Zengin tarihi geçmişi ile Anadolu’nun en önemli inanç merkezlerinden biri olan Tarsus, Akdeniz Bölgesi’nde Mersin‘in en gelişmiş ilçelerinden biri. Dünyada kesintisiz yaşamın devam ettiği en eski yerleşim yerlerinden olan Tarsus, köklü medeniyetlerin mirasını taşıyor.

Tarihi ahşap konakları, lezzetli yemekleri, doğal güzellikleri, farklı kutsal kitaplarda ismi geçen mekanları ve tarihi rotaları ile kültür, doğa ve gastronomi turizminin bileşenlerini bir arada sunan Tarsus görülmeye değer.

malta

➡ Instagram hesabım @yoldaolmak ✔️

       
tarsus nerede

Tarsus hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Arapça soğuk su anlamına gelen Berdan Çayı’nın kıyısına kurulu olan Tarsus, Çukurova’nın bereketli topraklarında, sayısız medeniyetin izlerini taşıyor. Toros Dağları’nın eteklerindeki ilçe, Mersin’in ve Akdeniz Bölgesi’nin en gelişmiş yerleşim yerlerinden.

Yapılan araştırmalarda Tarsus’un kuruluşunun neolitik çağa dek uzandığı biliniyor. Tarsus’ta tarih boyunca hüküm süren devletler arasında Asuriler, Fenikeliler, Persler, Makedonyalılar, Mısırlılar, Romalılar, Bizanslılar, Araplar ve Osmanlılar bulunuyor.

İnanç turizminde dünyanın en etkileyici destinasyonlarından biri olan Tarsus, Eshab-ı Keyf Mağarası ve St. Paul Kilisesi ile her yıl binlerce ziyaretçi ağırlıyor. 360 bin nüfusa sahip olan Tarsus’un yüzölçümü 2.019 kilometrekare.

Tarsus Gezi Rehberi ve Tarsus Gezilecek ve Görülecek Yerler blog yazılarımda Tarsus ile ilgili gezilip görülecek yerler hakkında detaylı bilgiler paylaştım. Gitmeden okumanızı tavsiye ederim. Daha uygun bir Tarsus tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Tarsus nerede📍

Tarsus, Mersin’in en doğusunda, kuzeyde Pozantı ve Çamlıyayla, güneyde Akdeniz ile çevrili bir yerleşim yeri. Mersin’e bağlı bir ilçe olan Tarsus, şehrin en kalabalık ilçeleri arasında.

ⓘ Tarsus gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Tarsus’a nasıl gidilir ✈️

Tarsus’a hava yoluyla ulaşım: Tarsus’a en yakın havalimanı Adana Şakirpaşa Havalimanı. Türkiye’nin birçok şehrinden direkt uçak seferlerinin yapıldığı Adana’ya uçakla geldikten sonra kolaylıkla Tarsus’a ulaşabiliyorsunuz.

Adana Şakirpaşa Havalimanı’ndan Tarsus’a ulaşım: Adana Şakirpaşa Havalimanı, Tarsus’a 40 km uzaklıkta. Havalimanından HAVAŞ servisleri, taksi, araç kiralama ve transfer araçlarıyla Tarsus’a ulaşılabiliyor. Haftanın 7 günü düzenli seferleri olan HAVAŞ servisleriyle yarım saat içerisinde Tarsus’a gitmek mümkün.

tarsus nasıl gidilir

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Tarsus’a kara yoluyla ile ulaşım: Ankara’ya 500 km, İstanbul’a 950 km, İzmir’e ise 910 km uzaklıkta olan Tarsus’a Türkiye’nin dört bir yanından şehirlerarası otobüs seferleri düzenleniyor.

Özel aracıyla Tarsus’a gelmek isteyenlerin İstanbul-Ankara-Adana-Şanlıurfa Otoyolu’nu kullanmaları, Adana’ya gelmeden önce Mersin yönüne dönmeleri gerekiyor.

Tarsus gezilecek yerler 📌

Hristiyanlığın yayılmasında büyük emeği olan ve İncil’de de adı geçen St. Paul’un kuyusu ve St. Paul Kilisesi Tarsus’ta en çok ziyaret edilen kutsal mekanlar. Kuran-ı Kerim’de de bahsi geçen Eshab-ı Keyf Mağarası da Tarsus’ta.

İlçe merkezindeki Ulu Camii, Kırkkaşık Bedesteni, Tarsus Şelalesi, Makamı Danyal Camii, Antik Yol ve Kleopatra Kapısı Tarsus’ta mutlaka görülmesi gereken yerlerden. Ayrıca tarihi Tarsus evlerinin bulunduğu sokaklarda keyifli bir yürüyüş yapmadan Tarsus’tan ayrılmayın.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın