Aynalıgöl, Mersin’in Aydıncık ilçesi sınırlarında yer alan bir doğa harikası. Mağaraları severim, ve seyahat ettiğim ülke ve şehirlerde mümkün olduğunca mağaraları görmeye çalışırım. Şunu söyleyebilirim ki, şimdiye kadar gördüğüm en etkileyici mağaralardan biri oldu Aynalıgöl, hayran kaldım. Binlerce yıllık sarkıt ve dikitlerle çevrili galerilerin sonunda ulaşılan gölü ile mağara, benzersiz bir güzellikte.

Gilindire Mağarası olarak da bilinen bu yer 1999’da Aydıncık’a 10 km mesafedeki Gemi Durağı yakınlarında bir çoban tarafından tesadüfen bulunmuş. Sadece Mersin’de gezilecek yerler arasında değil, doğru bir tanıtım stratejisi ile tüm dünyanın ilgisini çekebilecek nitelikte özelliklere sahip mağara, bölgede çok iyi tanınıyor. Tek başına Mersin turizminde ilgi çekici bir değer bana göre bu mağara.

Aynaligol-Magarasinin-Girisi
Aynalıgöl Mağara girişinin manzarası nefis!

Aynalıgöl Mağarası, Mersin

Aynalıgöl Mağarası, Mersin‘in batısında, Aydıncık ilçesi sınırlarında yer alan, Akdeniz kıyı şeridinin nefes kesen manzarasına sahip bir doğa harikası. Dünyanın sekizinci harikası olarak da gösterilen mağara, binlerce yıllık izleri taşıyan sarkıtlar ve dikitlerin yer aldığı galerileri ve galerinin sonunda ziyaretçileri karşılayan eşsiz gölü ile benzersiz bir yer.

Mağaranın bulunduğu Aydıncık ilçesinin geçmişi antik çağa kadar gidiyor. Silifke-Taşucu ile Bozyazı-Anamur arasında kalan Aydıncık’ta Fenikeliler döneminin izlerine hala rastlanıyor ve ilçenin o dönemki ismi Kelenderis olarak biliniyor. Roma Devleti’nin önemli liman kentleri arasında da bulunan Kelenderis ismi yıllar içerisinde Kelendri, Gelendir ve Gilindire’ye dönüşmüş.

Malta

Mersin merkeze yaklaşık 190 km uzaklıkta bulunan mağaraya, son yıllarda gerçekleştirilen çalışmalarla ulaşmak, artık daha kolay. Geçmişte zorlu kayalıkları aşılarak ziyaret edilebilen mağaraya, günümüzde demir bir merdivenle inilebiliyor. Toplam uzunluğu 555 metre olan mağaranın içi damlataş oluşumları, sarkıt, dikit, sütun, duvar ve perde damlataşları ile mağara iğnesi ile kaplı.

Dev boyutlara ulaşan damlataşlar, yer yer 100 metreye ulaşan genişliği ve 18 metreye ulaşan tavan yüksekliği ile ana galeriyi çok sayıda salon ve odaya ayırıyor. Mağaranın sonunda ise genişliği 18-30, uzunluğu 140, tavan yüksekliği 35-40, derinliği 47 metre olan bir göl bulunuyor.

Aynalıgöl Mağarası
Aynalıgöl Mağarası’nın girişi

Mağara, 1999 yılında bölgede hayvanlarını otlatan bir çobanın, çevrede gezen kirpiyi takip etmesiyle ortaya çıkarılmış. Kirpinin girdiği mağaranın büyüklüğü ve görselliğini karşısında şaşkına dönen çobanın bildirmesiyle Maden Tetkik ve Arama Genel Müdürlüğü tarafından yapılan analizde mağara ve mağaranın sonundaki göl ortaya çıkarılmış.

Çevresinde hiçbir akıntı gözlemlenmeyen ve ayna gibi bir yansıması olan göle Aynalıgöl ismi verilmiş. Uzmanların yaptığı incelemede mağaranın dördüncü jeolojik zaman başındaki son iklim değişikliğiyle buzul sonrası döneme geçişte oluştuğu tespit edilmiş. Mağara, Aydıncık’ın antik dönemdeki ismi Kelenderis’ten Türkçeye dönüşen Gilindire ismiyle de anılıyor.

Deniz yüzeyinden 50 metre yukarıda bulunan giriş ağzına vardıktan sonra, mağara içerisinde 555 metre boyunca ilerleniyor. Çok sayıda salon ve odanın görülebildiği ana galeride devasa boyutta sütun, sarkıt ve dikitlere rastlanıyor. 30 milyon yıl gibi bir sürede oluşan bu muhteşem yapı oldukça etkileyici.

Aynalıgöl Mağarası
Aynalıgöl Mağarası’nın büyüleyici manzarası

Türkiye‘nin en güzel mağaraları arasında yerini alan Aynalıgöl Mağarasının sonunda genişliği 30, uzunluğu 140, tavan yükseliği 40 ve derinliği 47 metre olan gölle karşılaşılıyor. Gölün dikkat çeken en önemli özelliği mağara içindeki sarkıt ve dikitlerin gölün içerisinde de devam ediyor olması. Göl yüzeyi kadar sualtı manzarası da bu yüzden şahane.

Denizle aynı düzeyde bulunan gölün ilk 10 metresinin tatlı, sonrasının ise tuzlu su olması apayrı bir doğa mucizesi. Yapılan araştırmalarda gölden denize açılan bir galerinin olmadığı belirtilse de küçük çatlaklar aracılığı ile deniz bağlantısı sağlandığı sonucuna varılmış.

Gilindire Mağarası
Gilindire Mağarası’nın sarkıtları farklı ışık altında çok gizmli görünüyor

Yılın her dönemi 20-21 derecelik sıcaklığı ile dalış severlerin ilgisini çeken Aynalıgöl, profesyonel olmayan kişilerin dalması için tehlikeli sayılıyor. Mağara dalış tekniğine hakim kişiler dışında kimsenin dalışı için önerilmeyen gölde, özel ekipmanların kullanılması öneriliyor.

Gilindire Mağarası
Gilindire Mağarası

Aynalıgöl Mağarası ziyaret önerileri

Kapalı alan fobisi, nefes darlığı rahatsızlığı ya da panik atak tedavisi görenlerin mağaraya girmesi önerilmiyor. 560 basamaklı demir merdivenle giriş noktasına ulaşılan mağaraya yürüyüş oldukça yorucu. Mağara içerisinde bir şeyler yiyip içmek, çöp atmak, dikit ve sarkıtlara dokunmak yasak. Kronik hastalıkları olan ziyaretçilerin içeriye şişe suyla girişine izin veriliyor.

Galeriler içerisindeki yürüyüş parkurunun dışına çıkmanın yasak olduğu mağarayı ziyaret sırasında ayağınızda rahat bir yürüyüş ayakkabısı olmasını öneriyorum. Mağara ve çevresinde tuvalet yok. Mağaranın içerisindeki sıcaklığın 20-21 derece arasında değişmesi nedeniyle özellikle sıcak yaz aylarında şort ve kısa kollu kıyafetlerle mağaraya girildiğinde üşüyebiliyorsunuz. Yanınızda kalın kıyafetler getirebilirsiniz.

Aynalıgöl Mağarası giriş ücreti ve ziyaret bilgileri

🗺 Adres: Hacıbahattin Mah., 33840 Aydıncık, Mersin
Aynalıgöl Mağarası ziyaret saatleri: Aynalıgöl Mağarası, yaz döneminde (1 Nisan–1 Ekim) 08.00–19.00; kış döneminde (1 Ekim-1 Nisan) 08.00–17.00 saatlerinde ziyarete açık. Mağara, haftanın 7 günü ziyarete açık.
🔐 Aynalıgöl Mağarası giriş ücreti: Aynalıgöl Mağarası giriş ücreti 7TL. Tarım ve Orman Bakanlığının denetiminde olan mağarada Müze Kart geçerli değil.

Aynalıgöl’e nasıl gidilir

Aynalıgöl Mağarası‘na Aydıncık-Silifke Karayolu’nun 10. km’den sapan 3 km’lik bir yol ile gidiliyor. Mağaraya Aydıncık ilçe merkezine 4 kilometre kala Mersin-Antalya karayolundan deniz tarafına saparak ulaşılıyor. Mağara, Mersin’e 176 km (2.5 saat), Silifke’ye 85 km (1.5 saat), Antalya’ya ise 313 km (5 saat) uzaklıkta. Mağaraya en yakın havalimanı ise 135 km uzaklıktaki Alanya Gazipaşa Havalimanı.

Aydıncık konaklama tercihi olarak Ulu Resort veya Altınorfoz Otel en uygun seçim olabilir. Yine Anamur’daki Ünlüselek Otel de konakladığım yerlerden biriydi. Eğer Mersin merkezde konaklayacaksanız otel tavsiyem Sultaşa Otel ve HostaPark Otel.

Aynalıgöl Mağarası, yakın tarihte Anadolu coğrafyasında keşfedilen en etkileyici doğal güzelliklerden biri. Doğa turizmi için büyük önem taşıyan mağara, Mersin kıyı şeridinde mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

35 Yorumlar

  1. Evet bende tesadufen ordan gecerken bir gireyim dedim hatta fikrim degisiyordu nerdeyse, taki magara girisine kadardı. Lakin iceri girince ağzım acik kaldi! Çok cok cok harika bir yer .

  2. BEN BİRÇOK TARİHİ YERLERİ GEZDİM GÖRDÜM İNÇELEDİM BÖYLE BİR YERİ İLK DEFA GÖRDÜM. ÇOK MUHTEŞEM VE GÜZEL BİR MAĞARA OLDUĞUNA İNANDIM. GÖLE KADAR UZANAN YOL GÜZERHAHINDA KARŞILAŞTIĞIM MANZARALAR BENİ BÜĞÜLEDİ ÇOK MUHTEŞEN VE GÜZEL MANZARALAR İNSANIN RUHUNA İŞLİYOR. BURASI İNSAN YAŞAMINA PEK ELVERİŞLİ OLMADIĞINA İNANDIM.
    ÇEVREYİ İNCELEDİM GÜZEL BİR YAPILAŞMA VAR FAKAT HENÜZ BİTMEMİŞ BU GÖLGEYİ AKTIF VE TURİZİM ÇEKEBİLECEK BİR ŞEKLE SOKULMASİ GEREĞİNİ DUYDUM. TURİSTIK HALE GETİRİLİRSE ÇOK TURİST ÇEKER. BUDA DEVLET BÜYÜKLERİMİZİN GÖREVİDİR. TÜRKİYE NİN NADİDE MAĞARALARINDA BİRİ OLDUĞU KANAATİNDEYİM. ÇOK İHTİŞAMLI GÜZEL ENTERESAN SU DAMLACIKLARININ DOĞAL YAPI TAŞLARI OLUŞTURDUĞUNU BURADA GÖRMEKTEYİZ. MUTLAKA GÖRÜLMESİ DEĞER BİR AYNALI GÖL MAĞARASIDIR.

  3. Evet bir silifke/mersin’li olarak 01/ 10/2015 tarihli seyahat aninda yol kenarinda bulunan Aynaligol tabelasini tesadufen gordum ‘ve ziyaret etme olanagim oldu muhtesem otesi bir yer ancak ufaktefek eksiklikler gordum yetkililer ilgilenirse sanirim biraz daha mukemmel placating kanaatindeyim.ornegin; isiklandirma ozellikle goluno oldugun bolgede biraz daha canlandirilmali zira son balkondan golu torment birhayli guc oldu diger konu son balkon digerati tabir ettigim bolge sanirim anlasildi biraz daha gole yaklasmaliydi diye dusunuyorum

  4. Merdivenlerden inip anca magaraya girmistik ki elektrikler kesildi. İlerleyen saatlerde tekrar sansimizi denesek de, o gün elektrikler hic gelmemisti. 🙁

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz