Bu soruyu şu an bulunduğum Borneo’nun Malezya’ya bağlı Sabah eyaletinin başkenti olan Kota Kinabalu şehrindeki hostelimde önceki gün tanıştığım biri soruyordu bana. Aklıma ilk, şu an hem mecaz hem gerçekte ülkenin üzerine yıkıldığı yürekleri sızlatan deprem yaşayan Van şehrimizdeki göl üzerinde bulunan Akdamar Adası geldi. Neden mi? Profesyonel iş hayatımın ilk yılını Van’da geçirmiştim de ondan.

Question

Sonrasında ise aklıma Bozcada geldi. Sanırım Türkiye’nin en güzel adasıdır Bozcaada, ne de soğuk denizi vardı öyle! Türkiye’nin en büyük adası Gökçeada var bir de. Burgazada, Büyükada Heybeliada var Marmara’da. Büyükada’da bulunmuş, yüzmüş ve beğenmiştim.

Yıllar önce İzmir’de bir teknoloji firmasında çalışırken iş gereği birkaç defa gittiğim, üzerinde deniz komutanlığının bulunduğu Uzunada var belki çoğunuzun bilmediği. Oradayken, askeri bina yakınlarında bile çokça yaban domuzu görmüştüm. Uzunada’ya giderken çeşme yakınlarında gördüğüm

Eşek Adası var. Ayvalık’ta şahane günbatımı izleyebildiğim Cunda Adası unutulur mu hiç! Bir de meşhur İmralı var gündemdeki en popüler yerini her zaman koruyan. Gökova Körfezi’nde, çok defa planlayıp, ancak bir türlü gidemediğim güzellerle dolu Sedir Adası. Bir de Göcek adaları.

Üşenmedin araştırdım, saydım, inceledim sonra ve tam 312 adamız olduğunu öğrendim. Şu sıralar Uzak Doğu’nun tropik adalarında cirit atarken, 312 adamızın ise sadece dördünde bulunabilmişim. Galiba iyi bir rakam sayılır bu. Sizinki kaç?

38 gündür bulunduğum Borneo’da 3 gün sonra ayrılıp, 2773 tanesine isim dahi konulmamış, tam 7107 adası olan bir takımadalar ülkesine gidiyorum. Eskiden ne hoş “biletlerim cebimde” cümlesini kurabilirdik böylesi haberden sonra, ama şimdi öyle mi? Elektronik bilet olayı sonrası sanırım “biletlerim telefonumda” diyebilirim. Telefonumdaki uygulamadan check-in yaptım ve 2D barkodum bile var.

Malta

Ekim 31’de öğleden sonra, üzerinde 21,295,000 insanın yaşadığı başkentiyle, dünyanın en kalabalık 5. kent merkezine sahip olan bir başkentte olacağım. “Pearl of the Orient Seas” olarak anılan Asya ülkesinin başkentinde, 1 km kare alanda 15.000 kişi yaşarken, çok kalabalık dediğimiz İstanbul ise bu dünya sıralamasında 9.500 kişiyle 19. sırada yer alıyor.

70 farklı dil yanında, çok iyi İngilizce konuşulan Asya’nın en kalabalık Hıristiyan dinine sahip ülkesi. Ferdinand Magellan’ın 1521’de ülkeye gelmesiyle Hıristiyanlıkla tanışmışlar, oranı %86. Eskrima bu ülkenin geleneksel dövüş sanatı. Basketbol ve bilardo tutkunu insanların yaşadığı bu coğrafyada, 21’i aktif olan 221 volkanı var. Severim volkanları.

Türkiye’den ayrıldıktan 453 gün sonra ilk defa trafiğin sağdan aktığı bir ülkede olacağım. Soldan akan trafikte motosiklet, otomobil ve karavan kullandıktan sonra bunu garipseyeceğime eminim.

Day 451: Borneo:39, Kota Kinabalu, Sabah, 29 Ekim 2011

Önceki blog yazısıBorneo’daki Son Günlerim
Sonraki blog yazısıBorneo (Sabah ve Sarawak) Turu Gezi Rotam
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

6 YORUM

 1. Bozcaada Türkiye’nin en çok tercih edilen tatil adasıdır. Yazınızda adamızdan bahsettiğiniz için teşekkür ederiz.

 2. Türkiye’nin en güzel adası olarak Bozcaada’yı iletmeniz harika bir tercih olmuş. Ççanakkale etrafına yolu düşenler için Bozcaada doğa ve deniz ile iç içe olmak için harika bir tercih.

 3. “GÜN olur, alır başımı giderim
  Denizden yeni çıkmış ağların kokusunda
  Şu ada senin, bu ada benim
  Yelkovan kuşlarının peşi sıra… ”

  Adalarini okurken Zulfü`nin sesiyle bu misralar dokuldu dogal olarak. ee aynen bu sozlere uyarak o ada senin bu ada senin gezmissin.
  Ay ne diyecegim ben yerkureye bakarken bile bu minik adalar zincirinin oradan dokuluverecekmis gibi halleri yuzunden korkardim oralara adim atmaya.

  • Her an dünyanın kıyısından dökülecekmiş gibi duran 7 binin üzerinde ada. Millet olarak adaları severiz. Bu adalar beyaz kumlu ve tropikse daha da severiz değil mi? Filipinler heyecan verici

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın