Hurgada, Mısır’ın Kızıldeniz kıyısında yer alan bir tatil şehri. Deniz, güneş ve kum tatilinin keyfinin doya doya yaşanabileceği bir yer olmasının yanı sıra, Mısır’ın antik döneminin en önemli miraslarından Karnak ve Krallar Vadisi’nin yer aldığı Luksor‘a yakınlığı, dalış sporu için sunduğu zengin seçenekler; çöl ve bedevi hayatını yakından izlemek için alternatif safarileri ile de göz dolduruyor.

Yıllar önce Dubai’de çölde safariyi deneyimlemiştim. Tabi Dubai çölleri tamamen kumdan oluşuyordu. Hurgada‘da ise çöl, etkileyici dağların arasında bir plato haline yer alıyor. Kızıl kum tepeleri halinde değil.

Safari Land Desert Adventure denen oldukça dolu ve renkli bir günlük aktivite turuna katıldım. Aktivite programında Quad Runner Safari, Spider Riding (Örümcek denen garip bir aracı çölde kullanıyorsunuz), Desert Safari by Jeep (Bir şöförün kullandığı 4X4’le bedevi köyüne gidiyorsunuz), Bedevi Kampı, Bedevi Köyü Alışveriş (el dokuma ürünleri, hediyelik eşya), deveye binme, kısa bir yürüyüş ve yüksek bir tepeye tırmanma (isteyen), Desert Show (oryantal, tennura dansı ve şovlar) vardı. Otelden yarım saatlik bir seyahatle, çölde yer alan Safari Land kampına ulaşılıyor.

Yaklaşık 20 kişilik gruba ATV araçlarının nasıl kullanılacağı konusunda önce brifing veriliyor. Yaklaşık 1 saat süren çölde ATV Safari sonrasın, yarım saat süren Spider Riding aktivitesine geçiliyor. Daha sonra da Jeep’lere doluşup çöle doğru yola koyulduk. Uzaktan belli belirsiz olan, etkileyici dağların arasına kadar yol aldık. Yol engebeli ve sarsıcı olsa da manzara şahane!


Desert Safari by Jeep, Hurghada, Egypt
Desert Safari by Jeep, Hurghada, Egypt
Jeeple Çöl Safarisi, Hurgada, Mısır
Jeeple Çöl Safarisi, Hurgada, Mısır

Hurgada’da yapılacak şeyler içerisinde ilk sıralara konması gereken bir tur. Türk Hava Yolları haftada 4 tarifeli seder düzenliyor. Keyifli bir tatil yeri arayışında olanlara tavsiye ederim.

1 YORUM 💬

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın