Haritada bir çizmeye benzeyen İtalya’nın en güneydoğusunda bulunan Puglia, yaklaşık 4 milyon nüfusuyla bu çizmenin topuk bölgesinde yer alıyor. Kendi adının yanı sıra Apulia olarak da bilinen şehir, ülkenin en tepelik alanını oluşturuyor.

Çok kurak bir coğrafya olmasına rağmen Puglia, İtalya’nın en verimli ovalarına da ev sahipliği yapıyor. Ülkenin en çok şarap ve zeytin üretimi bu bölgede yapılıyor. Bölge zeytin ve zeytin ürünleri, şarap üretimi ve peynircilik konusunda oldukça gelişmiş.

Masseria-Puglia
Agriturismo Masseria Madonna dell’Arco

İtalya’nın güneyinde Adriyatik kıyısınca uzanan yarım ada şeklindeki bölge olan Puglia, deniz ürünleri, hamur işleri ve peynirle hazırlanan yemekleriyle ülkenin en zengin mutfağına da sahip.

Itria Vadisi (Valle d’Itria) Puglia bölgesinin en özel yerlerinden birisi. Bari, Taranto, Birindisi illerinin kesişim yerinde yer alan vadi, trulli evleri, şirin şehirleri, yemyeşil doğası, bisiklet yolları ile İtalya’nın yıldızı yeni yeni parlayan bir bölgesi.

Üst üste geçmiş taşlarla yapılan harç kullanılmadan yapılan, konik çatılı trulli evlerini Itria Bölgesinde çok sık görebiliyorsunuz. Kimisi 600 yıllık olan bu ilginç evler şimdilerde restore edilerek butik otel olarak hizmet veriyor.

Masseria, Puglia
Agriturismo Masseria Madonna dell’Arco, Puglia

Masseria

Itria Vadisi’nde yer alan ve bir zaman zenginlerin bağ evi olarak kullanılan Masseria evleri, şimdilerde yerel yönetim ve hükümetlerce geliştirilerek, yöre halkı için sürdürülebilir bir turizm gelir kaynağına dönüştürülmüş.

Nefis atmosfere sahip masseria çiftlikleri yöreden elde edilen malzemelerin kullanıldığı kaliteli restoran ve trulli evlerinde konaklama hizmeti veren işletmelere dönüştürülmüş.

Masseria Aprile, Puglia
Masseria Aprile, Puglia

Masseria çiftlik evleri, etinten sütüne, yağından peynir çeşitlerime, şarabına zeytinyağına kadar hemen her şeyi kendileri üretiyor ve hazırladıkları yöresel yemekleri müşterilerin beğenisine hoş dekorasyona sahip restoranlarında sunuyorlar. Yemekler enfes ve fiyatlar ise ekonomik.

Masseria olarak adlandırılan çiftlik evleri ve trulli evleri bu bölgenin karakteristik mimarisini yansıtıyor. 16. Yüzyılda aristokrat ailelerin sahip olduğu bağ evleri olan ve Masseria olarak adlandırılan çiftlikler turizme kazandırılmış.

Taş duvarlardan oluşan 2 katlı çatısız ana bina ve yanında trullo evlerinden oluşan Masseria’ların küçük bir tane de şapeli bulunuyor. Günümüzde Masserialar bölgenin en iyi butik otelleri olarak bazen festivallere, toplantılara ve seremonilere ev sahipliği yapıyor. Hemen hemen her Masseria’nın havuzu da bulunuyor.

Itria Vadisi Konaklama Yerleri

1. Masseria Calongo, Cisternino

Masseria Calongo, Cisternino
Masseria Calongo, Cisternino

Cisternino’da iyi yemek için en hoş tercihlerden birisi Masseria Calongo olabilir. Merkeze 3 km uzaklıkta olan bu yere taksiyle veya aracınızla gitmek zorundasınız. Havuzu olan bu Masseria aynı zamanda trulli evlerinde konaklama için de iyi bir alternatif. Eğer Itria Vadisi’nde kalacaksanız Cisternino’nun, ünlü şehir Ostuni’ye göre daha ekonomik olduğunu hatırlatayım.

2. Masseria Asciano, Ostuni

Masseria Asciano, Ostuni
Masseria Asciano, Ostuni

Zeytin ve üzüm bağlarıyla çevrili bir ovada, ışıltılı Adriyatik Denizi’ne nazır bir tepeye konuşlanmış Ostuni’de kalmayı planlıyorsanız Masseria Masseria Asciano konaklamak ve akşam yemeği için nefis bir seçim olabilir. Üstelik havuzu dahi bulunuyor. Bir de çok keyifli papağanları var. Odalar sade, ferah. Masseria bölümünde ise eski tarım aletleri, küpler ve çeşitli çiftlik araçları dekoratif amaçla kullanılmış.

3. Masseria Aprile, Locorotondo

Masseria nedir
Masseria Aprile, Locorotondo

Itria Vadisi’nde gördüğüm ilk masseria burası oldu. Her yıl bağ bozumu döneminde, Ekim başında yapılan festival buranın bahçesinde yapılıyor ve oldukça da keyifliydi. Odalar rezerve edildiğinden görme ve kalma fırsatım olmadı. Harika bir Locorotondo manzarasına sahip.

4. Agriturismo Masseria Madonna dell’Arco

Masseria Madonna dell’Arco
Masseria Madonna dell’Arco

Itria Vadisi’nin balkonu olarak tanımlanan kasaba Locorotondo, damak tadına düşkün gezginler için akılda tutulması gereken bir yer. Masseria Madonna dell’Arco peynir üretiminin nasıl yapıldığını yakından görebileceğiniz, kendi ürettikleri malzemelerden nefis yemekler yapan harikulade bir yer.

Puglia için henüz keşfedilmemiş bir yer dersem doğru olur belki. Ünlü trulli evleri, alabildiğine uzayıp giden üzüm bağları, yüzlerce yaşında zeytin ağaçlarıyla burası pek sevdiğim bir coğrafya oldu. Itria Vadisi çevresinde görülecek kasabalardan Alberobello, Cisternino, Locorotondo, Martina Franca, Ceglie Messapica, Ostuni ve civardaki diğer köy ve kasabalar misafirlerini bekliyor. Keşfetmeli!

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın