Vardar Nehri’nin iki yakasına kurulu Üsküp, Makedonya‘nın başkenti. Yaklaşık 500 yıl boyunca Osmanlı egemenliği altında kalan Üsküp’ün Türk çarşısı, camileri, kalesi, Vardar Nehri’ni buluşturan taş köprüleri ve çok kültürlü yapısı şehre ziyaret edenlerin yabancılık çekmemesini sağlıyor.

Türk vatandaşlarından vize istememesi nedeniyle birçok seyahat severin Balkan turları ile ziyaret ettiği Üsküp, Balkan coğrafyasının merkezi sayılabilecek bir konumda bulunuyor. Makedonya’yı keşfetmek isteyenlerin ülkeye ilk adım attıkları şehir gezilecek, görülecek onlarca yere sahip.

➡ Instagram hesabım @yoldaolmak ✔️

üsküp nerede

Üsküp hakkında kısa bilgiler 🇲🇰

Üsküp, Kuzey Makedonya’nın en büyük şehri ve başkenti. Beş asır boyunca Osmanlı egemenliğinde kalan Üsküp’te Osmanlı Dönemi’nin izleri hala çok taze. Tarihi Osmanlı Çarşısı‘nda Türkçe konuşan esnaf sanki bir Anadolu şehrindeymiş hissi yaşatıyor.

Makedonca en yaygın dil olup Arnavutça en çok konuşulan ikinci dil. Ülkenin nüfusu iki milyondan biraz fazla. Üsküp’ün nüfusu ise 546 bin. Şehirde hatırı sayılır bir Türk nüfus var. Türkiye’den 1 saat geride. Kuzey Makedonya para birimi Makedonya Dinarı (MKD).

Üsküp’e gitmek için vize gerekmiyor. Türkiye’den araçla gitmeyi düşünüyorsanız Yunanistan üzerinden gideceğinizden Yeşil Pasaport sahibi olmanız ya da Schengen vizesi almanız gerekiyor. Schengen Vizesi Nasıl Alınır, Vize Nasıl Alınır ve Vize Ücretleri Ne Kadar blog yazılarıma göz atın

Pasaportunuz yoksa Pasaport Çeşitleri ve Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır yazılarımı okuyun. Yurt dışına çıkarken yurtdışı çıkış harcı ödemeniz gerekiyor. Vizesiz Balkan Turu ve Vizesiz Gidilecek Balkan Ülkeleri yazıları ile rotanızı hazırlayabilirsiniz. Detaylı hazırladığım Vizesiz Ülkeler Listesi blog yazıma göz atın.

Makedonya Gezi Rehberi, Makedonya Gezilecek Yerler blog yazılarımda ülke hakkında bilgiler paylaştım. Üsküp Gezilecek Yerler blog yazımda da Üsküp’te nereleri gezeceğiniz hakkında bilgiler edinebilirsiniz.

Daha uygun ve verimli bir Üsküp tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, vize/pasaport, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarına göz atın.

Üsküp nerede 📍

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp, ülkenin en büyük ve en gelişmiş kenti. Vardar Nehri tarafından ikiye ayrılan Üsküp, Makedonya’nın kuzey bölgesinde, Vardar Ovası’nda yer alıyor.

Makedonya’nın Bulgaristan, Arnavutluk, Kosova, Sırbistan ve Yunanistan ile sınırı bulunuyor. Üsküp ülkenin kuzeyinde Kosova ve Sırbistan sınırına yakın bir konumda yer alıyor. Balkan coğrafyasının tam merkezinde bulunan şehir, Balkan ülkelerini keşfetmek için iyi bir başlangıç noktası.

ⓘ Üsküp gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Üsküp’e nasıl gidilir ✈️

Makedonya’nın başkenti Üsküp’e Türkiye’den havayoluyla ya da karayoluyla ulaşım sağlanıyor.

Üsküp’e havayoluyla ulaşım: İstanbul Havalimanı’ndan Türk Hava Yolları, İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı’ndan ise Pegasus Hava Yolları’nın Üsküp’e direkt uçak seferleri var. İstanbul-Üsküp uçuş süresi 1,5 saat.

İstanbul’dan Üsküp’e Belgrad, Zagreb, Lübyana, Roma, Zürih, Düsseldorf, Viyana, Roma, Milano ve Londra’dan aktarmalı uçuşlarla da gitmek mümkün. Üsküp Büyük İskender Havalimanı, Üsküp şehir merkezine 20 km uzaklıkta. Havalimanı TAV Havalimanları şirketi tarafından işletiliyor.

Üsküp Büyük İskender Havalimanı’ndan şehir merkezine ulaşım: Üsküp Büyük İskender Havalimanı’ndan şehir merkezine otobüs ya da taksiyle ulaşılabiliyor. Havalimanından kalkan Vardar Ekspress otobüslerine 175 Makedon Dinarı karşılığında bilet alarak şehir merkezine gidebilirsiniz.

Azerbaycan

üsküp nasıl gidilir
Makedonya Köyü, Üsküp’te görülecek yerler arasında

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Vardar Ekspress otobüsünün biletleri havalimanındaki firma gişesinde satılıyor. Otobüs şehir merkezindeki belli başlı noktalara uğradıktan sonra şehirlerarası otobüs terminaline gidiyor. Üsküp’ten farklı noktalara gitme düşünceniz varsa bu otobüs tam size göre.

Üsküp Havalimanı’ndan şehir merkezine yolcu taşıyan taksiler sabit ücret tarifesi ile çalışıyor. 20 Euro ödeyerek taksi ile havalimanından şehir merkezine gidebilirsiniz. Taksiler farklı şehirlere ve komşu Balkan ülkelerine de yolcu taşıyor. Uzun yolculuklarda pazarlık yapılabiliyor.

Üsküp’e karayoluyla ulaşım: Türkiye’den Üsküp’e uçak dışındaki ulaşım alternatifi otobüsler. İstanbul ve Bursa’dan düzenli, İzmir’den ise düzenli olmayan otobüs seferleri ile Üsküp’e ulaşabilirsiniz.

Malta

Jadran, Karaçi, Ekspress Tur, İstanbul Turizm, Alpar Turizm ve Vardar Turizm İstanbul ya da Bursa çıkışlı olarak düzenli seferlere sahip. Türkiye’den Üsküp’e giden otobüsler Yunanistan ya da Bulgaristan olmak üzere 2 ayrı rota kullanıyor. Her iki rota için de Schengen ya da Bulgaristan vizenizin (transit vize) olması gerekiyor.

Üsküp gezilecek yerler 📌

500 yıldan fazla Osmanlı egemenliğinde kalması nedeniyle Üsküp’te, özellikle eski şehir bölümünde çok sayıda Osmanlı eserine rastlanıyor. Vardar üzerinde Üsküp’ün en tanınan eserlerinden Taş Köprü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü olarak da anılıyor.

Şehir manzarası için iyi bir deneyim sunan Üsküp Kalesi, ülke bağımsızlığı anısına dikilen Zafer Takı ve Osmanlı döneminden günümüze ticaretin kalbinin attığı Eski Çarşı mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Şehre hakim bir tepede yer alan Üsküp Kalesi, Makedonya Arkeoloji Müzesi ve Matka Kanyonu Üsküp’te gezilecek yerler arasında.

Kenti ikiye bölen Vardar Nehrinin çevresinde çok sayıda güzel parklar ve yürüyüş yolları bulunuyor. Hristiyanlığın 2000. yılına atıfta bulunmak için yaptırılan Milenyum Haçı’nın olduğu Vodno Dağı turisitlerin en gözde mekanlarından biri.

Önceki blog yazısıFloransa Nerede📍 Floransa’ya Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıKars Nerede📍 Kars’a Nasıl Gidilir
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın