Mount Rinjani National Park, Lombok Adası’nın en gözde aktivite merkezlerinden birisi. Milli Park içerisinde yer alan Mount Rinjani yarı aktif yanardağı dağcılık meraklılarının tam bir gözdesi. Ada’nın doğusunda yer alan Senggigi kasabasında, Rinjani Volkanı’na düzenlenen 2 gece 3 gün sürecek tırmanış turunu satın almıştık.

Mount Rinjani Volkanına Tırmanışa başladığımız ilk günün akşamı, 2700 metredeki kraterin ağzında kamp yapmıştık. Bulutların üzerinde Mount Rinjani trekkingine ertesi gün sabahın 3’de başlamış ve 3726 metredeki zirveye ulaşmıştık. Hinduların kutsal dağı Mount Rinjani krater gölü Segara Anak’ta yüzmüş ve sıcak suya sahip kaplıcasında kaslarımızı dinlendirmiştik. Toplamda 40 km süren bu tırmanışın bu son gününde yağmur ormanları içerisinden geçip Senaru köyüne geri döneceğiz.

Mount Rinjani National Park_Lombok_Endonezya

Sabah uyandığımızda çadırlarımızın etrafında bizlerden yiyecek çalmak veya almak için bekleyen, oradan oraya zıplayan onlarca maymun vardı. Önceki gece kamp yaptığımız 2.700 metredeki ilk kamp yerimizdeki manzara ile aynıydı, ancak tek fark burası yağmur ormanıydı. Bugünkü son 4,5 saatlik yürüyüşümüzü bu yağmur ormanlarının içerisinden geçerek tamamlayıp, Senaru köyüne dönmek için, sabah 6’da kahvaltı sonrasında yürüyüşümüze başladık.

Belki de benim için hem en güzel hem de en zor yürüyüşlerden biri oldu. Etrafınızda ağaçtan ağaca atlayan maymunları ve zaman zaman da yaban köpekleri orman içerisinde dolaşırken görmek mümkünken, diğer yandan basamaklar içeren ve patika üzerinde yer alan ağaç köklerine takılıp düşmemek için dikkat etmek gerekiyor. Tüm patikayı kaplayan ağaç kökleri arasına ayak veya parmakları sıkıştırıp kırmak bana gayet mümkün geldi.

Düzgün ve güvenli bir patika hazırlanmış olsa, çevrenizdeki güzellikleri izleyerek yürümek çok daha keyifli olurdu. Amaç sadece yürüyüş ve performansı artırmak değil aynı zamanda bu doğal güzelliklerin farkında olup hissederek yürümek olmalıydı. Patika da doğal yürüyüşle oluşmuş gibi, bol zikzak ve basamak içeriyor ve 2 günlük yorgunluk sonrasında zorlayıcı oldu.

Mount Rinjani National Park_Lombok_Endonezya
Mount Rinjani National Park_Lombok_Endonezya
Mount Rinjani National Park_Lombok_Endonezya

Sol diz bağlarımdaki önceki yollardan kalan sorun nedeniyle ben zorlanarak yürüyordum. Bu defa en geride kalmıştım, yanımda 18 yaşındaki genç bir kılavuz ile birlikte. Dün de bu kılavuzumuz, grubun gerisinde kaldığımızda bize eşlik etmişti.

Aslında geride kalışımızın en büyük nedenlerinden biri de durup durup fotoğraf çekmemiz. Bu güzelim yağmur ormanlarındaki son 4-5 saatlik yolu sadece önümdeki engellere bakarak yürümek istemem. Dinlenme noktalarında guruba yetişiyor, sonra yine birlikte yola çıkıyorduk.

Sonrasındaki yürüyüş ise daha kolaydı. Köylerin içinden, muz ağaçlarının arasından geçen daha geniş ve düzgün yollardan salına salına, zorlu bir yürüyüş ve tırmanışı başarmış olmanın verdiği huzur ve rahatlıkla yürüdük. Çoğu zorlu parkurlardan oluşan 40 km uzunluğunda bir yürüyüşü tamamlamıştık. Sonunda Mount Rinjani National Park’ın Senaru köyü yakınlarındaki ofisindeydik.

Mount Rinjani National Park_Lombok_Endonezya
Mount Rinjani National Park_Lombok_Endonezya

İlk toplandığımız yer olan acentenin otelinde dinlendik. Gezginlerin kimisi Gili Adalarına giderken Hollandalı Farid, Heleen, Kirstin ve Belçikalı Isabelle ile birlikte servis aracımız bemo’ya (minibüs) atlayıp Senggigi’deki otellerimize geri döndük. Otel merdivenlerini ağrılarımızdan dolayı güçlükle çıkabildik.

Bu 40 kilometrelik zorlu parkurlardan oluşan bu yürüyüşümüzde 2 büyüleyici gün batımı, 1 muhteşem gün doğumu görmüş, krater gölünde yüzmüş, lavların ısıttığı sıcak su havuzlarında rahatlamış, bulutların üstünde ve içerisinde yürümüş, yağmur ormanlarında ve kraterin ağzında kamp yapmış, maymunlar, kuşlar ve yabani köpeklerle yürümüş, doğal su kaynaklarından sular içmiş, yorulmuş, terlemiş ve kirlenmiştik. Artık kaslarımızdaki ağrıların dinlendirme, rahatlama ve kutlama zamanıydı.

Mount Rinjani National Park_Lombok_Endonezya

Day 363: Endonezya:21 Senggigi, Lombok, 2 Ağustos 2011

3 YORUM 💬

  1. Yağmur ormanlarını oldum olası gezmek istiyorum. Anlattıklarınıza bakılınca yorucu tarafları var. Fakat böyle tatlı bir yorgunluğu kim yaşamak istemez ki?.. 🙂

    • Fena hem de çok fena yorulmuştum bu trekkingde. Hele özellikle ilk gün nefes nefese kalmıştım. Hiçbir ön hazırlığım ve uygun kıyafetlerim yoktu. Ancak 3 gün boyunca olağanüstü keyifli bir yürüyüş oldu. Aktif yanardağı seyretmek, zirveden gün doğumunu izlemek müthişti. Tabi trrekking sonrası kas ağrıları ancak 15 günde geçti, öyle ki merdiven bile çıkamıyordum. 🙂

  2. Çok keyifli bir deneyim. Son günlerde tüm gezi yazılarınızı tekrar okuyarak bir güzergah oluşturup seyahat planı yapmak istiyorum (yazılarınız şiddetli bir seyahat iştahı yaratıyor). Ama 40 kilometrelik parkuru sadece hayal edebilirim. Buna gücümün yetebileceğini sanmıyorum ve sizi birkez daha kutluyorum.

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın