Sina Yarımadası’nın güney ucundaki Şarm El Şeyh özellikle Avrupalı turistlerin ilgisi ile turizmde yükselen değere dönüştü. Dünyanın en güvenli tatil merkezleri arasında yer alan, birbiri ardına gelen yabancı yatırımlar ile uluslararası bir cazibe merkezi haline gelen Mısır‘ın Şarm El Şeyh şehrinin en çok ilgi gören noktalarından biri de Soho Square.

Savoy Group tarafından, White Knight Koyu’nun göbeğinde hayata geçirilen Soho Square Projesi aileler, çiftler ve arkadaşların uğrak noktası. “Yemek, dans, alışveriş ile yaşayan yer” mottosuyla Şarm El Şeyh’i ziyaret eden tüm turistlerin en az bir gecesini ayırdığı meydan, sunduğu alternatiflerle akla gelebilecek tüm ihtiyaçlara yanıt veriyor.

Soho Square, Sharm El Sheikh
Soho Square, Dans eden çeşme

Normal günlerde 2 bin 500, tatil ve yoğun günlerde ise 8 bine yaklaşan günlük ziyaretçisiyle 7’den 70’e herkese hitap eden Soho Square özellikle güvenli yapısıyla dikkat çekiyor. Tüm giriş çıkışlarda özel güvenliğin bulunduğu, alanda bulunan çalışanlar ve dükkan kiracılarının Soho’nun ilkelerine uyma taahhüdünü sağladığı alanda güvenli bir şekilde zaman geçirmek mümkün. Hanutçu gibi bir sorunun olmadığı, kazıklanma korkusu yaşamadan dükkanları ziyaret edebileceğiniz Soho’da ATM, vergisiz alışveriş noktası, ücretsiz wifi ve ücretsiz servis imkanı da bulunuyor.

Soho Square, Sharm El Sheikh
Soho Square, Sharm El Sheikh
Buz Bar, Soho Square
Buz Bar, Soho Square

Soho Square Bar ve Kafeler

Her biri birbirinden farklı konseptlerle dizayn edilmiş kafe ve barlar özellikle akşam saatlerinde doluyor. Mandarin Bar, Ice Bar, Oxygen Bar, Cafe Chino, The Quenn Vic, Pangaea Night Club, Crystal Lounge, Electric Bar, Fontana Bar, Polo Bar, Movenpick Ice Cream Bar, Shisha Islands Water ve El Kahwa damak tadı ve ilgilere göre ziyaretçilerini bekliyor.

Soho Square Restoranlar

Mısır yemekleri için Luxor Restoran, Tayland mutfağı için Mai Thai Restoran, Kuzey Hindistan mutfağı için Bombay Restoran, et ve ızgaralar için L’entrecote Steak House, Japon mutfağı için Soho Sushi Teppanyaki, Akdeniz mutfağı için Fusion 21, Fast Food ağırlıklı beslenmek isteyenler için ise Akuna Matata alternatif olabilir.

Soho Square, Sharm
Soho Square, Sharm
Sierra Sharm El Sheikh Hotel
Sierra Sharm El Sheikh Hotel

Soho Square Eğlence ve Alışveriş Merkezi

İçerisinde buz pateni pisti, bowling salonu, çocuklar için oyun alanı, video oyun salonu ve canlı performansların sergilendiği sahnenin bulunduğu Soho Meydanı, yaşayan bir merkez olmanın hakkını veriyor tam anlamıyla.

Farklı kesimlere hitap eden birçok alışveriş mekanının bulunduğu meydanda geleneksel hediyelik eşyaların satıldığı çok sayıda dükkan da yan yana sıralanmış durumda. Ayrıca süpermarket, spor mağazası, alkol ve sigara satılan bir dükkanın yanı sıra cep telefonu ve teknoloji ürünleri satan bir dükkan da ziyaretçilere hizmet veriyor.

Soho’ya adını veren meydanın tam kalbinde ise büyük bir havuz bulunuyor. Gece belli aralıklarla su şovlarının yapıldığı havuz tüm ziyaretçilerin buluşma ve dükkanları konumlandırma noktası olarak da önemli bir görevi yerine getiriyor.

Makedonya Tatil

Sharm El Sheikh Savoy, Royal Savoy ve Sierra Otel arasında konumlanan ve her yaşa hitap eden yapısıyla Soho Meydanı tam bir cazibe merkezi.

Sharm El şeyh Soho Meydanı
Sharm El şeyh Soho Meydanı
Soho Meydanı, Sharm El Seikh
Soho Meydanı, Sharm El Seikh

Mandarin Bistro’da Akşam Yemeği

Bu yaşayan yapının en yoğun olduğu akşamlardan birinde Mandarin Bistro’da bir araya geliyoruz Türk Hava Yolları Şarm El Şeyh Genel Müdürü Serkan Başar ve Savoy Group Genel Müdürü Jacques Peter ile…

Dünya mutfaklarının farklı lezzetlerinin sunumuyla başladığımız sohbette Soho Square’in Şarm El Şeyh için ne derece önemli bir anlamı olduğunu öğrenince şaşırıyorum. Özellikle çocuklu aileler ve yabancıların tüm ihtiyaçlarını karşılaması nedeniyle Soho bu kesimlerin kaçış ve dinlenme noktasına dönüşmüş. Dünyanın farklı bölgelerinden çok sayıda turisti ağırladıklarını belirten Savoy Group Genel Müdürü Jacques Peter hemen hemen her kesime hitap eden, özgün ve kaliteli bir yapı oluşturduklarını, bu yapının takdirle karşılandığını belirtiyor.

Soho Sharm
Tennure Show, Soho Meydanı

Soho Square‘in ilkelerinden ve kalitesinden taviz vermemesi nedeniyle Şarm El Şeyh’e gelen herkesin en az bir gecesini ayırdığı bir merkez olduğunu ifade eden Peter, güleryüzü ve sıcakkanlılığı ile o alışılagelmiş protokol insanlarından farklı bir profil çiziyor.

Türk Hava Yolları El Şeyh’e haftanın her günü İstanbul’dan karşılıklı tarifeli seferler düzenliyor. Şarm El Şeyh’in turizmde yükselen bir değer olarak yakın gelecekte daha da önem kazanacağı ortada. Tatil planlarınıza alın.

Önceki blog yazısıYanıklar Köyünde Enfes Bir Eko Butik Otel: Yonca Lodge, Fethiye
Sonraki blog yazısıTravel + Leisure Dergisi: Ayağının Tozuyla
Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi, Gazetecilik Bölümü Mezunu. Muhabir, Seyahat Yazarı.

5 YORUM

  1. Merhabalar Msır turu düşünüyoruz, Sharm mı Hurghada mı acaba? Bir de hangi otelleri tavsiye edersiniz. Direk buralar için tura gerek var mı?

  2. Temmuz’da eşim ve 2 yaşında bebeğim ile kaçmak istiyorum 4-5 gün ama hangi bölgede kalmalıyım karar veremedim… bu konuda yazılarınızı okudum ama kararsızım. ara sıra otelden çıkıp yerel çarşı pazar mekanlarına da uğramak istiyoruz ama araçsız hareket etmeliyiz dolayısı ile neresi bize uygun olur ? yazılar içinde elinize sağlık. Şarm rehberinde yoruma kapatmışsınız ondan buraya yazıyorum.

  3. Adamlar yapmış dedirtiyor, Avrupa’dan farkı yok. Ne ararsan var, kaliteli yerel veya Avrupai restoran, dünya mutfakları, eğlence klüpleri, barlar, Irish pub, buz pisti, müzikli su dansı ve dahası. Gidin görün.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın