Torosların en yüksek zirvelerinden birisinde kurulu olan Davraz Kayak Merkezi, Isparta’da kayak, snowboard, tur kayağı, dağcılık gibi kış sporlarını yapabileceğiniz bir merkez. Ege ve Akdenizdeki nadir kayak merkezlerinden biri.

1995’ten bu yana kış turizmine hizmete açık olmasına rağmen Uludağ, Kartalkaya, Palandöken, Erciyes ve Sarıkamış gibi ülkemizin bilinen kayak merkezlerimizin yanında adını henüz duyurmaya başladı.

Isparta’ya geçmişte birkaç defa gitmiş olmama rağmen hiç kış mevsiminde gitme fırsatı bulamamıştım. Bu defa sırf kayak merkezini görmek ve snowboard öğrenmek için gittim.

Davraz Kayak Merkezi

Isparta’nın Davraz Kayak Merkezi’nde kayak sezonu, mevsimsel değişikliklere bağlı olarak aralık ayının sonunda başlayıp mart ayının başına kadar devam ediyor. Kar kalınlığı ortalama 50 ila 250 cm arasında değişiyor.

Davraz’ın pistleri, amatör veya profesyonel tüm kayakçılara kuzey disiplini, alp disiplini, tur kayağı ve snowboard yapma imkânı sunuyor. 1650-2150 metre arasında uzanan, toplam uzunluğu 23 km’ye ulaşan 13 pist var. Profesyonel kayakçılar için de beni gibi başlangıç seviyesinde olanlar için de oldukça iyi. Kayak merkezinde çığ ve kaybolma tehlikesi yok. Bölgede az miktarda ağaç var.

   

Davraz Kayak Merkezi Pistler

Isparta Davraz Kayak Merkezi’nde, dağın yüksek yamaçlarında kayak veya snowboard yaparken Isparta Ovasını ve Eğirdir Gölünü farklı açılardan görebiliyorsunuz.

Kayak merkezinde 2 adet telesiyej, bir adet teleski (T-Bar) ve 300 metre uzunluğunda 2 adet babylift var.

davraz pistler
Davraz 1. Telesiyej

Birinci telesiyej hattı 1211 metre uzunluğunda ve saatte 1000 kişi taşıyabiliyor. 1670 metrede başlayan hat, kayakçıları ve snowboardcuları 1960 metreye 10 dakikada ulaştırıyor.

Burada bulunan kafenin genişçe bir terası ve şahane bir manzarası var. Benim bulunduğum haftasonu ziyarete gelenlerle tıka basa doluydu. Kafelerde sıcak ve soğuk içecekler, sucuk, köfte gibi seçenekler var.

Sadece kar deneyimi ve manzara görmek için geliyorsanız, uzun sürebilecek telesiyej kuyruklarından kurtulmak için erkenden çıkmanızı tavsiye ederim. Kafeteryanın arkasında yer alan, sadece kayakçılara ve snowboardculara hizmet veren ikinci telesiyej hattı var.

Davraz Kayak Merkezi
Sirene otel penceresinden babylift bölgesi

İkinci telesiyej hattı 936 metre uzunluğunda ve saatte 800 kişiyi taşıyabiliyor. 1950 metreden başlayan hat 2250 metreye çıkıyor. Alternatif olarak da 1961 metrede başlayıp 2100 metrede sona eren 624 metrelik T-Bar seçeneği de var.

Davraz Kayak Merkezi
Isparta Davraz 1. Telesiyej
davraz hakkında bilgiler
Davraz 1. Telesiyej indirme noktası

Davraz’da mavi renkli pistler acemi kayakçılar için, kırmızı renkli pistler orta düzeyli kayakçılar, siyah renkli pistler ise usta kayakçılar için planlanmış.

Yükseltisi 1650–1982 metre arasında yer alan kayak pisti acemi kayakçılar tarafından kullanılıyor. Mavi renkli olan pistte yamaç eğimi %10-50 arasında değişiyor.

Orta ve usta kayakçıların kullandığı diğer 4 pist 1982–2086, 1950–2024, 1950–2086 ve 1950–2350 metre yükseltiler arasında uzanıyor.

Davras Kayak Merkezi
Davras 2. Telesiyej

Davraz Skipass ücretleri

Skipass Ücretleri 1 Çıkış 5 Çıkış 10 Çıkış Günlük Sınırsız
Hafta içi 9TL 32TL 45TL 45TL
Hafta sonu /Sömestr 13TL 45TL 65TL 85TL

Davraz Skipass fiyatları dağ otellerinde kalıyorsanız daha indirimli. Kaldığım Sirene Davras Otelde Sınırsız Skipass hafta içi 25 TL, haftasonu ve sömestrde 45 TL olarak inidirimliydi. Daha uzun dönem kayak yapmak isteyenler için standart skipas fiyatları ise:

Limitsiz 2 günlük hafta içi 75TL hafta sonu 130TL
Limitsiz 3 günlük hafta içi 105TL hafta sonu 155TL
Limitsiz 4 günlük hafta içi 120TL hafta sonu 185TL

Davraz Kayak Merkezi, Isparta İl Özel İdaresi tarafından işletiliyor. Özel İdareye bağlı Davraz Turizm Merkezi Hizmet Birliği web sitesi https://davrazkayakmerkezi.org/ sayfalarında kayak merkezinin güncel bilgilerine ulaşabilirsiniz.

davraz snowboard
Davraz’da Snowboard kursu aldım

Davraz’da nerede kalınır

Kayak merkezinde konaklayabileceğiniz 3 konaklama tesisi var. Isparta Davraz’ın en büyük oteli 4 yıldızlı Sirene Davras Otel’de kaldım. Bir kayak oteli olarak beklentileri yeterince karşılıyor. 10 dakika az bir sürede telesiyeje, sadece 3 dakikada babylift bölgesine ulaşıyorsunuz.

Sirene Davras kurs ücretleri

Sirene Davras Otelde sertifikalı eğitmenlerden dileyen kayak veya snowboard kursu alabiliyor. Kayak malzemeleriniz yoksa otelden kiralayabiliyorsunuz. Ben tüm malzemeleri otelden temin ettim.

Kayak Takımı (Kayak, kayak ayakkabısı, baton): 50TL
Snowboard (Board ve bot : 60TL
Kayak Kıyafeti (Alt, üst, eldiven ve gözlük ): 60TL

Ders saat ücretleri ise kayak 160TL, Snowboard 180TL

davrazda nerede kalınır
Davras Sirene Otel

Otel tam pansiyon olarak hizmet veriyor. Akşam yemekleri dahil. Su ve soda dışındaki alkol ve diğer içecekler ekstra. 280 yatak kapasiteli otel ayrıca SPA merkezine de sahip. Pazar geceleri pistten meşalelerle inilen bir şovları var. Varillerde yanan ateş başında izleyebiliyorsunuz. Hafta sonları canlı müzik konserleri var. Kayak dışında vakit geçirmek isteyenler için masa tenisi, bowling ve bilgisayar oyunları var.

Davras Sirene Otel dışında, S. Demirel Üniversitesine ait 84 yatak kapasiteli uygulama oteli ile 55 yatak kapasiteli Isperia Davraz Hotel var. En yakın yerleşim yeri olan Çobanisa Köyü 8 km uzaklıkta yer alıyor. Köyde de 24 yatak kapasiteli, Davras Dağ Evleri adıyla bilinen 1 adet pansiyon var. Ayrıca Eğirdir ve Isparta merkezde bulunan otellerden de faydalanılabilir.

davraz nasıl bir yer
Davraz Dağı zirvelerinden biri
davraz fotoğrafları
Kayak bilmeseniz dahi kar keyfi ve güzel fotoğralar için Davraz’a gidilir.

Davraz’a nasıl gidilir

Akdeniz bölgesinin Göller yöresinde yer alan Davraz Dağı, Eğirdir ve Kovada Gölleri arasında yükseliyor. Kayak merkezine giden asfalt yol benim gittiğim ocak ortasında gayet iyi durumdaydı. Her türlü araçla yolu rahatlıkla gidebilirsiniz. Güvenlik için kış lastiğiniz olmasında fayda var. Sadece kayak merkezinin olduğu asfalta üzerinde kar vardı.

Kayak merkezi Isparta merkeze 26 km, Isparta Havalimanına 50 km, Eğirdir merkeze 23 km, Antalya Havalimanına 125 km ve Antalya merkeze (2 saat) 140 km, Konya’ya 232 km (3 saat), Denizli’ye 194 km (2,5 saat) uzaklıkta.

İstanbul’dan Isparta Süleyman Demirel Havalimanına günde sadece 1 sefer yapılıyor. Türk Hava Yolları dışında başka uçuş yok. Kayak takımlarını THY ücretsiz taşıyor. Havalimanından kayak merkezine ulaşım 1 saat sürüyor.

Isparta otogarı yanındaki petrol istasyonundan Davraz’a her sabah saat 09:00’da kalkan toplu taşıma ulaşımı var (30TL). Dönüşü 15:00 – 16:00 arası oluyor.

Bizevdeyokuz ekibinin de Davraz Kayak Merkezi hakkında bilgiler içeren blog yazısında güzel tavsiyeler var. Göz atın.

Isparta’nın gururu Davraz Kayak Merkezi, Türkiye’de altyapısı önceden hazırlanmış tek kayak merkezi olarak adını gelecekte ülkemizin önemli ve tercih edilen kayak merkezlerinden biri olacağına eminim. Kış sporlarını seviyorsanız burayı da listenize alın. Bahar ve yaz döneminde de gül festivali ve lavanta için yine Isparta ve Burdur yöresi gidilebilecek alternatif rotalardan biri.

6 YORUM

  1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

    148,6k Takipçiler
    Takip et
       
     
  2. Toplu taşıma ulaşımı zayıf, araçla gidiyorsanız sorun yok ama, yine de kayak merkezinde bazı yollar karlı olduğundan lastikleriniz iyi olsun. Oteller tatillerde dolu oluyor, kalabalık oluyor, öncede rezervasyon yapın derim. Pistler güzel, bazen çok rüzgar oluyor ama şansınıza artık.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın