Silifke, Mersin sınırları içerisinde yer alan 20’den fazla antik kentin yarıdan fazlasına ev sahipliği yapan, Anadolu uygarlıklarının hemen hepsinin yönetimi altında kalmış zengin tarihi ve kültürel izler taşıyan bir coğrafya. Türkiye’yi Kıbrıs’a bağlayan Taşucu Limanı, arkeolojik ve kültürel değerleri ile doğu Akdeniz’in en güzel tatil beldelerinden biri.

Tertemiz denizi, kumlu plajları, minik adaları, sessiz sakin koyları ve birbirinden samimi çok kültürlü halkıyla, ister deniz ve güneş tatiline, isterseniz kültür turuna gidin, bir parçanızı bırakıp döneceğiniz bir nefis bir tatil rotası.

silifke gezi rehberi

Silifke Gezi Rehberi

Silifke’nin Anadolu tarihsel geçmişi içindeki bilinen yerleşimsel yaşamı, MÖ 7. yüzyıla dek uzanıyor. Toroslardan doğan ve ilçe merkezini güzelleştirerek kat eden Göksu Nehri, birçok medeniyete can vererek sayısız uygarlığın burada yerleşip kök salmasını sağlamış, Silifke ve çevresi için çok önemli bir etken.

MÖ 7. yüzyılda bugün Taşucu olarak bilinen bölgede, Holmi adıyla bir İon kolonisi olarak kurulan Silifke ismini, MÖ 3. yüzyıl başlarında, Asya kralı I. Selefkos Nikator tarafından bugünkü Silifke’nin yerinde kurulan Seleuceia’dan alıyor. Zamanla değişerek Seleuceia, Seleucia, Selefke, Salukiye ve Silifke adını alıyor.Silifke’nin deniz kenarındaki verimli ovaya kurulan seralarda domatesten, muza, üzümden, patlıcana kadar akla gelebilecek her türlü meyve sebze yetiştiriliyor. Özellikle Silifke çileği son yıllarda hayli Türkiye’nin büyük şehirlerine gönderiliyor.

Silifke bir Yörük yurdu olduğundan, Torosların eteklerindeki dağlık kesimde yüzyıllardır hayvancılıkla uğraşılıyor. İlçe ekonomisinde ve yaşamında önemli yere sahip hayvancılık, aynı zamanda Yörük kültürünü halen yaşatıp sürdüren kültür meydana getiriyor. İlçe halen, son Yörük kollarından Sarıkeçililerin yurdu.

Silifke Gezilecek Yerler

Silifke, gezilecek yerler bakımından Mersin’in en değerli bölgesi. Bölgenin verimli toprakları ve doğal kaynaklar açısından zengin oluşu ile tarih içerisinde pek çok uygarlığın derin izler bıraktığı Mersin ve Silifke, farklı dinlere ait uygarlıklarında bölgede hüküm sürmesi sebebi ile inanç turizmi açısından da oldukça zengin.

Silifke’de Silifke Kalesi, Tokmar Kalesi, Cennet Cehennem Mağarası, Astım Mağarası, Aya Tekla, Adam Kayalar, Cambazlı Kilisesi, Diocaesarea Antik Kenti başlıca gezilecek yerleri oluştursa da Silifke bu adreslerden çok daha fazlasına sahip.

1. Cennet Cehennem Mağaraları

silifke rehberi
Cennet Çöküğü

Cennet Cehennem Mağaraları Silifke’ye bağlı Narlıkuyu yakınlarında yer alıyor. Doğal yollarla oluşan ve oldukça derin oyuklardan meydana gelen mağaralar, Mersin’in en çok ziyaret edilen adreslerinden.

Kireçtaşı katmanları içinde karstik süreçler sonucunda oluşan, dik kapalı bir karstik mağara sistemi içerisindeki bir galerinin tavanının çökmesi ile gelişmiş Cennet Obruğu, 135 m derinliğe sahip. Bir yeraltı akarsuyu sistemi olan Cennet Obruğu’na ulaşmak için 450 basamak inmek gerekiyor. Mağaranın girişinde yer alan kilisenin yanı sıra tabana inen merdivenli yolun bitiminde Helenistik dönemden kalma bir Zeus Tapınağı yer alıyor.

110 m derinliğe sahip Cehennem Obruğu ise, bir yeraltı mağara sistemi. Tavanını aşındırıp, çökmesi süreci sonucunda oluşan, fakat dar ve dik olmasından dolayı tabanına inmenin mümkün olmadığı Cehennem Obruğu’nun manzarası bile hayli ürkütücü.

Cennet ve Cehennem Örenyeri, yaz dönemi (1 Nisan – 1 Ekim) 08.00-19.00, kış dönemi (1 Ekim – 1 Nisan) 08.00-16.45 arası ziyaret edilebilir. Cennet ve Cehennem Örenyeri giriş ücreti 20TL. Müze Kart geçerli.

2. Astım Mağarası

silifke rehberi astim magarasi

Şifalı olduğu düşünülen ve her yıl binlerce turistin hastalıktan kurtulmak için ziyaret ettiği Astım Mağarası, Dilek Mağarası olarak da biliniyor. Astım hastalarının uğrak noktalarından biri olan mağara, Cennet Çöküğü’ne 300 m mesafede yer alan ve içerisine helezonik demir bir merdivenle inilen bir sistem.

Birbiriyle bağlantılı, uzunluğu 200 metreyi bulan galeriler, dev sarkıt ve dikitlerle bezeli Astım Mağarası’nda nem oranı yazın %85’e, kış aylarında ise %95’e kadar çıkıyor. Mağarasının ısısı ise 15 dereceyi geçmiyor.

Astım Mağarası, yaz dönemi (1 Nisan – 1 Ekim) 08.00-19.00, kış dönemi (1 Ekim – 1 Nisan) 08.30-16.45 arası ziyaret edilebilir. Astım Mağarası giriş ücreti 10TL. Müze Kart geçerli.

3. Aya Tekla

slifkede ne yenir

Silifke ilçe merkezine 4 km mesafede yer alan Aya Tekla Arkeolojik Alanı, erken Hristiyanlık dönemine ait dini bir merkez. Hristiyanlar için hac yeri olarak kabul edilen ve her yıl binlerce Hristiyan’ın ziyaret ettiği Aya Tekla’da Hristiyanlığın ilk ve tek kadın şehidi olan Aya Tekla’nın (Azize Thekla) saklandığı ve daha sonra kiliseye çevrilen bir mağara da bulunuyor.

Taşucu yolu üzerinde, Meryemlik olarak da adlandırılan Aya Tekla Kilisesi, St. Paul’ün vaazlarından etkilenen Aya Tekla’nın 17 yaşından itibaren kendini dine adadığı ve Hristiyanlık inancını yayarken mucizelerle hastaları da iyileştirdiği yer. Aya Tekla Arkeolojik Alanı’nda, 6. yüzyılda İmparator Zenon tarafından Aya Tekla’ya ithafen yaptırılan kilise ile hamam, sarnıç, mezarlık ve şehir suru kalıntıları bulunuyor.

Aya Tekla Örenyeri, yaz dönemi (1 Nisan – 1 Ekim) 08.00-19.00, kış dönemi (1 Ekim – 1 Nisan) 08.00-16.45 arası ziyaret edilebilir. Aya Tekla Örenyeri’ne giriş ücretsiz.

4. Uzuncaburç

silifke rehberi blog

Helenistik çağda Olba Krallığı’nın ibadet yeri olan ve Mersin’in olduğu kadar Kilikya bölgesinin de en önemli ve en iyi korunan antik kalıntısı olan Uzuncaburç, Silifke’ye 30 km uzaklıkta yer alıyor. Roma İmparatorluğu egemenliğinde, MS. 72’de kendi adına para basabilen yeni bir siteye dönüşen Uzuncaburç’ta bulunan Zeus Tapınağı, burç ve piramit çatılı anıt mezar yapıları Helenistik Çağ izleri taşırken, sütunlu cadde, tiyatro, tören kapısı, antik çeşme, Şans Tapınağı ve Zafer Kapısı Roma döneminden kalma yapılardan.

Olba Antik Kenti ise, Uzuncaburç’un 4 km doğusunda yer alan ve Helenistik dönemde Olba Krallığı’nın merkezi ve önemli bir ticaret şehri. Olba Antik Kenti’nde görülecek başlıca yerler arasında, Su Kemeri (Aquaeductus), Anıtsal Çeşme Yapısı (Nymphaeum), Tiyatro, Nekropol Alanı, Tapınak Mezar, Manastır ve Katedral bulunuyor.

Uzuncaburç Örenyeri, yaz dönemi (1 Nisan – 1 Ekim) 08.00-19.00, kış dönemi (1 Ekim – 1 Nisan) 08.00-16.45 arası ziyaret edilebilir. Uzuncaburç Örenyeri giriş ücreti 10TL. Müze Kart geçerli.

5. Adam Kayalar

Adamkayalar silifke rehberi

Şeytan Deresi Kanyonu’nun sarp yamaçlarında MÖ 1’inci ile 2’inci yüzyıllar arasında yapıldığı tahmin edilen Adam Kayalar, büyük boyutlardaki insan kabartmalarından meydana gelen, Türkiye’nin en önemli tarihi eserlerinden biri.

11 erkek, 4 kadın, iki çocuk, bir dağ keçisi ve bir Roma Kartalı kabartmasının bulunduğu kanyonda, birbirleriyle bağlantılı anlatımı olan ve yan yana çok figürlü kabartmalar Kızkalesi’nden Silifke’nin Hüseyinler Köyü’ne giden asfalt yolun 5.km’sinde yer alıyor. Anma törenleri için yapıldığı düşünülen kabartmaların, yaklaşık 250 yılda yapıldığı düşünülüyor.

6. Cambazlı Kilisesi

cambazli kilisesi silifke

Adam Kayalar‘dan sonra Hüseyinler Köyü’nü geçerek ulaşılan Cambazlı Kilisesi’nin bulunduğu bölgede Geç Hellenistik, Roma ve Bizans Dönemleri’ne ait kalıntılar yer alıyor. Roma Dönemi mezar anıtları ve Erken Bizans Dönemi’ne ait Cambazlı Kilisesi, oldukça iyi bir taş işçiliğine sahip.

Avlusunda da bir sarnıcı da bulunan ören yeri içerisinde anıt mezarların yanı sıra çok sayıda kabartmalı ve yazıtlı kaya mezarı yer alıyor. İki parça halinde birbirine paralel ilerleyen sur duvarları da görebileceğiniz kalıntılardan.

7. Tokmar Kalesi

tokmar kalesi

Taşucu-Antalya karayolunun 22.km’sinde kuzeye ayrılan 5 km’lik asfalt bir yolla ulaşılan Tokmar Kalesi, denize hâkim bir tepe üzerinde, Göksu Deltası ve Taşucu’nun gözlemlenebildiği bir konuma sahip. Güney surları sarp kayalıklara oturan ve bir 12. yüzyıl yapısı olan kalenin, Bizans ve Ermeni Krallıklarından sonra 1210’da St. Jean Şövalyeleri denetimine girdiği biliniyor.

Kalenin deniz ile bağlantısı Tahta Limanı, Palaiai veya Barbaros Limanı olarak anılan koyla sağlanırken, yapı 1994’ten bu yana Birinci derece arkeolojik sit alanı olarak tescilli durumda.

8. Roma Tapınağı

Silifke ilçe merkezinde bulunan ve doğu ile güney yanlarındaki sütun tabanlıkları orijinal şekilde korunmuş Silifke Roma Tapınağı, bugün sadece biri ayakta kalmış olan her biri 10 m boyundaki korint başlıklı bu sütunlardan oluşuyordu. 1980’den bu yana kazı çalışmaları aralıklarla devam ettiği Roma Tapınağı’nın, MS. 2.yüzyılda yapılmış olduğu ve 5.yüzyılda da planında değişiklikler yapılarak kiliseye dönüştürüldüğü biliniyor.

Mersin’de Görmeniz Gereken 10 Antik Yer

9. Silifke Kalesi

silifke kalesi
Silifke Kalesinden Silifke manzarası

Helenistik veya erken Roma dönemine ait olduğu düşünülen Silifke Kalesi, geçirdiği onarım ve değişiklikler sonucu bugün bir Orta Çağ kalesi görünümüne sahip, Silifke’ye hâkim, 185 m yükseklikte bir tepe üzerinde yer alıyor. Etrafı kuru hendekle çevrili oval biçimdeki kalenin içinde kemerli galeriler, su sarnıçları, depolar ve diğer yapı kalıntıları bulunuyor.

Evliya Çelebi’ye göre, 17. yüzyılda 23 burcu ve içinde bir cami ve 60 ev bulunan Silifke Kalesi’nin günümüze pek az kalıntısı gelebilmiş. Halen görülebilen 10 burcu bulunan kale, Silifke’nin panoramik olarak izlenebildiği nefis bir konuma sahip.

10. Tekirambarı Sarnıcı

silifke rehberi gorulecek yerler

Tefur Ambarı olarak da bilinen tarihi bir su deposu olan Tekirambarı Sarnıcı, Silifke Kalesi’nin bulunduğu tepenin alt kısmında yer alıyor. Bizans döneminden kalma 46 m uzunluğa ve 23 m derinliğe sahip sarnıç, 14 m genişliği ile 10 bin metreküp kapasiteli.

Anadolu sarnıç mimarisinde örneği az görülen Tekirambarı Sarnıcı’nın tüm duvarları su sızmasını önlemek ve ayrıca anıtsal bir özellik vermek için düzgün kesme taşlarla desteklenmiş, uzun kenarında 8, kısa kenarında 5 yuvarlak kemerli niş oluşturulmuş. Mevcut ana kayanın oyulmasıyla oluşturulan sarnıca güneydoğu tarafındaki helezonik taş bir merdivenle iniliyor.

Silifke yeme ve içme

Silifke’ye özel birçok yerel yemek türü bulunuyor. Elbette bunlardan en önemlileri ve tüm Türkiye’nin oldukça iyi bildiği meşhur Silifke yoğurdu ve yayık ayranı. Diğer yandan Silifke’ye özgü yöresel yemeklerden yüksük (yüzük) çorbası, batırık, arabaşı, ülübü ve keşke, tatlılardan ise mekik tatlısı ve elbette en önemlisi havuçla yapılan enfes bir tatlı olan cezerye bulunuyor. Mersin’in de ünlü lezzeti olan cezeryenin Silifke’de pek çok çeşidini tatmanız mümkün.

Diğer yandan Taşucu’nun mavi yengeci, Tisan’nın kayakoruğu turşusunun yanı sıra, deniz ürünlerinden logos balığı, jumbo karides, çipura, kalamar, akya, eşkina, ahtapot, kalamar, subye olarak sıralanıyor.

İçeceklerden ise, en çok tüketilen şalgam suyu, yazın meyan şerbeti ve yemeklerden sonra Mersin usulü Türk kahvesi başta geliyor.

En özgün tatlı çeşidi olan ve havuçtan yapılan cezeryenin haricinde, künefe de çok ünlü. Bir başka tatlı olan kerebiç ise apayrı bir lezzet. Beyaz bir köpüğün içinde yatan, içi Antepfıstığı ya da cevizle dolu olan, irmikten yapılmış, içli köfteye benzeyen bir tatlı olan kerebiç, beyaz köpüğü oluşturan Çöven kökü nedeniyle alışılmışın dışında enfes bir lezzete sahip.

silifke çileği
Silifke çileği zamanı orada olduğumdan şanslıydım

Silifke’ye nasıl gidilir

Orta Toroslar’ın eteğinde Göksu Irmağı deltasının başlangıcında sahile 5 km içerde, Mersin-Antalya karayolu ile Konya karayolunun kesiştiği noktada kurulu Silifke, Mersin’e 85 km uzaklıkta yer alıyor. Denizyolu ulaşımı açısından ise 7 km güneyindeki Taşucu Limanı aracılığı ile Doğu Akdeniz ve özellikle Kuzey Kıbrıs limanları ulaşım ağının önemli bir bağlantı noktası.

Antalya ve Mersin’i İç Anadolu’ya bağlayan Silifke, önemli yollar üzerinde yer alıyor. Özel aracınızla, Adana-Mersin, Karaman-Mut ve Antalya-Alanya karayollarını kullanarak ulaşabileceğiniz Silifke’ye otobüs ile de ulaşım mümkün. Yaz aylarında hemen her ilden Mersin’e ve bazen direkt Silifke’ye gelen otobüs seferleri bulunuyor.

Mersin’e 85 km, İzmir’e 811 km, Ankara’ya 517 km, İstanbul’a 969 km, Konya’ya 254 km, Antalya’ya 386 km, Adana’ya ise 165 km uzaklıkta olan Silifke’den Taşucu’na da ulaşım çok kolay. Sabah saatlerinden akşam 19.00’a kadar 10 dakikada bir minibüs seferleri düzenleniyor. Aynı seferler Silifke-Taşucu ve Taşucu-Silifke olmak üzere çift yönlü olarak gerçekleştiriliyor.

Silifke’ye en yakın havalimanı olan ve 160 km’lik mesafede yer alan Adana Şakirpaşa Havalimanı’ndan ilçeye ulaşım için, Mersin üzerinden Silifke minibüslerini kullanabilirsiniz. Alanya Gazipaşa Havalimanı ise Silifke’ye 214 km uzaklıkta yer alıyor. Bu mesafe yolun durumu nedeniyle yaklaşık 3,5 saatte aşılıyor. Silifke’ye nasıl gidilir blog yazımda çok daha detaylı bilgiler paylaştım.

Silifke, antik kalıntıları, renkli ve köklü geçmişi, plajları, yaylaları, verimli bahçeleri ve doğal güzellikleri ile, mutlaka ziyaret edilmesi gereken bir Mersin ilçesi.

1 YORUM

  1. Sorularınızı Instagram @yoldaolmak hesabımdan sorabilirsiniz

    145,1k Takipçiler
    Takip et
  2. Uzun yıllar Antalya’da yaşadım ama Mersin’e hiç gitmedim. Antalya Mersin arasındaki karayolu deniz kenarından devam eden uçurumlarla dolu bir yol. Bozyazı’ya kadar gidebildik sadece. Yolun devamı nasıl bilmiyorum ama tekrar gidersem havauolunu tercih ederim.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın