Uçhisar Kalesi, Kapadokya‘nın en yüksek yeri. O yüzden panoramik şekilde Kapadokya’nın hemen her yerini görebileceğiniz enfes manzaraya sahip. Perslerin Güzel Atlar Ülkesi olarak adlandırdığı Kapadokya’daki ilginç peribacaları için değil buna hayat veren Erciyes ve Hasan Dağı için de en güzel seyir yeri bu kale.

Kaleye içerden kaya içi geniş bir oyuktan geçiliyor. Sonrasında dışardan takip edilen merdivenlerle zirveye çıkıyorsunuz. Girişteki oyuklardan kalenin içinde de olduğu ve tüneller şeklinde birbirini takip ederek bölgenin çeşitli alanlarına ulaşmak için kullanıldığı söyleniyor.

uchisar kalesi resimleri
Uçhisar Kalesi

Göz at: Kapadokya Gezi Rehberi

uchisar fotograflari
Uçhisar Kalesi

Göz at: Kapadokya’da Yapılacak En Güzel 5 Şey

uchisar fotolari
Arkadan Uçhisar Kalesi Fotoğrafı

Göz at: Kapadokya’nın Zirvesi: Uçhisar

uchisar kalesi
Uçhisar Kalesi Girişi

Göz at: Uçhisar Gezilecek Yerler

karli kapadokya
Uçhisar Kalesinden Fotoğraflar

Göz at: Kapadokya’ya Nasıl Gidilir

kapadokya kar
kapadokya karli
Uçhisar
kapadokya kemal kaya
kapadokya resimleri
Uçhisar’dan Göreme
uchisar resimleri
uchisar resim

Uçhisar’ın Hristiyanlar için önemli bir merkez olduğu düşünüldüğünde, erken dönemde saklanmak için bu tür bir tünellerin yapılmış olması gayet doğal. Şu an kalede geziye açık böyle tüneller yok ama hayal edebilirsiniz. Zirveye çıktığınızda ise rastlayacağınız manzaranın dışında bir de mezarlar dikkatini çekecek.

Makedonya Tatil

Lahitlerden yola çıkarak, mezarların dönemin ileri gelenlerine ait olduğu düşünülüyor. Kalenin etrafında ve merdiven yolunda pek çok oyuk mağara var. Yöre halkı 1950’lere kadar buralarda yaşarmış. Oldukça geniş ve oda oda birbirinden ayrılan bu oyukları gezmenizi öneririm.

Önceki blog yazısıSelanik Nerede 📍 Selanik’e Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıAdelaide Gezilecek Yerler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın