Ucuz uçak bileti bulmak isteyenler için aktarmalı uçak bileti seçenekleri iyi bir alternatif. Bazı destinasyonlarda direkt uçuşa ödeyeceğiniz bütçenin yarısıyla aynı destinasyona aktarmalı olarak başka bir firma ile yolculuk edilebiliyoruz. Zaman konusunda sorunu olmayan, birkaç saat fazladan uçuşu ve beklemeyi göze alanlar için yurtdışı aktarmalı uçak bileti daha ekonomik olabiliyor.

Aktarmalı uçak bileti satın alırken dikkat edilmesi gereken çok sayıda nokta var. Aktarmalı uçak bileti seçeneklerine göz atarken uçuş fiyatına valizin dahil olup olmadığını, uçuşun tek mi yoksa birden fazla firma tarafından mı yapıldığına, iki uçuş arasındaki aktarma süresinin yeterli olup olmadığı gibi konulara dikkat etmek şart.

Aktarmalı Uçak Bileti Alırken Dikkat Etmeniz Gerekenler

İç hat uçuşlarında aktarma yapmak nispeten daha kolay olsa da yurt dışı uçuşlarında bir uçaktan diğer uçağa yetişmek zaman zaman sıkıntılı bir süreç yaşatıyor. İki uçuş arasındaki zamanın daralması stres ve gergin anlara neden oluyor. Bu panik hali sırasında uçak kaçırma durumu da meydana gelebiliyor.

1. Uçuşlar arasındaki süreye dikkat edin

Aktarmalı uçuş gerçekleştirmeyi düşünenlerin en çok dikkat etmesi gereken nokta uçuşlar arasındaki süreyi doğru hesaplamak. Uygun uçak bileti satın alırken çıkış noktası ve varış noktasındaki aktarma noktalarındaki yerel saate dikkat ederek bilet almak gerekiyor.

Malta

Aktarmalı uçuşlar arasındaki süre bir sonraki uçuşa yetişebilmeniz için hayati önem taşıyor. Aktarmalı uçuşlarda iki uçuş arasında 1-1.5 saat gibi bir süre genellikle yeterli olurken, herhangi bir rötarla karşılaşılması halinde bir sonraki uçuşu kaçırmanız olası. Bu noktada bir sonraki uçuşun da ilk uçuşu gerçekleştirdiğiniz hava yolu şirketiyle olmaması halinde sonraki uçuşunuz otomatikman yanıyor. Yeniden bilet almak zorunda kalıyorsunuz.

İstanbul Havalimanı gibi büyük terminallerde hizmet veren havalimanlarını kullanarak aktarmalı bir uçuş gerçekleştirecekseniz iki uçuş arasındaki süreyi mümkün olduğunca uzun tutmaya çalışın. Hem uçakların taksi süreleri hem de olası rötarlar nedeniyle bir sonraki uçuşu kaçırmamak için en az2-3 saatlik bir boşluk stresten ve koşturmadan uzaklaşmak için ideal.

2. Farklı hava yolu şirketleri ile aktarmalı uçuş

Uçak bileti siteleri esnek aktarmalı uçuş seçeneklerini arama sonuçlarında göstermeye başladı. Geçmişte aktarmalı uçuş arattığınızda aynı hava yolu şirketinin bağlantılı uçuşlarını görebilirken artık birden fazla hava yolu şirketi üzerinden uçak bileti alıp kendi aktarmalı uçuşunuzu yaratabiliyorsunuz.

Bu durum fiyat açısından avantaj sunarken aynı zamanda büyük de bir riske sahip. İlk uçuşunuzun rötarlı olması halinde bir sonraki uçuşunuz farklı bir hava yolu şirketinden olduğundan hava yolu şirketi sizin rötarınız nedeniyle hiçbir sorumluluk almıyor. Rötar nedeniyle indiğiniz havalimanında yeniden uçak bileti alarak yolculuğunuza devam etmeniz gerekiyor. Farklı hava yolu şirketlerinden alınan aktarmalı biletlere ‘yolcu sorumluluğundaki aktarma’ deniliyor.

Havalimanındaki mesafeler, birden fazla terminal varsa hava yolu şirketlerinin uçuş yaptığı terminallere göz atmak, yolcu yoğunluğu, özel günler ve check-in işlemlerine göz atmak yolculuğun sorunsuz geçmesi için önemli.

Yurt dışı uçuşu öncesinde cep telefonunun yurt dışına açık olduğundan emin olmak, gerekiyorsa tarifeyi güncellemek ve telefonu açık tutmak hava yolu şirketinin ulaştıracağı mesajların ulaşması ve olası sorunları önlemek için gerekli. Değişen kapı numaraları, rötar ya da ek bilgiler genellikle SMS ile iletiliyor.

Farklı hava yolu şirketleri ile uçuş düşünenlerin her uçuştan sonra valizi alıp yeniden teslim edeceğini unutmaması gerekiyor. Bu yüzden aktarma yapılacak süreyi uzun tutmak hayati önem taşıyor.

3. Bagaj ağırlığına ve ölçüleri

Ucuz uçmak istiyorsanız ve aktarmalı uçak bileti arayışınız varsa mümkünse büyük bir valizle seyahat etmemeniz gerekiyor. Birçok hava yolu şirketi yalnızca kabin bagajıyla seyahat eden yolcularına çok daha uygun fiyatlı uçak bileti sunuyor.

Yalnızca bir el çantası ve ya da uygun ölçülerdeki 6-8 kg aralığındaki sırt çantasıyla standart yolculara göre daha uygun fiyatlı uçak bileti bulabilirsiniz. Aktarmalı uçuşlarda uçak altı bagajına valiz vermediğiniz için bir sonraki uçuşta valizinizi alıp yeniden kontrole girme derdiniz de olmadan özgürce hareket edebilirsiniz. Valizsiz seyahat edemem diyenlerdenseniz aktarmalı uçuşunuzu aynı firmadan alarak valizinizi son noktaya kadar hiç dokunmadan ulaştırabilirsiniz.

Bağlantılı uçuşlarda en sık yaşanan sorunlardan biri de bavulun karışması ya da valizin başka bir noktaya gitmesi. Bu sorunu yaşamamak için bavul üzerine ayırıcı bir işaret koymak etkili bir çözüm.

4. Transit vize sorunu

Aktarmalı uçuşlarda en çok dikkat edilmesi gereken konulardan biri de seyahat edeceğiniz ülke ile birlikte aktarma yapacağınız ülkenin de vize isteyip istemediği. Örnek vermek gerekirse Amerika Birleşik Devletleri vizesine sahip ve ABD’ye seyahat eden ancak Schengen vizesine sahip olmayan Türk vatandaşları Frankfurt, Münih ve Amsterdam gibi kentlerden transit vize almadan ABD uçuşuna devam edebiliyor.

Bazı Avrupa ülkeleri havalimanlarında yalnızca aktarma yapacak olsanız bile Türk vatandaşlarının transit vize almasını zorunlu kılıyor. Bu durumda aktarmalı yolculuğunuz daha başlamadan Schengen vizeniz olmadığından iptal edilebilir, dikkatli olun.

Ucuz uçak bileti bulduğunda bu fırsatı değerlendirip bir yerlere seyahat edenlerdenseniz, aktarmalı uçuşlar sırasında yaşanabilecek sorunları alacağınız basit önlemlerde daha yaşanmadan ortadan kaldırabilirsiniz.

4 Yorumlar

  1. Ucuz biletleri bazen aktarmalı varış noktalarını kullanarak bulabilirsiniz. Örneğin Adana-Ankara bileti almak istiyorsak ve Siirt hava limanı yeni açılmış ise hava yolu şirketi Ankara aktarmalı olmasına rağmen varış yeri Siirt uçuşları için daha uygun fiyat verebiliyor. Böylece Ankara aktarmasında uçuşu terk edebiliriz.

Yanıt yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz