Makedonya Tatil

Yurtdışında ilk araç kiralamayı Tazmanya’da yapmıştım ve direksiyon terstendi. Daha sonra Tazmanya’da karavan kiralayarak epey yol yapmıştım. Avustralya Alice Springs’te de karavan kiralayarak 1500 km yol boyunca kuzeye gitmiştim. Yunanistan’ın Midilli Adası’nda da küçük bir araç kullandım, yine Paros Adası‘nda da. Almanya’nın nerdeyse üçte birini kiralık araç ile gezdim.

Tüm dünyada olduğu gibi Türkiye’de de araç kiralama hızla yaygınlaşıyor. Eğer aracınız varsa seyahat süresince daha çok zaman kazanabiliyorsunuz ve seyahatinizi daha pratik hale getiriyor. Hem bazı coğrafyalarda araç kullanmak gerçekten çok keyifli. Örneğin Kapadokya‘da veya Datça’da.

Araç kiralama
Tazmanya’da kiraladığım karavan

Araç Kiralarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

1. Firma araştırın

Araç kiralarken yaparken fiyat karşılaştırması ve indirim fırsatlarına bakmak gerekiyor. Bu sayede pek çok özel teklifle karşılaşarak kiralamayı çok daha uygun bir şekilde yapmak mümkün. Bir firmaya gittiğinizde çekinmeden aklınızdaki tüm soruları ve kampanyalarını sormak bu nedenle oldukça önemli. Gitmeden önce de iyi bir araştırma yapmak gerekiyor tabi.

Enuygun.com gibi araç kiralama karşılaştırması yapan siteler birçok firmanın kiralık araçlarını tek ekranda size sunacağı için zamandan tasarruf etmenize yardımcı olabilir.

2. Küçük araç kiralayın

Araç kiralamada küçük araçların fiyat avantajı her zaman karşınıza çıkar. Özellikle internetten yapılan rezervasyonlarda küçük araç seçimi yaparak, firmaların küçük araca sahip olmadıkları durumda ücretsiz araç yükseltme seçeneğinden de yararlanma şansınız var.

Hem kullanması kolay hem de park sorunu daha az oluyor. Yakıt tüketimi de daha az. O yüzden Tazmanya gezimde Hyundai Getz tercih etmiştim. Kiralık araç erken iade edildiğinde herhangi bir ücret iadesi yapılmadığını bilin.

3. Yakıt durumunu kontrol edin

Arac Kiralama yakıt
Hem aracı teslim alırken hem de yoldayken yakıt durumunu kontrol edin. Yoksa bizim gibi yolda kalırsınız.

Tam dolu bir şekilde aldığınız aracı geri götürmeden hemen önce yine tam dolu götürmeniz gerekiyor. Ülkemizde çoğunlukla çeyrek depo altında size kiralanıyor. Yakıt göstergesi hangi çizgideyse başlangıçta buna dikkat edin ve araç tesliminde aynı çizgiye kadar yakıt doldurarak iade edin.

Bunu acenteye bırakırsanız aldığınızdan daha fazla doldurulup size daha fazlaya mal olma ihtimali var. Bunun da ücretinin sizden alındığını unutmayın. Eğer fazla yakıtla dönerseniz de bunun ücreti size ödenmez.

4. Sigortayı ihmal etmeyin

Araç kiralarken dikkat edilecek en önemli noktalardan biri de sigorta acentesinin kişisel otomobil politikasını kapsayıp kapsamadığı. Kredi kartıyla ödeme yapılıyorsa, sigortaya ihtiyaç duyulabiliyor. Ancak sizin sigortanız bunu karşılamıyorsa, acentenin sunduğu sigortalardan yararlanmak da mümkün. Sigortasız araç kullanırken olacak hasarlardan siz sorumlusunuz.

Avustralya’daki ilk karavanımın 3 metre yüksekliğini iyi kestiremediğimden bir yerlere sürtmüştüm ve bana 1,000 AU$’a mal olmuştu. Sigortaların geçerli olabilmesi için çeşitli şartlar bulunduğunu unutmayın. Sürücünün kaza sırasında alkol veya herhangi bir uyuşturucu madde etkisinde olmaması, yasal hız sınırlarını aşmaması ve aracın karayolları dışında kullanılmaması gerekiyor.

5. Sözleşmeye dikkat edin

Oto Kiralama
Avustralya’da kiraladığım araba

Araç kiralamak çok kolay olsa da kafa karıştırıcı şeylerle önünüze gelebiliyor. Sürüş esnasında ya da teslim zamanı bir sorunla karşılaşmamak için yapılan anlaşmada tüm detayları incelemek önemli. Sözleşmeyi imzalamadan önce merak edilen her şeyi sormakta da hiçbir sakınca yok. Ancak eğer bu konuda tedirginlik hissediliyorsa, kiralamadan önce esasları araştırmak, bilen biriyle gitmek ve güzel bir pazarlık yapmak oldukça faydalı.

6. Kişi sayısına uygun araç kiralayın

Arac Kiralama nasıl yapılır
Plomari yollarında, Midilli Adası, Yunanistan

Yol kısa da olsa, araca binecek her kişi için bir koltuk olduğundan ve yeterli bagaj alanı olduğundan emin olmak gerekiyor. Kısa diye çıkılan bir yol, uzun saatler de sürebileceği için hiç kimsenin zorda kalmasına gerek yok. Ayrıca, yapılan anlaşmada araçta bulunacak herkesin bir listesinin de bulunmasına dikkat etmek gerekiyor. Bir çok ülkede araçtaki koltuk sayısından fazla kişinin araca bindirilmesinin yasak olduğunu aklınızda tutun.

7. Erken rezervasyon ve bilgilendirme

Araç kiralamak
Kiralık aracımın penceresinden Milos Adası, Yunanistan

Havaalanından oto kiralamalarında, doğru uçuş bilgileri ve saatlerini rezervasyon sırasında bildirmek gerekiyor. Eğer rezervasyon sırasında uçuş bilgileri mevcut değilse, kiralık araç tesliminden en az 24 saat önce uçuş bilgileri mail veya telefonla bildirmek şart.

Diyelim Sabiha Gökçen havalimanı araç kiralama yaptınız ve uçağınızın tarihi değişti yahut rötar yaptı. Uçuş bilgilerini önceden bildirdiğinizde havaalanı geliş ve gidişinizde zamanında karşılanmanız kolaylaşmış olur. Uçak bileti, tatil ve restoranlar için sıkça kullanılan erken rezervasyon, bazı web sitelerinde araç kiralamada da geçerli. Eğer kullanacağınız firmanın böyle bir seçeneği varsa bu seyahatini erken planlayanlar için avantajlı olabilir.

Önceden aracın modelini, kaç gün kiralama yapılacağını ve tarihleri belirtmek kiralamada karşılaşılacak sorunları ortadan kaldırıyor. Erken rezervasyon sistemini tatil için genel anlamda hayatımıza yerleştirmemiz şart. Aksi halde seyahatlerimize daha çok para ödemek durumunda kalıyoruz.

8. Sadakat programları

Araç kiralamada aynı firmayı tercih edenler için uygun fiyatlı kiralama imkanı yaratan sadakat programlarının avantajları arasında ücretsiz model yükseltme, daha düşük fiyatla araç kiralama veya ücretsiz ekstra gün seçenekleri bulunuyor.

Örneğin otorento.com.tr sitesine üye olduğunuzda her kiralamadan %3 puan kazanıyorsunuz. Ayrıca, aynı fiyatlarla daha üst sınıf araç almada üye olmayanlara göre geçiş üstünlüğü sunuyorlar.

9. Uluslararası sınırlar

Yurt içinde pek bir sorunla karşılaşılmasa da farklı bir ülkede araç kiralamak sanıldığı kadar rahat olmayabiliyor. Gidilen ülkeye göre araba kullanmanın ve ehliyet geçerliliğinin şartları değişebiliyor. Bu nedenle bir yere gidilmeden önce tüm şartları öğrenmek oldukça önemli. Gidilen yerde araç kiralamadan önce her şeyin uygun olduğuna dair yazılı onay almakta fayda var. Uluslararası ehliyet sahibi olmayanlar herhangi bir ülkede polis isterse ceza yemekle karşı karşıya. Bildiğimden söylüyorum.

10. Hasar tespitine dikkat edin

Oto kiralama hakkinda
Kassel, Almanya

Firmalar, araç tesliminde olası bir zararı bulmak için inceleme yapıyor. Ancak eğer dikkatli olunmazsa, önceden meydana gelen bir hasarı siz karşılamak durumunda kalabiliyorsunuz. Bu nedenle ön kiralama sürecinde ve aracı teslim alırken tüm hasar tespitlerini not ettirmek oldukça önemli. Bu en iyi koruma şekillerinden biri olarak biliniyor.

Dünyanın neresine gidilirse gidilsin araç kiralama yaparken dikkat edilmesi gereken noktalar benzerlik gösteriyor. Araç kiralamadan önce hasar tespiti yapmak, anlaşma maddelerini gözden geçirmek gibi detaylar sorunla karşılaşmadan keyifle araç kiralamaya yardımcı oluyor.

İster kısa süreli olsun ister uzun süreli, son dönemlerde araç kiralamak oldukça yaygın. Yolculuk sırasında ve teslimde bir sorunla karşılaşmamak, iyi bir araç kiralamak kadar önemli. Deneyimlerim ölçüsünden araç kiralama hakkında bilgilerimi paylaştım. Düzenli kiralama, tamir durumları ve bunun gibi ihtiyaç olacak bilgilerin akılda tutulmasında fayda var.

MaltaFlyista
Önceki İçerikGürcü Mutfağı: Gürcistan Yemekleri
Sonraki İçerikVerona Gezilecek Yerler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

40 Yorumlar

 1. Araç kiralama yaparken her şeyden önce kaskonun, araç kiralama firmalarına özel rent a car kaskosu olup olmadığı sorulmalıdır. Araç fiyatları değişkenlik gösterdiğinden farklı firmalardan kontrol edilmelidir. Teslimat esnasında senet vesaire imzalatmak isteyen oto kiralama firmalarından kesinlikle uzak durulmalıdır.

 2. Araç kiralama konusunda ismi bilinen firmalardan kiralamak önemli. carfleet.com.tr dan uygun fiyatlı araç kiraladım hiçbir sorun yaşamadım. Tavsiye ederim.

 3. Ben de yaklaşık 7 yıldır rent a car işletiyorum. Özellikle yaz aylarında erken rezervasyon çok önemlidir. Çünkü benim şuan 300 aracım olmasına rağmen, çoğu zaman araç veremiyorum. Müşterilerimde her zaman temiz bir sicil ararım. Araç kiralarken senet imzalatan firmalardan uzak durulmasını öneririm. Artık çoğu firma provizyonla çalışmaktadır. Aktif web siteleri olan ve fiyat güncellemesini yapan rent a car sitelerini öneririm. Aracı kiralarken, aracı nasıl aldığınıza da çok dikkat etmelisiniz.

 4. Aynı zamanda araçların model ve garantili olması (belirli km ve yıl’a kadar garantili oluyor araçlar) dikkat etmekte fayda var. Son zamanlarda düşük model araçlarla kiralama şirketleri arttı durum böyle olunca doğal olarak araçlarda sorun çıkabiliyor. Bu faydalı yazı içinde teşekkür ederim.

 5. Yazıda bilgiler gerçekten yaşanmış tecrübelerden 🙂 :ok belli mutalaka göz önünde buldurmanız gerekir. Faydalı bilgiler için teşekkürler.

 6. Araç kiralarken mutlaka ve mutlaka rental kaskosunun olup olmadığını sorgulamaktır. Kişisel kasko yapılan araçlar herhangi bir kaza sonrasında sizi mağdur edebilir.

 7. Hiç sorun yaşamayacağınız araç kiralama firması aytcarhire.com, Türkiyenin tüm illerinde ilçelerinde araç karavan motor minibüs kiralayabiliyorsunuz, istediğiniz yerden teslim alıp istediğiniz yere teslim edebiliyorsunuz.

 8. Değerli görüşlerinizi açık ve net bir şekilde bahsettiğiniz için teşekkür ederiz. Gerek sizin gibi deneyimlerini paylaşan müşterilerin görüşlerini dikkate alıp vizyon ve misyonumuz belirlemekte ve doğru bir iş yaptığımızı bu yazıda görmek bizi mutlu etti.

 9. Sakız Adas’ndaki Hertz rent a car firmasından araç kiraladık. Arabayı teslim ederken arka tamponunda 3 cm uzunluğunda cizik var aracı carpmissiniz dediler. Biz herhangi bir şey yapmadık desek de uzman cagiracagiz diyerek oyaladilar. Feribot kalkış saati geldiğinde 150 Euro istediler. Tartismalarimiz ve konuşmalarımız çaresiz kaldı ve 150 Euro yu verdik. Mağdur edildik dolandirildik. Siz siz olun bu tarz firmalara dikkat edin aracın dış ve iç fotolarini çekin.

  • Arac kiralarken araci teslim alırken firma yetkilisinin yanında önce foto sonra telefonun kamerasıyla aracın tüm etrafını net bir şekilde videoya kaydedin yavas bir şekilde cekinki videoda gözle görünmeyen bütün çizikler ezikler net görünür bilginiz olsun araci teslim edeceginizde onlar nerde nesi var hepsini cok iyi bildiklerinden size körlemeye calisacaklardir hemen videoyu acın onların size gösterdiği yere bakın teslim aldığınızda var olan çizik ve ezikleri göreceksiniz emin olun onlar bile şok olacaklar videoyu çekerken yetkili arkadaşıda çekerseniz cok iyi olacaktır

 10. Yazınıza tamamen katılıyorum. Araç kiralamak için bizler gibi kurumsal yerleri tercih etmeleri cok önemli. Uygun fiyata lüks araçlar almak için detaylı ve kapsamlı araştırma yapılması şart.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz