Boracay Adası, upuzun beyaz kumsalları ve masmavi berrak deniziyle taticilerin hayallerini süsleyen tropik bir ada. Dünyanın en iyi plajlarından biri olarak bilinen White Beach, Boracay’ın her yıl en iyi plajlar listesinde en üstte ya da liste başlarında yer almasını sağlayan meşhur bir plaj. 4 kilometre boyunca Boracay’ın bir ucundan diğerine uzanan sahil, bembeyaz kum, masmavi deniz, yemyeşil hindistan cevizi ağaçları üçlüsüyle tropik bir cennet köşesi.

Bir adalar ülkesi olan Filipinler’in 7107 birbirinden güzel adası arasından öne çıkmayı başarmış olan Boracay, çoğunlukla romantik bir balayı tatili yapmak isteyen çiftlerin tercihi. Ülkenin başkenti Manila’nın güneydoğusunda, başkente yaklaşık bir saatlik uçuş mesafesinde yer alıyor. Boracay’daki göz kamaştırıcı beyazlıktaki White Beach kumsalı 4 kilometre boyunca uzayıp giden bir plaj ve şahane bir denize sahip. Bence burası dünyanın en güzel plajlarından birisi.

White Beach, Boracay

Gece eğlencesi, tekne turları, spor aktiviteleri ve alışveriş imkanları ile gece gündüz hareketli White Beach, Boracay’ın isminin tüm dünyaca bilinmesini sağlayan nefis bir kumsal burası.

White Beach, Station 1, Station 2 ve Station 3 olarak üç kısma ayrılmış. Station 1, Boracay’ın en hareketli bölgesi. Gece geç saatlere kadar eğlencenin devam ettiği bu bölümde açıkhava alışveriş merkezi olan D-Mall’un bulunduğu Station 2 ve White Beach’in en sakin olan kesimi Station 3 takip ediyor.

Station 1, White Beach’in gece ve gündüzleri en hareketli olduğu kısım. Station 1’da birçok otel, resort, gece kulübü bulunuyor. Kumsal şeridindeki bar ve gece kulüplerindeki eğlence, gecenin geç saatlerine kadar devam ediyor. Tekne turları, dalış aktiviteleri gibi su sporları düzenleyen acentelerin yoğun olarak bulunduğu Station 1’ın kumsalı gün içinde devamlı kıyıya yanaşan ve kıyıdan ayrılan teknelerle dolup taşıyor.

Station 2, Boracay’ın büyük açıkhava alışveriş merkezi D-Mall’un yer aldığı, gündüzleri D-Mall sınırlarındaki ve kıyısındaki restoran ve cafeleriyle rengârenk bir kısım.

Malta

Staion 3, Boracay’ın en sakin ve en huzurlu bölgesi. Denize kalabalıktan uzak girilebilecek ve sakin kumsalında sessizce güneşlenilebilecek Station 3’de şık cafeler ve özgün butik oteller yer alıyor.

357 Boracay Resort, adını sahibine uğur getiren rakamlardan alan ve Boracay Adası Station 3’te yer alan on bir odalı butik bir otel. Konaklama için tavsiye ediyorum. Çok tatlı bir yer.

boracay haritasi
Boracay haritası

Boracay’a gitmek için, Manila’dan uçağa bindikten sonra Kalibo Uluslararası Havaalanı ya da Caticlan Havaalanı’na uçabilirsiniz.

White Beach’e daha yakın olan Caticlan Havaalanında indikten sonra, vapur iskelesine beş dakikalık bir üç tekerlekli motorsiklet yolculuğu sonrasında ulaşıp, on dakikalık bot yolculuğu sonrasında Boracay Adası’na ulaşım mümkün.

Boracay’a daha uzak olan Kalibo Uluslararası Havaalanına uçmak ise daha uygun fiyatlı. Kalibo’ya uçtuktan sonra yaklaşık 250 Peso’luk bir bilet alıp, 1,5-2 saat otobüsle Caticlan Vapur İskelesi’ne gitmek ve oradan da botla Boracay Adasına ulaşmak gerekiyor.

Her iki havaalanındaki bot yolculuklarından sonra, iskelede bekleyen üç tekerlekli motosikletlerle 20 Peso’ya yaklaşık on dakikada White Beach’e ulaşılabiliyor.

Önceki blog yazısıMedea Heykeli, Batum
Sonraki blog yazısıPrag Gece Hayatı
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın