Viyana görülecek yerleriyle oldukça etkileyici bir şehir. Şimdiye kadar birkaç defa Viyana‘yı ziyaret etme fırsatım olsa da hiçbir zaman için vaktim şehri bütünüyle doyasıya gezmeye yetmedi. Sadece müzeler bölgesi bile rahatlıkla 1 günü ayırmayı hakediyor. Kısıtlı vakti olanlar için bu nedenle listeler halinde hazırlanmış gezilecek ve görülecek yerler listesi önemli.

Viyana gezilecek yerler listesine ek olarak bir de zamanının olursa aşağıdaki yerleri de listenize ekleyin. Muhtemelen Viyana’yı gezerken bir çoğunun yakınından veya önünden geçiyor olacaksınız. Biraz daha dikkatli bakmakta fayda var.

Viyana’da Görülecek Yerler

1. Viyana Belediye Binası

viyana belediye binasi rathaus

Viyana Belediye Binası (Vienna City Hall) olan Rathaus, Neo-Gotik tarzının en görkemli örneklerinden biri. Neredeyse 14,000 m² büyüklüğündeki bu muhteşem yapının inşası 1883’de tamamlandı. 98 metre yükseklikteki kulesi Rathausmann ise şehrin sembolü niteliğinde. Kemerli avlu binanın tam ortasında bulunuyor ve yaz konserleri için en çok tercih edilen yerlerden biri. Binadan görülebilecek en önemli iki eserden biri bir zamanlar at arabalarının gelip yolcularını indirdikleri dev giriş olan Schmidt Halle ve toplantı salonuna çıkan iki dev merdiven. İlgi çekebilecek diğer yerler arasında da Heraldic Odaları, Şehir Senato Odası ve Valinin kabul odası bulunuyor.

2. Ulusal Tiyatro

burgtheater viyana

Burgtheater Viyana’nın en meşhur tiyatrosu. Belediye Binasının karşısındaki görkemli yapıda özellikle Almanca sahnelenen tiyatro ve gösterileri ile tüm Avrupa’da fazlasıyla biliniyor. İmparator Joseph’in 1776’da hükümdarlık tiyatrosu olarak ilan edişinden bu yana çok fazla meşhur isme sahne verdi. 1945’de çıkan büyük yangının ardından 1955’de tekrar kapılarını açtı ve yine ülkenin en önemli tiyatrosu unvanına geri döndü. Dev boyutları ve muhteşem tasarımının yanında tiyatronun dışında da olağanüstü güzellikte sayısız dekoratif figürler, sahneler ve büstler yer alıyor. Aynı güzellikte Gustav ve Klimt gibi sanatçıların Barok tarzı muhteşem eserleri tiyatronun içerisinde de bulunuyor.

3. Hundertwasserhaus

Hundertwasserhaus, ViyanaViyana’nın meşhur “insan ve doğa dostu” evi Hundretwasserhaus gerçekten çok garip ama bir o kadar da etkileyici ve mutlaka görülmesi gereken bir yer. Ressam Friedensreich Hundretwasser tarafından tasarlanmış ve Löwengasse ile KegelStrasse’nin köşesinde çok canlı renkleriyle öne çıkıyor. 1985’de yapımı tamamlanan binanın daimi müşterileri çok normal olarak sanatçılar, entelektüeller ve mimarlar gibi yaratıcılığını konuşturan insanlar oluyor. Bu kadar canlı renklere sahip olan bina en güzel dışarıdan gözükse de hemen yanında bulunan Kunsthaus Wien de ziyaretçilerin ilgisini kendi üzerine çekmeyi başarıyor. Teras kafesine oturup atmosferi içinize çekmeniz için harika bir ortama sahip ve dinlenmek için çok güzel bir yer.

4. Maria-Theresien-Platz ve Anıt

Maria-Theresien-PlatzViyana’nın en etkileyici anıtlarından biri de İmparatoriçe Maria Theresa anıtı. Yine kendi adının verilmiş olduğu meydanda bulunan anıt turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri. Doğal Tarih Müzesi ile Sanat Tarihi Müzesi arasında bulunuyor ve Franz Joseph tarafından 1887’de yaptırılmış.

Dev anıt imparatoriçeyi tahtında etrafında dönemin önemli kişileri ile birlikte tasvir ediyor. Etrafını süsleyen rölyeflerde ise dönemin politika, ekonomi ve sanat alanlarında çok önemli isimleri yer alıyor. Bu isimler arasında Haydn, Gluck ve dahi çocuk Mozart gibi isimler yer alıyor. Eğer Noel zamanı giderseniz mutlaka şehrin şölen pazarını ziyaret edin.

5. Meşhur Demel: Viyana’nın Üst Düzey Kafe

Demel Cafe, Vienna1786’da kurulan Demel Viyana’nın sadece en eski kafe ve fırını değil aynı zamanda belki de bu muhteşem şehirde yaşayabileceğiniz en muhteşem yemek deneyimini tadabileceğiniz yer. Resmi adı Hofzuckerbäckerei Demel olan kafe kısaca Demel olarak biliniyor ve tadacağınız lezzetlerin her biri çok dikkatli bir şekilde yüzlerce yıllık tariflere uygun olarak özenle yapılıyor. Bir zamanlar İmparator Franz Joseph’in vazgeçemediği lezzetler yıllardır hiç değişmeden kafenin misafirlerinin beğenilerine sunuluyor.

6. Kärtner Strasse ve Donner Çeşmesi

Donner Fountain, ViennaMüze ve galerileri gezdikten sonra biraz da alışveriş mi yapmak istiyorsunuz? O zaman Viyana’nın en zarif caddelerinden olan Kartner Strasse sizi bekliyor. Stephansplatz ile Staatsoper’i birbirine Karlsplatz’da bağlayan cadde büyük ölçüde trafiğe kapalı olduğundan yürüyerek keşfetmek için muhteşem bir atmosfere sahip. Limon ağaçları, kaldırım üstü kafeleri, en son moda dükkânları, şık butikleri ve hiç durmaksızın akan bir alışveriş trafiği. Çoğunlukla 18. Yüzyıl binalarla çevrili sokaklar aralarında 13. Yüzyıla ait Malta Kilisesi gibi birkaç yapıya da sahip.

Dikkat çeken diğer yapılar ise 1968 yapımı Palais Esterhazy. Şu anda çok üst düzey bir restoran olan binanın etrafındaki yapılar da genellikle lüks tekstil markaları tarafından sahiplenilmiş. Çok ilginç ve bir o kadar da zarif bir görüntüye sahip olan Donner Çeşmesi ise 1739’da George Raphael Donner tarafından şehir yönetiminin “ilgili ve akılcı” olduğunun temsili şeklinde yapıldı.

7. Kraliyet Mezarlığı ve Kapüsen Kilisesi

KapuzinerkircheKapüsen Kilisesi (Kapuzinerkirche), Viyana’nın en önemli yerlerinden biri olma özelliğini taşıyor ve bunun sebebi de Habsburg ailesine mensup 145 kişinin ebedi istirahat yeri olması. 1663’den beri neredeyse tüm Avusturya imparatorları buraya gömüldü. Mezarlar kronolojik olarak sıralandığından gelişimin takibi zor olmuyor. En önemlileri 1619’da ölen İmparator Matthias ile 1618’de ölen İmparatoriçe Anna’nın mezarları. 1780’de hayatını kaybeden Maria Theresa’nın kabiri ise yuvarlak bir kubbe ve Rococo tarzı çift lahit ile hemen göze çarpıyor. Lahit bir yatak şeklinde ve başında bir melek ile yıldızlardan taç bulunuyor. Etrafında ise Maria Theresa’nın hayatını anlatan rölyefler resmediliyor

8. St. Jerome Kilisesi

Fransisken Church, ViennaSt. Jerome kilisesi aynı zamanda 17. Yüzyıl Roman Katolik Fransisken Kilisesi (Franziskanerkirche) olarak da biliniyor. İç tasarımı Barok mimarisi dış çehresi ise Rönesans tarında olmasıyla eşsiz bir görünüme sahip. Kilisenin önemli bölümleri 1707’de yapılan yüksek mihrabı ve 1550’ye ait Meryem Ana ve Çocuğu isimli resim. Diğer önemli resimler arasında da kilisenin en büyük azizi olan St. Capristan’ın bir çalışması bulunuyor. Kilisede ki en güzel eserlerden biri de 1643’den kalma üzerinde Barok işlemelere sahip olağanüstü güzellikte bir kilise orgu. Görebileceğiniz en güzel oymacılık örneği ise elinde balta ile duran Meryem Ana olacaktır. Bu resmin taşıdığı anlam ise, baltanın Avusturya askerleri tarafından Macaristan’ı Türklerden kurtarmak için yol boyunca taşınması. Zaferin bu şekilde kazanıldığına inanılıyor.

9. Viyana Hayvanat Bahçesi 

Viyana Hayvanat Bahçesinin (Tiergarten Schönbrunn) tarihçesi İmparator Francis’in 1752’de ki açılışına kadar gidiyor ve bu da burayı dünyanın en eski hayvanat bahçesi yapıyor. Halen 18. Yüzyıl orijinal Barok yapıları da çok iyi korunmuş şekilde bulunuyor ve Avrupa’da ziyaret edilebilecek en güzel hayvanat bahçelerinden biri. Bahçede 750 den fazla tür bulunuyor ve aralarında dev pandalar, ayı yavruları da var. Özellikle Yağmur Ormanı Evi ve Akvaryum da inanılmaz ilginç canlıları görebilirsiniz.

10. Prater Park ve Dev Dönme Dolap

viyana prater

Danube ile Danube kanalı arasında yer alan Prater Parkı ziyaret etmek adeta başka bir dünyaya adım atmak gibi. Devasa bir alanda bulunan park bir zamanlar kraliyetin avlanma bölgesiydi ancak uzun süredir Viyana’nın en önemli eğlence mekânlarından biri. Herkes için bir şeyin mutlaka bulunabileceği parkta heyecan ve sürpriz hiç eksik olmuyor. Hem dans hem yemek için harika yerler bulunuyor ve hatta çocuklarınızı bırakabileceğiniz bir dinozor parkı bile var. Parkın en özel bölgesi ise meşhur dev dönme dolap. 1896’dan beri şehrin en muhteşem görüntülerinden birini ziyaretçilerine sunuyor.

11. Viyana Doğa Tarihi Müzesi

Viyana Görülecek YerlerViyana Doğa Tarihi Müzesi (Naturhistorisches Museum), dünyanın en kapsamlı mineral koleksiyonunu barındırdığı gibi; yine dünyanın çeşitli yerlerinden bulunmuş meteor parçaları ve milyonlarca yıllık fosilleri de sergiliyor. Dinozorlarla nesli tükenen hayvanların bulunduğu bölüm, insan evrimi salonu ve dünyadaki her türden hayvanın doldurulmuş hallerinin sergilendiği bir de Zooloji Müzesi kısmı bulunuyor. Viyana Doğa Tarihi Müzesi’nde sergilenen eserlerin birçoğu Maria Teressa’nın eşi François de Lorraine’nin koleksiyonlarından oluşuyor.

Müzelerin yanı sıra özel etkinliklerin de düzenlendiği Museum Quarter’da, birbirinden hoş kafe ve restoranlar, küçük hediyelik eşya dükkânları, avlular ve geçici sergiler de bulunuyor. 60 bin metrekarelik alanı ile dünyanın en büyük kültürel alanlarında ilk onda yer alan MQ, dans ağırlıklı çeşitli etkinliklerin düzenlendiği “Tanzsquartier” ile çağdaş sanatlar merkezi olan “Q21” de yer alıyor. Oraya da uğrayın derim.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!