Siamil Adası (Si Amil Island), Borneo Adasında bulunan, en iyi dalış merkezlerinden birisi. Borneo Semporna kasabasının 35 km güneydoğusundaki adaya botlarla ulaşılabiliyor. Dünyanın en iyi dalış noktalarından ünlü Sipadan Adası’na ise 1 saat uzaklıkta bulunuyor.

Si Amil Adası, başka bir yerde pek bulanamayacak sıra dışı deniz canlılarına sahip mükemmel resifleri sunuyor. Buradaki adalar arasında, üzerinde hem tepe olup hem de yağmur ormanlarıyla kaplı tek ada. Siamil Adası üzerinde II.Dünya Savaşı’ndan kalma Japonların inşa ettiği eski bir balık fabrikası bulunuyor.

Siamil-Adasi-Beach

Bense konakladığım Mabul Adası’ndaki dalış okulunun teknesiyle adaya ulaştım. Mabul Adası’na yaklaşık 1 saatlik bir bot sürüş uzaklığında olan Siamil Adasının plajı beyaz kumlarla kaplı. Bu plaj istiridye kabukları ve mercan kırıkları ile dolu, öyle ki sadece birkaç metrelik alanda binlerce irili ufaklı deniz kabuğu görülebilir.

Yılın hemen her ayında dalış için uygun olan adada, Mart-Ekim ayları daha iyi bir dalış deneyimi için en uygun zamanlar. Dalış yaptığım Ekim ayının ortalarında vizibilite 15-20 metre arasında ve deniz sıcaklığı ise 28 dereceydi. Burası yine köpekbalığı görmek için de uygun bir dalış noktası. Çoğunlukla gece görülebilen Bamboo köpekbalıklarına dikkat etmek gerekiyor.

Siamil-Island-Borneo
Siamil sland, Borneo, Malaysia

Dalış için kaldığımız Mabul Adası’ndan saat 8:15’te yola tekneyle çıktık. Su masmavi, yeşil, türkuaz, kısaca rengarenk, büyüleyici. Adanın hemen kıyısına yakın teknemiz demir attı.

Bu defa dalış hocası badim Lidya. Diğer 6 kişilik gruptan ayrı olarak sadece ikimiz birlikte dalıyoruz. İlk dalışımda onun gerisindeydim, ikincisinde yanında, üçüncüsünde ise kendi başıma deniz tabanında ki canlıları inceliyordum.

Malta

Siamil Adası’nda dalış yaptığımız noktalar kıyıya oldukça yakın yerlerdi. Burada mercan resifler duvarları görünmese de, deniz altındaki yaşamı yakından keşfetmek için inanılmaz bir deneyim oldu benim için. Beyaz kuma sahip deniz tabanında saklanmış ve avlanan o kadar çok sayıda canlı var ki, onları o kadar yakından incelemek, izlemek keyif verici.

Siamil-Dalis-Borneo
Diving-Borneo-Siamil

İlk dalış sonrası Siamil Adası’na çıkıp çay ve kek molası verdik. Sonrasında ikinci dalış ve tekrar adaya çıkıp öğlen yemeği molası. Yemekler konteynerlere yerleştirilmiş, ağaç dibinde gölgede yemeğimizi yedik.

Grupta benim dışımda dalmaya gelmiş 8 kişinin 6’sı İngiltere’den ve grup olarak birlikte dalış gezilerine çıkıyorlarmış. Ada’da 10 günlük konaklama dahil bir paket satın almışlar ve altmışa yakın dalış gerçekleştirecekler. Hepsinin kendi dalış kıyafetlerini seyahatlerinde birlikte götürüyorlar.

Son dalışımda divemasterim Lidya’dan tamamen bağımsız olarak deniz tabanını tarayarak geçirdim. O ise arada gördüğü şeylere dikkatimi çekmek için beni yanına çağırıyordu.

Siamil-Adasi-Diving
Siamil-Dalis-Borneo

Bundan önceki hemen tüm dalışlarımda 5-6 kişilik gruplar halinde daldığımdan çoğunlukla ekip üyelerini takip etmek zorunluluğu, birbirimize çarpmamak için mesafeleri korumak endişesi ile geçen aktivitelerim aksine burada, deniz altındaki renkli hayata daha rahat odaklanabiliyorum. Deniz altındaki kamufle olmuş canlıları ararken ve izlemek oldukça keyifli oldu.

Siamil Adasında, hayatımın en güzel dalışlarından birini gerçekleştirdikten sonra kaldığımız Mabul Adası’na döndük.

Mabul Adası Otelleri

Infinity Scuba Dive Semporna
Borneo Divers Mabul Island Resort
Arung Hayat Sipadan Adventures Dive Center

Siamil Adası dalışı sonrasında normalde Semporna’ya dönmeyi planlamıştım, ancak lezzetli yemekleri, şahane plajı ve keşfedilecek Mabul Balıkçı Köyü varken ayrılmak olmazdı.

Yerel halkın arasına karışmayı ve incelemeyi seviyorum. Adadaki resort arazilerinin dışındaki kısımda, water village olarak anılan, su üzerine kurulmuş evlerden oluşan köyleri keşfetmek gerek.Day 437, Borneo:25. Semporna, 15 Ekim 2011, Cumartesi

Önceki blog yazısıDalış Cenneti: Mabul Adası
Sonraki blog yazısıMalezya-Singapur Turu Gezi Rotam
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın