Yolum tekrar Bangkok’a düştü. Dönüp dolaşıp bu şehre geliyorum hep. Couhsurfing sitesinden Hayko ile yazıştım önceki gün, Bangkok’ta yaşayan bir Almanyalı. Almanyalı demek doğru değil aslında. MSN’de il yazıştığımda akıcı Türkçesiyle beni şaşırtmıştı. Almanya doğumlu Türk diye düşünmüştüm, yanılmışım. Almanya’nın Hanover şehrinden olan Hayko, marangoz olarak çalıştığı büyük mobilya firması satılıp, sonrasında da iflas edince düşmüş yollara. Arabaya atlayıp İtalya’dan Türkiye’ye geçmiş.

Bir uçtan bir uca Türkiye’yi gezdikten sonra Gürcistan, Ermenistan, Azerbaycan derken arabasını orada satıp Türkiye’ye dönmüş. Dönüş o dönüş, Türkiye’de tam 15 yıl geçirmiş. “Kimse İngilizce bilmiyordu, ben de Türkçe öğrenmek zorunda kaldım” diyordu gülümseyerek.

Fethiye’de uzun süre dalış hocalığı yapmış, sezon dışında da tersanede çalışarak geçirmiş zamanı. Sonraları turizm işine bulaşmış. Şimdilerde bir turizm şirketinin ortağı olarak çalışıyor. Web tasarım dillerini çözmüş aynı zamanda. Birkaç hafta tatil olsun diye Tayland’a gelip biraz vakit geçirdikten sonra, sokakta gördüğü bir reklamı takip edip, kendini Bangkok’ta bir daire kiralarken bulmuş. “Yaktım bileti, 2 haftalığına geldim, 2 yıldır buradayım” diyordu, kahkahalar atarak hem de! Kuşkusuz gezim boyunca gördüğüm en renkli kişiliklerden biri olacak.

Bangkok’ta bir apartman dairesinin 18. Katında yaşıyor. Özellikle dairesinin Bangkok gece manzarası şahane. 150’den fazla gezgini Couchsurfing üzerinden evine misafir etmiş. Dün akşam evinde Endonezya’dan gelen biri başörtülü 2 kızla evinde tanıştım. Daha 20 yaşında gencecik kızlar.Hayatlarında ilk defa yurtdışına çıkmışlar. Bir ay boyunca Güney Asya’yı gezme planı yapmışlar. Biri Endonezya Papua’sından, diğeri ise Java Adasından. Daha Bangkok’daki ilk günlerinde paralarını çaldırmışlar. Öylece mahsur kalmışken Hayko onlara yardımcı olmuş. Endonezya hakkında epeyce onlarla sohbet ettim. Bilenler bilir, Endonezya favori ülkelerimden.

Böyle ilginç ve sıcak bir iklimle geldim Bangkok’a. Başlangıçlar iyi olursa genelde sonrası da iyi oluyor. Sanırım sandığımdan daha çok seveceğim Bangkok’u.

Day 549: THB:38, Bangkok. 3 Şubat 2012, Cuma

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın