Adelaide’den 1.525 km uzaklıktaki Avustralya kıtasının ortasındaki Ayers Rock‘ı görmek için Alice Springs‘e gitmek için otobüs bileti aldım. Şimdiye kadar uçak, tren, kiralık araç ve karavan ile Avustralya‘da seyahat etme fırsatım olmuştu. İlk defa otobüs kullanıyor olacağım.

Yirmi buçuk saatlik bu çöl yolculuğunun uzun olması nedeniyle, biletimi aldığım Greyhound otobüs firmasının sunduğu outback kasabası Coober Pedy‘de 1 gece konaklama opsiyonumu kullanacağım.

Dünyanın en zengin opal madenlerini barındıran ve halkının yarısının yer altında kayalara oyulmuş evlerde yaşadığı bu kasaba, Adelaide ile Alice Spring arasında bulunuyor. aslında bu yolu karavanla gitmeyi çok istedim ancak kendime yol arkadaşı bulamadım. Avustralya’da Work and Travel vizeleriyle seyahat eden Tayvanlı 2 kızla buluştum ama onların tarihi benimle eşleşmediğinden ben de otobüsü tercih etmek durumunda kaldım.

Aborjinlerce beyaz adamin su deliği olarak adlandırılan ve dünya opal madeni rezervinin %70’ni barındıran 1500 kişilik Coober Pedy kasabasında yer altı otelinde 1 gece kalıp tekrar kuzeye doğru devam edeceğim.

Adelaide to Alice Springs

Day 316: Avustralya:61 Adelaide, 15 Haziran 2011

Önceki blog yazısıAdelaide İkinci Gün: South Australian Museum
Sonraki blog yazısıYeni Rota: Coober Pedy
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

2 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın