malta

Tiger Cave Tapınağı (Kaplan Mağarası-Wat Tham Sua), Tayland’ın güneyinde bulunan Krabi Kasabası‘nın 3 km yakınlarında yer alıyor. Kaplan pençesini andıran bir kaya nedeniyle bu isimle anılan tapınak, arkeolojik olarak da öneme sahip.

Arkeologlar, taş devrinden kalma yaşama dair antik kalıntılar bulmuşlar. Aynı zamanda bir meditasyon merkezi olan tapınakta 250’ye yakın monk kalıyor.

Tiger Cave Temple, Thailand-Buddha-sculpture
Tiger Cave Temple, Thailand Gezi Rehberi

Tiger Cave ve çevresi olağanüstü çekiciliğe sahip dik kireçtaşı kayalıklarından oluşuyor. Gün batımı manzarası ise tadına doyulmaz. Tapınağın en güzel yeri zeminden 600 metre yükseklikte olan zirve kısmı. Buraya ulaşmak için aşılması hiç de kolay olmayan 1237 basamaklı merdivenleri çıkmanız gerekiyor.

   

3 YORUM

 1. Beni instagramdan takip edin @yoldaolmak

  142,1k Takipçiler
  Takip et
     
   
 2. Merhabalar, blogunuzu yeni keşfettim. Bu yaz Haziran 20-Eylül 20 arası 80-90 gün gezmek istiyorum, zira bu benim uzmanlığa başlamadan önce 5-6 sene boyunca gezebilmek için son şansım. Kendime bir rota belirledim, bazı destinasyonlarımda turistik bazı destinasyonlarımda ise gezgin olarak gezeceğim. Rotam;

  Ispanya-Fas-Mısır-Hindistan-Tayland-Laos-Endonezya-Malezya-karadan Tayland ve son olarak Kore olacak. Bu rotamdan önce ise küçük bir ısınma turu olarak Nisan-Mayısta 3 haftalık Çin-Filipinler yapacağım.

  Bu rotada Ispanya-Fas-Mısır’ı 3-5’er günle turistik ve hızlı geçmeyi düşünüyorum. Rota planlama asıl amacım Asya.

  Öncelikle, gezi anlayışımızın uyuştuğunu düşündüğüm için sizden yardım rica edeceğim. Şehirler, binalar, kiliseler vb benim gezi anlayışımın dışında kalıyor. Turistlerin gittiği yerleri, bozulan yerleri sevmiyorum. Ilgi alanım daha çok dağ, bayır, çayır 🙂

  Misal, öyle yerlerde olmak istiyorum ki, tropik bir adada bembeyaz sahilde ki iki palmiyenin arasına hamağımı kurup güney yarımküredeki parlaklığıyla yıldızları seyredebileyim ve etrafımda otel, resort tarzı yerler olmasın.

  Rota planlama yaparken özellikle 2.rotamdaki Filipinler ve diğer rotamda ki gördüğünüz yerlerden şuraya gitmeni tavsiye ederim diyeceğiniz yerler varmı acaba? Rotamdan çıkarmamı ve çıkardığım ülkede geçireceğim zamanı şu ülkede kullan diyebileceğiniz bir öneride bulunabilirmisiniz?

  Son sorum ise; öğrenci olduğumdan ekonomide çok önemli bir etken olacak benim için, belirlediğim rota ile mil puan destekleriyle falan 3000 TL ye tüm uçuşlarımı halledebiliyorum,  konaklamayı da couchsurfing, sahilde yatma, dorm odalarıyla falan maximum 700 usd  olarak belirledim.

  Gezimin 1 ayı ramazana denk geleceğinden yeme-içme yapmayıp ölebilirim(yeterki gezeyim 🙂 yine 700 usd gibi bir rakamla gerek sokak yemekleriyle gerek süpermarketten alacağım konservelerle sanırım onuda halledebileceğim. Rehber mecburi yerler, giriş ücreti olan yerler, çamaşırhane ücretleri vs ıvır zıvırlar için yine 700 usd ayırdım. Şu anda hiçbir bilgim olmadığı için gözümü en çok korkutan kısım şehiriçi ve şehirlerarası ulaşım masrafları.

  Özellikle Thailand, Malezya, Endonezya ve Hindistanda birçok şehirlerarası geçişler kullanmam gerekecek. Sizce bunlar çok büyük külfet getirecek midir? Ve ayrıca gözümden kaçan veya hesaplamada iyimser düşündüğüm masraflar varmı?

  Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkür ederim.

  • Güzel bir karar ve iyi bir rota planlama ile güzel bir gezi yapacağınızı düşünüyorum.

   Filipinler ile ilgili Filipinler kategorisinde epeyce bilgi var. Her biri fFilipinler gezi yazısı, fikir verebilecek tavsiyeler içeriyor. Otel konaklamaları, yapıalcak aktiviteler ve ulaşım fiyatlarına kadar yazılara eklemiştim.

   Banaue, Batad, Sagada gibi Luzon Adasının dağlık bölgesini öneririm.

   Coron ve Palawan Adaları ise yine benzersizdir. Dalış yapılabilir, tekne turları ise mükemmeldir.

   Gündeyde Boracay ve Bohol tatil cennetidir. Beyaz kumlar, turkuaz deniz…

   Rota planlama konusunda çok şey söyleyebileceğimi sanmıyorum. Zira yolda fikrinizi değişecektir, bu kaçınılmaz. Rotadaki ülkelerin hepsi de görmeye değer. Bazılarını çok sevip daha fazla kalmaya niyetlenebilirsiniz. Bazıları ise beklentilerinizin atında olacak ve kısa vakit ayıracaksınız.

   Sırt çantalı tarzında seyahatlerde seyahat bütçesi ise yapacağınız aktivitelere göre değişir. Ortalama 1500 TL ile rahatlıkla seyahat edebilirsiniz. 2000 TL harcayarak ise oldukça keyfili ve bol aktiviteli bir seyahat yapılabilir. Ama öncelikle bütçe yönetimi, pazarlık ve ucuz konaklama bulma konusundaki yeteneklerinizi geliştirmeniz gerekiyor.

   Asya’da karadan ulaşım ucuzdur. Güney Asya ülkeleri arasındaki seyahatimde bu fiyatları da göreblirsiniz.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın