malta

Viyana görülecek yerleriyle oldukça etkileyici görkemli bir şehir. Şimdiye kadar birkaç defa Viyana‘yı ziyaret etme fırsatım olsa da hiçbir zaman için vaktim şehri bütünüyle doya doya gezmeye yetmedi. Çünkü ne yana baksanız görkemiyle sizi etkileyen tarihi yapılar, görkemli anıtlar var. Sadece müzeler bölgesi bile rahatlıkla 1 günü ayırmayı hakediyor ve ben her gittiğimde de şahane müzelerini ziyaret etmeden duramadım. Bu yüzden kısıtlı vakti olanlar için listeler halinde hazırlanmış gezilecek ve görülecek yerler listesi önemli.

Viyana gezilecek yerler listesini detaylıca yazmıştım, göz atın. Ek olarak bir de zamanı olanlar içim aşağıdaki görülecek yerleri listenize ekleyin. Muhtemelen Viyana’yı gezerken bir çoğunun yakınından veya önünden geçiyor olacaksınız zaten. Biraz daha dikkatli bakmakta fayda var.

malta

Viyana’da görülecek yerler

1. Viyana Belediye Binası

viyana belediye binasi rathaus

Hem şehir belediyesi hem de Viyana’nın yönetildiği yer olan Wiener Rathaus’u ziyaret edebilir ve şehir için çok önemli olan bu yerin fotoğraflarını çekebilirsiniz. Farklı bölgeler ait birçok yemeklerin yapıldığı restoranlar da yakınlarında bulunuyor. Ve Noel zamanı muhtemelen gidebileceğiniz en güzel yerlerden biri de burası.

       

Ben bir defasında film gösterimine denk gelmiştim. Bir zamanlar at arabalarının gelip yolcularını indirdikleri dev girişi Schmidt Halle ve toplantı salonuna çıkan iki dev merdiven binanın en göz alıcı yerleri. Diğer ilgi çeken yerler arasında Heraldic Odaları, Şehir Senato Odası ve Valinin kabul odası bulunuyor.

2. Ulusal Tiyatro

burgtheater viyana

Burgtheater Viyana’nın en meşhur tiyatrosu. Belediye Binasının karşısındaki görkemli yapıda özellikle Almanca sahnelenen tiyatro ve gösterileri ile tüm Avrupa’da fazlasıyla biliniyor. İmparator Joseph’in 1776’da hükümdarlık tiyatrosu olarak ilan edişinden bu yana çok fazla meşhur isme sahne verdi.

1945’de çıkan büyük yangının ardından 1955’de tekrar kapılarını açtı ve yine ülkenin en önemli tiyatrosu unvanına geri döndü. Dev boyutları ve muhteşem tasarımının yanında tiyatronun dışında da olağanüstü güzellikte sayısız dekoratif figürler, sahneler ve büstler yer alıyor. Aynı güzellikte Gustav ve Klimt gibi sanatçıların Barok tarzı muhteşem eserleri tiyatronun içerisinde de bulunuyor.

3. Hundertwasserhaus

Hundertwasserhaus, Viyana

Görenleri şaşırtan, rengârenk 52 apartmandan oluşan muhteşem Hundertwasserhaus’u, Viyana’ya gelip de görmemek olmaz. Emin olun güzelliği karşısında nefesiniz kesilecek ve nasıl böyle bir tasarım yapıldığını düşüneceksiniz. Hundertwasserhaus günümüzde yabancı turistlerin en çok görmek istediği yerlerin başında yer alıyor.

4. Maria-Theresien-Platz ve Anıt

Maria-Theresien-Platz

Viyana’nın en etkileyici anıtlarından biri de İmparatoriçe Maria Theresa anıtı. Yine kendi adının verilmiş olduğu meydanda bulunan anıt turistlerin en çok ziyaret ettiği yerlerden biri. Doğal Tarih Müzesi ile Sanat Tarihi Müzesi arasında bulunuyor ve Franz Joseph tarafından 1887’de yaptırılmış. Dev anıt imparatoriçeyi tahtında etrafında dönemin önemli kişileri ile birlikte tasvir ediyor.

Etrafını süsleyen rölyeflerde ise dönemin politika, ekonomi ve sanat alanlarında çok önemli isimleri yer alıyor. Bu isimler arasında Haydn, Gluck ve dahi çocuk Mozart gibi isimler yer alıyor. Eğer Noel zamanı giderseniz mutlaka şehrin şölen pazarını ziyaret edin.

5. Meşhur Demel

Demel Cafe, Vienna

Demel, Viyana’nın sadece en eski kafe ve fırını değil aynı zamanda belki de bu muhteşem şehirde yaşayabileceğiniz en muhteşem yemek deneyimini tadabileceğiniz bir yer.

1786’da kurulan ve resmi adı Hofzuckerbäckerei Demel olan kafe kısaca Demel olarak biliniyor ve tadacağınız lezzetlerin her biri çok dikkatli bir şekilde yüzlerce yıllık tariflere uygun olarak özenle yapılıyor. Bir zamanlar İmparator Franz Joseph’in vazgeçemediği lezzetler yıllardır hiç değişmeden kafenin misafirlerinin beğenilerine sunuluyor.

6. Kärtner Strasse ve Donner Çeşmesi

Donner Fountain, Vienna

Müze ve galerileri gezdikten sonra biraz da alışveriş yapmak isteyenler için Viyana’nın en zarif caddelerinden Kartner Strasse’ye uğramak şart. Stephansplatz ile Staatsoper’i birbirine Karlsplatz’da bağlayan cadde büyük ölçüde trafiğe kapalı olduğundan yürüyerek keşfetmek için nefis. Limon ağaçları, kaldırım üstü kafeleri, en son moda dükkânları, şık butikleri ve hiç durmaksızın akan bir alışveriş kalabalığı var.

Benim gibi alışveriş yapmayanlardansanız bile görkemli binaları görmek için uğrayın. Çoğunlukla 18. yüzyıl binalarla çevrili sokaklar aralarında 13. yüzyıla ait Malta Kilisesi gibi birkaç yapıya da sahip. Dikkat çeken diğer yapılar ise 1968 yapımı Palais Esterhazy. Şu anda çok üst düzey bir restoran olan binanın etrafındaki yapılar da genellikle lüks giyim markaları tarafından sahiplenilmiş. Çok ilginç ve bir o kadar da zarif bir görüntüye sahip olan Donner Çeşmesi ise 1739’da George Raphael Donner tarafından şehir yönetiminin “ilgili ve akılcı” olduğunun temsili şeklinde yapıldı.

7. Kraliyet Mezarlığı ve Kapüsen Kilisesi

Kapuzinerkirche

Kapüsen Kilisesi (Kapuzinerkirche), Viyana’nın en önemli yerlerinden biri olma özelliğini taşıyor ve bunun sebebi de Habsburg ailesine mensup 145 kişinin ebedi istirahat yeri olması. 1663’den beri neredeyse tüm Avusturya imparatorları buraya gömüldü. Mezarlar kronolojik olarak sıralandığından gelişimin takibi kolay.

En önemlileri 1619’da ölen İmparator Matthias ile 1618’de ölen İmparatoriçe Anna’nın mezarları. 1780’de hayatını kaybeden Maria Theresa’nın kabiri ise yuvarlak bir kubbe ve Rococo tarzı çift lahit ile göze çarpıyor. Lahit yatak şeklinde ve başında bir melek ile yıldızlardan taç bulunuyor. Etrafında ise Maria Theresa’nın hayatını anlatan rölyefler resmediliyor.

8. St. Jerome Kilisesi

Fransisken Church, Vienna

St. Jerome kilisesi aynı zamanda 17. yüzyıl Roman Katolik Fransisken Kilisesi (Franziskanerkirche) olarak da biliniyor. İç tasarımı Barok mimarisi dış çehresi ise Rönesans tarında olmasıyla şahane görünüme sahip. Kilisenin önemli bölümleri 1707’de yapılan yüksek mihrabı ve 1550’ye ait Meryem Ana ve Çocuğu isimli resim. Diğer önemli resimler arasında da kilisenin en büyük azizi olan St. Capristan’ın bir çalışması bulunuyor.

Kilisedeki en güzel eserlerden biri de 1643’den kalma üzerinde Barok işlemelere sahip olağanüstü güzellikte bir kilise orgu. Görebileceğiniz en güzel oymacılık örneği ise elinde balta ile duran Meryem Ana olabilir. Bu resmin taşıdığı anlam ise, baltanın Avusturya askerleri tarafından Macaristan’ı Türklerden kurtarmak için yol boyunca taşınması. Zaferin bu şekilde kazanıldığına inanılıyor.

9. Viyana Hayvanat Bahçesi

Viyana Hayvanat Bahçesinin (Tiergarten Schönbrunn) tarihçesi İmparator Francis’in 1752’de ki açılışına kadar gidiyor ve bu da burayı dünyanın en eski hayvanat bahçesi yapıyor. Halen 18. yüzyıl orijinal Barok yapıları da çok iyi korunmuş şekilde bulunuyor ve Avrupa’da ziyaret edilebilecek en güzel hayvanat bahçelerinden biri. Bahçede 750 den fazla tür bulunuyor ve aralarında pandalar, ayı yavruları da var. Özellikle Yağmur Ormanı Evi ve Akvaryumdaki inanılmaz ilginç canlıları görün.

10. Prater Park ve Dev Dönme Dolap

viyana prater

Danube ile Danube kanalı arasında yer alan Prater Parkı ziyaret etmek başka bir dünyaya adım atmak gibi. Devasa bir alanda bulunan park bir zamanlar kraliyetin avlanma bölgesiydi ancak uzun süredir Viyana’nın en önemli eğlence mekânlarından biri. Çocuklu ailelere özellikle tavsiye ederim.

Herkes için bir şeyin mutlaka bulunabileceği parkta heyecan ve sürpriz hiç eksik olmuyor. Hem dans hem yemek için harika yerler bulunuyor ve hatta çocuklarınızı bırakabileceğiniz bir dinozor parkı bile var. Parkın en özel bölgesi ise meşhur dev dönme dolap. 1896’dan beri şehrin en muhteşem görüntülerinden birini ziyaretçilerine sunuyor.

11. Burggarten

Bir zamanlar kraliyet bahçesi olarak kullanılan Burggarten, artık insanların piknik yaptığı ve eğlendiği bir mekân haline gelmiş durumda. Stephansplatz’ten yürüyerek 5 dakika mesafede yer alan bahçede, bin bir çeşit kelebekle süslü Kelebek Evi’ni de barındırıyor.

2 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın