Bir ülkeyi tanımanın en güzel yolu, pazarlarına uğramaktan geçer diye düşünürüm. Pazarlar, ülke kültürünü ve yaşam tarzını en iyi yansıtan yerler. Renklerin, kokuların ve seslerin birbirine karıştığı pazar yerlerinde insana ve kültüre dair fikir edinmek pek keyifli.

Yüzen Pazar, başkent Bangkok’un 120 km dışında Nakhon Pathom şehri yakınlarında bulunuyor. Pazarda sebze, meyve, el oyması veya el dokuması hediyelik eşyaların satıldığı sağlı sollu shoplar, baharatlar, taze yemeklerin pişirilip satıldığı kayıklarda hemen çok çeşitli ürünler bulabilirsiniz.

Artık tamamen turistik bir etkinlik haline gelmiş olan bu pazar, sabahın ilk ışıkları ile açılıyor ve öğlene kadar sürüyor. Bindiğiniz teknelerle kanallar arasında dolaşıyor, hemen kıyıda yer alan dükkanlardan alışveriş yapabiliyor, teknelerden satılan meyvelerdan alabiliyor, ve hatta teknelerde hazılanan yemeklerden sipariş verip yine teknenizde yiyebiliyorsunuz.

Haftasonları, kanallarda seyreden tekne sayısı o kadar kalabalık oluyor ki, olışan trafik, belgesellerde sıklıkla gördüğümüz görüntülere şahit olmanızı sağlıyor.

Floating Market_Yüzen_Market_Tailand_Resim

Pazarı çevreleyen dükkanlarda ucuz Çin ve Asya işi hediyelik eşyalar doldururken, tekneler hâlâ geleneksel ürünlerle dolu. Tropik meyveler satan tekneler favorim. Rambuta, mangosten ve mango favorim. Ayrıca karnınız acıkırsa bir tekneye yanaşarak ünlü Tayland yemeklerinin tadına bakabilirsiniz.

Tayland Kralı’nın emri ile ülkede kimyasal gübre yöntemiyle tarım yapmak yasak. Bu yüzden bu pazarda Tayland malı tüm meyve, sebze ve tekstil ürünlerinin organik olduklarını unutmayın. Dünyada GDO’su ile oynanmamış, sağlıklı ve organik ürünlerin bir arada sunulduğu ender ülkelerden biri Tayland.

Damnoen Saduak Floating Market, Bangkok’un en ünlü açık hava pazarlarından birisi. Onu özgün kılan şey ise pazar yerinin kanallar etrafına sıralanmış olması. Burası Bangkok’ta görülecek yerlerin başında geliyor. En az yarım gününüzü ayırın.

Göz at: Bangkok Gezilecek Yerler
Göz at: Tayland Gezi Rehberi

Bizde sayıları gitgide azalan yerel pazarlar halkın pek ilgiisini çekmezken ve AVM istilasıyla yok olmak noktasına gelirken, dünyanın birçok ülkesinde halk pazar yerleri önemli bir turizm aktivitesi ve ülke kültürünün vazgeçilmez bir parçası. Gittiğiniz ülkelerde pazar yerlerini de ziyaret etmeyi öncelikelriniz arasına koyun derim.

142,0k Takipçiler
Takip et

19 YORUM

 1. Merhaba 4 gün sonra kısmetse gidecem Ama hangi yüzen çarşıya gideceğini karar vermedim Damoen Saduak fiyatı nedir acaba kişi başı tskler

  • Merhaba Muang Boran ancient city hakkında biginiz var mı? Ücreti ulaşımı vs netten 600 Bahta bilet görünüyor.

 2. Yaklaşık bir yıl önce takip ettiğim yazılarınız ve fotoğraflarınız sayesinde Tayland’a gitmeye karar verdim. Sonunda gaza gelip 3-17 Mayıs arası için Tayland biletimi aldım. Yalnız olmak biraz sıkıcı olabilir mi diye düşünmüyor değilim. Umarım bir arkadaş bulabilirim. Bulamazsamda yazılarınızı okuyarak gezmeye çalışacağım. Faydalı bu kadar şey için teşekkür ederim. Selamlar.

 3. Gördüğüm en renkli ve en hareketli ve de en bereketli pazarlardan biri.İnsanın renk dağarcığını zorlayan muhteşem tropikal sebze ve meyvelerle göz göze bile gelmek müthiş zevk.

 4. Sanıyorum ki ölmeden evvel görmek istediğim 3 yerden biri. 🙁 Tayland, japonya ve Mısır. 10 yıldır pasaport hayali kurduk. Sonunda sahip olduk. İnşallah görmekte nasip olur. 🙂 Uzak dopu filmlerinin vazgeçilmezi bu görüntüle.r 🙂

 5. Yanlış hatırlamıyorsam buraya gitmek 1000 Baht olması lazımdı Khason Road’daki bir tur acentasıyla konuştuğumda. İlginç olduğu için görülmesi gereken bir yer.

 6. Çok hoş bir ambians, alışılmışın çok dışında. Siz bu pazardan birşey aldınız mı? Paylaşımınız için teşekkürler.

 7. Resimler harika, korumaya aliyor musun resimlerini? Çalinmaya senden habersiz kullanilmaya karsi? Emegini caldirmamalisin!:)

  • Sosyal medya hayatımızın bir parçası ve fotoğrafları orada da paylaşıyorum. Kim alıyor ve kullanıyorsa doğrusu takip etmek imkansız. Daha çok insana ulaşıyorsa sorun etmiyorum. Ticari işletmeler almasın yeterli.

 8. Sitenizi çok beğendim yeğenimin(Ali Akarca) tavsiyesiyle siteye girdim.Resimleri fotoğrafları çok beğendim.Tebrikler.Facebookum bile yok ama bu siteyi takip edeceğim.Oralarda kalmaya devam edin Selamlar

  • Çok teşekkürler Vecih. Ben de şu an bir yandan Ali ile Whatsapp üzerinden konuşuyorum. “Pul Pul” diye sayıklıyor arkadaş, mutlu etmek lazım onu. Teşekkürler ilgin ve yorumun için. Bakalım daha ne kadar kalacağım buralarda.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın