malta

Silifke, Mersin’in tertemiz denizi, kum plajları, Türkiye’yi Kıbrıs’a bağlayan Taşucu Limanı, arkeolojik ve kültürel değerleri ile doğu Akdeniz’in en güzel tatil beldelerinden biri.

Silifke, gezilecek yerler bakımından Mersin’in en değerli bölgesi. İlçenin her bir yanından tarihi miras fışkırıyor. Bir yandan da tertemiz koylar ve plajlar uzayıp gidiyor.

malta
silifke nasıl gidilir

Silifke hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

Turkuaz denizi, minik adaları, sessiz sakin koyları ve birbirinden samimi çok kültürlü halkıyla, ister deniz ve güneş tatiline, isterseniz kültür turuna gelin, bir parçanızı bırakıp döneceğiniz bir cennet ilçe. Türkiye’de yaşanılacak en güzel yerlerden biri listesine girmeye de aday.

       

Çok zengin bir tarihi geçmişe sahip olan Silifke, MÖ 6 binli yıllardan bu yana sürekli insan yerleşiminin yaşandığı bir bölgede kurulu. Tarihte sayısız medeniyete ev sahipliği yapan Silifke, 1933’e kadar Mersin’in de içerisinde bulunduğu İçel ilinin merkeziydi.

105 km’lik kıyı şeridi ile Akdeniz’in en güzel sahilleri ve kirlenmemiş denizine sahip ilçe, aynı zamanda Mersin merkez ve Tarsus ilçelerinden sonra ilin nüfus bakımından en büyük ilçesi. Silifke’nin nüfusu 120 bin, yüzölçümü ise 2.693 kilometrekare.

Daha uygun ve keyifli bir Silifke tatili yapmanız için Silifke Gezi Rehberi, Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarıma göz atın.

Silifke nerede 📍

Tüm Türkiye’de yoğurdu ile meşhur Silifke, Orta Toros Dağlarının eteğinde Göksu Irmağı deltasının başlangıcında, sahile 5 km içerde, Mersin-Antalya karayolu ile Konya karayolunun kesiştiği noktada kurulu. İlçe, Mersin’in batısında, Akdeniz kıyısında yer alıyor.

Doğuda Erdemli, batıda Mut ve Gülnar, kuzeyde Karaman ve Ereğli, güneyde ise Akdeniz ile çevrili Silifke, Mersin’in güneybatısında, Göksu Irmağı kıyısında bulunuyor. Antalya-Adana sahil yolu üzerinde bulunan Silifke ilçe merkezi Silifke-Konya karayolu ile Anadolu içlerine bağlanıyor.

silifke nerede

ⓘ Silifke gezinizde, dünyanın her yerinde uygun fiyata oda/ev sunan Airbnb‘yi deneyin. Burayı tıklayarak Airbnb’ye kaydolunca 22€ kazanırsınız. Otel rezervasyonu için Booking her zaman ilk tavsiyem. Buraya tıklayarak booking.com’a kaydolursanız 15$ indiriminiz olur ✔️

Silifke’de konaklamayı düşünenler için, deniz kenarında yer alan bölgenin en iyi otellerinden Altınorfoz Otel en uygun seçim olabilir. Yine Anamur’daki Ünlüselek Otel de konakladığım yerlerden biriydi. Eğer Mersin merkezde konaklayacaksanız otel tavsiyem Sultaşa Otel ve HostaPark Otel. Kilikya Bölgesinde keşfedilecek pek çok saklı hazine yatıyor. Bulmaya varım derseniz, diğer listelerimize de göz atın.

Silifke’ye nasıl gidilir ✈️

Silifke’ye hava yoluyla ulaşım: Silifke’ye en yakın havalimanı Adana’da. Adana Şakirpaşa Havalimanı’na Türkiye’nin birçok şehrinden farklı hava yolu şirketlerinin direkt uçak seferleri bulunuyor.

Adana Şakirpaşa Havalimanı’ndan Silifke’ye ulaşım: Adana–Silifke arası 165 km ve Adana Şakir Paşa Havalimanından 2 saatte ulaşım mümkün. Adana Havalimanı ile Adana otogar arasındaki mesafe çok kısa, yürüyebilirsiniz. Adana otogardan kalkan Silifke otobüslerine binebilirsiniz. Uçtuğunuz firmanın servisiyle Mersin’e gidip otogardan Silifke otobüsüyle yaklaşık 1 saat yolculukla da Silifke’ye gidebilirsiniz.

Alanya Gazipaşa Havalimanı’ndan Silifke’ye ulaşım: Alanya Gazipaşa Havalimanı ise Silifke’ye 214 km uzaklıkta yer alıyor. Bu mesafe yolun durumu nedeniyle yaklaşık 3,5 saatte aşılıyor. Gazipaşa Havalimanı’ndan Silifke’ye direkt ulaşım olanağı yok. Alanya Otogar’dan otobüs kullanarak Silifke’ye gidebilirsiniz.

✈️ Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
✈️ Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
✈️ Türkiye’nin En İyi Online Uçak Bileti Satış Siteleri
✈️ En Ucuz Uçak Bileti Ne Zaman Alınır

Silifke’ye kara yoluyla ulaşım: Mersin şehir merkezine 85 km uzaklıkta, Akdeniz ve Toros Dağları arasında kalan sahil yolunda yer almasından dolayı ulaşım açısından oldukça rahat bir konuma sahip. Antalya ve Mersin’i İç Anadolu’ya bağlayan Silifke, önemli yollar üzerinde yer alıyor.

Silifke, Mersin merkeze yaklaşık 86 km uzaklıkta yer almakla birlikte Mersin’den araçla yaklaşık 1 saat sürüyor. Silifke–Konya arası 257 km ve araçla yaklaşık 3 saat 40 dakika; Kayseri ise yaklaşık 413 km ve araçla yaklaşık 5 saat kadar sürüyor. Ankara’dan Silifke’ye 6-7 saatte gelmek mümkün.

silifkeye nasıl gidilir
Silifke’nin en şirin yerlerinden Narlıkuyu

Silifke gezilecek yerler 📌

Mersin sınırları içerisinde yer alan 20’den fazla antik kentin yarıdan fazlasına ev sahipliği yapan ilçe, gezilip görülecek yerler bakımından çok zengin.

Mersin’in en önemli ve en iyi korunmuş tarihi kalıntısı olan Uzuncaburç, Anadolu’da ve Avrupa’da bir eşi daha bulunmayan Adam Kayalar, Silifke-Narlıkuyu yakınlarında yer alan ve doğal yollarla oluşmuş, çok derin mağaralar olan Cennet ve Cehennem Mağaraları, Dilek Mağarası olarak da bilinen Astım Mağarası, Silifke’den görülmesi gereken yerler arasında.

Ayrıca 4. yüzyıl Roma dönemine ait olan ve Narlıkuyu Koyu’nun deniz kıyısında yer alan Poimenios Hamamı ve Üç Güzeller Mozaiği, Taşucu yolu üzerinde yer alan ve Meryemlik olarak da adlandırılan Aya Tekla Kilisesi, Uzuncaburç’un 4 km doğusunda yer alan Olba Antik Kenti görülmeli.

Helenistik veya erken Roma dönemine ait olduğu düşünülen Silifke Kalesi ve kalenin eteğinde yer alan Tekirambarı Su Sarnıcı, Silifke merkezde yer alan Jüpiter Tapınağı, Silifke’nin merkezinde Göksu Nehri’nin üzerinde yer alan ve Roma uygarlığı yapılarından biri olan Taşköprü, “Kilikya Afrodisiası” olarak da bilinen Tisan Koyu, Caretta caretta’ların üreme bölgesi, çadır ve karavan sakinlerinin uğrak yeri olan Boğsak Adası gezilecek yerler arasında.

4 YORUM

  1. tisantatil.com sayesinde Tisan’ı Mersin’i Silifke’yi tanıma fırsatı buldum. Hiç pişman olmazsınız gidin gezin görün. Müdavimi olacaksınız huzurun.

  2. Mersin çok güzel bir yer. Gerek tarihi gerek plajları… İnşaat sektörü çok gelişmiş. Liman mersin için çok önemli ihracaat anlamında. Mersin’de yaşıyorsanız mutlaka bakın: firsatmersin.com , en güncel bilgiler ve indirimler var tavsiye ederim 🙂

    • Gerçekten harika bir site, Mersin’deki tüm etkinlik,festival ve konserler var 🙂 hem de çok uygun fiyata edis konserine gittim. Teşekkürler firsatmersin.com 🙂

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın