İzmir‘in Selçuk ilçesi UNESCO Mirasi Listesindeki Efes Antik Kenti ile biliniyor. Oysaki çok zengin bir tarihi geçmişi ve mirasa sahip. Dünyanın başka hiçbir bölgesinde binyıl boyunca çeşitli kültürleri içeren, benzer şekilde ayırt edilmiş bir yerleşim modeli yok. Yunan, Roma, Bizans ve Türk dönemlerine ait değerli anıtların ve mirasın gözler önünde. Benim de bir dönem yaşadığım ilçe İzmir’e sadece 1 saat uzaklıkta.

Türkiye’nin en güzel antik şehirleri arasındaki Efes, günümüzde dünyanın 7 harikası arasında yer alan Artemis Tapınağı, Meryem Ana’nın son yıllarını geçirdiği söylenen Meryem Ana Evi ile ülkemizin en güzel köylerinden Şirince Selçuk sınırlarında yer alıyor. İncil’in yazarları arasında yer alan St. John’un mezarının olduğu St. Joan Kilisesi, Ayasuluk Tepesi ve Pamucak Plajı görülmesi gereken yerlerden. Selçuk Efes Müzesi, sahip olduğu eserlerle Avrupa’nın en zengin müzelerinden birisi.

selcuk nasıl gidilir

   

Selçuk nerede 📍

Dünyanın en büyük açık hava müzelerinden biri olan Selçuk, İzmir’in 30 ilçesinden biri. İzmir Merkezin güneyinde, 75 km uzaklıkta yer alıyor. İzmir’in en güneydeki ilçesi. İzmir’den Kuşadası’na giderken Selçuk’tan geçiyorsunuz.

Göz At: Ucuz Uçak Bileti Nasıl Alınır
Göz At: Uçak Bileti Kampanyaları Nasıl Bulunur
Göz at: Ucuz Uçak Bileti Hakkında Tüm Bilgiler

Selçuk’un kuzeyi Torbalı, kuzeybatısı Menderes, kuzey doğusu Tire, doğusu Germencik ve güneyi Kuşadası ile çevrili. Selçuk merkezin 4 km ötesinde, batıda Ege kıyıları yer alıyor. 2017 nüfus verilerine göre toplam nüfusu 36.000.

Selçuk’a nasıl gidilir 🚌

İzmir-Selçuk arası hem otoyol, hem normal yol var. Otoyol, Aydın tüneline girmeden ayrılıyor ve bir süre normal karayolundan gidiyorsunuz. Yollar gayet güzel. İzmir ile Selçuk arası 75 km. Bu mesafe minibüsle 1 saat, IZBAN (hafif raylı sistem) ile 1 saat 15 dakika sürüyor.

1. İzbanla Selçuk’a nasıl gidilir

İzmir-Selçuk İZBAN ile İzmir’den Selçuk’a gitmek en kolay ve en ucuz yol (5,20TL). Karşıyaka, Halkapınar, Alsancak veya diğer istasyonlarından İzban’a binebilirsiniz.

selçuk izban saatleri

Selçuk’a İzmir’den özel araçlarıyla geleceklerin, İzmir-Aydın Otoyolu’nu takip ederek, Selçuk kavşağından çıkması gerekiyor. Otoyolu kullanmak istemeyenler ise İzmir-Aydın arasındaki eski yolda, Torbalı’yı geçtikten sonra Selçuk tabelasını takip etmeli.

2. İzmir Selçuk dolmuşları

İzmir Selçuk dolmuşları İzmir otogardan ve Gaziemir Semt Garajından kalkıyor. Gaziemir Semt Garajı’ndan 40 dakikada bir sefer yapan dolmuşlarla Selçuk’a gidilebilir. Dolmuş ücreti 10 TL.

Otogardan Selçuk’a 40 dakikada bir dolmuş kalkıyor. İzmir-Selçuk dolmuş ücreti 9 TL. İzmir garajdan Selçuk’a ilk otobüs 07:00’de. Son otobüs 21:00’de. Selçuk Efes Kooperatifi Selçuk Otogarı telefon otogar 0506 1302138; Selçuk telefon 0232 8923979. Selçuk’tan İzmir’e son araç ise 20.30’da.

3. Havalimanından Efes’e nasıl gidilir

İzmir Adnan Menderes Havalimanından Selçuk’a gitmek isteyenleri 6o km’lik bir yol bekliyor. IZBAN treni havalimanından da geçiyor. Tepeköy yönünde İZBAN’a binmeniz gerekiyor. Tepeköy’de inip aynı noktada Selçuk trenine aktarma yapıyorsunuz. İZBAN hattının ilk treni Selçuk’tan Tepeköy’e 05.56, Tepeköy’den Selçuk’a ise 06.23’te kalkıyor.

selçuk nerede

Selçuk konaklama tavsiyem Nea Efessos Boutique Hotel. Yeni Şirince yolu üzerinde tepeden Selçuk’a bakan nefis bir manzaraya sahip. Türkiye’de butik otelciliğin ilk örneği ve yaratıcısı Nişanyan Otel de Şirince Köyü’nde kalabileceğiniz en güzel yerlerden.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın