İzmir çevresinde gezilecek yerler arasında ilk akla gelmesi gereken yerlerden biri de Şirince Köyü. Adı gibi şirin olan köy İzmir‘in Selçuk ilçesine bağlı.

Zeytin, şeftali, incir, ceviz ve elma ağaçlarıyla kaplı tepeler arasındaki köy artık Selçuk’un bir mahallesi olarak kabul ediliyor. Her gittiğimde daha da güzelleştiğini buluyorum burayı.

Şirince otobüs tren nasıl gidilir

Şirince hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Mübadeleden önce küçük bir Rum köyü olan Şirince’de, ağırlıklı olarak Rumeli Bölgesi’nden gelen Türkler yaşıyor. Zeytinyağı, şarap ve tarımsal üretim ekonomisinin yanına, köyün tanınırlığının artmasıyla birlikte turizm de eklendi. Şirince, son yıllarda yerli ve yabancı çok sayıda ziyaretçi ağırlıyor.

Selçuk ilçe merkezine 8 km uzaklıktaki Şirince Köyü, butik otelleri, pansiyonları, Matematik Köyü, Tiyatro Medresesi ile Türkiye’nin en özgün yerleşim yerlerinden.

Daha uygun ve keyifli bir Şirince tatili yapmanız için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarıma göz atın.

Şirince nerede 📍

Şirince, Türkiye’de Ege Bölgesi’nde İzmir kent merkezinin güneydoğusunda, Selçuk ilçe merkezine 8 km uzaklıkta bir dağ köyü. Bir dönem Kırkınca, Çirkince gibi isimlerle anılan köy Cumhuriyet Dönemi ile birlikte Şirince ismini almış.

Selçuk’ta konaklamak için tavsiyem Nea Efessos Boutique Hotel Yeni Şirince yolu üzerinde tepeden Selçuk’a bakan nefis bir manzaraya sahip. Türkiye’de butik otelciliğin ilk örneği ve yaratıcısı Nişanyan Otel de Selçuk’un Şirince Köyü’nde kalabileceğiniz en güzel yerlerden.

Şirince’ye nasıl gidilir ✈️

Şirince’ye hava yoluyla ulaşım: Şirince Köyü’ne en yakın havalimanı İzmir Adnan Menderes Havalimanı. Havalimanından köye gelmek için havalimanı tren istasyonundan İzmir Banliyö Sistemi’ne (İZBAN) binerek Tepeköy aktarmasıyla Selçuk’a gitmek gerekiyor. Selçuk otobüs terminali şehir içerisinde. Oradan Selçuk-Şirince dolmuşlarına binin. Dolmuş ücreti 4 TL.

Makedonya Tatil

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

İzmir’den Şirince’ye nasıl gidilir: İzmir’den Şirince’ye gitmenin birkaç yolu var. İzmir’den 85 km, Selçuk’tan 8 km mesafede olan köye ulaşmak için önce Selçuk ilçesine gitmek gerekiyor.

İzmir-Şirince İZBAN; Türkiye’nin en büyük kent içi raylı toplu taşıma sistemlerinden İZBAN ile İzmir’den Selçuk’a gitmek en kolay ve en ucuz yol. Karşıyaka, Halkapınar, Alsancak veya diğer İZBAN istasyonlarından Tepeköy’e gelip, Tepeköy’den Selçuk yönüne aktarma yapılıyor. Selçuk’tan minibüsle Şirince’ye geçiliyor. İZBAN’da standart ücret 4 TL, ancak Sağlık-Selçuk istasyonları için / TL ekstra ücret ödeniyor (Toplamda 11TL).

İzmir-Şirince otobüs; İzmir Şehirlerarası Otobüs Terminali’nden Selçuk’a 40 dakikada bir dolmuş kalkıyor. İzmir-Selçuk dolmuş ücreti 9 TL. İzmir garajdan ilk otobüs 07:00’de. Son otobüs 21:00’de. Selçuk Efes Kooperatifi Selçuk Otogarı telefon otogar 0506 1302138; Selçuk telefon 0232 8923979. Selçuk’tan İzmir’e son araç ise 20.30’da. Selçuk’a ulaşınca oradan minibüsle Şirince’ye gidin.

İzmir’den Şirince’ye trenle gidiş ve saatleri; Basmane Tren Garından kalkan Denizli treni Selçuk İstasyonundan geçiyor. İzmir-Selçuk tren saatleri 07:45, 09:00, 11:25, 13:40, 15:35, 16:45, 18:25, 19:25. Tren yolculuğu 1 saat sürüyor (15TL). Selçuk tren istasyonunun telefonu: 0232 8926006. Selçuk-İzmir tren saatleri 06:54, 07:40, 09:09, 11:51, 16:06, 18:06, 20:55, 19:42.

Kiralık araç veya özel otomotivle İzmir-Şirince; İzmir-Aydın Otoyolundan ilerleyerek Selçuk’a gidin. Selçuk girişinde sağda Shell petrol istasyonunun hemen geçinse sola giden yoldan Şirince tabelasını takip edin. Selçuk’tan 15 dakikada Şirince’ye ulaşabiliyorsunuz.

Bornova, Karşıyaka, Hatay’dan önce otogara veya Gaziemir’e gitmeniz oradan Selçuk dolmuşlarına binmeniz gerekiyor.

Selçuk’tan Şirince’ye nasıl gidilir: Selçuk’tan 8 km uzaklıkta Şirince’ye giden dik, virajlı bir asfalt yol var. Selçuk Terminalinden 20 dakika bir sefer yapan dolmuşlarla Selçuk’tan Şirinceye gidiliyor. Dolmuş ücreti 4 TL. Bu yolculuk 20-25 dakika sürüyor.

Selçuk-Şirince arası ilk minibüs 7:20’de ve saat 9:00’a kadar her 20 dakikada bir, sonrasında 16:00’a kadar her 30 dakikada bir, 16:00’dan 18:20’ye kadar her 20 dakikada bir minibüs var. Şirince-Selçuk arası ilk minibüs 07:40’da ve saat 07:40’tan 19:00’a kadar her 20 dakikada bir minibüs var.

Taksi de ulaşım seçenekleri arasında. Yapacağınız pazarlığa ve zaman dilimine göre taksi ücretleri 40-50 TL arasında.

Kuşadası’ndan Şirince’ye gidiş: Özellikle yaz döneminde ziyaretçi akınına uğrayan turistik noktalardan Kuşadası’ndan Şirince Köyü 30 km uzaklıkta. Kuşadası-Selçuk arasında 30 dakikada bir sefer yapan dolmuşlara binerek Selçuk Terminali’ne gelip (6TL) oradan köye giden dolmuşa binin (4TL). Özel araçla ulaşım için Kuşadası-Selçuk Karayolu’nu takip ederek, Selçuk ilçe merkezinden Şirince yoluna girmek gerekiyor.

Şirince Köyü‘nde mutlaka görmeniz gereken yerler arasında Aziz Nesin Vakfı Matematik Köyü, Tiyatro Medresesi, özgün mimari dokusuyla Nişanyan Evleri, Şirince Çarşısı ve köy meydanı ile Artemis Restoran bulunuyor.

Malta

Efes Antik Kenti, Kuşadası, Meryemana Evi gibi popüler yerlere yakın olan konumu, butik pansiyonları, keyifli restoranları ve tarihi dokunun korunduğu sokakları ile Şirince, stres ve şehir hayatından uzaklaşmak isteyenler için iyi bir rota. Sadece haftasonu için değil haftaiçi de bu şirin köye gidin ve tatil yapın.

Önceki blog yazısıÇeşme Nerede 📍 Çeşme’ye Nasıl Gidilir
Sonraki blog yazısıİskeçe Karnavalı Rehberi
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

11 YORUM

 1. Kemal bey mrb hangi mevsim gitmemizi tavsiye edersiniz ben eşimle gitmeyi düşünüyorum açıkçası kafa dinlemek ve iş stresini atmak için gitmek istiyorum ne tavsiye edersiniz rica etsem

 2. Bilgiler için çok teşekkürler. Şirince gezimizde çok yardımcı oldu. Aynen dediğiniz gibi Kuşadası otogarından Selçuk otogar minibüsüne (yol 25 dakika civarı sürdü ve 6 TL’idi), Selçuk otogarından da Şirince Köyü dolmuşlarına (baya sık kalkıyorlar, yol 15 dakika civarı sürdü ve 4 TL’idi) bindik. Bize söylenen, Kuşadası otogarı ile Selçuk otogarı arası son minibüs saat 22.00’daymış. Selçuk otogarı ile Şirince köyü arası son dolmuş da saat 21.30’daymış. Şirince köyü bayram yeri gibiydi. Köyün, en azından satıcıların olduğu kısmı kalabalıktı. Üzüm dışındaki farklı meyvelerden yapılan şaraplar, dut şerbeti (biz çok beğendik), gerçek nar ekşisi, buraya özgü farklı kekik çeşitleri, zeytinyağı, üzüm, incir kurusu, küçük hediyelik eşyalar vs. gibi tadılacak ve alınacak çok şey var. Ayrıca bir de müze var. Ben Şirince’yi Nişanyan Otel ve Matematik Köyü sayesinde duymuştum. Şirince’nin tepesinde olduğu için Nişanyan Otelini oluşturan çardak, kule, evler ve yoluna dikilen selviler uzaktan görülebiliyor. Matematik Köyüne de Şirince girişinde minibüsten inip (giriş ile merkez yürüyerek 5 dakika zaten) yürüyerek varılabiliyormuş.

  2018/08/30

  Volkan

 3. İzbanla Selçuk’a geldikten sonra Şirince dolmuşları İzbanın ordan mı geçiyor?
  Otobüsle kaç dakika sürüyor ?
  Trenle gittik diyelim Şirince dolmuşu tren garından geçiyor mu ?
  Ayrıca 2.60 değil 5.20 bilginize.

 4. Bilgileri güncellemeniz gerekiyor :)) İzmir den Selçuğa artık metro ile ulaşım var. Ayrıca İzmir içinden de havaalanına da metro ile ulaşım var ücreti 2,60 ;))

 5. Merhaba, Şirince den Selçuk a 21:00 den sonra geçmek
  Mümkün mü? Sadece taksi ile mi ulaşım var? Şirince de mi Selçuk ta mı kalmayı tavsiye edersiniz?

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın