Seferihisar, İzmir‘in güneybatısında, kuzeyde Urla ve Güzelbahçe, doğuda Menderes, batısı ve güneyde ise Ege Denizi ile çevrili bir tatil beldesi. İzmir kent merkezine 50 km uzaklıkta bulunan Seferihisar’ın mavi bayraklı plajları, antik kentleri, tarihi güzellikleri, deniz kokan Sığacık Köyü her yıl binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Türkiye’de Cittaslow Ağı’na (Sakin Şehir) katılan ilk yerleşim yeri olan Seferihisar, ilçe toprakları içerisinde, MÖ 2 binlerde Akalardan kaçan Giritliler tarafından kurulan bir Karya yerleşimi olan Teos Antik Kenti yer alıyor. Mandalinası, güneş, jeotermal ve rüzgâr enerjisi kaynakları ile Seferihisar eşsiz ve bozulmamış bir Ege güzelliği.

seferihisar
Sığacık, Seferihisar

Seferihisar hakkında kısa bilgiler 🇹🇷

İzmir kent merkezinin 50 km güneyinde konumlanan Seferihisar, Ege Denizi kıyısında, kentin en önemli tatil merkezlerinden. Yerel dokunun korunduğu Seferihisar’ın tarihi MÖ 2 binli yıllara uzanıyor. Yapılan araştırmalarda ilçede ilk yerleşim yerinin Karyalılara ait Teos Antik Kenti olduğu tespit edilmiş.

MÖ 500’lü yıllarda bölgede önemli bir liman kenti olan Seferihisar, tarih boyunca Lidyalılar, Persler, Atinalılar, Ispartalılar, Bergama Krallığı, Makedonyalılar, Romalılar ve Bizanslıların egemenliğine girmiş. 1084 yılında Selçuklu Komutanı Emir Çakabey tarafından fethedilen ilçe, 1320’de Aydınoğulları, 1394 yılında ise Osmanlı topraklarına katılmış.

Makedonya Tatil

1884 yılında belediye teşkilatı kurulan Seferihisar ilçe merkezi ve çevresinde sayısız uygarlığa ait kalıntılar ve eserler görülebiliyor. İzmir’e bağlı bir ilçe olan Seferihisar’ın nüfusu 45 bin, yüzölçümü 386 km², mahalle sayısı ise 21.

Daha uygun bir Seferihisar tatili yapmak için Seyahat Rehberi kategorisindeki uygun otel nasıl bulunur, hayat kurtaran akıllı telefon uygulamaları blog yazılarım size yol gösterebilir.

Seferihisar nerede📍

Seferihisar, Türkiye’nin Ege Bölgesi’nde yer alan İzmir’e bağlı bir ilçe. İzmir’in 50 km güneybatısında konumlanan ilçe, kuzeyde Urla ve Güzelbahçe, doğuda Menderes, batıda ve güneyde ise Ege Denizi ile çevrili.

Seferihisar nasıl gidilir ✈️

Seferihisar’a uçakla nasıl gidilir: Seferihisar’a en yakın havalimanı İzmir’de. İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na Türkiye’nin ve Avrupa’nın birçok kentinden direkt uçak seferleri yapılıyor. Havalimanı, Seferihisar’a 55 km uzaklıkta.

Adnan Menderes Havalimanı’ndan Seferihisar’a nasıl gidilir: İzmir Adnan Menderes Havalimanı’ndan Seferihisar’a doğrudan bir toplu ulaşım seçeneği bulunmuyor. Birden çok toplu ulaşım aracını kullanarak Seferihisar’a gidebilirsiniz. Taksi, araç kiralama, özel transfer gibi seçeneklerle en hızlı şekilde Seferihisar’a ulaşabilirsiniz.

Havalimanından toplu ulaşımı kullanarak Seferihisar’a ulaşmak için havalimanı İZBAN İstasyonu’ndan İZBAN trenine binerek Hilal İstasyonu’nda inmeniz, bu istasyondan İzmir Metro’ya aktarma yaparak Fahrettin Altay İstasyonu’nda metrodan inmeniz gerekiyor. Fahrettin Altay Aktarma Merkezi’nden 975 ve 985 numaralı ESHOT otobüsleriyle Seferihisar ilçe merkezine ulaşabilirsiniz. 975 numaralı belediye otobüsü Ulamış köyüne girmediğinden daha hızlı ulaşıyor. Belediye otobüsü dışında Üçkuyular Semt Garajı’ndan Seferihisar’a düzenli dolmuş seferleri var.

Seferihisar’a arabayla nasıl gidilir: İstanbul’a 600 km, Ankara’ya 640 km ve Bursa’ya 378 km ;uzaklıkta olan Seferihisar’a ulaşım için İzmir kent merkezine gelmek gerekiyor. İzmir kent merkezinden Çeşme Otoyolu’nu kullanarak Seferihisar çıkışından çıkarak 30 km daha ilerledikten sonra Seferihisar’a ulaşabilirsiniz.

seferihisar nasıl gidilir

İzmir’den Seferihisar’a nasıl gidilir: İzmir’den Seferihisar’a ulaşım için belediye otobüsü ya da dolmuş seçeneği bulunuyor. Fahrettin Altay Aktarma Merkezi’nden hareket eden 975 ve 985 numaralı ESHOT otobüsleri Seferihisar ilçe merkezine kadar gidiyor. Aktarma merkezinin yanında yer alan Semt Garajı’ndan Ürkmez ve Seferihisar dolmuşları ile de ilçeye ulaşabilirsiniz. Kış aylarında 30 dakikada bir hareket eden dolmuş ve otobüsler yaz döneminde daha sık sefer yapıyor.

Seferihisar’a otobüsle nasıl gidilir: Seferihisar’a yaz aylarında bazı şehirlerden direkt otobüs seferleri düzenleniyor. Kış döneminde ise birçok farklı firmanın düzenli seferleri olan İzmir Otogarı’na gelip otogardan hareket eden Seferihisar dolmuşlarını kullanarak ilçeye ulaşabilirsiniz.

Seferihisar gezilecek yerler 📌

Türkiye’nin ilk Sakin Şehri Seferihisar‘da gezilecek yerler arasında ilçenin deniz kıyısında yer alan şirin mahallesi Sığacık, Sığacık’ın Kaleiçi bölgesi ve pazar günleri kurulan Köylü Pazarı, mavi bayraklı Akkum ve Teos Ormancı plajları, Seferihisar’ın ilk yerleşimi Teos Antik Kenti, Çıfıt Kalesi olarak da bilinen Myonnessos, Ürkmez, Doğanbey, Gümüldür ve Özdere gibi Ege kıyısında uzanan tatil beldeleri ile Teos Marina bölgesi bulunuyor.

Önceki blog yazısıTarsus Şahmeran Hamamı: Şahmeran Efsanesi
Sonraki blog yazısıTayland Tarihi: Sukhothai, Lanna ve Ayutthaya
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın