Mersin‘in Tarsus ilçesi, zengin tarihi geçmişi boyunca sayısız medeniyet ev sahipliği yapan, dünyada kesintisiz yaşamın devam ettiği, en eski yerleşim yerlerinden biri. Kalkıp gitmenize değecek çok sayıda kendine münhasır gezilecek ve görülecek yerlere sahip.

Günümüzde özellikle inanç turizminde öne çıkan Tarsus, Müslümanlar için Kuran-ı Kerim’de Kehf Suresi’nde geçen Eshab-ı Keyf Mağarası, Hristiyanlar için ise Kudüs’teki Kıyamet Kilisesi’nden sonra en kutsal kilise unvanına sahip St. Paul Kilisesi nedeniyle oldukça değerli.

tarsus gezi rehberi

Çukurova’nın doğusunda, Arapça soğuk su anlamına gelen Berdan Çayı’nın kıyısına kurulan Tarsus, Toros Dağları’nın eteklerinde Anadolu kültürünün yanı sıra batı kültürünün izlerinin de görüldüğü bir kent.

Hristiyanlığın yayılmasında büyük emeği olan ve İncil’de de adı geçen St. Paul’un Tarsus’ta doğması nedeniyle ilçe Hristiyanlarca hac yeri olarak kabul ediliyor.Anadolu’nun tarihi geçmişinde tarihin ilk dönemlerine uzanan çok sayıda yerleşim yeri bulunmasına rağmen, bu kentlerden çok az bir kısmı Tarsus gibi kesintisiz bir yerleşimin görüldüğü özelliğe sahip.

Tarih boyunca kurulduğu ve geliştiği yerde hiçbir değişime uğramadan geçmişten günümüze varlığını sürdüren Tarsus, denize yakın olması, coğrafi konumu, tarıma uygun toprakları, zengin su kaynakları ve Tarihi İpek Yolu güzergahında yer alması nedeniyle bölgenin en önemli kentleri arasında.

Tarsus ve çevresinde yapılan arkeolojik kazılar, araştırmalar ve tarihi kaynaklar Tarsus’un kuruluşunun neolitik çağa kadar uzandığını gösteriyor. Zaman içerisinde gelişen Tarsus’ta tarih boyunca Asurîler, Fenikeliler, Persler, Makedonyalılar, Selevkiler, Mısırlılar, Romalılar, Bizanslılar, Araplar ve son olarak da Türkler yaşayan milletler arasında.

Tarsus Gezi Rehberi

Hristiyanlıkta ayrı bir öneme sahip St. Paul Kilisesi ve St. Paul Kuyusu, mimarisiyle göz dolduran Ulu Cami, Danyal Peygamber’in kabrinin de yer aldığı Makamı Danyal Cami başta olmak üzere Tarsus’ta birçok kutsal yapı bulunuyor.

Bunların yanı sıra dünyanın ilk kanalizasyonlu Tarihi Roma Yolu, Roma Hamamı ile Kleopatra’nın geçtiği Kleopatra kentin önemli kalıntıları arasında. Tarsus Şelalesi ve Kapısı ilçenin 10 kilometre kuzeybatısındaki Taşkuyu Mağarası da doğal güzelliklerin bazıları.

Tarsus’un bir diğer özelliği de sahip olduğu bu zengin kültürün göstergesi olan Tarihi Tarsus Evleri’ne sahip oluşu. Orijinali taş, kerpiç ve ahşap malzeme kullanılarak inşa edilen ve günümüzde restore edilmiş halleriyle daracık taş sokakları süsleyen bu tarihi evlerin altı ambar, üst katı ise yaşam alanı olarak kullanılmış. Tarsus’un tarih kokan sokaklarında, görsel zenginliği ile yaşamaya devam ediyor.

Tarsus Gezilecek Yerler

1. St. Paul Kilisesi

tarsus rehberi

Tarsus ilçe merkezinde yer alan Ulu Cami Semti’nde bulunan St. Paul Kilisesi, Hristiyanlığı yaymak uğruna pek çok mücadele veren Aziz Paul’e adanarak MS 11 ve 12’inci yüzyıllar arasında inşa edilmiş. Anıt Müze özelliğindeki kilise, 460 metre karelik bir alan üzerinde, kemerli ana giriş kapısı ve yanlarında birer penceresiyle, Tarsus’un dünya çapında bilinen en önemli tarihi yapısı.

Hristiyanlığın önemli hac merkezlerinden olan Tarsus’u ziyaret eden yabancı turistleri ağırlayan yapıda, 1992-1993 yılları arasında Aziz Paul Sempozyumu ve Ayini bu kilisede Vatikan tarafından gerçekleştirilmiş. UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi‘nde bulunan kilisenin tavanında Hz. İsa başta olmak üzere melek freskleri bulunuyor. 1862’de onarım geçiren kilisenin kuzeybatı köşesinde bir de çan kulesi yer alıyor.

St. Paul Kilisesi, yaz dönemi (1 Nisan – 1 Ekim) 08.00-19.00, kış dönemi (1 Ekim – 1 Nisan) 08.00-17.45 arası ziyaret edilebilir. St. Paul Kilisesi giriş ücreti 10TL. Müze Kart geçerli.

2. Tarsus Ulu Camii

tarsus rehberi blog

Camii Nur Mahallesi’nde yer alan Ulu Cami, mimarisi, renkli mermer süslemeleri ile oldukça güzel ve önemli bir yapı. Klasik Osmanlı süsleme sanatının en iyi örneklerinden caminin, mermer mihrabı, minber ve hünkâr mahfili bulunuyor.

Türk-İslam Sanatının öne çıkan camilerinden olan yapıda, Halife Memun, Hz. Şit ve Lokman Hekimin de mezarları yer alıyor. Ulu Cami günümüzde etrafındaki türbe, imaret ve saat kulesiyle büyük bir külliye görünümünde.

3. Kırkkaşık Bedesteni

tarsus bedesteni

Zengin tarihi ve kültürüyle, geçirdiği dönemler boyunca hareketli bir ticari merkez olan Tarsus’un en önemli tarihi yapılarından biri de Kırkkaşık Bedesteni. Ramazanoğulları tarafından 1579’da Ulu Cami ile birlikte yaptırılan bedesten, medrese ve imarethane olarak kullanılmış.

Kesme taştan inşa edilerek üzeri beş kubbe ile örtülmüş bu bedesten günümüzde çarşı olarak hizmet veriyor. Rengârenk yöresel el sanatlarının, seramik, ahşap, bakır, gümüş, deri, dokuma gibi turistik hediyelik ürünlerin bulunduğu çarşı, Ulu Cami’nin hemen yanında yer alıyor.

4. Tarsus Şelalesi

tarsus-selalesi-tarsus-gezi-rehberi

Tarsus’un kuzeyinde, antik ismi Kydnos olan Berdan Çayı üzerinde yer alan Tarsus Şelalesi, Roma döneminde nekropol olarak kullanılan bir alan. MS 500’lü yıllarda Bizans İmparatoru Jusinyen’in, kenti su taşkınlarından korumak amacıyla yatağını değiştirdiği Berdan Çayı üzerinde bulunan şelale, beş metrelik bir yükseklikten dökülüyor.

Tarsus Şelalesi’nin nekropol alanında ise çoğu tahrip olmuş kaya mezarları bulunuyor. Çevresinde restoranların bulunduğu şelalenin, manzarasına karşı Tarsus’un yöresel lezzetlerini tatmanın keyfi ise bambaşka.

5. St. Paul Kuyusu

mersin tarsus rehberi

Hristiyanlık tarihinin en önemli simgelerinden olan St. Paul’ün Tarsus’ta yaşadığına ilanılan evi ile bahçesindeki kuyu, Hristiyanların hac merkezlerinden biri olarak kabul ettikleri Tarsus’ta, ziyaret edilen en önemli yerler arasında.

St. Paul Kuyusu olarak adlandırılan yapı, St. Paul’ün evinin avlusunda bulunuyor. Cumhuriyet Meydanı’nda yer alan evdeki kuyu, tarihte de Kudüs’e hacı olmak için giderken yöreden geçen Hristiyanların, şifalı olduğuna inandıkları kuyu suyunu içerek yollarına devam ettikleri nokta.

St. Paul Kuyusu, yaz dönemi (1 Nisan – 1 Ekim) 08.00-19.00, kış dönemi (1 Ekim – 1 Nisan) 08.00-17.00 arası ziyaret edilebilir. St. Paul Kuyusu giriş ücreti 10TL. Müze Kart geçerli.

6. Kleopatra Kapısı

mersin tarsus gezi rehberi

Deniz Kapısı olarak da bilinen Kleopatra Kapısı, Tarsus’un hemen girişinde yer alıyor. Bizans döneminde kentin çevresine inşa edilen surların geçiş kapılarından biri olan Kleopatra Kapısı, aynı zamanda ilçenin en eski yapısı.

Evliya Çelebi’nin Seyahatname’sinde adı geçen kapı Horasan harcı kullanılarak, at nalı şeklinde inşa edilmiş. Mısır kraliçesi Kleopatra’nın Romalı sevgilisi Antonius ile buluşmak üzere girdiği söylenen kapının ismi Kleopatra Kapısı olarak kalmış.

7. Makamı Danyal Cami

tarsus makami danyal

Makamı Danyal Cami’nin özelliği, Musevi, Hıristiyan ve Müslümanlar tarafından peygamber olarak kabul edilen Danyal Peygamberin kabrinin de caminin altında oluşu.

Türkiye’deki tek peygamber kabri olarak Tarsus’un en önemli yapılarından biri olan Makamı Danyal Mezarı ve Makam Cami, Hz. Ömer’in emri ile Berdan Nehri’nden gelen ufak bir çayın suyu geçirilerek yapılmış. Böylece naaş caminin arka ve alt kısımlarında suyun giriş yerinde bulunan kalın mazgal demirleri altına defnedilmiş.

8. Eshab-ı Kehf Mağarası

tarsus rehberi ashabi kehf

Dünyanın birçok yerindeki yedi uyurlar inanışının Anadolu’daki en önemli merkezi Tarsus’taki Eshab-ı Kehf Mağarası, Encülüs Dağı’nın eteklerinde bulunuyor. Hristiyan ve Müslümanların kutsal kabul ettikleri doğal bir mağara olan Eshab-ı Kehf’in üzerine 1800’lerde bir de cami inşa edilmiş.

İnanç ve kültür turizminin önemli bir parçası olan mağara Tarsus’tan Çamlıyayla’ya giden yolun solunda kalıyor. İçerisin dört mezar bulunan mağarada yatanların Tozkoparan Müfrezesine mensup oldukları söyleniyor.

Eshab-ı Kehf Mağarası, yılın her dönemi 08.00-19.00 saatleri arasında ziyaret edilebilir. Eshab-ı Kehf Mağarası ücretsiz ziyaret edilebiliyor.

9. Antik Yol

1993’te otopark yapımı esnasında bulunan Antik Yol, Roma döneminde MÖ 1. yüzyıl ile MS 1. yüzyıllarda yapıldığı düşünülen, bazalt taşlarla döşeli, 60 metrelik antik bir yol. Binlerce yıllık özgün görünümünü korumayı başaran Antik Yol’da yolun iki kenarında yağmur suyunu tahliye etmek için inşa edilen su kanalları ve kanalizasyon sistemi bulunuyor.

Şehir içi ulaşımda kullanıldığı düşünülen yolda o dönemdeki araçların tekerlek izlerinin görülüyor olması ayrıca heyecan verici. Slefkos Krallığı’nın yaşamı hakkında bilgi veren yol, Tarsus medeniyetinin en önemli simgelerinden.

10. Roma Hamamı (Altından Geçme)

tarsus roma hamamı

Roma döneminde kente kemerlerle su getirilmesinden sonra inşa edilen Roma Hamamı, Tarsus’un merkezinde yer alan antik bir kalıntı. Altından motorlu araçların da geçebileceği büyük kemer ve hamam duvarlarının bir kısmı, 19. yüzyıla ait konutların içinde kalmış.

Tarsusluların ‘Altından Geçme’ olarak adlandırdığı ‘Roma Hamamı’ kalıntılarının arkasında uzanan cadde olan Kemeraltı’nın bir özelliği de rengârenk şemsiyelerle süslenmiş oluşu. Siptilli Çarşısı da, taş döşeli sokakların bulunduğu Kemeraltı’nda yer alıyor.

Tarsus yeme ve içme

tarsus ne yenir

Doğu Akdeniz’in ve Torosların kaynaştığı Çukurova’nın bu bereketli topraklarında ne yetişirse çok lezzeti oluyor. Tarih boyunca birçok uygarlığın kaynaştığı, Anadolu’nun en önemli bölgelerinden biri olan Tarsus’un bu özelliği elbette mutfak kültürüne de yansımış.

Süzme yoğurt, ayran ve şalgam suyu yöre sofrasının değişmeyen asli unsurlarından. Bir de Tarsus’a özgü bildiğimiz lahmacunlardan daha farklı küçük, fındık lahmacun olarak adlandırılan meşhur lahmacunu var.

Mersin ve Tarsus’un en özgün tatlısı olan cezerye, havuç kullanılarak yapılan özel bir tatlı. Zaten ismi de Arapça havuç anlamına gelen, ‘cezer’den geliyor. Tarsus Şelalesi’nin etrafındaki restoranlarda Tarsus’a özgü bu lezzetleri tatmanız mümkün.

Şelale Restoran’a gittiğinizde mutlaka, sıcak humus, fındık lahmacun ve kocaman saçlarda servis edilen, yumuşacık ve çık lezzetli olan sac kebabını deneyin.

Tarsus konaklama

Tarsus çevresinde konaklamak için en iyi adresler, Mersin şehir merkezi ile gezilecek ve görülecek yerlere yakınlığı ile de oldukça avantaj sağlayan Sultaşa Otel ve HostaPark Otel. Böylelikle Mersin gezilecek yerler rotasını rahatlıkla takip edebilir, kent merkezinde bulunmanın kolaylıklarından faydalanabilirsiniz.

Tarsus’a nasıl gidilir

tarsus-nasil-bir-yer

Tarsus, Mersin’in doğusunda yer alıyor. Batısında merkez ilçe, kuzeybatısında Çamlıyayla, doğusunda Adana ve kuzeyinde de Niğde ile çevrili.

Türkiye’nin her yerinden rahatlıkla ulaşılabilen Tarsus’a havayolu ile ulaşmak isteyenler için en yakın havalimanı Adana Şakirpaşa Havalimanı. Buradan yaklaşık otuz dakikada Tarsus’ta oluyorsunuz. İlçe, Adana’ya 35, Mersin’e 30 km mesafede yer alıyor.

Tarsus’a otobüsle de ulaşım mümkün. Ankara’ya 500 km, İstanbul’a 950 km, İzmir’e ise 910 km uzaklıkta olan Tarsus’a Türkiye’nin dört bir yanından şehirlerarası otobüs seferleri düzenleniyor.

Tarihi ve doğal güzellikleri ile Anadolu’nun en güzel rotalarından biri olan Tarsus, mutlaka görülmeli. Yeni yerler görmekten keyif alanlar için Tarsus gezilecek yerler, mutlaka gidilip görülecekler listesine eklenmeli.

1 YORUM

  1. Sorularınızı Instagram @yoldaolmak hesabımdan sorabilirsiniz

    145,2k Takipçiler
    Takip et

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın