Fiji, Okyanusya kıtasında,Pasifik Okyanusunun güneyinde, 150 milyon yıl önce volkanik aktivitelerle oluşan 333 adadan oluşan bir ülke. Fijililer, Adaya gelen ünlü kaşif Kaptan James Cook’un denizcileri tarafından ‘korkunç savaşçılar ve şiddetli yamyamlar’ olarak tanımlanmış.

Şu an oldukça sıkı Hıristiyan olan Fijililerin geçmiş dönemlerdeki yamyamlıklarının yerini, kocaman gülümsemeleri almış. Türkiye’ye vize uygulamayan ülkelerden biri olan Fiji, ülkeye girişte havalimanında 4 ay vize veriyor.

Yeni Zelanda‘nın Auckland sehrinden 3,5 saatlik bir uçuşla Nadi havalimanına vardım. Pasaport kontrolüne geçişten önce bizi Fiji yerel kıyafetleri içerisinde, güler yüzleriyle bir müzik grubu şarkılarla karşıladı.

Diğer ada ülkeleri gibi Fiji’de ülkeye girişte yiyecek, meyve, tohum ve benzeri şeyleri bagaj ve beyanlarla kontrol ediyor, ancak Yeni Zelanda’nın girişindeki gibi özel teknolojiler ve köpek yoktu. Doğrusu x-ray cihazı dışında hiç bir kontrol yoktu. Çantamdaki bir elmayı çıkarıp görevliye gösterince, üzerinde karantinalı yiyecekler yazan kutuya atmamı işaret etti.

Malta

Fiji vizesi

Pasaport kontrolünde 120 günlük Fiji vizesi alıp çıkışa geçtiğimde üzerinde ismim yazılı kağıtla beni Jit adında Fijili taksi sürücüsü karşıladı. Fiji’nin ilk ve en ski köylü olan Viseisei Köyü‘nde kalacağım. Couchsurfing sitesi aracılığıyla kalacağım yeri ayarlamıştım.

1960 model Toyota’sı ile, şeker kamışı tarlaları arasında uzanan bozuk bir yolla Viseisei Köyü‘ne doğru yola çıktık. Yol çalışmaları dolayısı ile bir süre yolda beklemek zorunda kaldık. Malezya Eximbank’ın desteğiyle yol yenileme çalışmaları sürüyordu, ancak yapılmış yollar bile vasatın altında kalıyordu.

Yol çevresinin doğası göz kamaştırıcı, ormanlarla kaplı tepeler ve şeker kamışı bahçeleri sizi karşılıyor.

Day 269: Fiji:1 Nadi, 30 Mart 2011

3 Yorumlar

  1. Kemal’cim yazmıştım sana.. resimler hala görünmüyor ya da ben görmüyorumm…
    Sevgiler İzmir’in bahar gelmiş, güneşli gününden….

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz