Budapeşte, son yıllarda oldukça popüler. Orta Avrupa’da yer alan Macaristan’ın bu güzel başkenti oldukça keyifli. Beklentilere her yönüyle hitap ediyor. Tarih, doğa, aktivite ve yeme içme kültürü açısından oldukça tatmin edici bir şehir. Şu ana kadar 2 defa ziyaret ettim ve son ziyaretimde neredeyse 2 hafta kaldım. O derece güzel bir şehir benim için.

Artan Orta Avrupa turları ile birlikte Budapeşte ülkemizden sıklıkla ziyaretçi alıyor. Ancak bu turların bir çoğu bir kaç şehir ve ülkeyi kapsadığından Budapeşte’de sadece 1-2 gece konaklama yapılıyor. Oysa Budapeşte başlı başına keşfedilmeye değer, tarihi zenginlikleri yönünden oldukça baştan çıkarıcı bir şehir. Sorularınız varsa instagram @yoldaolmak hesabımdan veya bu yazının altındaki yorum kısmında sorabilirsiniz.

Budapeste uçak bileti
Budapeste

Budapeşte hakkında kısa bilgiler 🇭🇺

Budapeşte, resmi adı Macaristan Cumhuriyeti Macaristan’ın başkenti ve en büyük şehri. Orta Avrupa’nın en çok yabancı turist ağırlayan kentlerinden Budapeşte, Tuna Nehri’nin iki yakasında yer alan Buda ve Peşte kentlerinin birleşmesinden oluşuyor.

Budapeşte’de Macaristan’ın resmi dili Macarca konuşuluyor. Ülkede eğitim kalitesi çok yüksek olduğundan hemen herkes İngilizce de konuşabiliyor. Macaristan para birimi Forint. Budapeşte, Türkiye’den 1 saat geri. Şehrin nüfusu 1 milyon 8 yüz bin.

Budapeşte’ye gitmek için ya Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Henüz hiç vize deneyiminiz olmadıysa Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarım size yol gösterir. Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor.

Budapeşte Gezilecek Yerler blog yazımda gezilip görülecek yerler ile ilgili daha detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun ve verimli bir Budapeşte tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarına göz atın.

Budapeşte nerede 📍

Budapeşte, Macaristan’ın başkenti. Aslında Tuna nehrinin iki yakasındaki Buda ve Peşte’nin 17 Kasım 1873’te birleşmesiyle oluşmuş. Orta Avrupa’da yer alıyor. Kuzeyinde Slovakya, Batısında Avusturya, Doğusunda Romanya, Güneyinde ise Hırvatistan bulunuyor.

Malta

ⓘ Budapeşte gezinizde, uygun fiyata oda/ev kiralayabileceğiniz Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Budapeşte’ye nasıl gidilir ✈️

Budapeşte’ye hava yoluyla ulaşım: Ülkemizden THY ve Pegasus Budapeşte’ye İstanbul’dan direkt tarifeli seferler düzenliyor. Ben Türk Hava Yolları ile uçtum. Bir defasında da bir arkadaşıma Macar ucuz havayolu firması Wizz Air ile 99€’ya bilet almıştım. Erken rezervasyon yaparsanız THY ile de bu fiyata uçabiliyorsunuz. İstanbul-Budapeşte uçuş süresi ise 2 saat.

Budapeşte Havalimanı
Budapeşte Havalimanı

Budapest Havalimanı

Budapest Liszt Ferenc Airport‘a gelen tüm yolcular ya 2A terminaline (çoğunlukla ucuz uçuşlar) yada 2B (yüksek ücretli uçuşlar) geliyor. Bir terminalden diğerine yürünebiliyor ve her terminalde ihtiyacınız olması durumunda telefonlar bulunuyor.

Havalimanı Airport Minibus masasından 1,000 HUF karşılığı telefon kartı satın alabilirsiniz ve etrafta bir çok ATM de bulunuyor. Terminal A ve B de ki döviz büroları aynı oranlara sahip. Havalimanı şehir merkezinin 24 km kadar doğusunda bulunuyor.

Budapeste uçak bileti

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Budapeşte merkeze gidiş 🚊

Otobüs ise en ucuz opsiyon. Havalimanından çıktıktan sonra sağa doğru BKV Plusz Repter busz yazan otobüs durağına doğru yürüyün. Sabah 04:00’dan 23:00’a kadar 200E numaralı otobüs Kobanya-Kispest metro durağına seferler düzenliyor.

Ferihegy tren istasyonu üzerinden M3 Hattı (mavi) ile Deák Ferenc tér metro durağına kadar gidin. Buradan aynı biletle M1 (Sarı) veya M2 hatlarına geçmek mümkün. Metro ile ulaşım neredeyse 1 saat sürüyor.

Saat 11:00’den 01:00’e kadar 200E ve 01:00’den 04:00’e kadar da gece otobüsü olan 900 Budapeşte Havalimanı ile Güney Pest otobüs terminali arasında sefer yapıyor. Buradan 950 yada 950A gece otobüslerini kullanarak şehir merkezine ulaşabilirsiniz.

Havalimanı shuttle minibüsü 🚌

Biraz daha pahalı ama daha kullanışlı olan havalimanı shuttle minibüsüsizi Budapeşte’de ki herhangi bir adrese götürebiliyor. Her iki terminalde de bulunan danışmalardan 24 saat boyunca destek alınabilir.

Şehir merkezine gidiş 3,200 HUF, gidiş-dönüş alırsanız 5,500 HUF. İçeride bulunan minibüs masasından kayıt yaptırıp ödemeyi orada yapabilirsiniz. Genellikle yolcuların toplanması için bir 10 dakika kadar beklemek gerekebiliyor.

Budapesteye Nasil Gidilir

Taksi 🚖

En kolay yol ise tabiki hiç şaşırmayacağınız şekilde en pahalısı. Sonunda 21.yy’a ayak uydurulabilmiş ve havalimanının çevresinde müşterileri kazıklamak için bekleyen taksiciler artık tarihe karışmış.

Taksiler artık standart tarifeler üzerinden çalışmak zorunda ve bunu değiştiremiyorlar. Gündüz 300HUF’dan açılıp kilometre başına da 240HUF yazıyor ve bekleme için ise dakika başına 60HUF.

Geceleri ise 420HUF’dan açılıyor ve kilometre başına da 336 HUF yazıyor, bekleme ise dakika başına 84HUF. Her ihtimale karşı terminalden dışarıya çıktığınızda kırmızı ve beyaz renklerde dekore edilmiş üzerinde Fö Taksi yazan bir logo göreceksiniz. Bilginiz olması için söylüyorum, Pest merkezine ortalama 6-7 bin HUF yazar. Şoför yuvarlak hesap yapmaya çalışır ancak bu tamamen sizin insiyatifinize kalmış bir şey.

Malta
Budapeste başkent

Budapeşte şehir içi ulaşım 🚆

Şehir içi ulaşım için en ideal yöntem metro ve tramvay, 3 farklı hatta çalışan metro ve 30 hatta sahip olan tramvayı kullanmak sizi trafikten kurtarır.

Tramvay hatlarının duraklarında çalışma saatlerini gösteren bilgi panoları var. Tramvaylardan 2, 4, 6, 47 ve 49 numaralı olanlar en sık kullanmanızı önereceğim hatlar. Zamanınız yoksa en azında Tuna Nehri boyunca ilerleyen 2 nolu tramvay hattını kullanın.

Yuğun olan metro istasyonlarındaki bilet ofislerinden, otomatik makinelerden veya gazete büfelerinden bilet alabiliyorsunuz. Hemen her metro girişinde biletleri kontrol eden memurlar yer alıyor. Bu yüzden biletsiz seyahat etme riskini almayın.

Ben 3 günlük Budepest Card kullandım. Metro, tramvay ve otobüslerin tek kullanımlık biletleri (vonaljegy ya da jegy) 350 HUF; otobüs şoföründen alırsanız 450 HUF’tan satılıyor. Biletinizi 10’luk olarak (tíz darabos gyjtjegy) alırsanız 3000 HUF ödüyorsunuz.

Ulaşım aracına bindiğinizde biletinizi makineye valide ettiriyorsunuz ve 60 dakika süresince seyahat edebiliyorsunuz. Eğer biletiniz tek kullanımlık ise bununla aktarma yapamıyorsunuz. Aktarma yapacağınız rotalarda 90 dakika geçerliliği olan átszállójegy (530 HUF) bilet alın.

24 saatlik boyunca geçerli napijegy bileti (1650 HUF) almak bence en iyisi. Daha uzun süre kalacaksanız 3 günlük bilet turistajegy (4150 HUF) alın.

Şehirden havalimanına giderken benzer bir rota izliyorsunuz. Yalnız hangi terminalden uçağa bineceğiniz çok önemli. Havalimanında 3 terminali bulunuyor ve bu terminaller arasında yürüyerek geçiş yapmak çok zaman alıyor. 1. Terminal, ucuz havayolları tarafından kullanılırken, 2A Terminali Macar Havayolları Malév ve Malév ortaklığıyla gerçekleştirilen uçuşlar için; 2B terminali ise diğer havayolları tarafından kullanılıyor.

Budapeşte gezilecek yerler 📌

Budapeşte, gezilecek görülecek yerler açısından çok sayıda alternatif sunan bir kent. Tarih süresince birçok savaş atlatmış olan Budin Kalesi ve Kraliyet Sarayı, günümüzde birçok müze ve galeriye ev sahipliği yapan görkemli bir tarihi kompleks olarak hizmet veriyor.

Balıkçılar Tabyası, 20’nci yüzyılın başlarında şehri düşmanlardan korumak için inşa edilmiş neo-gotik ve neo-romanesk mimari stillerinde göz alıcı bir yapı. Yine gotik mimarinin en etkileyici örneklerinden biri olan Matthias Kilisesi, şehrin en popüler dini gezi duraklarından. Şehrin Buda yakasını Peşte yakasına bağlayan dokuz köprü bulunuyor. Ancak bu köprülerin ilki ve en ünlüsü Lanchid Köprüsü’dür.

Görkemli beton bloklara ve demir zincirlere sahip olan köprü, gündüz otantik ve nostaljik bir görünümdeyken, gece ışıklandırıldığında ayrı bir güzellik kazanıyor. Diğer bir ziyaret noktası Gül Baba Türbesi’dir. Gül Baba, Kanuni Sultan Süleyman’ı etkileyen ve onun daveti üzerine Avrupa taarruzlarına katılan Bektaşi bir derviş. Savaşların ardından ömrünün sonuna kadar Budapeşte’de yaşayan Gül Baba’nın mezarının olduğu yerde bir türbe yaptırılmış ve önüne de büyük bir heykeli dikilmiş.

Önceki blog yazısıPaket Turlar mı Esnek Turlar mı?
Sonraki blog yazısıGüzel Şehir Budapeşte’de Gezilecek Yerler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

6 YORUM

  1. Budapeste cazip bir sehir. Gecesiyle ve gunduzuyle iyi vakit gecirdik. Gitmeden yazilarinizdan calistik. Orada yerel rehber Cem beyi bulduk hem ailecek tranferleri yapti hemde sehri Turkce dinlemenin tadini cikardik budapestetur.com bakinca cikiyor internetten. Estergon’a gidemedik ama onun yerine szentendre kasabasinu gezdik. Siz de Budapesteyi seversiniz biz cok sevdik.

  2. Ilk etapta tipik bir Avrupa şehri izlenimi yaratsa da tanıdıkça içinizde sempati uyandıracak, özellikle christmas dönemini geçirmek için avrupa’nın en güzel yerlerinden biri olan güzeller güzeli şehir.

  3. Yazı adeta hazine gibi. İnanılmaz detaylı sıkmadan bilgilendiren bir içerikte kendi sitemizde link vereceğim
    Tekrar teşekkürler…

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın