Sırbistan’ın güzel şehri Belgrad’ı severim. Belgrad‘ın en güzel köşelerinden birisi Kalemegdan da şehrin en tatlı yerlerinden biri. Şahane manzarası, doğa ve yeşille iç içe geçmiş dokusu, çevrede dolaşan aşıkların ve çiftlerin enerjisini burada hissedebiliyorsunuz.

Şehrin kalbinde, şehre karakter ve ruh katan ama bir kadar doğal duran bir yer. Belgrad gezilecek yerler arasında zaman ayrılması gereken bir yer. Neolitik dönemden beri insanlara yuva olmuş bir yer. Birkaç galeri ve müze, restoran ve Belgrad Hayvanat Bahçesine ev sahipliği yapıyor.

Belgrade Kalameydan

Kalemegdan, Belgrad

Sava Nehri’nin Danube’ye bağlandığı noktanın tepesinde bulunan Kalemegdan Romalılar tarafınan 1. yüzyılın sonlarında yapılmış ve IV. Flavian lejyonu’nun ana karargahı olmuş. Yüzyıllar süren kuşatmalar, savaşlar ve fetihler sonucunda sayısız kere yıkılmış ancak her seferinde tekrar tekrar yapılmış.

Şu anki görüntüsü ise 18. yüzyıldan dan kalmış olsa da savaşlar yüzünden neredeyse içindeki tüm binalar yerle bir olmuş. Geriye şahane manzarasından başka pek fazla bir şey geriye kalmamış. Belgrad Kalesi, Yukarı Kasaba, Aşağı Kasaba ve Kalemegdan Parkı olmak üzere 3 bölümden oluşuyor.

Kalemegdan Park 19. yüzyılın sonlarında kalenin önündeki bir platoda kurulmuş. Karşıdan gelen düşmanı rahatça görebilmek için dizayn edilmiş. Günümüzde park hem Belgradlılar hem de turistler tarafından oldukça seviliyor.

Gölgesinde dinlenebileceğiniz banklar, göz alıcı heykeller, sanat sergileri, hayvanat bahçesi, eğlence parkları, hediyelik eşya standları gibi keyifli bölümlere sahip. Satranç oyuncularının, sincapların ve aşık çiftlerin en gözde mekanı burası. Huzurlu ve dinlendirici.

Malta
Kalemegdan, Belgrade
Kalemegdan, Belgrade
Belgrad-Kalesi
Belgrade-Kalemegdan

Kalenin en iyi korunmuş yerleri kasabanın üst taraflarında bulunan surlar ve kapılar. Aynı şekilde Askeri Müze, St. Petka ve Ruzia kiliseleri, Roma Kuyuları ve Belgrad’ın sembolü olan Pobednik’de yine çok iyi korunmuş eserler arasında bulunuyor.

Kalemegdan, Ortaçağ kapıları, Ortodoks kiliseleri ve İslami kalıntılarıyla, Belgrad’ın kanlı geçmişinin önemli sembollerinden bir tanesi. Kalemegdan’daki Askeri Müze (pazartesileri kapalı) antik çağlardan US gizli bombardıman uçağının parçaları da dahil olmak üzere NATO bombalamalarına uzanan bir tarihi döneme ait 40.000 eseri barındırıyor.

Kalemegdan, Kale Müzesi ve Belgrad Hayvanat Bahçesi’ne de ev sahipliği yapıyor. Bu muhteşem park, günümüzde sokak kafeleriyle dolu büyük bir yaya yolu olan eski bir Roma caddesi olarak bilinen Kneza Mihaila’nın bir ucunda yer alıyor.

Kalemegdan Park, Belgrade
Kalemegdan Park, Belgrade

Pobednik Heykeli’nin bulunduğu plato nehirlerin ve günbatımının muhteşem birer manzarasını sunuyor. Aşağı Kasabada ise Danube’nin kıyılarında Orta Çaplardan kalma şehir merkezini bulabilirsiniz. Çevresi duvarlarla örülmüş ve bir limanı bulunuyor.

Günümüzde sadece bir kaç bina sahip kalmış: Kula Nebojsa (Cesaret Kulesi) 1460 yılından, Türk Hamamı 18. yüzyıldan (Şu anda planeteryum olarak kullanılıyor), VI. Carl Kapısı 1736 yılından günümüze ulaşmış.

Belgrad-Kalemegdan
Kalemegdan
Kalemegdan

Belgrad’da nerede kalınır: Benim de kaldığım 4 yıldızlı Jump Inn oteli tavsiye ederim. Son gezimde kaldığım Prag Otel merkeze yakın gayet güzel bir otel. Uygun Belgrad otelleri bulmak için tıklayın.

Belgrad Turu Yapmak İçin 7 Neden adlı yazımda Belgrad ile ilgili bir çok şeye değinmiştim. O başlıklara da göz atın isterseniz. Belgrad gece hayatı da çok canlı. Yeme içme meraklıları ise Belgrad’ın Bohem Köşesi: Skadarlija‘ya uğramalı. Belgrad, Vizesiz ülkeler arasında en çok tercih edilen yerlerden biri, gidin keşfedin.

Önceki blog yazısıDedeağaç Nerede 📍 Dedeağaç’a Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıBelgrad Nerede 📍 Belgrad’a Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

7 YORUM

  1. Merhaba, bu aralar Belgrad’a gitmeyi kafaya taktım. Sizce turla mı, yoksa bireysel mi gitmek daha mantıklı ? Havaalanı prosedürlerinden biraz çekiniyorum açıkçası. Cevabınız ve yazınız için şimdiden teşekkürler.

    • Bence bireysel gidin. Daha rahat hareket edebilirsiniz böylelikle. Havaalanı prosedürlerinden de çekinmenizi hiç gerek yok. Pasaportunuz daha önce vize gördüyse hiç sıkıntı yaşamazsınız. Ama pasaportunuz boşsa kenara çekip. Neden geldin? Neden Belgrad? Ne iş yapıyosun? Dönüş biletin? Otelinin reservasyonu? gibi belgeleri istiyorlar. Sırada beklerken öndeki genç bir grubun otellerini arayıp teyid aldılar mesela. Ama sonuç olarak sorun yaşamanız çok düşük bir ihtimal.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın