Beyşehir Gölü Milli Parkı, Konya sınırlarında, Türkiye’de yüzölçümü bakımından Van Gölü ve Tuz Gölü’nden sonra üçüncü büyük göl unvanını taşıyan Beyşehir Gölü ve çevresinde yer alıyor. Toplamda 86 bin 855 bin hektarlık bir alanda kurulu olan milli park, deniz seviyesinden 1.121 metre yükseklikte bulunuyor.

Doğu kıyıları boyunca uzanan ve yüksekliği 3 bin metreye ulaşan dorukları ile Dedegöl Dağlarının muhteşem manzarasına sahip olan Beyşehir Gölü Milli Parkı, turkuaz renkli suyu, gölde yaşayan sazan, su levreği ve sarıbalıkları, pelikan ve göçmen kuş popülasyonu ile ülkemizin eşsiz doğal güzelliklerinden biri.

Beyşehir Gölü

Beyşehir Gölü Milli Parkı, Konya

Beyşehir Gölü Milli Parkı, İç Anadolu Bölgesinde, Konya’nın batısında yer alan Beyşehir Gölü çevresinde, 86 bin 855 hektarlık alanda kurulu. 1993 yılında milli park ilan edilen bölge, yüzölçümü bakımından Van Gölü ve Tuz Gölü’nden sonra Türkiye‘nin üçüncü büyük gölü unvanını taşıyan Beyşehir Gölü’nün eşsiz güzelliklerine tanık olabileceğiniz bir doğa harikası.

Deniz seviyesinden 1.211 metre yükseklikte yer alan milli park, Türkiye’nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü etrafındaki ada, sulak alan, orman ve farklı ekosistemler, insan hayatı ve doğal yaşamın devamlılığı açısından oldukça önemli.

Malta

Verimli toprakları ve Beyşehir Gölü’nün tatlı suyu sayesinde ilk çağlardan itibaren çeşitli uygarlıklara yaşam alanı olan milli park çevresi etkileyici bir flora ve fauna sahip. Göl çevresindeki irili ufaklı 33 ada da bölgedeki göçmen ve göçmen olmayan kuşlar için harika bir üreme ve beslenme noktası.

Beyşehir Gölü, 900’ü aşkın bitki türü, 153 kuş, 16 balık, 42 memeli ve 14 sürüngen türü ile tatlı su levreği, sazan, sarıbalık, çiçekbalığı, pelikan, balıkçıl ve yaban ördeklerine de ev sahipliği yapıyor. Göl, 26 akarsu ve 45 adet kaynaktan besleniyor.

İç Anadolu, Toroslar ve Batı Anadolu dağlarının kesiştiği yerde bulunan 154 kilometre uzunluğundaki Beyşehir Gölü, turkuaz rengiyle enfes bir manzara oluşturan tertemiz sularıyla bölgenin içme suyu ve sulama ihtiyacını karşılıyor.

Beyşehir Gölü Milli Parkı
beyşehir gölü hakkında bilgiler

Bahar ve yaz dönemlerinde yöre halkı ve turistler tarafından plaj olarak kullanılan koyların bulunduğu milli parkta; olta balıkçılığı, yaban hayatı gözlemciliği, trekking, hiking, biking ve piknik alanlarının dışında jeep safari güzergahları ile çadır ve karavanla kamp yapma olanağı da var.

Milli park, göl ve çevresinin 9 bin yıllık geçmişini yansıtan tarihi eserler, anıt ağaçlar, kuş gözetleme kuleleri, mağaralar ve doğal güzelliklerin ortasındaki piknik alanlarıyla hafta sonu ve tatil dönemlerini değerlendirmek için oldukça keyifli bir adres.

Türkiye’nin eşsiz güzelliklerinden biri olan ve son yıllarda ciddi kuraklık tehlikesi yaşayan Beyşehir Gölü, göl sularını besleyen kaynakların önünü kesen vahşi sulama uygulamalarına çözüm üretilerek kurtarılmaya çalışılıyor. Yakın geleceği belirsiz olan göl ve milli parkı zaman kaybetmeden ziyaret edin.

Beyşehir Gölü Milli Parkı giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

🗺 Adres: Karadiken, Beyşehir Derebucak Yenişarbademli Yolu, 42700 Beyşehir, Konya
📲 beysehir.tabiat.gov.tr
Beyşehir Gölü Milli Parkı ziyaret saatleri: Beyşehir Gölü Milli Parkı herhangi bir zaman sınırlaması olmadan günün 24 saati ziyaret edilebiliyor. Milli park, haftanın 7 günü ziyarete açık.
🔐 Beyşehir Gölü Milli Parkı giriş ücreti: Beyşehir Gölü Milli Parkı giriş ücreti 4TL, indirimli 2TL, bisiklet 4TL, motosiklet ve ATV 6TL, otomobil, kamyonet ve pikap 12TL, minibüs 36TL, midibüs 60TL, otobüs 108TL, 1 ünite çadır (günlük) 14TL, 1 ünite karavan (günlük) 20TL, 4 yataklı kır evi (günlük) 65TL, 6 yataklı kır evi (günlük) 215TL, misafirhane (günlük) 20TL. Tarım ve Orman Bakanlığı Doğa Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü denetimindeki milli parkta Müze Kart geçerli değil.

Beyşehir Gölü Milli Parkına Nasıl Gidilir

Beyşehir Gölü Milli Parkı, Konya şehir merkezine 102 km, Isparta’ya 175 km, Antalya’ya 210 km, Nevşehir’e 315 km, Ankara’ya 343 km, İstanbul’a 639 km, İzmir’e ise 546 km uzaklıkta yer alıyor. Milli parka ulaşmak için Konya üzerinden karayoluyla Beyşehir ilçesine geçmek gerekiyor. Milli park, Beyşehir ilçe merkezinin 12 km batısında, göl kıyısında yer alıyor.

Milli parka en yakın havalimanı 117 km uzaklıktaki Konya Havalimanı. Konya Havalimanına İzmir ve İstanbul’dan direkt uçak seferleri yapılıyor. Farklı bölge ve şehirlerden Konya’ya uçakla ya da otobüsle gelip Konya’da araç kiralamak da tercih edilebilecek seçenekler arasında.

Beyşehir Gölü Milli Parkı, İç Anadolu’nun kurak iklimine renk katan doğal güzellikleri, adaları, göl çevresinde yüzme imkan sunan plajları, nefis günbatımı manzarası ve huzur dolu atmosferiyle ünlü. Kuraklık riski nedeniyle yakın geleceği belirsiz olan gölü bir an önce ziyaret etmek şart.

1 Yorum

  1. Beyşehir Gölü Milli Parkı diye bir şey yok kimse boşu boşuna gitmesin. Konya belediyesi oraya Atabey gençlik kampı diye bir halt yapmış kimse giremiyor, yazık.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz