Sidi Bou Said, şahane bir Akdeniz manzarasına nazır kurulmuş bir Tunus şehri. Şehir, Tunus’un kuzeyinde yer alıyor ve tepeden harikulade bir Akdeniz’in mavisine bakıyor. Beyaz badanalı evleri, mavi panjurlu pencereleri ve begonvillerin süslediği sokaklarıyla bambaşka bir atmosfere sahip.

Buraya benzetecek bir yer varsa o da Yunanistan’ın Santorini adası olur herhalde. Yamaç üzerinde, birbiri üstüne sıralanan evler ve kafelerin arasında dolaşmak keyifli. Birbirinden ilginç kapılar, mavi pervazlarıyla dikkat çeken pencereler, cumbalar ve hemen her duvardan sarkan sarmaşıklar ve begonviller bu keyfin başlıca nedeni.

Sidi Bou Said Tunus

Sidi Bou Said şehri sakinlerince kutsal kabul edilen, yasemin çiçekleri satan çocuk.

Cruise gemisi ile gelen turistler ise buradaki esnafın başlıca gelir kaynağı. Şehrin taş döşeli sokaklarının etrafında sıralanan esnaf dükkanlarında ne yok ki! Cruise rotalarında alışveriş açısından da akılda tutulması gereken bir yer. Akla gelecek her türlü hediyelik eşyayı bulmak mümkün.

Pullmantur Sovereign Gemisi ile yaptığım Akdeniz Turu’nun 4. ülkesiydi Tunus. Biraz aceleyle sokaklarında gezmiş olsam da etkilendiğim ve bana ilginç gelen bir şehir oldu Sidi Bou Said.


5 YORUM 💬

  1. Tunus da artık terörden dolayı çok etkilenen bir ülke. Çok güzel plajları ve tarihi şehirleri var ama ne yazık ki rahat bırakmıyorlar.

  2. Dünyanın farklı bölgelerinde çocukları işin içine katarak gelir sağlamaya çalışan aileler var. Tüm önlem ve çabalara rağmen işin duygusal boyutunu kullanmaktan vazgeçmeyecekler. Bizlere de bu anları aktarmak kalıyor.

  3. Sidi Bou Said bana da fotoğraftakine benzer yelek giymiş çocuk satıcıları hatırlatıyor. Sahra çölünden toplanmış oradaki halkın “çöl gülü” adını verdikleri kumun kristalleşmesi sonucu oluşmuş çiçekler her tezgahta her eldeydi. Tabi satış kısmı değildi beni düşündüren. O çölde o gülleri arayıp tarayanlar, bulup getirenler…Çöl bu. Ucu bucağı yok ki!

  4. Sidi Bou Said’i 2009 yılının Kasım ayında ziyaret etme fırsatı bulmuştum ve çok beğenmiştim. Bende yarattığı his “samimiyet” olmuştu. Bu şirin Akdeniz şehrini görmeden, Tunus ile ilgili yorum yapmayın derim.

    Santorini adasını ise 2014 yazında ziyaret ettim. Cruise ile gittiğim bu büyüleyici ada, beni benden aldı! Zamanın sanki akmadığı ve öylece durduğu, romantik ortamının ilham verdiği ve yüksekliğin yaratmış olduğu perspektifin güzelliği ile adadan asla ayrılmak istemiyor ve sürekli fotoğraf çekmek istiyorsunuz. Santorini’de sevdiğiniz kişiyle (eş veya sevgili) mutlaka 2-3 gün geçirin derim!

    Sevgilerimle…

  5. Geçen yıl önce vizesiz diye Sidi Bou Said ve diğer birkaç Tunus şehrine gittik. Rotamızda çoğunlukla vizesiz ülkeler var. Tunus görmeye değer bir yer, biz memnun kaldık. İlginç bir yer burası. Tavsiye ederiz.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın