Budapeşte, Danube Nehrinin ikiye ayırdığı ve üç ayrı şehrin birleşiminden meydana gelen, ziyaretçilerini sürprizlerle şaşırtan ve gelip görmeden karşınıza ne çıkacağını bilemeyeceğiniz 1 milyon 7 yüzbin nüfuslu bir şehir. Birkaç defa gitme fırsatı bulduğum şehir hemen her yönüyle beni etkilemeyi başardı. Gelişmiş toplu taşıması, gezilecek yerlerinin birbirine yakın olması, şehrin mimari dokusu ve genel atmosferi yanında tabi sıcakkanlı insanları ile gezilmesinin kolay ve keyifli.

Barok ve gotik mimarinin hâkim olduğu şehrin tarihi merkezi Buda, yüksek bir tepeden, çoğu on dokuzuncu yüzyıldan kalma Pest bölgesine bakıyor. Geniş bulvarları ve zarif neo-rönesans binaları, meşhur Zincir Köprü’den muhteşem görüntüsüne ve övgüyü hak eden mimarisinde uzun süre gözünüzü alamıyorsunuz.

Budapeşte gezilecek yerler

Budapeşte, etkileyici sokakları, termal hamamları, ferah park ve bahçeleri, ünlü adaları, simgeye dönüşmüş köprüleri, mimarisi ve müzeleriyle görülesi bir şehir. ‘Tuna’nın İncisi’, ‘Doğu’nun Paris’i’ gibi isimlerle anılan Budapeşte, merkezinden dolaşarak geçen Danube ile Avrupa’nın en muhteşem görüntülerine sahip.

Doğu Bloku’nun en mutlu kışlası olarak anılan Budapeşte, İkinci Dünya Savaşı’nın yarattığı yıkımı atlatarak, Tuna üzerinde tahrip olan köprülerini onarmış, metro hatlarını açmış ve Buda Kalesi gibi önemli tarihi dokularını UNESCO kültür mirası kapsamına aldırmış. 20. sonlarında diktatörlük döneminden kalan anıtları kamusal alanlardan kaldıran Budapeşte, günümüzde mimari ve sanatsal güzelliklerin yanı sıra kafeleri, barları ve zengin gece kulüpleriyle Avrupa’nın en özel başkentlerinden biri.

Renkli gece hayatı severlere hitap eden bir yere dönüşen Budapeşte, komünist zamanlardan kalan zincirlerini kırarak dinamik kültürel yapısına tekrar kavuştu. Danube başta olmak üzere şehrin harika tasarlanmış bulvarlarıyla göz kamaştırıcı bir ihtişama sahip.

Her gittiğimde tanıdığım sokakların benim sıkmasından çok, beni daha da kendisine bağlayan bir şehir oldu Budapeşte. Hem diğer ünlü Avrupa şehirlerine göre seyahat maliyetleri daha da düşük bir yer burası. Macaristan‘ın bu güzel başkentini de kapsayan Orta Avrupa turları ile bu şehre bazen sadece 1 gecenin ayrılması bence büyük bir haksızlık.

Budapeşte Gezilecek Yerler Haritası

Haritayı sağ tıklayıp yeni sayfada açın ve akıllı telefonunuza kaydedin. Buradaki kırmızı rotaları yürüyerek Budapeşte’yi keşfedin. Arada rotalar arasında dinlenirseniz hiç toplu taşıma kullanmanıza gerek kalmayabilir.

Malta

Budapeşte, 23 bölgeden oluşuyor. Tuna Nehrinin batı yakasında Buda (Budin) ve doğu yakasında Peşte (Pest) şeklinde ikiye ayırdığı kentte bu bölgelerin altısı Buda’da, on altısı Peşte’de ve biri de Csepel Adasında bulunuyor.

Nispeten daha düzlük olan Peşte tarafı, kentin yeni yüzünü simgeleyen yaka olarak kabul ediliyor. Sokaklar daha hareketli, dükkânlar ve müzeler turistlerle dolup taşıyor. Buda yakası ise, kentin daha tarihi bölgesi. Peşte’ye göre daha engebeli bir yapısı bulunan Buda bölgesinin bu tepelerinden kenti izlemenin keyfi ise bambaşka.

Budapeşte Haritası

Budapeşte Gezilecek Yerler

Tuna’nın batı yakası Obuda, Kale Tepesi’nin Orta Çağ döneminden kalan tarihi bölgesi, Buda ve doğudaki ticaret bölgesi Pest bugünkü Budapeşte’yi yaratıyor. Sanatçıların ve düşünürlerin ilham aldığı Budapeşte sofistike karakteri ve dinamik yaşamıyla Avrupa’nın en çok ziyaret edilen şehirleri arasında.

Aşağıdaki sıralamayı önce Peşte, sonra Buda bölgesinde birbirine yakın yerleri sırasına göre listelemeye çalıştım. Prag, Viyana, Budapeşte turu yapanların çoğu şehirde kısa sürelerde kaldığından şehrin bir çok gezilecek yerini gözden kaçırıyor. Vaktiniz varsa bunları görmeye çalışın.

Peşte Gezilecek Yerler

Peşte yakası, mağaza, dükkân ve gece hayatının bulunduğu bölge olarak, kentin yaşayan cıvıl cıvıl bölgesi. Kentin yeni ve modern yüzü.

1. Vörösmarty Meydanı

Budapeşte gezilmesi gereken yerler

Vörösmarty Meydanı, Budapeşte’nin kalbi. Kırmızı meydan anlamına gelen Vörösmarty Meydanı, ismini vatansever Macar şair Mihály Vörösmarty’den almış. 1908’de dikilen anıtta şairin 23 kireçtaşından oluşan bir kaidenin üzerinde otururken gösteren heykelin etrafında ise halkı temsil eden ve aralarında çiftçi ve kızı, geleneksel Macar elbisesi giyen insanlar, bir öğrenci ve karısı ve genç oğluyla bir işçi var.

Buradan Budapeşte’nin hemen her yerine kolaylıkla ulaşılabiliyorsunuz. Meydanın diğer tarafında ise Budapeşte’nin 100 yıllık konser salonu Vigado bulunuyor. Meydanındaki ünlü Gerbeaud Pastanesi‘ne uğrayın.

Ziyaretçi akınına uğrayan Gerbeaud House, muhteşem bir eski tarzda pastane. Gerbeaud Pastanesi, Budapeştenin en sevilen pastaneleri arasında yer alıyor. İçerisi mermer ve göz alıcı duvar kaplamalarıyla dekore edilmiş. Ziyaretçi akınına uğrayan pastane, İsviçeli bir aileye ait. Pastanede inanılmaz lezzetli tatlılar yıllardır müşterilerine sunuluyor.

Tarihi pastanenin tam karşısında da Avrupa kıtasının en eski metro hattı M1 metro hattı bulunuyor. En ez bir defa metro hattını kullanın. Doğuya doğru gittiğinizde Vörösmarty Meydanı’nın muhteşem modern bir bina ile sınırı olduğunu göreceksiniz, bu bina Vörösmarty1 Ofis Merkezi. Vörösmarty Meydanı, şehrin en meşhur alışveriş sokağı olan Vaci Utca’nın da başladığı yer aynı zamanda.

2. St. Stephen Bazilikası

Budapest Place to See
St. Stephen Bazilikası

St. Stephen Bazilikası (Szent István Bazilika) Budapeşte’nin en büyük kilisesi. 50 yıldan uzun süren inşası 1800’lerde tamamlandı. Görkemli kilisenin orijinal tasarımı mimar Jozsef Hild’e ait, olsa da Macaristan’ın en ünlü mimarlarından Budapeşte Operasının da mimarı Miklos Ybl’in tasarımı ile bitirildi. 96 metre yüksekliğindeki etkileyici merkez kubbesi Macar Parlamentosu’nun kendisi kadar yüksek. Özellikle dikkatle bakın derim.

3. Parlamento Binası

Budapeşte Blog
Az Országház, Budapest, Hungary

Parlamento Binası’nın (Az Országház) inşası, yaklaşık 20 yıllık bir çalışma ile 1902’de tamamlanmış. Dünyanın en büyük üçüncü parlamento binası olan yer, Macar kraliyet mücevherlerine ve Macar kültürüne ait pek çok nadide parçanın yer aldığı yapının tam 691 odası bulunuyor. Gündüzleri oldukça ihtişamlı, geceleri ise ışıl ışıl parlayan, Budapeşte’nin sembol yapılarından birisi.

Koridorlarının toplam uzunluğu 20 km’nin üzerinde olan devasa br yer. Bir saatten uzun süren turları 10:00, 12:00, 13:00, 14:00, 15:00 saatlerinde düzenleniyor. Budapeşte gezilecek noktalardan Parlamento binasına rehberli turlar düzenleniyor; tam 21.43€, öğrenci 10.71€.

4. Özgürlük Meydanı

Budapeşte’nin en geniş meydanı olan Özgürlük Meydanı (Szabadseg Ter) 19. yüzyılın sonlarında, pek çok devasa anıtsal bina ile sıralanarak genişletilmiş. Bu yapıların her biri şehrin zenginliğini ve önemini simgeliyor. Meydanda 1905’te her ikisi de mimar Ignac Alpar tarafından inşa edilen ve karşılıklı duran yapılardan biri ise Borsa Binası.

Malta

Alpar’ı ülke çapında meşhur eden Vajdahunyad Kalesi haricinde meydandaki bu yapıların en büyüğü olan Borsa Binası (Tözsdepalota), Özgürlük Meydanı’nın batı yakasında yükseliyor. Neoklasik tarzda inşa edilen yapının etkileyici kısmı ise giriş kısmı. İki devasa tapınağa benzeyen kule ile taçlandırılmış bina 1948’de borsa binası işlevini yitirerek Macar Televizyonu’nun genel müdürlüğü haline gelmiş.

5. Zincir Köprüsü

Budapeşte gezilecek yerler
Széchenyi Zincir Köprüsü

Budapeşte’nin en meşhur ikonu Zincir Köprüsü (Lanchid), 19. yüzyılda, Tuna Nehri üzerinde, Buda ve Pest’i birleştirmek için yapılmış. O yıllarda iki ayrı şehirden meydana gelen Budapeşte için bu köprü hayati bir anlam taşıyordu.

Avrupa’nın en uzun asma köprüsü, şimdiyse bizim gibi turist kalabalıklarını ağırlıyor. Buda ile Pest yakalarını birleştiren, şehrin en güzel köprüsünü koruyan görkemli iki aslan heykelinin önünde fotoğraf çektirin.

6. Andrássy út

Budapeşte Görülecek Yerler

Andrássy Bulvarı, şehrin en havalı caddesi. Geçmişi 1876’ya kadar uzanan hem araçların hem de yayaların kullandığı cadde, sahip olduğu tarihi özellikleri, mimarisi ve güzel binalarıyla UNESCO Dünya Mirası listesinde. Royal Opera House, Pest Broadway, Franz Liszt Square, Academy of Music, Oktogon, House of Terror, University of Fine Art Binası, Zoltán Kodály Memorial Museum ve Ferenc Hopp East-Asian Art Museum Budapeşte’de bu ünlü cadde boyunca görülecek yerler arasında.

Andrássy út aynı zamanda popüler bir alışveriş yeri. Çok sayıda ünlü markanın butik mağazaları, mükemmel kafe ve restoranlarıyla da oldukça gösterişli bir yer. Erzsébet Meydanı’ndan Milenyum Anıtı’na kadar uzayan 2,4 kilometrelik caddeyi şöyle boydan boya bir yürüyün derim.

Önereceğim rota: Vörösmarty tér – Deák Ferenc tér – Erzsébet tér – Andrássy Avenue – Budapest Opera – Budapest’s Broadway – Oktogon – Kodály körönd – Heroes’ Square – City Park – Vörösmarty tér. Yürüme hızınıza göre 4-5 saat sürebilir.

7. Kahramanlar Meydanı

Budapeste Gezisi
Hősök Tere

Andrassy Bulvarı’nın sonunda yer alan Kahramanlar Meydanı (Hősök Tere) da UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak koruma altına alınmış. Macar prens Árpád ve onun 6 savaşçısını betimleyen bronz atlı heykeller, ise şu anki Macaristan’ı kuran savaşçıları sembolize ediyor.

Budapeşte Güzel Sanatlar Müzesi ve Sanat Sarayı’na ev sahipliği yapan meydanın en meşhur yeri ise 1900’da yapılan ve Macaristan’ın 1000. yılını temsil eden Milenyum Anıtı. Meydanın ortasında yer alan 36 metrelik sütunun ucunda, baş melek Cebrail sağ elinde taç tutarken tasvir edilmiş. Milenyum Anıtı önünde de Meçhul Asker için bir anıt duruyor.

8. Széchenyi Kaplıcaları

Budapeste gezilecek kaplıcalar
Széchenyi Fürdő, Budapest, Hungary

Budapeşte’nin en karakteristik özelliklerinden birisi de kaplıcaları. Benim gibi yürüyerek şehri gezenler için en güzel dinlenme yerlerinden birisi burası. Avrupa’nın en büyük şifalı kaplıca ve en büyük hamamlarından Szechenyi Kaplıcaları (Széchenyi Fürdő), 1927’de açılmış. Neo-Barok tarzda inşa edilen kaplıca, açık ve kapalı olmak üzere iki bölümden oluşuyor. Farklı sıcaklıklarda yirmiye yakın havuzundan on beşi doğal kaynak suyuna sahip.

Hősök tere’den hemen sonra gelen metro durağında veya yürüyerek gidilebilir. Açık alanda bir adet yüzme havuzu, iki adet termal kaplıca bulunuyor. Cumartesi günü kaplıcanın açık alanı SPA partilerine ev sahipliği yapıyor. Ben henüz deneyimlemedim ama çok kalabalık olsa da özel dans ve ışık şovlarıyla eğlenceli olduğu söylendi.

9. Váci Utca

Budapeste en güzel yerler

Zengin ve ünlü Budapeştelilerin paralarını cömertçe harcadıkları sokak Vaci Utca, Budapeşte’de görebileceğiniz en kalabalık yer aynı zamanda. Vaci Macar dilinde aslında sokak anlamına geliyor, yani Utca Sokağı burası.

Şehrin en meşhur alışveriş sokağı Vaci Utca, Vörösmarty Meydanı’ndan başlayıp Büyük Market’te kadar uzayan sokak 18. yüzyılda yapılmış ancak sokak üzerinde bulunan büyük binaların çoğu 19. ve 20. yüzyılın başlarında inşa edilmiş.

Bu sadece yayalara ayrılmış bölüm bir çok cafe, restoran, otel ve dükkanlarıyla capcanlı bir yer. Budapeşte otelleri içerisinde tavsiye edeceğim bu caddede yer alan Estilo Fashion Otel ve Mercury City Hotel konaklama önerilerim arasında. Her ikisinde de kaldım.

10. Büyük Market

Budapeste -Gezilecek Yerler: Market
Central Market Hall

Budapeşte‘nin en popüler alışveriş noktalarından ve benim de şehirde sevdiğim yerlerden birisi. Büyük Market (Central Market Hall), şehirdeki kapalı mekanların en büyüğü. İçerisinde taze meyve ve sebzeden, tekstil ve hediyelik eşyalara kadar çok geniş yelpazede ürün sunuluyor.

Halk pazarlarını sevenlerin Budapeşte gezilecek yerler listesinde listesinde yer almalı. Pazar yeri, Macar kültürünü tanımak ve şehir yaşamına tanıklık etmek için iyi bir yer.

11. Dohány Sinagogu

Budapestenin en güzel yerleri
Dohány Sinagogu’nun içerisi çok görkemli

1850’lerde inşa edilen, Avrupa’nın en büyük ve dünyanın da ikinci en büyük sinagogu burası. Dohany Sinagogu (Dohány Utcai Zsinagóga), kendinden sonraki birçok sinagoga da örnek olmuş. Bunlardan en belirgin olanı ise New York’taki Central Synagogue.

12. Tuna Nehri Kıyısı

On dokuzuncu yüzyıla ait bir konser salonu olan Vigado, Budapeşte Tuna Nehri çevresinde görebileceğiniz en güzel yapılardan biri. Tam önünde bulunan zarif meydanda ise oldukça etkileyici bir çeşme göze çarpıyor.

Tuna Nehri kenarında, Kossuth Ter ile Szechenyi Ter arasında kalan bölgede bulunan Ayakkabı Heykelleri, İkinci Dünya Savaşı’nda kurşuna dizilerek nehre atılan Yahudiler anısına yerleştirilen ve Budapeşte’nin simgesi haline gelmiş bir holokost anıtı. Yönetmen Can Togay ile heykeltıraş Gyula Pauer tarafından tasarlanarak 16 Nisan 2005’te açılan anıt, Parlamento Binası’nın üç yüz metre kadar güneyinde yer alıyor.

Budapeşte’nin en ilgi çekici heykellerinden biri olan Küçük Prenses Heykeli (Kiskiralylany Szoboryani), yaratıcısı Laszlo Marton tarafından 1989’da bronzdan yapılmış. Zincirli Köprü’ye yakın tramvay hattı üzerindeki bir durakta, tırabzanlarda oturan küçük bir çocuğun tasvir edildiği heykelde, heykel tıraşkendi kızını tasvir etmiş. Babasının şık kıyafetini üzerine geçirip tacını takarak prenses taklidi yapan 5 yaşındaki kızı Eve, babasına ilham olmuş.

Buda Gezilecek Yerler

Budapeşte’de tarihi yerlerin çoğunun bulunduğu Buda yakasında, Kale Tepesi, Buda Tepeleri ve kuzeyde de Obuda yer alıyor. Buda yakasında yer alan ve şehrin kalbi sayılan Kale Bölgesi ilk duraklarınızdan biri olmalı. Budapeşte gezilecek ve görülecek yerlerin başında gelen Balıkçı Tabyası, Matthias Kilisesi, Trinity Meydanı, Buda Kalesi, Gellért Tepesi ve ünlü Gellért Kaplıcası gibi pek çok yer bu yakada.

1. Szentháromság

budapeşte gezilecek yerler blog

Zincir Köprü’den Balıkçılar Tabyası tarafına dönmeyip sağ tarafa doğru yukarıya ilerlediğinizde şehrin en nezih yerlerinden ortaçağ Budin şehrinin merkezi Szentháromság‘e ulaşıyorsunuz. Burası genelde Budapeşte gezilerinde göz ardı ediliyor.

Mária Magdolna Torony, Askeri Tarih Müzesi (Hadtörténeti Múzeum), Museum Of Telephony (Telefónia Múzeum), Kayadaki Sığınak Hastanesi Müzesi (Sziklakórház Atombunker Múzeum), yeraltı labirentleri, Kurtuluş Savaşı Anıtı bu bölgede görülebilecek yerler.

2. Balıkçı Tabyası

Budapeşte Balıkçı Tabyası

Balıkçı Tabyası (Halaszbastya), Budapeşte’yi panoramik olarak görebileceğiniz enfes bir kale. Kraliyet döneminde başkent olan Buda tarafının da en çok ilgi gören yeri. Kaleye benzer görüntüsüyle 1905’de yapılan tabya daha çok estetik ve dekoratif sebeplerle yapılmış.

Burası şehrin en sevdiğim yerlerinden. 1800’lerin sonunda Macaristan’ın kuruluşu adına yapılan yerlerden birisi olan Balıkçı Tabyası (Halászbástya), ülkeyi kuran yedi kavimi temsil eden yedi kuleye sahip. 7 kuleden oluşan ve kulelerin her biri 896’da şu anda Macaristan olarak bilinen yere yerleşmiş 7 Macar kavmini temsil eden tabyanın kuleleri masallardan fırlamış gibi gözüküyor.

Macar başkentinde kartpostalvari bir hava veren Balıkçı Tabyası, Neo-Gotik ve Neo-Romanesk bir mimarinin kombinasyonu. Devasa merdivenleri, arma motifli duvarları ve bir çok süsleriyle aşağısında bulunan cadde ile birleşiyor. Dantel gibi mimarisiyle Balıkçı Tabyası, geceleri ışıklandırmalarla büyüleyici bir hal alıyor.

Kale Tepesi’nde (Castle Hill) bulunan Tabya, hem Danube’nin hem de şehrin en güzel görülebildiği noktalardan biri. Bu şehre kaç defa gelmiş olursam olayım Balıkçılar Burcunun bu göz alıcı manzarası beni sıkmaz. Zincir Köprü’nün sonunda yer alan ve haftanın yedi günü 07.30 ile 10.00 saatleri arasında çalışan fünikülerle birkaç dakika içerisinde Balıkçı Tabyası’nda olmak mümkün. Bir diğer seçenek de, Szêll Kâlmân Meydanı’ndan hareket eden otobüsleri kullanmak.

3. Trinity Meydanı

Buda ve Peste Gezilecek Yerler

Trinity Meydanı, Buda’nın Kale bölgesinin adeta kalbini oluşturuyor. Meydana ismini veren Trinity Sütunu 1710-1713 arasında Philipp Ungleich tarafından Barok tarzında yapılmış. Sütunun yapılma amacı ise o yıllarda salgın olan Veba’nın sona ermesi ve onları bir sonraki salgınlardan koruyacağı yönünde bir inanıştı. Tepesinde bulunan heykel Kutsal Üçlüyü (baba, oğul, kutsal ruh) temsil ediyor.

Meydanın tam karşısında ise eski Buda Belediye Binası (Regi Budai Varoshaza) bulunuyor. On sekizinci yüzyılın başlarında İtalyan mimar Venerio Ceresola tarafından yapılan, beyaz renklerin hâkim olduğu ve Barok tarzı mimarinin en güzel örneklerinden biri olan yapı, 1710-1873 yılları arasında Buda’nın belediye binası olarak kullanılmış. Buda, Obuda ve Pest’in birleşmesiyle kapatılan binanın köşesindeki Athene Heykeli, elinde bir mızrak ve üzerinde Buda’nın simgesi bulunan bir kalkan taşıyor.

Trinity Meydanı’nın kuzeyinde ise Macar Kültür Vakfı binası bulunuyor. Orta Çağ’dan kalmış gibi bir görünüme sahip olsa da aslında yirminci yüzyılın başlarında Neo-Gotik tarzda inşa edilmiş bir yapı olan vakıfta kültürel etkinlikler, sergiler, gösteriler ve konferanslar düzenleniyor. Tam göbeğinde büyük bir sütun olmasına rağmen meydanın asıl görülecek yeri Buda’nın en önemli yerlerinden biri olan Matthias Kilisesi.

4. Matthias Kilisesi

Buda Gezilecek Yerler

700 yıldan uzun süredir ayakta olan Matthias Kilisesi (Mátyás-Templom), Franz Joseph ile eşi Elizabeth’in taç giyme törenlerinin yapıldığı kilise olmasıyla ünlü. Avusturya-Macaristan İmparatorluğu’nun 1867’de kurulması açısından da oldukça önemli bir yere sahip.

5. Batthyany Meydanı

budapeşte

Budapeşte‘deki Batthyany Meydanı, eskiden Kale Tepesi (Castle Hill) ve Tuna Nehri arasında kalmış, şehrin eski alışveriş meydanıydı. Tuna kıyılarına da komşu olduğundan Pest ve Parlamento Binasının enfes manzaralarına sahip. Meydanda görülmeye değer bir kaç şey var.

Eski Macar başbakanı kont Lajos Batthyany’nin adını taşıyan meydanda onun bir de heykeli var. Meydanda yer alan büyük kırmızı yapı St. Francis Manastırı, Budapeşte’de St. Elisabeth rahibelerinin yaşadığı bir manastır. Mermer heykelleri, göz alıcı tavan freskleri ve rölyefleriyle St. Anne Kilisesi ise Budapeşte’nin en güzel Barok kiliselerinden biri.

Meydanın batısına ilerlediğinizde, Budapeşte’nin ilk konaklardan biri olan Rokoko tarzında yapılmış Beyaz Haç Konağını (White Cross Inn) görüyorsunuz. Aralarında İmparator II. Joseph ve meşhur çapkın Giacomo Casanova gibi ünlü isimleri ağırlamış. Dört Mevsi olarak da bilinen Hirsch Evi bir başka ilginç yapı.

6. Buda Kalesi

Buda gezilecek yerler

Buda Kalesi (Budin Kalesi) olarak da bilinen Kraliyet Sarayı, kökleri 13. yüzyıla ait olan ve Macar kralı IV. Bela tarafından yaptırılan çok önemli bir yapı. Tarih boyunca 31 kuşatma geçiren kale, 1541 ile 1686 yılları arasında Osmanlı hâkimiyetinde kalmış. Ardından Habsburg Hanedanlığının kontrolüne geçen kale, II Dünya Savaşı sırasında ise ağır hasar görmüş. UNESCO Listesindeki kale Budapeşte Tarih Müzesi, Macar Ulusal Galerisi ve Ulusal Szechenyi Kütüphanesi’ne ev sahipliği yapıyor.

Macaristan Ulusal Galerisi (Magyar Nemzeti Galéria) görmeye değer. Koleksiyonlar Orta Çağdan başlayarak kronolojik olarak sıralanmış. 14 ve 15. yüzyıllara ait tablolar muhteşem bir sergi şeklinde hazırlanmış ve ziyaretçilerin beğenisine sunulmuş. Macaristan Ulusal Galerisi’nin en meşhur bölümü ise 15 Gotik altar panosu. Sarayın eski taht odasında sergilenen bu muhteşem eserler de görülmeli. Galeri, aynı zamanda savaş öncesi ve savaş sonrası olarak ikiye ayrılmış çok büyük bir 20. yüzyıl sanat bölümüne de sahip.

Buda Kalesi arka avlusunda ise ünlü Matthias Çeşmesi yer alıyor. Kral Matthias ve güzel Ilonka efsanesinden esinlenilerek hayata geçirilen Matthias Çeşmesi, bir av sahnesini tasvir ediyor. Heykelin en tepesindeki Kral Matthias, elinde tuttuğu tatar yayı ile bir geyiğin yanında gururla dururken tasarlanmış.

Ayaklarında ise üç av köpeği yer alıyor. Solda ise, Ilonka hikâyesini ilk kayıt altına alan İtalyan tarihçi Galeotto Marzio, diğer tarafta ise hikâyenin başkahramanı Szep Ilonka, küçük bir geyiği beslerken görülüyor. Çeşmeye bozuk para atmak çok popüler zira bu sayede Budapeşte’ye bir kez daha gelineceğine inanılıyor.

7. Gellért Tepesi

Budapeste Gezilecek Yerler
Gellért Tepesi

Danube Nehrinin yanıbaşındaki tepede tüm ihtişamıyla yükselen ve ziyaretçilerine Budapeşte’nin panaromik bir görüntüsünü sunan Gellert Tepesi‘ne çıkılmadan olmaz. Ben buraya tam 3 defa çıktım. Margaret Adası’na dek St. Stephen Bazilikası, Parlamento Binası, Bilim Akademisi, Gresham Sarayı ve daha uzaktaki Parish Kilisesi’ni bile görmek mümkün. Aynı zamanda Margaret Köprüsü ile Zincir Köprü de görülebiliyor.

Gellert Tepesi’nde bulunan Kale Avusturyalı Habsburgs tarafından 1850 ile 1854 arasında Macar Kurtuluş Savaşına sonra şehri daha iyi kontrol edebilmek için yapılmış. 1947’de dikilen Özgürlük Anıtı aslında Sovyet güçlerinin şehri Nazi işgalinden kurtarmasının bir simgesi olarak biliniyor. Komünizmin yok olmasından sonra normalde tam heykelin önünde duran bir Sovyet askeri heykeli şehrin dışında bulunan Memento Park’a taşınmış.

8. Margit Adası

margaret adası

Tuna Nehri’nin ortasında, Arpad ve Margit Köprüleri arasında yer alan Margit Adası (Margitsziget), parkları ve tarihi yapılarıyla öne çıkan iki buçuk kilometrelik uzunluğa sahip bir ada. Budapeşte şehir merkezine yaklaşık 15 dakika uzaklıkta olan ada, iki ayrı köprü ile Budapeşte’ye bağlanıyor.

Adını Kral 4. Bela’nın kızı Prenses Margit’ten alan ve 12 yüzyılda Aziz John şövalyelerinin buraya yerleşerek günümüzdeki birçok önemli yapıyı inşa ettiği adada Orta Çağ kalıntıları haricinde küçük bir hayvanat bahçesi, çeşme ve havuzlar ile bahçeler yer alıyor.

9. Obudai Adası

Avrupa’nın en ünlü müzik organizasyonlarından Sziget Festivalinin düzenlendiği Obudai Adası, Tuna Nehri’nin ortasında bulunuyor. Avrupa’nın dört bir yanından gelen insanların katıldığı ve yaklaşık bir hafta kadar süren festival, organizasyon bakımından da dünyanın en iyi müzik festivallerinden biri olarak gösteriliyor. Macarca “ada” anlamına gelen szigest ismiyle düzenlenen festivalin Türk müzisyenler katılıyor. Ada ayrıca, “island of freedom” sloganıyla da biliniyor.

10. Gül Baba Türbesi

Kentin Buda yakasında yer alan ve Mescit Sokak’ta bulunan Gül Baba Türbesi (Rózsadomb), önünde Gül Baba’nın bronz bir heykelinin bulunduğu, Türkler kadar Macarların da saygı duyduğu bir Bektaşi dervişinin anıt mezarı. II. Beyazıt’a gül bahçesindeki sarı ve kırmızı güllerden sunmasıyla da bilinen ve Kanuni Sultan Süleyman’ın arkadaşı olan Gül Baba, yaşadığı 16. yüzyılda Avrupa taarruzlarına katılan ve çok sevilen bir Bektaşi dervişi olarak tanınıyor. Budapeşte’de yüksek bir tepeye gömülerek daha sonra ‘Gültepe’ adı verilen bu yere türbesi de yaptırılmış.

11. Estergon Kalesi

estergon kalesi

Budapeşte’nin altmış kilometre kuzey batısında ve Tuna Nehri kıyısında yer alan Estergon Kalesi (Esztergomi Vár), Estergon sınırları içerisinde bulunuyor. Estergon, Macaristan’ın yalnızca eski başkenti olmakla kalmayıp dini merkez görevini de yapmış bir yer. Kentte yer alan pek çok müze ve yapının en ünlüleri elbette Estergon Kalesi ve Estergon Bazilikası.

12. Szentendre

Budapeşte’nin yaklaşık yirmi kilometre kuzeyinde yer alan, yemyeşil, huzurlu, sakin ve şirin güzeller güzeli bir kasaba Szentendre. Tuna Nehri’nin bir parçası üzerinde yer alan Szentendre, Osmanlıdan kaçan Sırpların yerleştiği bir bölge olarak da biliniyor. İki kilisesi bulunan kasaba, Ortodoks kültürünün izlerini taşıyor.

Batthyány Meydanı’ndan ortalama her yarım saatte bir hareket eden banliyö trenleri veya yine Árpád Köprüsü’nden kalkan otobüsler, yaklaşık 30 dakikada Szentendre’de olmanın en kolay yolları.

Budapeşte Hayvanat Bahçesi, Memento Park, Bit Pazarı, House of Terror Museum, New York Palace Budapeşte’de gezilecek yerler arasında diğer bazıları. Aslında Budapeşte’de görülecek yerler listesini yüzlere çıkarmak mümkün. Zaman içerisinde listeyi genişleteceğim.

Türk Hava Yolları ve Pegasus’un haftanın her günü, yaklaşık iki saat süren direkt uçuşlarıyla Budapeşte Ferenc Liszt Havalimanı’na ulaşım mümkün. Şehir merkezine yirmi üç kilometre mesafede bulunan havaalanının hemen dışındaki geliş terminalinde bulunan minibüsleri kullanarak ortalama bir saat süren yolculuğun sonunda kent merkezine gidebilirsiniz.

Önceki blog yazısıBudapeşte Nerede 📍 Budapeşte’ye Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıRomantik ve Ağırbaşlı Şehir: Budapeşte Gezi Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

37 YORUM

 1. Lokal türkce rehberimizle gezmiştik sizinle tekrar gitmiş gibi olduk 🙂 Şehri hikayeleri ve tarihiyle gezmek çok zevkliydi. Estergon’a da gidin derim. Çigan gecesinde yer bulamadık . Estergon kalesine rehberle gidin derim oradaki tavsiyemiz Cem olacak. budapestetur dan

 2. İlk etapta tipik bir Avrupa şehri izlenimi yaratsa da tanıdıkça içinizde sempati uyandıracak, özellikle christmas dönemini geçirmek için avrupa’nın en güzel yerlerinden biri olan güzeller güzeli şehir Budapeste.

  Gitmeden once Budapeste’de lokal turk rehber Bulent’e ulastik. Internette budapestetur diye yazinca hemen cikiyor turk rehber olarak.
  Aile ile gidince stress yasamadan yorulmadan gezmek birde sehiri gercekleriyle ögrenmek icin bu yolu tavsiye ederim. Transferde istedim 45 euroya onlardan. Yarim gunluk sehir yuruyus turu 4 kisi icin 80 euroya anlastim. Otobus turlarindan ucuza geldi 😄 Ustelik bize ait rehberimiz oldu. Kalvinterdeki esnaf lokantasini; sicak sarabi; gece manzaralarini; CF dondurmasini unutmayacagiz. Aparti 80 euro ayarladim. Rehberin gosterdigi yerlerde yemek yedik. Gunluk 50 euroya geldi. Pegasus da zaten indirimliydi. Bir vizeye verdigim paraya acidim. Yoksa ucuz sehir tadini cikartin.

 3. Merhaba. Yukarıda belirttiğiniz gibi “Vaci” Macar dilinde sokak anlamına gelmiyor, “Utca” sokak anlamına geliyor. Aslında Vaci Sokağı olacak yani. 🙂

 4. 24-28 Mayıs 2019 da buradayız. Muhteşem bir şehirmiş. Buram buram tarih. Yorumlarınız bize ciddi rehber oldu

  Teşekkürler. Yarın için estergon kalesi hedefliyoruz 😉

 5. Ne güzel anlatmışsınız, emeğinize sağlık. Budapeşte ilk etapta tipik bir avrupa şehri izlenimi yaratsa da tanıdıkça içinizde sempati uyandıracak, özellikte gezmesi ekonomik tekrar geleceğim dedirten bir şehir. Bizlerde burada turkce sehir turlari ve apart isletenler olarak daha her yeni gezgini gördükçe mutlu olmaktayiz, Herkese budapestetur.com ekibi olarak şimdiden bol gezmeler

 6. Ilk etapta tipik bir avrupa şehri izlenimi yaratsa da tanıdıkça içinizde sempati uyandıracak, özellikle christmas dönemini geçirmek için Avrupa’nın en güzel yerlerinden biri olan güzeller güzeli şehir.

 7. 16 Temmuzda Budapeşte’ye gideceğiz. Avrupa şehirlerinde genelde böyle köprülere kilit asabiliyorsunuz. Oğlumu taglemek için kilide ismini yazıp asabileceğimiz bir köprü var mı?
  Bide yine temmuz’da Budapeşte’den sonra Paris e gideceğiz. Paris için yazınız yok sanırım yada ben bulamadım sitede.

 8. Temmuz 16 da gidecegiz. Hop on hop off dan mi alsak yoksa 3 gunluk normal sehir ulasim karti mi alsak karar veremedik.

 9. Yazınız, verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler. Benim Budapeşte’ye yedinci gelisim.hala gezilecek yerleri var. Buda’da Houdini Müzesi de çekici gelebilir. Yahudi Mahallesi yeme-içme ve etkinlikleri ile Beyoğlu’nu hatırlatıyor. Gezmeye devam…

 10. Bu güzel bilgilendirme için teşekkürler. Kurban bayramı için Budapeşte seyahati planlıyorum. Sizce kaç gün yeterli olur. 6 gün vaktim var tamamını Budapeşteye’mi ayırmalı yoksa çevre de başka yerlere de gidilmeli mi ? Viyana ve Prag’a gittiğim için belki Bratislava olabilir diye düşündüm ama orası oldukça küçük ve 1 günde sanırım bitirilebilecek bir yer. Sizin bu konuda tavsiyeleriniz nelerdir. Teşekkürler

 11. Budapeşte harika ve sakin bir şehir. Tekrar gitmiş gibi olduk 🙂 Şehri hikayeleri ve tarihiyle gezmek çok zevkliydi. Estergon’a da gidin derim. Çigan gecesinde yer bulamadık bir dahaki sefere dedik…

 12. Gellert Kaplıcasına da gittik, fena değil ama Szechenyi Baths çok güzeldi. 2 saat ancak geçirebildim ama 1 tam günümü geçirebilirdim. Gellert tepesi sabah çıkarsanız iyi fotoğraf çıkar. gece hayatını sevenler için tavsiye mekanlar Szimpla Kert, Fogasház, Mazel Tov benden. Eğlenceli bir şehir.

 13. Budapeşte’ye gitmeden önce aklımda bir kaç soru vardı fakat sizin blogunuz ve budapestetur.com adresini okuduktan sonra hemen yola çıktım. Harika bir seyahat oldu. Çok teşekkür ederim. Sıra dışı bir sürü mekan buldum ve gördüklerim gerçekten ilgimi çekti… Selamlar…

 14. Macaristan’a bir projeyle gitmiştim. Tam bir hafta kaldım. Gerçekten güzel bir ülke. Ayrıca Tihany de gezmenizi öneririm. 🙂

 15. Hemen hemen her gün Budapeşte’nin de içinde bulunduğu Orta Avrupa turu satıyorum. Çok gitmek istiyorum umarı bir gün bende giderim harika bir yer..

  • Dünyanın adaletsizliği, tur satıyorsunuz ama o tura katılamıyorsunuz. Bu durumu hep restoranlar için düşünürüm. Servis yapan garsonlar bizim yediklerimizden yiyebiliyorlar mı? diye

 16. Çok sevdiğim bir şehir, hem ucuz, hem huzurlu ve hem de güvenli. Ama son zamanlarda artan Türkiyeliler yüzünden fiyatların artması ve bizimkilerin saçma davranışlarından dolayı bize Avusturyalılar gibi tepki göstermelerinden çekiniyorum. Lütfen yabancı ülkelerde ülkenizi temsil ettiğinizi unutmayın. Herkese saygı gösterin, saldırgan olmayın, kavgacı olmayın, bağırmayın, yüksek sesle konuşmayın, yargılamayın, kibar olun. Lütfen ama lütfen!

 17. Budapeşte özellikle mimari yapısıyla öne çıkan büyüleyici bir şehir. Kulaklığı takıp, elinde fotoğraf makinenle kaybolacaksın bu güzel şehrin. Gece hayatı dillere destan zaten, Avrupa’nın en güzel ve en ucuz gece hayatı burada.

 18. Burada rehberlik yapan birisi olarak derim ki bu gidisle Budapeste birinciligi yakinda alir. Herkesi bir gun Budapeste’de gorebilmek dilegi ile.

 19. esky.com.tr. Fırsatlar sayfasından istediğiniz güzergahları seçip tüm promosyonlu uçak biletlerini tek ekranda görebiliyorsunuz. Karşılaştırıp en uygun bileti alabiliyorsunuz. Sitenin alternatiflerinden farkı ise Kombine Uçuşlar dedikleri avantajlı uçuş kombinasyonları sağlaması.

  Yani misal İstanbul’dan Londra’ya gideceksiniz fakat Türk Hava Yolları veya Pegasus’un uçuşları çok pahalı. İşte http://www.eSky.com.tr sitesi burada devreye giriyor. Bu güzergah için alternatif olarak örneğin; İstanbul’dan Budapeşte’ye, Budapeşte’den de Londra’ya düşük tarifeli havayolları ile daha ucuz fiyata seyahat edebiliyorsunuz. Budapeşte havaalanında bir kahve içerek biraz beklemeye göze alırsanız tabii ki!

 20. Bayramda oradaydık, yeni döndük ve çok sevdik. Yine gideceğiz, Noel zamanına haftasonuna bilet aldık. Budapeşte çevresinde görmemizi önerdiğiniz yerler varsa tadından yenmez. Selamlar.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın