Singapur metro sistemi (MRT); hızlı, uygun fiyatlı ve Singapur’un her bir köşesine ulaşım sağlayan bir ağ. Toplamda beş hat üzerinde bulunan 100 durak, Changi Havalimanı‘ndan, Singapur’un doğusuna, İş Kuleleri Bölgesi’nden Orchard Caddesi’ne, Little India Bölgesi’nden Chinatown’a, Marina Bay’den Bugis ve Kampong Glam’e bağlantı sağlıyor.

Singapur metrosunda geçerli tek seferlik biletler yaklaşık olarak 1-2 Singapur Doları. En ekonomik seçenek, EZ-Link Kart satın almak. EZ-Link Kart, 12 Singapur karşılığında satın alınabiliyor, 5 Singapur Doları ise, Singapur’dan geri dönerken kart iade edilince geri alınabiliyor. Kart ile metroya binmenin ücreti, gidilecek yerin mesafesine bağlı olarak 60 cent ile 1,50 Singapur Doları arasında değişiyor. Karta dilenildiği miktarda dolum yapılabiliyor.

malta
Singapor Metrosu
Singapur Metro haritası. Tıklayınca yeni sayfada büyük açılır.

Singapur Metro Bilgileri

1. Chinatown

singapur ulaşım

Yakınındaki Metro Durakları: Chinatown MRT, Teylok Ayer MRT, Outram Park MRT, Tanjong Pagar MRT and Raffles Place MRT. Singapur’un capcanlı ve tarihi bölgesi olan Chinatown’un (Çin Bölgesi) kendine ait bir metro durağı bulunuyor. Metro durağından hem Kuzeydoğu hattı (mor hat) hem de Şehir Merkezi hattı (mavi hat) geçiyor.

       

Bölgeye, Teylok Ayer, Outram Park, Tanjong Pagar duraklarından da ulaşmak mümkün. Ayrıca Chinatown, Raffles Place metro durağından yalnızca kısa bir yürüme mesafesi uzaklıkta.

2. Marina Bay

singapur metro bilgileri

Yakınındaki Metro Durakları: Raffles Place MRT, Downtown MRT, Bayfront MRT, Esplanade MRT and Promenade MRT. Marina Bay’e ulaşmak için birçok farklı durak seçeneğinden faydalanılabiliyor. Marina Bay’de gidilmek istenen bölgeye göre yakın metro durakları değişiyor; Marina Bay Sands ve Gardens By The Bay’e en yakın metro durağı Circle Hattı’nda yer alan Bayfront Metro Durağı, Singapur Flayer’e en yakın metro durağına en yakın metro durakları Promenade Metro Durağı, Singapur Nehri ve çevresinde görülecek yerlere en yakın metro durağı ise Raffles Place Metro Durağı.

3. Şehir Merkezi

Yakınındaki Metro Durakları: City Hall MRT and Esplanade MRT. Singapur’un tarihi merkezinde birbirinden özel müzeler, sanat galerileri, yemyeşil Fort Canning Parkı ve Singapur’un simgesi olan Raffles Oteli bulunuyor. Bölgeye ulaşım, Kuzey-Güney Hattı (kırmızı hat) ve Doğu-Batı hattı (yeşil hat) üzerindeki City Hall Durağı aracılığıyla sağlanıyor.

4. Clarke Quay

singapur metrosu

Yakınındaki Metro Durakları: Clarke Quay MRT. Singapur’un eğlence mekanlarının kalbi olan Clarke Quay’e ulaşmak oldukça basit; Clarke Quay Alışveriş Merkezi içerisindeki Clarke Quay metro durağı, en iyi barların, restoranların ve kulüplerin olduğu bölgeye yürüme mesafesinde.

5. Orchard Caddesi

Yakınındaki Metro Durakları: Orchard MRT, Somerset MRT, Dhoby Ghaut MRT. Singapur’da alışveriş denilince akla gelen ilk adres Orchard Caddesi’ne yakın olan üç ana durak bulunuyor. Orchard metro istasyonu caddenin en kuzey noktasında, Somerset metro durağı caddenin orta bölgesinde, Dhoby Ghaut metro durağı ise Orchard Caddesi’nin diğer ucunda yer alıyor.

6. Little India

singapur metro kullanımı

Yakınındaki Metro Durakları: Little India MRT, Farrer Park MRT. Singapur’da Hint ve Tamillerin bölgesi olaran bilinen Little India’ya (Küçük Hindistan) ulaşmanın en kolay yolu, Little İndia metro durağı ya da Ferrar Park metro durağı. İki durak da Kuzeydoğu hattı (mor hat) üzerinde yer alıyor.

7. Sentosa Adası

Yakınındaki Metro Durakları: Harbourfront MRT. Singapur’un eğlence adası Sentosa Adası’na ulaşmanın en iyi yöntemi, Circle hattı (sarı hat) ile önce Harbourfrount metro durağına gitmek. Bu duraktan çıkışta Vivo City alışveriş merkezine ulaşılıyor. Buradan adaya ulaşmak için Sentosa Express vapurlarına binmek gerekiyor. Bir diğer seçenek de, anakarayı Sentosa Adası’yla bağlayan köprüyü yürüyerek geçmek. Köprü haftaiçi 1 Singapur Doları karşılığında, haftasonları ise ücretsiz olarak kullanılabiliyor.

8. Bugis ve Kampong Glam

singapur ulasim bilgileri

Yakınındaki Metro Durakları: Bugis MRT. Ağırlıklı olarak Arapların ve Malayların yaşadığı bölge olarak bilinen hareketli Bugis ve Kampong Glam bölgelerine yakın istasyonlar Bugis metro durağı ve (yeşil Doğu-Batı hattı ile mavi Şehir Merkezi hattının kesişiminde yer alıyor) ve kısa bir mesafe uzaklıktaki Nicoll Highway durağı.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın