Trilye, Bursa’nın Mudanya ilçesine 12 km mesafede yer alan ve sahili, doğal güzellikleri ve mimarisiyle gidenleri büyüleyen bir belde. Kırmızı kiremitli çatıları, dar sokakları, tarihi dokusu ve özgün yapısını koruyabilmiş, sakin huzur dolu şirin bir köy.

İstanbullular için bir hafta sonu kaçamağı olan ve sit alanı ilan edilen yöre, antik çağlardan bu yana bir yerleşim yeri olmuş. Limanı ile ticaret merkezi görevi de gören Trilye’de Misya, Trak, Antik Roma ve Bizanslılardan kalma tarihi yapıları görmek mümkün.

Tirilyeye nasıl gidilir

Yürüyerek gezmenin birkaç saat sürdüğü Tirilye, fotoğraf meraklılarının da son yıllardaki popüler adresi. 13. yüzyılda Cenevizliler döneminde zeytin ve üzümünün kalitesiyle adını duyuran Tirilye, ormanlarla kaplı bir vadinin iki yamacına kurulu.

Göz at: Bursa Gezilecek Yerler

Tirilye gezilecek yerler

Bir mübadele köyü olan Trilye’de, Fatih Camii olarak değiştirilen Aya Todori Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz. 1516’da eski bir kiliseden camiye çevrilen mabede, gösterişli bir revaktan geçilerek giriliyor. Avluda bulunan mermer sütunların başlıklarındaki süslemeler gerçekten göz kamaştırıcı.

   

Yolun devamı Eskipazar Caddesi’ne çıkıyor. 1900’lerin başında inşa edilen bu dev taş bina, Neo-Klasik mimarinin zarif bir örneği olan Taş Mektep ve hemen yakınlarındaki Dündar Evi, mübadeleden sonra özel mülk haline dönüşmüş, günümüzde de üç ailenin kullanımında bulunan tarihi bir Trilye yapısı.

Trilye nasıl gidilir

Trilye nerede

Trilye, Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı bir belde. Mudanya’nın 11 km batısında, Marmara Denizi kıyısında yer alıyor. Bursa merkez Trilye arası 41 kmve özel araç ile yaklaşık bir saat sürüyor.

Mudanya – Güzelyalı 3 km, Zeytinbağı (Trilye) 10 km, Gemlik 24 km, Yalova 120 km, İzmit 163 km, Eskişehir 179 km, Balıkesir 182 km, İstanbul 268 km, İzmir 322 km, Ankara 400 km, Adana 853 km, mesafe bulunuyor.

Trilye’ye nasıl gidilir

Trilye’ye ulaşımın en kolay yolu deniz otobüslerini kullanmak. İstanbul-Yenikapı’dan deniz otobüsüyle Mudanya’ya gelip, buradan 15 dakikalık bir dolmuş yolculuğuyla Trilye’ye ulaşım mümkün. Mudanya’da deniz otobüsünden iner inmez Trilye minibüslerini görüyorsunuz. Yenikapı-Mudanya arası yolculuk 1.5 saat sürüyor. Mudanya’dan Trilye’ye her 15 dakikada bir kalkan minibüsler çalışıyor.

İstanbul’dan Trilye’ye nasıl gidilir

Trilye’ye karayolu ile gelmek isterseniz, İstanbul’dan Bursa yönünde Gemlik’i 3 km geçtikten sonra Engürücük sapağına girerek Kurşunlu, Güzelyalı, Mudanya üzerinden Trilye’ye ulaşabilirsiniz. Diğer yönlerden gelecekseniz Bursa içerisinden Mudanya yoluna girmeniz gerekiyor.

Bursa merkeze 18 km olan ve araçla yaklaşık 20 dakika süren Mudanya’dan toplu taşıma ile Tirilye’ye gelmeyi düşünüyorsanız, Bursa Organize Sanayi Bölgesi Metro İstasyonu’ndan her 10 dakikada bir Mudanya’ya minibüs seferleri düzenleniyor.

Yaz kış Bursa’dan karşılıklı yapılan minibüs seferlerinin yanı sıra, Büyükşehir Belediyesi özel halk otobüsleri yarım saate bir sefer yapıyorlar.

1/M Emek İstasyonu-Mudanya
2/GM Güzelyalı-Mudanya
2/M Mudanya-Mudanya Devlet Hastanesi
104 Gemlik-Kurşunlu-Güzelyalı-Mudanya İskelesi
2/U Uludağ Üniversitesi-Mudanya İskelesi
F/1 Bursa Terminali-Mudanya İskelesi
F/3 Teleferik-Heykel-Çekirge-Mudanya İskelesi otobüs hatları ile önce Mudanya‘ya geçip oradan Trilye’ye gidilebilir.

Mudanya’ya deniz yolu ile ulaşım için de sabah ve akşam karşılıklı feribot seferlerinin düzenlediği Mudanya-Güzelyalı İskelesinden, Bursa-İstanbul Feribot seferleri ile Mudanya’dan İstanbul’a ya da İstanbul’dan Mudanya’ya ulaşım 1.5 saat sürüyor. Mudanya’ya vardıktan sonra sadece 10 km’lik yeşillikler içinden geçen bir yoldan eşsiz deniz manzarasını seyrederek Tirilye’ye ulaşabilirsiniz.

Tirilye nasıl gidilir

Havayolu

Havayolunu tercih edenler içinse Türk Hava Yolları ve özel havayolu şirketlerinin düzenlediği seferlerle Bursa Yenişehir Havalimanı’nın şehir merkezine uzaklığı 50 km. Buradan hava yolu servisleri ile önce merkeze, ardından da minibüslerle Mudanya’ya geçip oradan Trilye’ye ulaşabilirsiniz.

Bursa’nın Mudanya ilçesine 12 km mesafede yer alan Trilye doğal güzellikleri ve mübadele yapılarıyla, görülmeyi kesinlikle hak ediyor. Konaklama önerisi Sheraton Bursa Otel uygun bir seçenek.

2 YORUM

  1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

    150,5k Takipçiler
    Takip et
       
     

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın