Tayland turu gezimin bu ikincisinde, ülkede toplam 55 gün kaldım. Bunun 39 gününü Güney Tayland bölgesinde geçirdim. Kalan zaman ise Bangkok ve Pattaya’da geçirdim. Laos veya Kamboçya sonrasında tekrar Tayland’a geçip Kuzey bölgesini keşfetmeyi planlıyorum.

Tayland vizesi işlemlerini Georgetown, Malezyada 60 günlük olarak aldım. Georgetown ile Surat Thani (Tayland) arasını turist minibüsüyle geçtim. Kapıda karayoluyla girişlerde 15 günlük vize veriliyor. Don Sok limanından feribota binip Full Moon Partisi‘ne katılmak ve yılbaşını geçirmek üzere Koh Phangan Adası’na geçtim.

Koh Phangan’dan Krabi’ye giden turist otobüsü ile geçtim. Krabi’den Koh Phi Phi’ye ise feribot ile geçtim. Buradan Phuket Old Town’a büyük feribot ile ulaştım. Adada motosiklet turu yapıp, 10 gün kadar dinlendikten sonra kuzeydeki Khao Lak kasabasına geçtim. Burada Advanced PADI dalış kursunu aldıktan sonra tekrar güneye inerek mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri olan Ao Phang Nga National Park‘a gidebilmek için Phang Nga Town’da tur kiraladım.

Bir gece Koh Panyee balıkçı köyünde kaldıktan sonra Phang Nga Town’a geri dönüp gece otobüsüyle 7 saatlik bir yolculuktan sonra Kralın yazlık dinlenme şehri olan Hua Hin’e ulaştım. Buradan da Bangkok’a geçtim. Ayutthaya ve Pattaya ziyaretleri sonrasında zamanımın çoğunu Bangkok’da geçirerek Laos ve Kamboçya vizeleri işlemlerini hallettim.

Khao San Road‘daki turizm acentelerinin birinden Bangkok’tan Laos’un başkenti Vientiane’ye giden gece otobüsüne bindim. 15 Saatlik bir yolculuk sonrası 22 Şubat’ta Laos’a vardım.

Tayland Turu İzlediğim Rotalar

Georgetown (Malezya) →Koh Phangan (Tayland) →KrabiKoh Phi PhiPhuketKoah Lak →Phan Nga Town →Koh PanyeePhang Nga TownHua Hin →Bangkok →Ayutthaya →Bangkok →Pattaya →Bangkok→ Vientiane (Laos)

Day 565: Tayland:54, Bangkok, 19 Şubat 2012

153,8k Takipçiler
Takip et

8 YORUM

 1. Merhaba,
  Haziran başı için biletlerimizi aldık. Toplam 11 günlük seyahatte dönüşün hemen öncesinde 2 gün Bangkok’a vakit ayırdık. Geri kalan zaman için Koh Samui gibi yerleri tercih edecek bir çifte nasıl bir rota önerirsiniz Tayland için?
  Bolca gezmeler, teşekkürler şimdiden…

  • Neredeyse 3 aylık bir zaman varmış, bu süre iyi bir tatil için hazırlanmak için yeterli olur. Son 2 gün Bangkok için yeterli. En azından önemli yerleri görebilirsiniz.

   Koh Samui, Ko Tao ve Koh Phangan birbirine yakın yerler. Bunlar 3 kızkardeş diye anılıyordu -yanılmıyorsam. Ko Tao dalış ve şnorkelle yüzmek için uygun bir yer. Yaz mevsimi yağışlı olabileceğinden dalış için ne kadar elverişli olabileceğini bilemiyorum. Dalış sertifikanız olmasa bile en azından deneyimlemek için dalın derim.

   Koh Phangan ise dünyanın en ünlü partilerinden Full Moon Party’nin ana yurdu. Özellikle bir sonraki bu Dolunay Partisi’nin ne zaman olduğuna bakıp, oraya gitmişken o deneyimi yaşamanızı öneririm.

   Koh Samui (5), Phuket (3), Bangkok (2) şeklinde planlayabilirisniz. Phuket için 1 gün Ao Phng Nga National Park’a gitmeniz iyi olur. Burada james Bond Adası’nı görebilirsiniz. 1 gününüzü de Koh Phi Phi adası için ayırmanız şart.

   Gittiğiniz her yerde çok sayıda acente göreceksiniz. Her türlü organizasyonu yapıyorlar. Sıkı apzarlık yapmayı unutmayın.

   Çok yer görmektense bu dediğim yerleri görmenizi tavsiye ederim.

   Koh Samui-Bangkok-Pattaya-Bangkok şeklinde alternatif bir plan da önerebilirim.

  • O koku sadece Tayland’da degil hemen hemen Asya’nin her yerinde var. Sicak hava, yagmurlar, sokakta pisen yemekler, egzos ve kori kokusu birbirine karisiyor. Bazen ozletiyor bu koku kendisini.

 2. Tek kelimeyle mükemmel yazıyorsunuz. Yazılarınızı sabırsızlıkla bekliyor ve çok faydalanıyorum. Zamanınızı ayırıp gezilerinizi bizimle paylaştığınız için çok teşekkür ediyorum. Gideceğim yerlere yön veriyorsunuz. Temmuz’da 1 hafta Vietnam, Ağustos’ta 1 hafta Laos’a gideceğim. Asya ve özellikle Güneydoğu Asya aşığıyım. Doğası kültürü insanları iklimi…her şeyi çok güzel. Tekrar çok teşekkürler, kendinize iyi bakın.

  • Çok teşekkürler Kamil, Çok güzel yerlere gideceksin. Loas’tan çok keyif alacağına eminim. Vietnam’a bu yl gitmedim ama seneye gitmeyi düşünüyorum. Güney Asya’da çok keyifli 300 günden fazla geçirdim ve görecek daha çok yer daha var. gezelim, görelim.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın