 bin 500 yıl önceye uzanıyor. Temel yapısını Çin’in geleneksel tıbbı ve Hint yogasının oluşturduğu masaj, fiziksel dinlenme ve meditasyon için kullanılan bir terapi yöntemi.

Çoğunlukla bası ve germe hareketleri yapılan masaj bilinen diğer masajlardaki gibi çıplak tene yağlı bir masaj şeklinde uygulanmıyor. Masaj için ince bir keten giyiliyor ve giyinik yapılan masaj yarı sert bir zeminde yapılıyor. Seans sırasına terapistin yönlendirmesiyle sık sık pozisyon değiştiriliyor ve masaj en az 1.5 saat sürüyor.

thai masajı

Geleneksel Tay Masajı

Geleneksel Tay Masajı’nı dünyaya armağan eden ülke Tayland’da masaj ekonomisi, turizm gelirleri içerisinde önemli bir yere sahip. Tayland’ın başkenti Bangkok olmak üzere ülkede turizmle öne çıkan birçok destinasyonda bitkisel masaj, spa ya da aroma therapy tabelası ile hizmet veren irili ufaklı çok sayıda masaj salonu bulunuyor.

Thai masajı, Taycada ‘nuat paen boran’ kelimeleriyle ifade ediliyor. Tam anlamı eski ya da geleneksel masaj olan Geleneksel Tay Masajı’nın kökeni Hint Yarımadası’na dayanıyor. Temelinde Ayurveda ve Yoga teknikleri bulunan masajın bütün bir fiziksel deneyimin yanında hem rahatlatıcı hem de sağlıklı bir etkisi var. Batıda genel olarak bilinenin aksine geleneksel Tay masajında seks ile alakalı bir şey bulunmuyor.

Malta

Masaj seansının başında, kişi rahat ve geniş pijamaya benzer giysiler giyer ve yer üzerinde bir mata uzanır. Masaj yapan kişi ellerini, parmaklarını, dirseklerini ve ayaklarını kullanarak kişinin vücudunda ritmik baskılar uygular. Tay masajı geleneksel olarak vücuttaki ‘Sen yolları’ adı verilen, ‘enerji yolları’ ya da meridyenleri izleyerek yapılıyor. Masajı yapan kişi masaja sırt üstü yatmış müşterinin ayak ve bacaklarından başlar. Daha sonra uygulayıcının stiline bağlı olarak eller, kollar sırt, boyun ve kısa bir baş ve yüz masajı olarak devam eder.

Normalde geleneksel Tay masajında yağ kullanılmaz, ancak çoğu salonda bulunan yağı kullanmak isteyenlerden ekstra ücret alınır. Masaj, ortalama 1.5-2 saat sürer ve ritmik baskı ve parmakların çekilmesi, kulakların ve uzuvların boğum yerlerinin ‘kıtlatılması’ ve hatta kişinin sırtının üzerine çıkıp çiğnenmesi gibi vücudu esnetme hareketleri de bu süre içerisinde yer alır.

Geleneksel Tay Masajı, çok acı verici gibi gözükse de iyi eğitim almış ve sertifikalı bir uygulamacı tarafından yapıldığı zaman çok rahatlatıcı ve sağlıklı bir terapi olarak kabul ediliyor. Masaj salonunun kurallarına ve size masaj yapan kişinin durumuna göre masaja ‘ekstra’ seks hizmeti de dâhil edilebiliyor. Bazı yağlı masajlar ‘mutlu masaj’ haline dönüşüp ve mastürbasyon ya da oral seks gibi aktivitelerle mutlu sonla bitebiliyor. Masaj salonunun kalitesi düştükçe, masajdan çok seks için hizmet veriliyor. Sağlık için kaliteli masaj istiyorsanız, kaliteli masaj salonlarını tercih etmekte yarar var.

Ayak Masajı

thai ayak masajı

Ayak masajı, isminden de anlaşıldığı gibi kişinin ayağına yapılıyor. Aynı zamanda ‘ayak refleksoloji masajı’ olarak da bilinen bu masaj, Çin inanışına göre ayak üzerindeki belli refleks bölgelerinde bulunan ve vücudun farklı organlarını etkileyen noktaları tetikleyerek ilgili organın veya bölgenin tedavisinde ve semptomların giderilmesinde kullanılıyor.

Yapın çalışmalar ayak masajının stresi de aldığını gösteriyor. Başta kalp hastalıkları olmak üzere birçok hastalığın kaynağı olan stres, profesyonel ayak masajı ile dolaylı yoldan azaltılıyor ve kişinin sağlığını olumlu bir şekilde etkiliyor.

Geleneksel Tay Masajı’nın faydaları

Geleneksel Tay Masajı, kasları gevşetmek, belirli bölgelerdeki ödemi azaltmak, gerilme ve burkulma gibi yaralanmalarda iyileşmeyi hızlandırmak amacıyla uygulanıyor. Tay masajını uygulayan eğitimli kişiler esnetme ve germe yöntemleriyle kişiye müdahale ediyor. Kan dolaşımını hızlandırıp enerji vermesiyle de ünlü masaj sinirlere uygulanan baskıyla kişinin stresini azaltmasına yardımcı oluyor.

Masaj sırasında bazı hareketler sert gelse de seans bitiminde kaslar gevşer, stresten arınılır, bölgesel ağrılar ve yorgunluk azalır, kan dolaşımı hızlanarak vücuda enerji gelir.

thai masajı
Thai Masajı

Body Masaj

Tayland’da masaj salonlarının çoğu klasik Tay masajı yapılıyorsa da adından çokça söz edilen ve köpüklü masaj olarak da adlandırılan Body Masaj, geleneksel vücut masajı olmaktan çok daha öte bir şey. Erotik masaj olarak da adlandırılan bu masaj sağlık için değil daha çok seks için yapılıyor.

Güneydoğu Asya’nın turizm cenneti Tayland, doğal güzellikleri, zengin tarihi ve kültürel mirasının yanı sıra vücudu dinginleştiren Geleneksel Tay Masajı ile de ziyaretçilerini cezbediyor.

6 Yorumlar

  1. Birde ben istanbuldan gidip orda yaşamak istiyorum. Mesala kaç parayla gitsem orda 3+1 3 tane ev alabilirim, rahat yaşayabilirim? Para değri neye kaca geliyor bizim liramızla? Acaba 20 bin türk lirasıyla gitsem 5 ay yaşayabilir miyim? Biraz da cimriyimdir?

      • Merhaba, Nısan ayının ortasında 1 haftalıgına Tayland’a gitmeyi dusunuyorum. Orada bana rehberlik edecek bir arkadaşla iletişime geçmek istiyorum. Bu konuda yardımcı olur musunuz?

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz