İzmir çevresinde gezilecek yerler arasında ilk akla gelmesi gereken yerlerden biri de Şirince Köyü. Adı gibi şirin olan köy İzmir‘in Selçuk ilçesine bağlı. Zeytin, şeftali, incir, ceviz ve elma ağaçlarıyla kaplı tepeler arasındaki köy artık Selçuk’un bir mahallesi olarak kabul ediliyor. Her gittiğimde daha da güzelleştiğini buluyorum burayı.

Mübadeleden önce küçük bir Rum köyü olan Şirince’de, ağırlıklı olarak Rumeli Bölgesi’nden gelen Türkler yaşıyor. Zeytinyağı, şarap ve tarımsal üretim ekonomisinin yanına, köyün tanınırlığının artmasıyla birlikte turizm de eklendi. Şirince, son yıllarda yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor.

Şirince otobüs tren nasıl gidilir

Şirince Köyü’ne nasıl gidilir

1. İzmir’den Şirince’ye nasıl gidilir

İzmir’den Şirince’ye gitmenin birkaç yolu var. İzmir’den 85 km, Selçuk’tan 8 km mesafede olan köye ulaşmak için önce Selçuk ilçesine gitmek gerekiyor.

İzmir-Şirince İZBAN; Türkiye’nin en büyük kent içi raylı toplu taşıma sistemlerinden İZBAN ile İzmir’den Selçuk’a gitmek en kolay ve en ucuz yol. Karşıyaka, Halkapınar, Alsancak veya diğer İZBAN istasyonlarından Tepeköy’e gelip, Tepeköy’den Selçuk yönüne aktarma yapılıyor. Selçuk’tan minibüsle Şirince’ye geçiliyor. İZBAN’da standart ücret 2,60 TL, ancak Sağlık-Selçuk istasyonları için 2,60 TL ekstra ücret ödeniyor.

İzmir-Şirince otobüs; İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden Selçuk’a 40 dakikada bir dolmuş kalkıyor. İzmir-Selçuk dolmuş ücreti 9 TL. İzmir garajdan ilk otobüs 07:00’de. Son otobüs 21:00’de. Selçuk Efes Kooperatifi Selçuk Otogarı telefon otogar 0506 1302138; Selçuk telefon 0232 8923979. Selçuk’tan İzmir’e son araç ise 20.30’da. Selçuk’a ulaşınca oradan minibüsle Şirince’ye gidin.

İzmir’den Şirince’ye trenle gidiş ve saatleri; Basmane Tren Garından kalkan Denizli treni Selçuk İstasyonundan geçiyor. İzmir-Selçuk tren saatleri 07:45, 09:00, 11:25, 13:40, 15:35, 16:45, 18:25, 19:25. Tren yolculuğu 1 saat sürüyor. Selçuk tren istasyonunun telefonu: 0232 8926006. Selçuk-İzmir tren saatleri 06:54, 07:40, 09:09, 11:51, 16:06, 18:06, 20:55, 19:42.

Kiralık araç veya özel otomotivle İzmir-Şirince; İzmir-Aydın Otoyolundan ilerleyerek Selçuk’a gidin. Selçuk girişinde sağda Shell petrol istasyonunun hemen geçinse sola giden yoldan Şirince tabelasını takip edin. Selçuk’tan 15 dakikada Şirince’ye ulaşabiliyorsunuz.

Sirinceye nasil gidilir

Bornova, Karşıyaka, Hatay’dan önce otogara veya Gaziemir’e gitmeniz oradan Selçuk dolmuşlarına binmeniz gerekiyor.

2. Selçuk’tan Şirince’ye nasıl gidilir

Selçuk’tan 8 km uzaklıkta Şirince’ye giden dik, virajlı bir asfalt yol var. Selçuk Terminalinden 20 dakika bir sefer yapan dolmuşlarla Selçuk’tan Şirinceye gidiliyor. Dolmuş ücreti 3 TL. Bu yolculuk 20-25 dakika sürüyor.

Selçuk-Şirince arası ilk minibüs 7:20’de ve saat 9:00’a kadar her 20 dakikada bir, sonrasında 16:00’a kadar her 30 dakikada bir, 16:00’dan 18:20’ye kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Şirince-Selçuk arası ilk minibüs 07:40’da ve saat 07:40’tan 19:00’a kadar her 20 dakikada bir minibüs var.

Taksi de ulaşım seçenekleri arasında. Yapacağınız pazarlığa ve zaman dilimine göre taksi ücretleri 40-50 TL arasında.

Şirince nasıl gidilir3. Havalimanından Şirince’ye nasıl gidilir

Şirince Köyü’ne en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı. Havalimanından köye gelmek için havalimanı tren istasyonundan Denizli trenine binerek Selçuk İstasyonu’nda inmek ya da İzmir Banliyö Sistemi’ne (İZBAN) binerek Gaziemir Semt Garajı’na ulaşmak gerekiyor. Gaziemir Semt Garajı’ndan 40 dakikada bir sefer yapan dolmuşlarla Selçuk’a ulaşılabiliyor. Dolmuş ücreti 10 TL.

Göz At: Ucuz  Uçak Bileti Nasıl Alınır
Göz At: Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
Göz at: Ucuz Uçak Bileti Hakkında Tüm Bilgiler

4. Kuşadası’ndan Şirince’ye gidiş

Özellikle yaz döneminde ziyaretçi akınına uğrayan turistik noktalardan Kuşadası’ndan Şirince Köyü 30 km uzaklıkta. Kuşadası-Selçuk arasında 30 dakikada bir sefer yapan dolmuşlara binerek Selçuk Terminali’ne gelip oradan köye giden dolmuşa binin. Özel araçla ulaşım için Kuşadası-Selçuk Karayolu’nu takip ederek, Selçuk ilçe merkezinden Şirince yoluna girmek gerekiyor.

Selçuk’ta konaklamak için tavsiyem Nea Efessos Boutique Hotel Yeni Şirince yolu üzerinde tepeden Selçuk’a bakan nefis bir manzaraya sahip. Türkiye’de butik otelciliğin ilk örneği ve yaratıcısı Nişanyan Otel de Selçuk’un Şirince Köyü’nde kalabileceğiniz en güzel yerlerden.

Efes Antik Kenti, Kuşadası, Meryemana Evi gibi popüler yerlere yakın olan konumu, butik pansiyonları, keyifli restoranları ve tarihi dokunun korunduğu sokakları ile Şirince, stres ve şehir hayatından uzaklaşmak isteyenler için iyi bir rota. Sadece haftasonu için değil haftaiçi de bu şirin köye gidin ve tatil yapın.

Önceki makaleAlaçatı’ya Nasıl Gidilir
Sonraki makaleİskeçe Karnavalı Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. 14 yıl çalıştığı şirketiyle yolları ayrılınca, hayallerinin peşine düşüp Yeni Zelanda’ya gitti. 22 ay boyunca Okyanusya ve Asya'da seyahat etti. İnstagram @yoldaolmak hesabından takip edin.

6 YORUMLAR

 1. İzbanla Selçuk’a geldikten sonra Şirince dolmuşları İzbanın ordan mı geçiyor?
  Otobüsle kaç dakika sürüyor ?
  Trenle gittik diyelim Şirince dolmuşu tren garından geçiyor mu ?
  Ayrıca 2.60 değil 5.20 bilginize.

 2. Bilgileri güncellemeniz gerekiyor :)) İzmir den Selçuğa artık metro ile ulaşım var. Ayrıca İzmir içinden de havaalanına da metro ile ulaşım var ücreti 2,60 ;))

 3. Merhaba, Şirince den Selçuk a 21:00 den sonra geçmek
  Mümkün mü? Sadece taksi ile mi ulaşım var? Şirince de mi Selçuk ta mı kalmayı tavsiye edersiniz?

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here