Balıkesir’in nefis ilçesi Ayvalık merkeze 8 km uzaklıktaki Yeniçarohori, yeni adıyla Küçükköy, tarihi Rum evlerinin restore edilerek sanat atölyelerine dönüştürüldüğü, bir sanat ve tasarım köyü olarak Türkiye’nin en farklı yerleşim yerlerinden.

Kuzey Ege’nin en ünlü plajlarından Sarımsaklı Plajı’nın bulunduğu sahil şeridinden 3 km kadar içeride yer alan Küçükköy, son yıllarda İstanbul ve Ankara gibi büyük şehirlerden gelen yatırımcı ve sanatçıların girişimleriyle baştan aşağıya yenilenerek bölgenin çekim merkezine dönüştü.

Yeniçarohori nasıl gidilir

Yeniçarohori hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Ayvalık’a bağlı Küçükköy (Yeniçarohori) Mahallesi, 2014 yılında çıkarılan Büyükşehir Yasası’ndan önce Ayvalık’a bağlı ancak kendi belediye yönetimi olan bir beldeydi. Büyükşehir Yasası’nın ardından Ayvalık’a bağlı bir mahalleye dönüştürülen Yeniçarohori’nin tarihi geçmişi Fatih Sultan Mehmet Dönemi’ne uzanıyor.

Osmanlı İmparatorluğu’na vergi vermeyi reddeden Midilli adasındaki sorunu çözmek için Fatih Sultan Mehmet tarafından 200 gemiden oluşan donanmayla Midilli’ye giden ve adayı fetheden Mahmut Paşa, 1462’de yaşanan fethin hemen ardından korsan tehlikesi ve olumsuz durumlara önlem alabilmek için Midilli’yi Batı Anadolu kıyılarından en iyi gören güvenli bölge Küçükköy’e yeniçerileri yerleştirmiş.

Makedonya Tatil

‘Yeniçerilerin köyü’ söyleyişi yıllar içerisinde köyde yaşayan Rumlar tarafından Yeniçarohori’ye dönüşmüş. 1893’te Karadağ’dan gelen Boşnakların yerleştirildiği köy, Mübadele Anlaşması’nın ardından Midilli ve Serez’den gelen Türklere de kapılarını açmış.

Son yıllarda ardı ardına restore edilen eski Rum evleri ve Yeniçarohori’ye yerleşen tasarımcı ve sanatçıların açtıkları atölyeler ile köy bir anda Kuzeyin Alaçatısı olarak anılmaya başladı. Köyün şirin sokakları renkli kafeler, çalışma ofisleri, sanat galerileri ve atölyelerle cıvıl cıvıl. Butik otellerin de açılmasıyla köyde konaklama sıkıntısı da bulunmuyor.

Yeniçarohori nerede 📍

Yeniçarohori, Balıkesir’in Ayvalık ilçesine bağlı bir mahalle. Ayvalık ilçe merkezine 8 km uzaklıkta yer alan Yeniçarohori, ünlü Sarımsaklı Plajı’nın bulunduğu sahil şeridinin 3 km kadar içerisinde geniş bir ovada konumlanıyor. Ayvalık nerede nasıl gidilir blog yazımda da Ayvalık’a gidiş hakkında bilgiler yer alıyor.

ⓘ Yeniçarohori gezinizde, uygun fiyata oda/ev kiralayabileceğiniz Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 160TL kazanırsınız. Otel rezervasyonu için ise Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak rezervasyon yapabilirsiniz ✔️

Yeniçarohori’ye nasıl gidilir ✈️

Yeniçarohori’ye uçakla nasıl gidilir: Ayvalık ilçe merkezine 8 km mesafedeki bir ovaya kurulu olan Yeniçarohori’ye uçakla ulaşım, Balıkesir’in batısındaki Edremit’te yer alan Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı’ndan sağlanıyor. Yaz döneminde haftanın 7 günü İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ve Ankara Esenboğa Havalimanı’ndan direkt uçuş seferlerinin düzenlendiği havalimanından diğer illere de aktarmalı uçuşlar bulunuyor.

Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı’ndan Yeniçarohori’ye nasıl gidilir: Ayvalık’a ise 40 km mesafede yer alan Balıkesir Edremit Koca Seyit Havalimanı’ndan Ayvalık araçları ile ilçe merkezine geldiğinizde, buraya 8 km’lik mesafede yer alan köye ulaşım oldukça kolay. Ayvalık Otogarı’ndan Küçükköy’e düzenli dolmuş seferleri yapılıyor. Yaz döneminde 20 dakikada bir gerçekleştirilen seferler kış döneminde 45 dakikaya düşüyor.

İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan, İzmir-Aliağa-Dikili-Küçükköy güzergahından beldeye ulaşabilirsiniz.

yenicarohori nerede

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Arabayla Yeniçarohori’ye nasıl gidilir: Ayvalık’ın güneyinde yer alan Küçükköy’e eğer İstanbul istikameti üzerinden geliyorsanız Tekirdağ-Çanakkale üzerinden ilerleyen yolu kullanabilir, aynı zamanda İDO’ya ait arabalı feribotlarla Yenikapı’dan Bandırma tarafına geçerek karayolu üzerinden de devam edebilirsiniz. Ayvalık ilçe merkezinden 8 km daha devam ederek Küçükköy’e ulaşabilirsiniz. Ankara’dan geliyorsanız, Eskişehir-Bursa-Balıkesir-Ayvalık yol güzergahını izleyerek Küçükköy’e ulaşabilirsiniz.

İzmir yönünden araçla gelenler ise Çiğli, Menemen, Aliağa, Bergama, Dikili güzergahını takip ederek Altınova’dan sonra Küçükköy tabelasından sola dönerek köye ulaşabilirler. Türkiye’nin pek çok şehrinden direkt otobüs seferlerinin bulunduğu Ayvalık merkeze geldikten sonra, özel aracınızla veya taksi ile ulaşabileceğiniz Küçükköy’e, gece geç saatlere kadar çalışan minibüslerle de ulaşım mümkün.

Küçükköy gezilecek yerler 📌

Bir mübadil köyü olan Yeniçarohori‘nin dokusu ve atmosferi eski Rum evlerinin etkisi altında. Rumlardan kalma 3 kilise ve 3 manastır bulunuyor. Bunlardan günümüzde cami olarak hizmet veren Aya Athanasiu Kilisesi ise halen aktif şekilde kullanılıyor. Caminin bahçesindeki manastır ise Göç Müzesi olarak köyün tarihi belleğine hizmet veriyor. Köy meydanında ise mola verebileceğiniz çok sayıda kahvehane var.

Suna Tüfekçibaşı ve Uğur Çalışkan gibi köye ilk yerleşen sanatçıların atölyelerine de mutlaka uğrayın. Köyün en güzel kafelerinden Zet Cafe, enfes Boşnak böreği ile tanınıyor. Köy merkezindeki turunuzu tamamladıktan sonra Sarımsaklı Plajı olarak anılan ve içerisinde birbirinden güzel 22 plajın yer aldığı bölgeye de geçebilirsiniz.

Önceki blog yazısıBafra Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti, Samsun
Sonraki blog yazısıAyvacık Gezilecek Yerler, Samsun
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın