Dünya değişti. Geçmişte bir seyahate çıkmadan aylarca plan yapar, elimiz titreyerek acenteler aracılığı ile uçak bileti alır ve sonrasında tüm hayatımızı buna göre ayarlardık. Şimdiyse akıllı telefonumuza gelen bir kampanya mesajından 10 dakika sonra İzmir’den Madrid’e 99€’ya gidiş dönüş biletimizi alabiliyoruz.

Düşük bütçeli hava yolu firmaları ve yenilikçi uygulamaları sayesinde nerdeyse otobüs biletinden daha ucuza uçak bileti bulabilir hale geldik. Çok değil, günümüzden beş-on yıl öncesine kadar uzun mesafeli yolculuklara çıkmak uçak bileti maliyetleri yüzünden birçoğumuz için hayaldi.

Ucuz bilet ararken kafamız karıştıran sonuçlarla karşılaşabiliyoruz. Aynı tarihte aynı güzergâh için farklı hava yolu firmalarının uçak bileti fiyatlarını karşılaştırdığımızda aralarında dağlar kadar fark olduğunu görüyoruz. Bir hava yolu firması yüksek fiyata uçak bileti satarken diğeri nasıl oluyor da aynı yöndeki bileti daha ucuza sunabiliyor? Bunu anlayabilmek için uçak bileti fiyatlarının nasıl belirlendiği hakkında biraz bilgi sahibi olmamızda fayda var.

uçak bileti ucuza uçmak

Temelde boş koltuk sayısı, rekabet ve talep uçak bileti fiyatlarını belirliyor. Uçuş hizmeti veren hava yolu şirketinin seçimi uçak bileti fiyatını belirleyen en önemli nedenlerden diğer biri.

Düşük bütçeli hava yolu firmaları

Daha ucuza uçurabilmek için farklı seçenekler sunan ve seçimlerimizde bizi özgür bırakan low cost denilen düşük bütçeli hava yolu firmaları sektörde rekabete yeni bir hava getirdi. Onların uygun fiyatlar sunan seçenekleri sayesinde daha ucuza daha sık seyahat edebiliyoruz bugün. Düşük bütçeli hava yolları firmalarının yenilikçi yaklaşımları var. Burada öncelikle 3 konu üzerinde durmak gerek; bagaj hakkı, koltuk seçimi ve yemek.

Malta

Bagaj hakkı

Havalimanında bagajınızı teslim etme sürecinden teslim alma sürecine kadar, hava yolu firması kontuar görevlisi, bagaj etiketi basımı, bagajın konveyörle taşınması, uçağa yüklenmesi ve indirilmesi için havalimanı işletmelerine ücret ödüyor. Ayrıca yüklenen her bagaj uçağın yakıt sarfiyatına ciddi bir maliyet yüklüyor.

Çok sık seyahat eden biri olarak aynı zamanda çok da hafif seyahat eden biriyim. Ağırlığı 8-10 kiloyu geçmeyen kabin bagajı standartlarına uygun sırt çantamla yakın veya uzak birçok ülkeye seyahat ediyorum. Kabin bagajıyla seyahat etmeyi öğrendiğimizde low cost hava yolu firmaları bize daha ucuza uçak bileti verebiliyor.

En sık kullandığım hava yolu firması olan Pegasus, yurtdışı uçuşlarda Süper Eko, Eko, Avantaj ve Business Flex Paket olmak üzere 4 seçenek sunuyor. Bu dört farklı pakete göre size de ikram, bagaj hakkı, koltuk seçimi, iptal/iade için seçimlerinizi yapıyorsunuz. Eko Pakette 8 kg el bagajı yanında yurt içi uçuşlarda 15 kg, yurt dışı uçuşlarda 20 kg bagaj hakkınız var. Yemek almayı düşünürsem ya bileti alırken uçuş saatine göre karar veriyorum ya da uçakta siparişimi veriyorum. Kabin bagajıyla seyahat eden benim gibiler için 20, 30 veya 40 kilo bagaj hakkının olmasının pek de bir anlamı yok. Bu yüzden çoğunlukla Eko veya Süper Eko Paketi tercih ediyorum.

Yurtiçi uçuşlarda ise Eko, Avantaj ve Business Flex paket olmak üzere 3 seçenek sunuyor. Süper Eko paket sadece yurt dışı uçuşlarda geçerli. Paketleri detaylı incelemek isterseniz buraya link bırakıyorum. Seçim özgürlüğü bizde.

Uçakta bazen ağzımızı dahi sürmediğiniz ikramlar için kim para ödemek ister?

Geleneksel uçak içi ikramlarda bulunan hava yolu firmaları; uçakta yiyecek içecek alalım veya almayalım koltuklarını dolduran herkesten yiyecek parasını biletle birlikte peşin alıyor aslında. Bu ikramları yemiyorsanız, bir anlamdan başkasının yediğini içtiğini ödüyorsunuz demek. Ben biletimi ucuza alıp, gerektiğinde canım ne istiyorsa menüden bakıp onu söylemeyi tercih ederim. Açlık durumuma, seçeneklere ve fiyatına bakıp karar veririm. Sadece kendi yediğimi içtiğimi ödemeyi isterim. Uçuşum kısaysa yemeğe ihtiyacım bile olmayabilir.

uçak bileti koltuk seçimi

Koltuk seçimi

Koltuk seçimi kimimiz için önemli olabilir. İstediğimiz koltuğa oturmak istiyorsak bunun bir bedelinin olması normal. Şu sıralar bazı full cost hava yolları dahi koltuk seçiminden ücret alıyor. 5 saatin üzerindeki uçuşlar için koltuk satın alınması mantıklı olabilir. Kısa mesafeler için koltuk seçimini çok da önemli görmüyorum.

Keşfetmeye tutkuyla bağlıysanız mümkün olduğunca uçak biletininiz en ucuza almaya bakın. Kampanyalı ve promosyonlu ucuz uçak bileti kapmak istiyorsanız low cost hava yolu firmalarının e-posta listelerine kaydolun. Ucuza uçmanın püf noktası burada. İhtiyacımız yoksa suyumuz da yemeğimiz de eksik olsun, yeter ki daha ucuza uçabilelim. Hatta mümkün olsa daha ucuza bilet alabilip de ayakta uçabilsek ne güzel olurdu değil mi!

Önceki blog yazısıKarşıda Nefis Bir Ada: Sakız Adası
Sonraki blog yazısıYelkenler Şehri: Auckland, Yeni Zelanda
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

9 YORUM

  1. Gözlem ve bilgilerinizi paylaştığınız için minnettarım tavsiyelerinizi hiç unutmayacağım. Tesekkürler.

  2. Uçakla seyahat ile ilgili detaylar çoğu zaman hafife alınıyor. Halbuki her yolcunun haklarını bilmesinde fayda var. Bazen seyahatte alışveriş dengesini tutturamayınca, “Bagaj hakkı aç kilogramdı?” diye telaşa kapılabiliyoruz. Bu konularda internetten net bir bilgi bulmak da bazen zor oluyor. Arama motorlarından gelen onlarca sonucun, hangisi güvenlidir veya hangisi günceldir bilemiyoruz. Bu konuda kıdemli gezginleri referans almak gerek. Bu sebeple çok faydalı bir yazı olmuş.

  3. Abi biz daha low-cost carrier full-cost carrier ayırımını yapamadık, nedir bilmiyoruz ki. Bilet dışında yemek/içecek, ekstra bagaj hakkı vermeden yolcuları bir yerden bir yere götüren düşük bütçeli havayollarını gidip KLM, THY ile kıyaslıyor vatandaş. Adı üstünde bunların zaten düşük maliyetle yolcu taşımak ve böylece de bilet fiyatlarını düşük tutmak. Ben ne zaman bir yere gidiyor olsam low cost firmalardan hep bilet alırım. Kalan paramı gezmeye tozmaya harcarım. Bu kafaya ne zaman geliriz acaba 🙂

  4. Gerçekten bu zamanda ucuz uçak bileti bulmak çok önemli. Sizin yazınız bu doğrultuda çok doğru bir noktaya değiniyor. Teşekkürler.

  5. Ben bagajım kaybolacak ya da içindekiler kırılacak korkusuyla kabin bagajı dışında çanta taşımayanlardanım. Ucuz, konforlu ve pratik seyahat için ilk dikkat ettiğim şey bu.

  6. Birisi ucuz uçak bileti mi dedi? 🙂 Yazar arkadaşımın bahsettikleri tamamen doğru, göz ardı edilmemesi gereken bilgiler.

  7. Kemal Bey Merhaba, seyahat ederken en önemli unsurlardan biri maliyetler, kontrol altında tutulması gerçekten zor olabiliyor. Ulaşım ücretleri ise zaman zaman seyahat planlarının ertelenmesine sebep bile olabiliyor. Bu yazınızla seyahat bütçesini en çok zorlayan ulaşım maliyetinin nasıl yönetilebileceğimize dair çok kıymeti bilgiler paylaşmışsınız. Elinize sağlık. İyi Seyahatler…

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın