malta

Fiji, Okyanusya kıtasında,Pasifik Okyanusunun güneyinde, 150 milyon yıl önce volkanik aktivitelerle oluşan 333 adadan oluşan bir ülke. Fijililer, Adaya gelen ünlü kaşif Kaptan James Cook’un denizcileri tarafından ‘korkunç savaşçılar ve şiddetli yamyamlar’ olarak tanımlanmış.

Şu an oldukça sıkı Hıristiyan olan Fijililerin geçmiş dönemlerdeki yamyamlıklarının yerini, kocaman gülümsemeleri almış. Türkiye’ye vize uygulamayan ülkelerden biri olan Fiji, ülkeye girişte havalimanında 4 ay vize veriyor.

Yeni Zelanda‘nın Auckland sehrinden 3,5 saatlik bir uçuşla Nadi havalimanına vardım. Pasaport kontrolüne geçişten önce bizi Fiji yerel kıyafetleri içerisinde, güler yüzleriyle bir müzik grubu şarkılarla karşıladı.

   

Diğer ada ülkeleri gibi Fiji’de ülkeye girişte yiyecek, meyve, tohum ve benzeri şeyleri bagaj ve beyanlarla kontrol ediyor, ancak Yeni Zelanda’nın girişindeki gibi özel teknolojiler ve köpek yoktu. Doğrusu x-ray cihazı dışında hiç bir kontrol yoktu. Çantamdaki bir elmayı çıkarıp görevliye gösterince,  üzerinde karantinalı yiyecekler yazan kutuya atmamı işaret etti.

Fiji vizesi

Pasaport kontrolünde 120 günlük Fiji vizesi alıp çıkışa geçtiğimde üzerinde ismim yazılı kağıtla beni Jit adında Fijili taksi sürücüsü karşıladı. Fiji’nin ilk ve en ski köylü olan Viseisei Köyü‘nde kalacağım. Couchsurfing sitesi aracılığıyla kalacağım yeri ayarlamıştım.

malta

1960 model Toyota’sı ile, şeker kamışı tarlaları arasında uzanan bozuk bir yolla Viseisei Köyü‘ne doğru yola çıktık. Yol çalışmaları dolayısı ile bir süre yolda beklemek zorunda kaldık. Malezya Eximbank’ın desteğiyle yol yenileme çalışmaları sürüyordu, ancak yapılmış yollar bile vasatın altında kalıyordu.

Yol çevresinin doğası göz kamaştırıcı, ormanlarla kaplı tepeler ve şeker kamışı bahçeleri sizi karşılıyor.

Day 269: Fiji:1 Nadi, 30 Mart 2011

8 YORUM

 1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

  150,0k Takipçiler
  Takip et
     
   
 2. Kesinlikle Fiji’ye gitmeyin. Fiji’ye eşimle beraber tatile gitmiştik. Halk bilindiği üzere farklı dinlere mensup. Müslüman olduğumuzu öğrenince çok kaba davrandılar. Azınlıkta olan Müslümanlar var ve baskı altındalar. Turistler eğer Müslümansa alkol tüketmiyorsa personelin davranışları başkalaşıp kaba davranıyorlar. Hatta biri siyaset konuştu, Müslümanlar çağ dışı diycek kadar ezik bilgisiz kulaktan dolma bilgilerle bizleri aşağıladılar.

  • Fiji’de 2 haftam geçti ve hem yerlilerin köyünde hem de ailelerin yanında ve Adalarda kaldım. Hiçbir yerde din veya benzeri ayırımcılığa maruz kalmadım. Ne tür kabalıkta bulundular? Başka milletlerin siyaset konuşması ve olumlu olumsuz bir inanç veya bir şeyler hakkında negatif şeyler söylemesi fikir özgürlüğüdür. Tıpkı sizin şu an bu blogda fikirlerinizi söyleyip insanlara “gitmemelerini” tembihlemeniz gibi.

   Eğer orada eleştiriel bir yaklaşım sergilediyseler orada size söz hakkı düşmüştür. Gereken cevabı vermişsinizdir diye düşünüyorum. Diğer yandan Fiji coğrafyası harikulade. Gitmeye, görmeye, keşfetmeye değer bir yer.

   Aynı mantıkla bakarsak bizim millet de batılılardan çoğunlukla nefret ediyor. Onların da ülkemize gelmemesi gerekir.

  • Nevin hanım Fiji’de yaşamış biri olarak söylediklerinize kesinlikle katılmadığımı belirtmek isterim. Fiji halkı bu dünya üzerinde karşılaştığım en candan ve en pozitif halk. Türkiye’nin nerede olduğundan bile haberleri yok, islam ile ilgili bildikleri adaya 1800’lerin sonunda gelen ve bir kısmı müslüman olan Hintlilerden ibaret. Onların bile herhangi bir ayrımcılığa maruz kaldıklarından şikayet ettiklerini duymadım. Ayrıca kimse bana hangi dine mensup olduğumu sormadı, bir kere bile din ile alakalı bir konuşma içerisinde bulmadım kendimi. Şu an yaşadığım Portekiz’de Hintli, Bangladeşli, Pakistanlı müslümanlar yaşıyor olmasına rağmen bir tane bile camiye rastlamadım ama Fiji’deki evime yakındaki camiden ezan sesleri gelirdi. Bu sebeple Fiji’ye gitmeyi düşüneceklerin dini ayrımcılık konusunda olumsuz bir düşünceye kapılmalarının yersiz olduğunu düşünüyorum.

   Hemen tüm yerli halkının hizmet sektöründe, yüzlerinde kocaman bir gülümsemeyle çalıştığı bir ülkede siz çok yanlış insanlara denk gelmiş olmalısınız.

 3. Kemal’cim yazmıştım sana.. resimler hala görünmüyor ya da ben görmüyorumm…
  Sevgiler İzmir’in bahar gelmiş, güneşli gününden….

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın