Yolda Olmak iletişim sayfasından en çok sorulan sorulardan biri de yalnız seyahat etmek hakkındaydı. Bununla ilgili daha önce yalnız seyahat etmek adlı makalemde düşüncelerimi yazmıştım. O yazımda daha çok birlikte gezmenin avantajları üzerinde durmuştum.

Oysa tek başına yolda olmak ile yol arkadaşı ile birlikte yolda olmak arasında dağlar kadar fark var. İkisi ile birbirinden farklı deneyimler kazanılır. Oysa ben tek başına seyahat etmeyi daha çok seviyorum, neden mi?

1. Karar Verme Özgürlüğü

Chiang Mai
Chiang Mai, Thailand

Hangimiz istediğimizi yapmak istemez? Bu özgürlüğün en belirgin göstergelerindendir; karar verme özgürlüğü. Bunu yola uyarlarsanız, yalnız seyahat etmek tek başına karar alabilme özgürlüğü demektir. Yalnızken her şey size kalmıştır. Zamanınızı siz organize edersiniz, Bir yeri sevdiniz mi? Ne kadar isterseniz o kadar kalırsınız. Bir yeri görmek istemiyorsanız gitmek zorunda değilsiniz. Müze sevmiyor olabilirsiniz, botanik parklar size sıradan geliyor olabilir, kalabalık caddelerdense sokaklarda kaybolmak isteyebilirsiniz. Kim sizi engelleyebilir? Karar sizindir.

Dinlenmek istiyorsanız akşam hostelinizde veya otelinizde tembellik yapabilirsiniz. Yanınızda dışarı çıkmak için size baskı yapan kimse yoktur. Siz yerel markette ucuz ve lokal yemek isterken, arkadaşınızın peşine takılıp pizza yemeye gitmek zorunda da değilsiniz.


Bir sonraki rotayı muhteşem bir dalış yapmak üzerine planlarken, sizi trekkinge götürmeye zorlayan kimse yoktur. İstediğiniz zaman dalış yapabilirsiniz. Canınız istediğinizde de derin ormanlarda kampa gidebilirsiniz. Kim engel olabilir ki size?

Dilediğini yapabilme özgürlüğü yalnız seyahat ederken en sevdiğim şeydir. Öğreticidir, karar verme yeteneğini geliştirir, özgüveni artırır. Sonunda pişman olacağınız yanlış kararlar da verebilirsiniz. Bu doğru karar alma yeteneğini geliştirir, çünkü yanlış alınan kararlar tecrübe kazandırır.

2. Yeni İnsanlarla Tanışma

Bukit Lawang
Bukit Lawang, Sumatra, Indonesia

En sık kullandığım cümlelerden biri de: Yalnızlık ve tek başınalık farklı şeylerdir. Yalnız seyahat ederken aslında yalnız değilsinizdir, daha çok tek başınasınızdır. Yalnız hissetmeniz pek de kolay değildir, neden mi? Çevrenizde sizin gibi seyahat eden o kadar çok insanla tanışırsınız ki, kendinizi yalnız hissetmeniz mümkün olamaz.

Eğer otel değil de hostel tercih ederseniz, yeni birileriyle tanışmak için tek yapmanız gereken güler yüzle selam vermektir. Arkası kendiliğinden gelir. 2010 yılının son günlerinde Yeni Zelanda’nın adrenalin sporlarıyla ünlü Queenstown şehrindeydim. Hostel TV salonunda kitabımı okurken hemen yanımda oturan İrlandalı birisi ile sohbet etmeye başladık. Az önce yanımızdan kalkıp giden kıza aşık olduğunu bana anlatıyordu. Oysa yarım saat öncesinde selamlaşmış ve biraz da sohbet etmiştik. Siz aşık olduğunuzu, kaç kişiye böyle rahatlıkla açıklayabiliyorsunuz?

Katıldığınız her aktivite yeni arkadaşlar edinirsiniz.  Dalışa, trekking, hiking, tekne turları, şehir ve spor aktiviteleri sonrasında Facebook arkadaşlarınızın arasına yenileri katılır. Dünyanın farklı yerlerinden, biri birinden ilginç arkadaşlar edinirsiniz.

3. İnsanları İzleme

Tioman Island
Tioman Island, Malaysia

İşte bu, ancak tek başına seyahatte yapabileceğiniz ve yaşayabileceğiniz benzersiz bir deneyimdir. İnsanları gözlemek de neyin nesi diyebilirsiniz? Yol arkadaşımla birlikte, Endonezya’nın Lombok Adası’ndan gecenin bir yarısında Bali’ye yorgun argın varmıştık. Arkadaşım çok yorgun olduğundan uyumak istemişti. Aslında ben de çok yorgundum ama vaktimi uyuyarak öldüremezdim. Bali’nin en işlek sokağı olan Jalan Legian gittim. Marketten biramı alıp sokakta bir kaldırma oturdum. Saat gece yarısını çoktan geçmişti. Uyumaya gittiğimde aradan 2 saat geçmişti. Tek yaptığım insanları izlemekti.

2 Fransız, 2 İtalyan, 1 Avustralyalı, 1 Arap asıllı ama Bali’de yaşayan biri ve birkaç kişi ile daha tanıştım. Bira ısmarlayanlar oldu, nereden gelip nereye gittiğimizi, neler yaptığımızı ve havadan sudan şeyler konuştuklarım oldu. Tek yaptığım orada oturmak ve göz göze geldiklerimle selamlaşmaktı o kadar. Yanıma birkaç tane taksi-motosiklet şoförü ve hayat kadını da geldi. Her birinden bir çok şey öğrendim.

Gittiğiniz yeri en iyi öğreneceğiniz kişiler oranın yerlileridir. Yanınızdaki yol arkadaşınızla birlikte iken bunu yapmanız güçtür. Çevrede olup bitene konsantre olmazsınız. Etrafınızdakiler de gelip sizle kolayca tanışamazlar. Çünkü sizi meşgul eden biri vardır yanınızda.

4. İstediğiniz Yerde Kalma

Snake Island
Snake Island, Palawan, Philippines

Eşinizle sevgilinizle, ailenizden biriyle tatile veya seyahate çıkarken kalacak yer konusunda ne kadar tartıştığınızı ve birinizin beğendiği yeri diğerinin beğenmediği tartışmaları hatırlayın. Yok küçük, yok pahalı, yok kirli, yok merkeze uzak, ya da kahvaltısı kötü bla bla bla… Bir de seçiminizi gönlünüze göre yaptığınız bir yere gittiğinizi hayal edin. Beklentilerinizi karşılamasa bile sonucundan fazla şikayet etmezsiniz, çünkü tercihin sizin olduğunu bilirsiniz ve keyfini çıkarırsınız. Yanınızda söylenecek ya da size söylenecek kimse yoktur çünkü.

Çok sevdiğiniz bir yer mi buldunuz. Beyaz kumlar üzerinde, hindistan cevizi ağaçları altında, denize sıfır bir bungalov. Kalırsınız dilediğiniz kadar, size kim engel olabilir ki! Yanınızda çılgın gece hayatına akmak isteyen ve bu huzurdan sıkılan biri yoktur çünkü.

Şehir tatilini mi seviyorsunuz, etrafınızda hep birileri olsun ve kalabalık mekanlara takılayım mı istiyorsunuz. Bangkok‘taki ünlü sokak KhaoSan Road’a giderseniz, en sevdiğiniz bara yakın bir otelde kalırsınız, sizi kim engelleyebilir ki?

5. Yemek Keyfi

Khao Lak
Khao Lak, Thailand

Hafta sonları kahvaltılarının tadını bilirsiniz, bir elinizde gazete diğer elinizde çatal, keyfinize göre uzun uzun kahvaltı yapmanın eğlencesini. Seyahatteyken ise gazetenin yerini kitap alır. Bir yandan kitabınızın yaprakları arasında kaybolurken diğer yandan gönlünüzce kahvaltınızı yaparsınız. Aranıza girecek bir şey yoktur.

Eğer bir blog yazarıysanız en güzel zamanlardan biri de bir restoranda bir yandan yemek yerken diğer yandan çalışmaktır. Gün içerisinde yaşadığınız deneyimleri ve öğrendiklerinizi okuyucularınızla paylaşmanın heyecanıyla tüm ilginizi ve enerjinizi yazmaya harcarsınız. Ne yiyeceğinize ve nerede yiyeceğinize bağımsız bir şekilde karar vererek. Ya bir western restoranında, ya da yerel yemekler yapan bir lokantadasınızdır; her neredeyseniz karar sizindir. Üstelik bencilce en güzel manzaralı yeri seçersiniz, düşüneceğiniz kimse yoktur çünkü.

6. Şehrin Sokaklarında Kaybolmak

Bali
Mass Teman Pule, Ubud, Bali

Hayat sokaklarda atar, turistik destinasyonlarda değil! Eğer sadece popüler herkesin gittiği ve herkese gitmesi önerilen yerlere giderseniz göreceğiniz şey sadece sizin gibi diğer turistler olur. Oysa bir ülkenin kültürünü ve yerel yaşantısını keşfetmek istiyorsanız bakacağınız en güzel adres pazarlar ve sokaklardır. Yalnızken şehrin sokaklarında dilediğiniz gibi yürüyebilirsiniz. Odağınız sadece çevreniz olur.

Yanınızda ikinci bir kişinin yorum ve bakış açısının (bazen önyargısının) etkisinde kalmazsınız. Sizi ilgilendiren detaylar yakaladığınızda dilediğiniz gibi orada vakit geçirebilirsiniz. Bu sokakta oynayan çocuklar olabilir, gördüğünüz yerel ürünler satan bir shop olabilir, dilediğinizce ilginizi ve zamanınızı orada yeni keşfiniz için harcayabilirsiniz. Sizi kolunuzdan çekiştiren kimse yoktur. Keyfini çıkarın.

***

Seyahat eden yalnız değildir, sadece tek başınadır. Size bencilce gelebilir belki ama yalnız gezmek güzeldir. İşinizi yapacak kimse yoktur, sizin yerinize karar vermesini ve sorumluluk almasını bekleyeceğiniz kimse de yoktur. Sonucundan memnun olmadığınız bir karar aldığınızda suçlayacağınız da kimse yoktur. Siz ve sizin kararlarınız vardır. Tecrübe değerlidir ve en güzel tecrübe alınan yanlış kararlarla öğrenilir.

Bu sene bir yere gidemedim, kimse bana eşlik etmedi diye bir cümleyi asla kurmayın, düşün yola ve yalnız seyahat etmekten korkmayın.

Bencil olun ve yolda olmak keyfini başkalarına endekslemeyin.

31 Ağustos 2012

57 YORUM 💬

 1. Geçen ay yalnız seyahati denedim. Gerçekten özgürsünüz. İstediğiniz yerde istediğiniz yemekte istediğiniz konaklama… Kimseye bağlı olmadan.

 2. Muhteşem bir yaziydi. Bende hayatimda bir kere yurtdisina cikabildim. Ne yabanci dilim ne yol bilgim var. Ama asla unutamayacagim harika bir deneyimdi. Seyahat sansi bulursam mutlaka tek basinayim artik:) Herkese tavsiye ederim.

 3. Ya yolculukta da arkadaş edinemezsek. Açıkçasi ben insanlarla gezerken bile plan yapan hep ben olduğum için tek başıma iken kendim için bile olsa plan yapmaya yoruldum… Birileri bana plan yapsin, aklımın ucuna gelmeyecek yerlere götürsün…

 4. Merhaba bende yalnız seyahat etmeyi sevenlerdenimfakat Türkiye’de yalnız seyahat Pahalı oluyor ve tek Kişilik konaklama sıkıntı oluyor bu sene Çeşmede tek kişi örneğin 250₺ ikikişi 270 niçin sebebi Odayı sizin için kapatıyoruz

 5. Deneyimlerinize bayıldım heyecanlandım .. 46 yaşındayım fazla geç kalmadan denemek istiyorum.. Öğrenciniz olmaya talibim 🙂

 6. İnsanın hayatında bir kere de olsun yalnız seyahat edip bunları yaşaması, kendine çok şey kazandiracağina eminim 😉

 7. Evet ben cocukla yalniz esle sevgiliyle arkadasla her turlu kombinasyonu denedim. Yalniz guzel de cocukla seviyorum ben. Hic bitmeyen nesesi yeni yerler gordugundeki heyecani…paha bicemem. Zor mor diyenlere inat 🙂

 8. Tek basina seyahat etmek ozgurluktur,dilediginizce sehrin cok da turistik olmayan sokaklarinde dolasir,dilediginiz yerde kalir,dilediginiz yerde yersiniz.Yalniz oldugunuz icin insanlarla iletisiminiz cok kolaydir.Yerel halkla ne kadar iyi iletisiminiz olursa o yoreyi o kadar iyi tanima firsatiniz olur,turist degil gezgin olmanin tadina varirsiniz. Kadinsaniz rahatsiz edilme olasiliginiz yuksektir,bunun da ustesinden gelmeyi gezdikce ogrenirsiniz.

 9. “Seyahat eden yalnız değildir, sadece tek başınadır.” hatta bazen tek başına bile kalamıyor insan seyahate tek çıktığı halde 🙂 Tek çıktığım 4 günlük Urfa seyahatimi unutamam ben de… Urfa’nın dar sokaklarında kamera ile kaybolmak harika bir duygu …

 10. Merhaba; Tek başına yolculuk, yolculuğun özü. Dağcılık sporu ile ilgilendiğim için zaten sırt çantam sürekli hazır. Geçtiğimiz Eylül ayında gün olarak uzun coğrafya olarak kısa bir gezim oldu, tarifi imkansız duygular içinde döndüm. Ön yargılarım hiç olmadı ve çok memnunum.

 11. Yazılarınızı ve gezilerinizi zevkle takip ediyorum. Bence yalnızlık arada bir yaşanacak “lükstür”. Kararlar almak, kaybolmak, yeni yerler insanlar tanimak ve keşfetmek. Zaman zaman evet…

  Bence eşler bile yilda en az iki-üç seyahati yalnız yapmalı. Ama sürekli bir tekbasinaliğa ııh. Her şey paylasınca güzel. Önemli olan nereye kiminle gideceginizi bilmektir.

 12. Yalnız seyahattin insana kattığı çok şey olduğu tartışma götürmez, ancak ben yaptığım onca yalnız seyahatten sonra kafa dengi bir gezi arkadaşı arıyorum. İleriki günlerde yapacağım Asya yolculukları için. İlgilenen olursa, bana telini versin. Herkese iyi günler…

   • İlginiz için teşekkürler.Evet henüz yapamadım.Daha çok sosyal paylaşım sayfası bilginizi ve iletişim bilgilerinizi verirseniz şartlar da uyarsa sizinle gezi planı yapabiliriz.İyi günler…

  • Merhaba, bende yalnız seyehat etmeyi sevmeyenlerdenim. Gezmeyi sevdiğim için ülke ve zaman önemli değil. Eğer istersen birlikde birçok ülkeyi gezebiliriz.

 13. Yalnız seyahat etmeyi planlıyordum ama biraz korkum vardı ta ki bu yazıyı okuyana kadar. Yazınızdan sonra daha emin bir şekilde yola çıkıcam sanırım. Yaklaşık 15-20 gün sonra Türkiye’yi gezip yazın Amerika’yı gezicem. Tek başıma…

 14. Ben de yalniz seyahat etmeyi sevenlerdenim. Universite yillarinda iki yaz Hollanda’nin farkli sehirlerinde staj yapmistim. Her hatasonu trene binip gunubirlik geziler yapiyordum yakinlardaki sehirlere. Bu sekilde Hollanda’nin ve Belcika’nin pek cok sehrini gezmistim. ‘Sehrin sokaklarinda kaybolmak’ sanirim en keyifli sey. Zaten yer yon duygum pek gelismedigi icin ister istemez kayboluyordum 🙂 bu sayede belki rehberle gezsem goremeyecegim yerleri kesfetmistim.

 15. Yalnız seyahat etmenin çok büyük hareket özgürlüğü sağladığı bir gerçek. Yalnız birey, güçlü bireydir. David le Breton’un Yürümeye Övgü kitabında yalnız seyahat etmenin gerekliliği ve bunun nasıl da içsel bir olgunluk kazandırdığını üstüne basa basa söyler.
  Yine de yola bir kez çıkınca çok uzun süre yalnız kalmak pek mümkün olmuyor. Zaman zaman kısa süreli de olsa yol arkadaşları edinmek seyahatin en güzel yönlerinden birisi.

 16. Geçen bayramda 10 gün Malezya-Borneo-Singapur gezisi yaptım.
  Geziye arkadaşım da gelecekti, ama onun işi çıktığından bana eşlik edemedi. Tüm seyahatim boyunca tektim, hostellerde kaldım. Bir çok değişik ülkeden gezginlerle tanıştım. Tek başına gezmenin bu kadar keyifli olacağını keşfettim. Arkadaşla gezmek de güzel, ama tek gezmek sanki biraz daha heyecanlı 🙂

 17. Tüm solo traveler arkadaşlara öneririm Couchsurfing‘i denemeleri. 1-2 mesaj yazıp vazgeçmeyin. Biraz ısrarcı olun. Biliyorum başlangıcı biraz zordur ama ucundan yakaladınız mı eminim çok keyf alabilirsiniz. ”Kendinizi iyi anlatın, neden seyahat etmek ve orda kalmak istediğinizi vs ”

 18. Valla ben rahatlikla tek basima simdiye kadar ki Guney Asya da dahil, Hindistan, Nepal de dahil istedigim ulkelere gidiyorum. Korkunun ecele faydasi yok. Belki de yasimdan dolayi her yerde de saygi ile karsilaniyorum ve bilhassa genc gezgin arkadaslarim tarafindan sevildigimi hissediyorum. Bir seyi yeterki isteyin, yaparsiniz.

  • Cok tatlısınız Deniz Hanım, teşekkürler. Sizleri takip edip örnek alacağız biz de. Ben 24 yaşındayım ve daha geçen sene ilk tatilimi yapabildim yurtdışına. Türkiye’den daha kolay daha özgür olabiliyoruz ve aslında yurtdışındaki insanlar bizi umursamıyor bile tek gorduklerinde. Haklısınız.. Sanırım ben biraz bütün olumsuz seylerin Türkiye’de olduğunu unuttum.

   • Bana da en cok sorulan sorulardan biri korkmuyor musun? oluyor. Neden korkayim, cunku benimle ayni durumdaki kisilerle hostel odasindayim diyorum. Olumsuz olan her seye ki sadece bir ornek olarak Hinidstan’i vereyim pisligini vereyim, beynimi kapatiyorum. Oradaki pislikleri degil Tac Mahal’i veya Jaipuru veya Nepal’deki Annapurna Daglari’nin cekiciligini goruyorum.

    Birakin olumsuzluklari, yollarda olumlu o kadar guzel seyler var ki onlari gorun ve kesinlikle ilk sart yasayin!

    • Yeni bir gezgin adayı olarak sizlerle tanışmak beni cok mutlu etti, sizlerden öğreneceğim cok sey var. Merakla bekliyorum. En kısa zamanda yuzyuze de tanışmak dileğiyle 🙂

  • Ben de katılıyorum pek sevgili gezginlerime. Ben otostop yolculukları yaptığım için bir bayan olarak solo yolculuk yapmanın tehlikeli olacağını düşünüyorum.

   Otostop yolculuklarım dışında da yolculuklar yaptım ve hiçbir sorun yaşamadığım gibi çevremdeki degisikliklere daha kolay uyum sağladığım için çok fazla yeni insanla, grupla tanışma fırsatı buldum. Yeni dostlar edindim ve onlarla yolculuklar yaptım. Yeniliklere açık olmak gerek.

 19. Keşke gercekten kolay olsa tek başına yolculuklar hele bir bayan için. Ne yazık ki her ülke, her kültür aynı dusunceyle yaklaşamıyor kadına. Aslı Hanım’a katılıyorum.

  Cok guzel bir paylaşım olmus.Teşekkürler, yureğinize sağlık. Sevgiler.

 20. Yalnız gezmek tek başınalık değildir elbette, nerdeyse tüm gezginlerin de tercihidir. İç yolculuklara kapı açar. İnsanın kendine yolculuk yapmasına; kendini, hakikati aramasına olanak sağlar. Sonsuzdur. Bulunacak herhangi bir “şey” yoktur. Yine de öğretir, bakış açıları oluşturur, geliştirir, derinleştirir, özgürleştirir. Bir yaşam şeklidir gezmek. Tercihtir.

  Ancak ve ne yazık ki yalnız gezen bir kadın için dünyanın pek güvenli bir yer olmadığını da unutmamak gerekir. Hiçbirimiz birer istatistik nesnesi değiliz elbette ama olmuş olanları unutarak, önlemsiz yollara düşmek de cahil cesareti olsa gerek. Yani cesaret lazım, evet ama… Ama kısmına hepimizin, özellikle kadınların güvenlik ile ilgili ekler yapacağından eminim. Yolumuz uzun olsun.

 21. 16 günlük yanlız seyahat ettiğim Güney Afrika gezimden henüz döndüm. Belki de hayatımda geçirdiğim en güzel seyahatti. Yeni insanlarla tanışmak, dilediğin gibi planı bozup yeniden yapmak, istediğin zaman yanlız, istediğin zaman kalabalıklara karışmak harikaydı!

 22. Kemal,
  Cok farkli bir bakis acisiyla, cok da hos olmayan bir seyi, cok iyi savunmaya calismissin.
  Bu mantikla bakarsan hayata: yapayalniz yasaman gerek. Yazdiklarina bak, yazdiklarini bir daha oku. bu yazdiklarini, yerlesik duzene de uygulayabilirsin. Yani senin mantiginla, yalnizlik (veya tek basinalik) en guzel sey, cunku herseye sen kendin karar veriyorsun. Sadece gezerken degil, yerlesikkende herseye kendin karar veriyorsun. Bana gore bu mantik cok yanlis.

  Tum guzellikler, her sey paylasildikca guzel. Ozellikle sevdiklerinle paylasim harikadir.

  Sen yeni tanistigin birileriyle biraz konusabilirsin. Ama bence bu bir paylasim olmaz. Cok sig konusmalardir. En guzel paylasim, beraber oldugun, cok sevdigin kisilerle olan paylasimlardir.

  Kardesim Hawaiiye tek basina 10 gunlugune gezmeye gitmisti, inan bir hafta sonra dondu, donus biletinin tarihini degistirmis. tek basina cok sıkılmıs. Ben Maritius’a bir is icin gittim, aylardan aralikti, isim erken bitti, ama guney yarinkurede, yaz sezonu oldugundan, donus bileti bulamammistim, 3 hafta kalmak zorunda kaldim. Biraz gezdim, eglenmeye calistim. Ama yalnizlik cok sıkıydi. Dunyanin en guzel adalarindan birindeydim, harcayacak bir suru param vardi, ama sevk alamiyordum.
  Yanimda esim olsaydi, en azinda bir arkadasim olsaydi, cok farkli olurdu.

  • Bence bu yazdıklarınız tamamen göreceli. Tabiki hayat paylaştıkça güzel, ama bu yazıda ben negatif bir taraf sezmedim açıkcası. Kardeşinizin Hawaii gezisinden erken döndüğünden bahsetmişsiniz bu herkes için geçerli olmasa gerek? Bence tamamen iletişim meselesi. Ayrıca 1-2 saat sohbet ettiğiniz insanlardan da öğreneceğimiz çok şey olduğunu düşünüyorum. Hayattan zevk almak tamamen kişiyle alakalıdır. Milyon dolarlarınız olabilir ama siz bu milyon dolarları nasıl kullanacağızı bilmezseniz hayattan zevk almamanız normal. Daha önce söylediğim gibi bu iş tamamen görecelidir. Herkese uygun olmak zorunda değil.
   Bu yalnız gezmenin en faydalı yönünün insanın tek başınayken edineceği tecrübelerin bambaşka olduğunu düşünüyorum. Yaşadığınız iyi kötü olaylarla başa çıkabilmek hayatta kalmak. Daha bir çok şey yazılabilir aslında. Neyse fazla uzatmiyim.

 23. Taaaa Mersin’den Maleyza’nın Tioman adasına ulaştığımda yanımdaki arkadaşım böceklerden korkup uyuyamadığı için o güzelim adada sadece iki gün kalmıştım. Ne zaman fotolarıma baksam içime dert olur. Bu da iyi bir tecrübe oldu benim için. Bir daha fırsatım olursa yanıma sırtçantası ayağıma terlik yeterli olacak…

  • Uzun süreli seyahat ettiğinde insan daha esnek oluyor. Yalnız seyahat edince sana dert yanan, durumdan şikayet edecek kimse olmadığından bazen alınan keyif grupla alınan keyiften daha güzel.

   Biraz da millet olarak şikayet etmeyi, söylenmeyi, memnuniyetsizliği cümlelere dökmeyi iyi biliyoruz. Gittiğimiz her yerde kendi evimizin veya ülkemizin konforunu bekliyoruz.

   Unutulmaması gereken ülkeler, şehirler, restoranlar, sokaklar… o ülkenin halkını rahat etmek için hazırlanmıştır, gelen turistleri değil!

   Bizim millet, gittiği ülkede yolda bir fare veya hamam böceği görünce bu nasıl memleket deyip söylenmeye başlıyor. O coğrafyaların iklimi farklı, hayata bakışları, kültürleri ve inançları farklı. Memlekette gördüğümüz şeyleri orada görmeyi beklemek hata olur. O ülkeleri güzelleştiren, renkli ve heyecan verici yapan da zaten bu farklılıklar.

   Gözlemleri biraz kendimize saklasak, anı yaşasak, farklılıklara önyargıyla değil de anlayışla yaklaşsak daha güzel olur bence.

   Tioman Adası yağmur ormanları ile kaplı tropikal bir cennet. Yattığınız yerin hemen arkasında dünyanın en zengin ekolojik rezervleri yer alıyor. Yani oradaki doğaya uyumsuz olan biziz.

   Ayakta parmak arası terlik ve sırtçantası yeter keşfetmek için. Böceği, yemeği mazeret edersek…

 24. Önümüzdeki sene Hindistan için bir yol arkadaşı bulamassam sanırım bu deneyimi ben de yaşamak zorunda kalacağım.

  • Hindistan için daha çok bir yol arkadaşıyla seyahat edilmesini tvasiye ediyorlarsa da tek başına seyahat neden olmasın!

   Benim da aslında bir sonraki rotam Nepa-Hindistan ve Sri Lanka idi. Ama süreç çok şeyi değiştirdi. Bakalım ne zaman gideceğim…

  • Merhaba Murat, Hindistan değil de Filipinler düşünürsen benimle gelmeni isterim. Benim de ilk yurtdısı deneyimim olacak. Yerel halka karısmak İngilizce’mi ilerletmek açısından yol arkadası arıyorum. Eğer gelmek istersen detayları konusuruz. Agustos gibi duşunuyorum. [email protected]

 25. Sanmiyorum ki yolda yalniz kalindi duygusu yasansin. Ha bir insani tanimak istersen birlikte seyahata cik derler o olabilir belki ama yine de ayni adimlar atilmak istenmediginde birbirine ayak bagi olunur. Hatta seninki gibi uzun yolculuklarda zaman zaman yola eslik eden arkadaslarla bile bitmez bence yolculuk, ne de olsa YOLDAOLMAK ozgur olmaktir.

  Hayat yolculugu yalniz olmasin insanin.

 26. Bu yazınız çok hoşuma gitti. Ben de tek tatile cıkmayı istiyorum, sadece bir türlü cesaret edemiyordum. Şimdi cesur olma zamanı 🙂 Teşekkürler, sizi zevkle takip ediyorum.

  • Geçen gün bir tweet okudum. Şu an Hindistan’da yaşayan birisiydi. Geçmiş günleri anımsayarak yazmış. Hindistan’a ilk bir turla gelmiş ve asla tek başına gelebileceğini düşünmüyormuş o vakit.

   Biraz cesaret sadece.

  • Öğrenmenin yolu pratikten geçiyor. Ne kadar okursak okuyalım, ne kadar izlersek izleyelim kendimiz yapmadıktan sonra öğrenmemiz zor. Uygulanmayan pratiğin de unutulması çok kolay. Hep tecrübe ederken yaptığımız yanlışlar öğrenmeyi güçlendirir. Neyi nerede yanlış yaptığımızı fark etmemizi sağlar. Cesaret yeterli.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın