Selçukluların Anadolu’ya gelişini kolaylaştırmak için mücadele veren ve Kars tarihi için büyük önem taşıyan Ebul Hasan El Harakani Türbesi, Kars’ın merkezinde Kaleiçi Mahallesi’nde yer alıyor.

Kars’ın Yahniler Dağı’nda düşmana karşı savaşırken 1033’te şehit düşen Ebu-l Hasan El Harakani’nin türbesi her yıl yüzlerce kişi tarafından ziyaret edilen kutsal bir yapı. Karslıların Harakani’ye verdiği değerden ötürü Kars Havalimanı’nın ismi de Harakani adını taşıyor.

Ebul Hasan Harakani Türbesi

Ebul Hasan Harakani Türbesi, Kars

Kars’ta düşmana karşı savaşırken 1033’te şehit düşen Ebul Hasan Harakani için ilk türbe 1064’te Kars’ın Alpaslan tarafından fethedilmesi sırasında inşa edildi. Yüzyıllar içerisinde geçirdiği değişikliklerle günümüze kadar ulaşan yapı, kentin en önemli tarihi noktalarından biri.

Türbenin yanında Evliya Camii olarak anılan bir de ibadethane var. Cami ve türbenin bulunduğu alanda 21 adet mezar var. Üzeri kubbe ile örtülü türbenin kubbesinin dışı çinilerle kaplı. Duvarlarında 3 küçük pencerenin yer aldığı türbenin giriş kapısının üzerinde kitabesi bulunuyor. Ayrıca türbe avlusunun girişinde de 1564 tarihli bir kitabe var.

Malta

Türbenin giriş kapısında bulunan 1617 tarihli Osmanlıca kitabe kubbeli şadırvanın giriş kapısına orijinal hali ile yerleştirilmiş. Mehmet Derviş Paşa tarafından 1617’de (Hicri 1026) yaptırılan kitabede, Osmanlıca ‘Hak nasip etti yapıldı merkad-i nev gülzar. Ebul Hasan Harakan şeyhi yattuğu bu yerdir’ yazıyor.

Evliya Camii külliyesindeki kubbeli şadırvanın içerisindeki Harakani türbesinin etrafındaki 21 mezardan biri 1767’de ölen Kars Beylerbeyi Kethüda Mehmet Paşa’ya ait kavuklu mezar. Bu mezar Kars’taki tek kavuklu mezar unvanını taşıyor.

Külliye içerisindeki bir diğer önemli mezar da 1877-1878 Osmanlı-Rus Savaşı’nın yaşandığı, Kars’ın 40 yıl Rus işgali altında kaldığı dönemde şehirdeki Ermeni ve Rus baskılarına karşı bölgede yaşayan Türklerin başka yere göç etmelerini önleyen Evliya Camii’nin o günkü imamı Hafız Kurban Efendi’nin mezarı.

Ebul Hasan Harakani Türbesi

Kars gezilecek yerler listesindeki Ebul Hasan Harakâni Türbesi ve Evliya Camii Külliyesi, günümüzde Vakıflar Genel Müdürlüğü’nün mülkiyetinde bulunuyor. Yapı, Erzurum Kültür ve Tabiat Varlıkların Koruma Bölge Kurulu’nun tescili ile koruma altında bulunuyor.

Ebul Hasan Harakani Türbesi
Adres:
Kaleiçi Mahallesi, Ozanlar Sokak Merkez, Kars karskulturturizm.gov.tr
Telefon: +90 (474) 2122179

Ebul Hasan Harakani Türbesi’ne nasıl gidilir

Ebul Hasan Harakani Türbesi, Kars’ın merkez Kaleiçi Mahallesi’nde yer alan Ozanlar Sokak’ta bulunuyor. Türbeye ulaşım yürüyerek ya da dolmuşla sağlanıyor.

Kars Harakani Havalimanı’na İstanbul Havalimanı, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı, Ankara Esenboğa Havalimanı ve İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları, AnadoluJet, SunExpress ve Pegasus Hava Yolları’nın direkt uçak seferleri var. Havalimanı şehir merkezine 5 km uzaklıkta. HAVAŞ ve dolmuşla şehir merkezine gidilebiliyor.

2 Yorumlar

  1. Kars E’bul Hasan Harakan-i Hazretleri gezilmesi ve görülmesi gereken bir yer. Ulaşım ve detaylı bilgi için civanmert.org adresinden ulaşabilirsiniz.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz