Singapur sadece Güney Doğu Asya’da değil, dünya genelinde de adından söz ettiren önemli bir turistik merkez. Geleneksel ve modern harmanlanmasını belki de dünyada en iyi görebileceğiniz yerlerden. Gökdelenlerle tapınaklar, alçak katlı binalarla dev AVM’ler bir arada. Arap, Malezyalı, Çinli, Hintli, Avrupalı ve Amerikalı pek çok kişiye ev sahipliği yapan ülke tam anlamıyla kozmopolit bir yapıya sahip.

Asya ülkelerinin karakteristik özelliklerini pek de taşımayan, yüksek hayat standartlarına sahip şehir devleti Singapur, çok kültürlü yapısı ve bir arada yaşama kültürü konusunda aşmış örnek gösterilecek bir ülke. Singapur bugün dünyanın en gelişmiş ve refah seviyesi yüksek ülkelerinden birisi.

Singapur NeredeSingapur Nerede

Singapur Güney Doğu Asya’da yer alan ufacık bir ülke. 1819’da İngiliz Thomas Stamford Raffles tarafından bir ticaret şehri olarak kurulan Singapur, kısa sürede bölgedeki ticaretin merkezi haline geldi.

Malay Yarımadası’nın güney ucunda, ekvatorun 137 km kuzeyinde yer alan Singapur, Hint Okyanusu ile Güney Çin Denizi arasında yer alıyor.

Singapur’un yüzölçümü 710 km kare ve bu büyüklüğüyle İzmir’den 16 kat daha küçük. 850 km² yüz ölçümüyle Türkiye’nin en küçük ili Yalova dahi Singapur’dan büyük. Uzunluğu 43 km iken güne-kuzey yönü sınırları arasındaki uzunluk ise sadece 22,5 km.

Kuzeyde Malezya’nın Johor eyaletine bir köprü ile bağlı. Güneyde Endonezya’nın Riau adaları ile çevrili. Doğusuna baktığınızda ise epeyce ötede yine Endonezya’ya ait Sumatra Adası’nı görüyorsunuz. Dünyanın en küçük ülkeleri arasında yer alan ada ülkesi Singapur’un 60 kadar da adası var ve bunlardan Jurong Adası, Pulau Tekong, Pulau Ubin ve Sentosa Adası en çok bilinenleri.

Singapur’a nasıl gidilir

Singapur’a direkt uçuşlarla ya da Bangkok aktarmalı olarak gidilebiliyor. Şimdiye kadar Singapur’da 6 defa bulundum. İstanbul-Singapur arası Singapur Airlines ile direk uçuşla 2 defa uçtum, bir defasında da Filipinler’in başkenti Manila’dan Singapur’a uçmuştum ve 2 hafta kadar Singapur’da vakit geçirmiştim. Diğer Singapur gezilerim hep Malezya üzerinden karayoluyla ile oldu.

Göz At: Ucuz  Uçak Bileti Nasıl Alınır
Göz At: Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur

Eğer İstanbul’dan direk Singapur’a uçmayı planlıyorsanız Singapur Havayolları ve Türk Hava Yolları en iyi seçenekler. Qatar Airways ile Katar’ın başkenti Doha üzerinden aktarmalı olarak veya Emirates ile Dubai üzerinden, Ethiad ile de Abu Dabi aktarması ile Singapur’a gidilebilir. Direk uçtuğunuzda İstanbul-Singapur uçuşu 11 saat sürüyor. Gidiş rotanıza bağlı olarak aktarmalı uçak yolculukları 15-20 saat kadar sürüyor. Uçak bileti nerede ucuz bulursanız oradan uçun. Singapur, Türkiye’den vize istemiyor, ancak pasaportunuzun geçerlilik süresinin en az altı ay olmasına dikkat edin.

Changi Havaalanı

Singapur-IstanbulSingapur’un 20 km kuzey doğusundaki, dünyanın en keyifli havalimanlarından Singapore Changi Airport, yılda 55.4 milyon yolcunun ziyaret ettiği, yaklaşık 80 ülke ve 320 şehre uçuş yapan 100’den fazla havayolu şirketinin uğradığı bir havaalanı. Changi Havaalanı’ndaki 3 Terminal birbirine ücretsiz tramvay hattı ile bağlı.

Havaalanından şehir merkezine MRT adlı metro sistemi, otobüs ve taksi aracılığıyla kolaylıkla ulaşım mümkün. Şehir merkezine yaklaşık yarım saatte gidebileceğiniz metronun bilet fiyatı 2,50 Singapur Doları. Önce havalimanından Tanah Merah istasyonuna gidiyorsunuz, orada inip merkeze giden Joo Koon yönündeki yeşil hata biniyorsunuz. Daha detaylı bilgiler için Singapur Ulaşım Rehberi yazısına göz atın. Singapur Gezilecek Yerler yazısına göz atın, rotanızı planlayın. Singapur Gezi Rehberi ise ülke hakkında gezinizde lazım olabilecek hemen her bilgiyi içeriyor.

Singapur nasıl gidilirSingapur’da dolaşmak için tavsiyem yürümek veya metroyu kullanmak. Kalabalıksanız taksi de uygun ,ama metro bence en güzeli. Sabah saat altıdan gece yarısına kadar aralıksız çalışıyor.

Tavsiye otellerim ve hosteller: Orchard Road’da Grand Park Orchard Hotel; Clarke Quay’in en güzel yerindeki Swissotel Merchant Court Otel; Marina Bay bölgesinde bir başka Singapur gezimde kaldığım Marina Mandarin Hotel konaklama için tercih edilebilir. Hostel olarak da Little India’daki The InnCrowd Hostel; Geylang Caddesine yakın Joo Chiat Road’taki Betel Box da tavsiyem.

2 YORUMLAR

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here