uçak bileti

Gittiğim destinasyonlarda “yerel halkla etkileşim” fırsatı sunan konaklama seçenekleri genellikle ilk tercihim oluyor. Bu şekilde yerel kültürü yakından tanıma ve anlama fırsatı bulabiliyorum. Bunu sağlayan biribirinden çok farklı konaklama alternatifleri bulunuyor.

Konaklama maliyeti biz gezginler için seyahatin en büyük sabit maliyetlerinden biri olduğunu düşünürsek, uzun süreli ve ucuz bir tatil yapmanın en iyi yollarından biri konaklama maliyetlerini kısmak. Bu maliyeti, çeşitli yeni nesil konaklama trendlerini deneyerek azaltıp, tasarruf edebiliriz.

uçak bileti

Yeni Nesil Konaklama Trendleri

1. Konukseverlik Ağları 

Yeni-Zelanda-Couchsurfing
Yeni Zelanda’da Couchsurfing yaptığım 100 yıllık çiftlik evi

İnsanların birbirine yardım etmesi konsepti üzerine kurulmuş konukseverlik ağları (Hospitality Exchanges), ücretsiz konaklamanın en iyi yollarından birisi. Kanepe sörfü olarak da adlandırılan bu ağlarda, gideceğiniz yerde sizi ağırlayıp konaklatacak insanlara ulaşmanız mümkün. Bir şehri oranın yerlisinden daha iyi kim bilebilir ki zaten!

Henüz deneyimlememiş olanlar için kulağa biraz güvensiz gelebilir, ancak ben şimdiye kadar 7 ülkede kenepe sörfü deneyimi yaşama fırsatı yakaladım. Evimde de farklı ülkelerden misafirleri ağırladım. Ücretsiz konaklama bulmanın ötesinde, yerel kültürü daha yakından deneyimlemenin eşsiz fırsatlarından biri olduğunu söyleyebilirim. Couchsurfing, BeWelcome, Global Freeloaders, Hospitality Club bunlardan bazıları. Favorim ise Couchsurfing. Bu sayede dünyanın farklı ülkelerinden çok sayıda yeni arkadaş edindim.

Göz At: Couchsurfing Nedir?

2. Hostel

Old-Town-Hostel-Kotor
Karadağ’ın Kotor şehrinde kaldığım Old Town Hostel’in respsiyonu.

Hostel, özellikle düşük bütçeli gezginlerin konaklamada ilk tercihleri arasında yer alıyor. Konfor alanları geniş olanlar için en ucuz konaklama imkanı sunan hosteller, oda paylaşım temeline dayanan bir konaklama alternatifi sunuyor. Bildik manada öğrenci yurtları benzeri tarzda yatakhaneleri olan hostellerde, bir odayı 4-12 arasında kişi ile paylaşıyorsunuz.

Son zamanlarda hosteller de büyük değişimler gözleniyor. Her biri kendine münhasır atmosfere sahip olan hosteller, sundukları konfor ile artık neredeyse butik otel deneyimi yaşatıyorlar. Hostellerin en sevdiğim yönü de yarattıkları sosyal ortam. Hostellerde 5 yıldır dünya turunda olan insanlarla da tanıştım, 60 yaş üstü gezgin çiftlerle de. Bali’de hostelde tanıştığım Farid ile, Endonezya, Malezya, Singapur ve Borneo gezisini 3 ay boyunca birlikte yaptık.

Belki bir çoğumuz zaten biliyordur hostelleri, ancak bilmeyenler, hostellerin güvenli ve ucuz bir konaklama alternatifi olduğunu göz ardı etmese iyi olur. Seyahat sevenler olarak konaklamaya bir servet ödemek istemiyoruz. Maliyet sorunu olan seyahat severler için en iyi seçenek olduklarını düşünüyorum. İlk hostel deneyimim Yeni Zelanda’da olmuştu ve sonrasında tüm yaşam tarzımı kökten değişmişti. Seyahat etmenin bu kadar ucuz olabileceğini bilmiyordun çünkü.

Göz At: Hostel nedir

3. Günlük Ev Kiralama

Wimdu-Kiralik-Bangkok
Bangkok’ta Wimdu ile kiraladığım dairemin manzarası

Günlük ev kiralama (Short Term Rentals), son yıllarda gittikçe popülerleşen bir konaklama trendi olarak gittikçe büyüyen bir pazar. Yerini kiraya vermek isteyenler ile kalacak kiralık bir yer arayanları buluşturan bu sistemlerde, evin tamamını veya bir odasını kiralayabiliyorsunuz. Birçok insan için ev rahatlığı gibisi yoktur değil mi?

Otellerin o soğuk havasından, hostellerin ise olası gürültüsünden uzak, insana farklı bir coğrafyada evinde olma hissi sunan günlük ev kiralama sistemi artık ülkemizde de yaygınlaşıyor. Hemenkiralik.com, emlakdevri.com gibi sitelerden ülke içerisinde günlük ev kiralamak mümkün.

İster iş, isterse de tatil amaçlı seyahat edilsin, otel ya da hostellerde kalmak yerine Wimdu, AirBnB, Roomorama, Flipkey gibi alternatif konaklama trendleri denenebilir. Uzun süreli kiralamalar için ise emlak siteleri Trulia ve Zillow aklınızda kalsın. Türkiye’de bu yeni nesil emlak sitesi sorumluluğunu EmlakDevri.com üstleniyor.

Özellikle çocuklu aileler için bu sistemin daha avantajlı olduğunu düşünüyorum. Diğer yandan alanında uzman insanlar ile aynı evi paylaşıp, paha biçilmez sohbetler etme fırsatı da bu yolla yakalanabilir.

Göz At: Değişen Seyahat Alışkanlıkları

4. Ev Değiş Tokuşu

Konaklama-Secenekleri

Dünyada uzun yıllardır uygulanan Home Exchange (Ev değiş tokuşu) sistemi, Türkiye’de de yaygınlaşıyor. Dünyanın farklı yerlerindeki tatilciler sitedeki evlere bakarak, istedikleri ülkeden insanlarla evlerini bir süreliğine değiştirip; yeni yerler görüp yeni şeyler öğrenirken, bu tatilde konaklamaya para harcamamış oluyorlar. Amerika ve Fransa’da çok yaygın olan ve özellikle beyaz yakalıların ilgi gösterdiği, ev değiş tokuşu sistemini henüz deneyimleme fırsatım olmadı. Home Exchange sistemini deneyimlemiş okuyucuların yorumlarını duymayı çok isterim doğrusu.

Bizde de en çok İstanbul’da kullanılan bu sistem, Bodrum, Marmaris, Antalya ve İzmir gibi şehirlerde de yaygınlaşıyor. 2009’dan bu yana homeexchange.com adresiyle hizmet veren web sitesi “Her here seyahat edin, Yerlisi gibi yaşa, Konaklamaya para ödemeyim” sloganı ile hizmet veriyor. Ayrıca Mind My HouseHouse CarersLuxury House Sitting gibi uluslararası siteler de bulunuyor.

5. Oteller

The Grand Tarabya Hotel
Dün kaldığım Grand Tarabya Hotel, İstanbul

Turizm sektöründe özellikle her şey dahil sisteminin çok yaygın olarak uygulandığı oteller hakkında fazla bir şeyler söylemeye gerek yoktur sanırım. Orta veya üst seviye konforuna düşkün olanlara hitap eden oteller, geleneksel hizmet anlayışını yenileyip değişim trendine girdiler. Sadece konaklama hizmeti vermenin dışında, çeşitli aktivite paketleri (Şarap turları, SPA, termal oteller ve kaplıcalar, sağlık hizmeti, kültür gezileri…) düzenleyip birlikte pazarlamaya çalışıyorlar. Erken rezervasyon kampanyaları ile geçmişte hiç bir zaman göremediğimiz fiyatlarla konaklama şansı elde edebiliyoruz artık.

Göz At: En İyi Otel Bulma Web Siteleri

Seyahat alışkanlıklarımızı değiştirmeye aday, dünyanın birçok yerinde farklılıkları ile dikkat çeken dizayn oteller, ise başlı başına bir yazıyı hak ediyor. Alternatif konaklamaya ilgi gösterenler; sıradanlıktan sıkılmış farklılık arayışındaki tatilciler dizayn otelleri tercih edebilir.

Bunların dışında bambaşka konaklama trendleri de bulunuyor. Bir yazıda hepsini sığdırmak istemedim. Bunların bir çoğu dünya için yeni değil elbette, ancak bizim gibi az seyahat eden ülke vatandaşları için belki yeni sayılabilir. Daha iyi seyahat deneyimi ve seyahat bütçesi yönetimi için, bu yeni trendler denenebilir. Ben deniyorum.

Önceki makale10 Adımda Erken Rezervasyon Nasıl Yapılır
Sonraki makaleYonca Lodge, Yanıklar, Fethiye
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşık birisi. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat etti.

21 YORUMLAR

 1. Gittiğim destinasyonlarda “yerel halkla etkileşim” fırsatı sunan konaklama seçenekleri genellikle ilk tercihim. Bu şekilde yerel kültürü yakından tanımak için sorularıma daha kolay yanıtlar bulabiliyorum. Bunu sağlayan birbirinden çok farklı konaklama alternatifleri bulunuyor.

 2. Eğer ingilizceniz iyise Konukseverlik Ağları (Hospitality Exchanges) en iyi seçim hem gittiğiniz ülkeyi ve insanları ve yeni kültürleri tanıma fırsatı hemde parayla bile yaşamayağınız konforu lüksü ve yeni arkadaşlık dostlukları kuruyorsunuz..Dünya gezen insanlarda konaklamayı tercih ediyor.

 3. Merhabalar;
  Sizi zevkle takip ediyorum. Harika bir yazi olmus yine. Iyi ki bize bu guzellikleri yaziyorsunuz, sevgiyle kalin.

 4. Size teşekkür etmek istiyorum bloğunuzdaki Birgi yorumlarınızı dikkate alarak burda harika iki ğün geçirdik bana göre Zaman’ın durduğu yer

 5. Kemai Bey,

  Gene harika bir paylaşım olmuş. Çoğu seçeneği ve popüler olan siteleri bilmeme rağmen yeni web sitelerinin ismini de öğrenmiş oldum.

  Farid ile üç ay birlikte gezmeniz müthiş, en iyi arkadaşlar bile üç ay yolda zorlanırken 🙂

  Çok çok teşekkürler,
  dg

 6. Çok aydınlatıcı bir deneyim aktarımı…Hostellerden ve ev değişimi ile paylaşımından hep ürkmüşümdür, oysa siz ne kadar cazip anlatıyorsunuz…Fakat benim bir sorunum daha var yabancı dil yetersizliği. 🙂

 7. Türkiye’de yanlış bilinen günlük ev kiralama sistemlerini doğru bir şekilde anlatmanız çok başarılı. Bunun yanısıra özellikle öğrenci olup da seyahat severler için yurtdışında Couchsurfing mükemmel bir fırsat, benim deneyimim bana çok şey katmıştı. 🙂

  Hem yeni arkadaşlıklar hem de bütçeye uygun konaklama. 🙂 Yalnız ev değiş tokuşunu duymama rağmen daha önce hiç karşılaşmamıştım. İlginç bir deneyim olabilir. Emeğinize sağlık, yazılarınızın hiç eksik olmaması dileğimle…

 8. Faydalı bir makale gerçekten, 18-24 yaş grubunda Couchsurfing nedir, hostel nedir bilmeyen insan sayısı malesef bilenlerden daha fazla.

  Bu konuda gezginlerin konaklama tercihlerini ortaya çıkarmayı amaçlayan bir araştırma yapmıştık geçen yıl. Sonuçlar da yukarıda belirttiğim durumunu destekler nitelikte.

 9. Tüm sektörlerde bilgi paylaşmanız harika, sitenizi an itibariyle takip etmeye başladım, iyi çalışmalar.

  5 Yılı aşkındır Günlük Kiralık Daire hizmeti veriyorum. İstanbul Bakırköy ve Beylikdüzü’nde 3 Apart bina, 12 Residence daire, toplamda ise 68 Dairelerimiz ile hizmet vermekteyiz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here