Trilye, Bursa’nın Mudanya ilçesine 12 km mesafede yer alan ve sahili, doğal güzellikleri ve mimarisiyle gidenleri büyüleyen bir belde. Kırmızı kiremitli çatıları, dar sokakları, tarihi dokusu ve özgün yapısını koruyabilmiş, sakin huzur dolu şirin bir köy.

İstanbullular için bir hafta sonu kaçamağı olan ve sit alanı ilan edilen yöre, antik çağlardan bu yana bir yerleşim yeri olmuş. Limanı ile ticaret merkezi görevi de gören Trilye’de Misya, Trak, Antik Roma ve Bizanslılardan kalma tarihi yapıları görmek mümkün.

Tirilyeye nasıl gidilir

Trilye hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Bursa’nın sevimli mi sevimli bir sahil kasabası Trilye. Mudanya ilçesine 11 km uzaklıkta yer alan bu kasaba eski bir Rum yerleşimi olarak biliniyor. Tarihi antik çağlara kadar uzanan ve tarihi dokusunu günümüze kadar kısmen korumayı başaran Trilye bir efsaneye göre adını üç papazdan alıyor.

Tarihin her bir sokakta canlı olarak hissedildiği Tirilye, Mudanya’ya 10 dakika uzaklıkta, çevresi antik çağlardan beri yerleşime açık olmuş bir köy. Mudanya’nın hazinesi, 13. yüzyılda Cenevizliler döneminde zeytin ve üzümünün kalitesiyle adını duyuran Tirilye, ormanlarla kaplı bir vadinin iki yamacına kurulu.

İsminin Rumca ‘3 Aziz’ anlamına geldiği ya da ‘barbunya balığı’ demek olan ‘trigliya’dan aldığı rivayet edilen Tirilye’nin, dar sokaklar etrafında sıralanan 100 yıllık kendine özgü evlerin görenleri kendine hayran bırakıyor. Mudanya’dan de minibüslerle kolaylıkla gidebileceğiniz gibi özel aracınızla seyahat ediyorsanız da Bursa’dan ulaşacağınız güzel bir sahil kasabası. Deniz kenarında da şehrin sokaklarında da sakin, huzurlu vakit geçirmeniz mümkün.

Yürüyerek gezmenin birkaç saat sürdüğü Tirilye, fotoğraf meraklılarının da son yıllardaki popüler adresi. 13. yüzyılda Cenevizliler döneminde zeytin ve üzümünün kalitesiyle adını duyuran Tirilye, ormanlarla kaplı bir vadinin iki yamacına kurulu.

Daha uygun ve keyifli bir Trilye tatili yapmanız için Tirilye gezilecek yerler, Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarıma göz atın.

Trilye nasıl gidilir

Trilye nerede📍

Trilye, Bursa’nın Mudanya ilçesine bağlı bir belde. Mudanya’nın 11 km batısında, Marmara Denizi kıyısında yer alıyor. Bursa merkez Trilye arası 41 kmve özel araç ile yaklaşık bir saat sürüyor.

Makedonya Tatil

ⓘ Trilye gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Trilye’ye nasıl gidilir ✈️

Trilye’ye hava yoluyla ulaşım: Havayolunu tercih edenler için Türk Hava Yolları ve özel havayolu şirketlerinin düzenlediği seferlerle Bursa Yenişehir Havalimanı’nın şehir merkezine uzaklığı 50 km. Buradan hava yolu servisleri ile önce merkeze, ardından da minibüslerle Mudanya’ya geçip oradan Trilye’ye ulaşabilirsiniz.

Trilye’ye deniz otobüsüyle ulaşım: Trilye’ye ulaşımın en kolay yolu deniz otobüslerini kullanmak. İstanbul-Yenikapı’dan deniz otobüsüyle Mudanya’ya gelip, buradan 15 dakikalık bir dolmuş yolculuğuyla Trilye’ye ulaşım mümkün. Mudanya’da deniz otobüsünden iner inmez Trilye minibüslerini görüyorsunuz. Yenikapı-Mudanya arası yolculuk 1.5 saat sürüyor. Mudanya’dan Trilye’ye her 15 dakikada bir kalkan minibüsler çalışıyor.

Trilye’ye kara yoluyla ulaşım: Mudanya – Güzelyalı 3 km, Zeytinbağı (Trilye) 10 km, Gemlik 24 km, Yalova 120 km, İzmit 163 km, Eskişehir 179 km, Balıkesir 182 km, İstanbul 268 km, İzmir 322 km, Ankara 400 km, Adana 853 km, mesafe bulunuyor.

İstanbul’dan Trilye’ye nasıl gidilir: Trilye’ye karayolu ile gelmek isterseniz, İstanbul’dan Bursa yönünde Gemlik’i 3 km geçtikten sonra Engürücük sapağına girerek Kurşunlu, Güzelyalı, Mudanya üzerinden Trilye’ye ulaşabilirsiniz. Diğer yönlerden gelecekseniz Bursa içerisinden Mudanya yoluna girmeniz gerekiyor.

Bursa’dan Trilye’ye ulaşım: Bursa merkeze 18 km olan ve araçla yaklaşık 20 dakika süren Mudanya’dan toplu taşıma ile Tirilye’ye gelmeyi düşünüyorsanız, Bursa Organize Sanayi Bölgesi Metro İstasyonu’ndan her 10 dakikada bir Mudanya’ya minibüs seferleri düzenleniyor.

Yaz kış Bursa’dan karşılıklı yapılan minibüs seferlerinin yanı sıra, Büyükşehir Belediyesi özel halk otobüsleri yarım saate bir sefer yapıyorlar.

1/M Emek İstasyonu-Mudanya
2/GM Güzelyalı-Mudanya
2/M Mudanya-Mudanya Devlet Hastanesi
104 Gemlik-Kurşunlu-Güzelyalı-Mudanya İskelesi
2/U Uludağ Üniversitesi-Mudanya İskelesi
F/1 Bursa Terminali-Mudanya İskelesi
F/3 Teleferik-Heykel-Çekirge-Mudanya İskelesi otobüs hatları ile önce Mudanya‘ya geçip oradan Trilye’ye gidilebilir.

Mudanya’ya deniz yolu ile ulaşım için de sabah ve akşam karşılıklı feribot seferlerinin düzenlediği Mudanya-Güzelyalı İskelesinden, Bursa-İstanbul Feribot seferleri ile Mudanya’dan İstanbul’a ya da İstanbul’dan Mudanya’ya ulaşım 1.5 saat sürüyor. Mudanya’ya vardıktan sonra sadece 10 km’lik yeşillikler içinden geçen bir yoldan eşsiz deniz manzarasını seyrederek Tirilye’ye ulaşabilirsiniz.

Tirilye nasıl gidilir

Trilye gezilecek yerler 📌

Sahili, doğal güzellikleri ve mimarisiyle gidenleri büyüleyen Tirilye, Marmara Denizine nazır bir zeytin cenneti. Kültür varlıkları yanında zeytini ile de oldukça ünlü olan bu belde, özellikle günübirlik gezilerin vazgeçilmezleri arasında.

Kırmızı kiremitli çatılarıyla göze çarpan Trilye, dar sokakları, tarih dolu mekanları ile gezginlere farklı imkânlar sunuyor. Son yıllarda popülerleşmeye başlayan belde, sit alanı olduğundan özgün yapısını koruyabilmiş. Beldede ilk dikkat çeken şey, birbirine bitişik gibi duran kiremit çatılı evler.

Köy yürüyerek birkaç saatte gezilebiliyor. Bir mübadele köyü olan Trilye’de, Fatih Camii olarak değiştirilen Aya Todori Kilisesi’ni ziyaret edebilirsiniz. 1516’da eski bir kiliseden camiye çevrilen mabede, gösterişli bir revaktan geçilerek giriliyor. Avluda bulunan mermer sütunların başlıklarındaki süslemeler gerçekten göz kamaştırıcı.

Malta

Yolun devamı Eskipazar Caddesi’ne çıkıyor. 1900’lerin başında inşa edilen bu dev taş bina, Neo-Klasik mimarinin zarif bir örneği olan Taş Mektep ve hemen yakınlarındaki Dündar Evi, mübadeleden sonra özel mülk haline dönüşmüş, günümüzde de üç ailenin kullanımında bulunan tarihi bir Trilye yapısı.

Taş Mektep olarak anılan bu görkemli yapı biraz daha ileride. 1900’lerin başında inşa edilen bu dev taş bina, Neo-Klasik mimarinin zarif bir örneği. İnşasından bu yana çeşitli işlevler üstlenen yapının yemek salonu bir dönem konser mekânı olarak kullanılmış. Taş Mektep binasının görkemi ile gezinirken, karşınıza çıkan Dündar Evi, mübadeleden sonra özel mülk haline dönüşmüş, günümüzde de üç ailenin kullanımında bulunan tarihi bir Tirilye yapısı.

Gözde bir hafta sonu kaçamağı adresi olmaya aday Tirilye, tarihi dokusu, lezzetli zeytini, denize kıyısının olması özellikle İstanbul’dan günübirlik veya konaklamalı hafta sonu gezileri için oldukça uygun. Konaklama önerisi Sheraton Bursa Otel uygun bir seçenek.

Önceki blog yazısıZirvede Bir Antik Kent: Kadyanda, Fethiye
Sonraki blog yazısıSakız Adası Gezilecek Yerler
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

2 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın