Doğu Anadolu‘da tarihi Harput Kalesi’nin eteklerine kurulu olan Elazığ, Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden. Tarihi eserleri, doğal güzellikleri, sağlık merkezleri, kutsal yapıları ve kendine has kültürel dokusuyla Anadolu’nun zengin tarihi geçmişini yansıtan şehir son yıllarda özellikle iç turizmde hareketlilik yaşıyor.

Doğu Anadolu Bölgesinin en gelişmiş şehirlerinden biri olan Elazığ’dan kayak merkezlerinden mesire alanlarına, müzelerden termal kaynaklara, damak çatlatan lezzetlerden yöresel ürünlere kadar birbirinden güzel alternatifler bulunuyor.

elazığ nerede

Elazığ hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Elazığ’ın günümüzdeki kent merkezi yerleşim yeri olarak daha yeni bir bölge olmasına rağmen Elazığ’ın tarihi Harput’la birlikte anılıyor. Kaynaklara göre MÖ 2 binli yıllara uzanan tarihi ile Harput’un ilk yerleşimcileri Hurriler.

Hititler, Urartular, Romalılar, Bizanslılar, Araplar, Anadolu Selçuklu ve Osmanlı egemenliği altına giren Elazığ, Doğu Anadolu’da coğrafi konumu nedeniyle doğu ve batı arasında etkileşime açık bir bölgede yer alıyor.

Malta

Türkiye’nin en kalabalık 37. şehri olan Elazığ’ın nüfusu 597 bin, yüzölçümü ise 9.153 km². Elazığ’ın trafik plaka kodu 23, telefon alan kodu ise 424. Merkez ilçesiyle birlikte 11 ilçesi bulunan Elazığ’ın ilçeleri: Alacakaya, Arıca, Ağın, Baskil, Karakocan, Keban, Kovancılar, Maden, Palu ve Sivrice.

Daha uygun bir Elazığ tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur blog yazım size yol gösterebilir.

Elazığ nerede📍

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi’nin Yukarı Fırat Bölümü’nde yer alan Elazığ, bölgenin güneybatısında konumlanıyor. Elazığ, doğudan Bingöl, kuzeyden Keban Baraj Gölü aracılığıyla Tunceli, batı ve güneybatıdan Karakaya Baraj Gölü aracılığıyla Malatya, güneyden ise Diyarbakır ile komşu.

ⓘ Elazığ gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Elazığ’a nasıl gidilir ✈️

Elazığ’a hava yoluyla nasıl gidilir: Elazığ Havalimanı, şehir merkezine 12 km uzaklıkta. Elazığ’a İstanbul, Ankara, Bursa ve İzmir’den direkt uçak seferleri yapılıyor.

Elazığ Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım: Elazığ Havalimanı’ndan kent merkezine ulaşım için HAVAŞ, taksi, araç kiralama ve transfer aracı seçenekleri bulunuyor.

Elazığ Havalimanı’na inen her uçak için HAVAŞ tarafından servis düzenleniyor. Şehir merkezine ulaşım için en ekonomik ve konforlu seçenek HAVAŞ servisleri. Havalimanı-şehir merkezi yolculuğu 30 dakika sürüyor, bilet ücreti ise 9 TL.

HAVAŞ servisinin güzergahı ise şöyle: Elazığ Havalimanı, Otogar, Doğu Garajı, Ordu Evi, Beyaz Çeşme, Hozat Garajı, Öğretmen Evi, DSİ, Karayolları, Orman Bölge Müdürlüğü, Ramada Otel, Çaydaçıra Sabuncu Kavşağı, Çocuk Islah Evi, Belediye, Park 23, Hazardağlı Kavşağı, Tedaş, Tofaş Kavşağı, Abdullah Paşa Trafo Durağı.

elazığ nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Elazığ’a kara yoluyla nasıl gidilir: Elazığ’a Türkiye’nin dört bir yanından direkt otobüs seferleri bulunuyor. Batıdan D300 ve D885 karayolu ile diğer şehirlerle bağlantısı bulunan Elazığ’ın Ankara’ya uzaklığı 770 km, İstanbul’a 1.221 km, İzmir’e uzaklığı ise 1.285 km.

Elazığ’a feribotla ulaşım: Elazığ ile Tunceli’nin Pertek ilçesi arasında düzenli feribot seferleri yapılıyor. Her iki şehir arasındaki ulaşım feribotla karayoluna göre daha kısa sürede yapılıyor.

Elazığ’a demiryoluyla ulaşım: Malatya’dan gelen ve Maden ve Ergani ilçeleri üzerinden Diyarbakır’a bağlanan demiryolu Elazığ’dan geçerek Van’ın Tatvan ilçesine ulaşıyor. Fırat Ekspresi ile Adana-Elazığ arasında her gün, Van Gölü Ekspresi ile Elazığ’dan Ankara ve İstanbul’a haftada iki gün tren seferleri yapılıyor.

Tarihi Harput Kalesi’nin eteklerine kurulu olan Elazığ‘da kenti keşfetmeye başlamak için ilk adres Harput Kalesi olmalı. İnşası sırasında süt kullanılması nedeniyle ismini bu yapım tekniğinden alan Süt Kalesi, Hazar Gölü, Buzluk Mağarası, Ulu Camii, Sori Şelalesi, Hazarbaba Dağı, Golan Kaplıcaları ve Elazığ Arkeoloji Müzesi şehirde ziyaret edilmesi gereken yerler arasında.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz