Saraybosna, Bosna-Hersek‘in en büyük şehri ve başkenti. Dinar Alpleri’yle çevrili bir vadi içerisindeki Miljacka Nehrinin çevresinde kurulan şehir esas gelişmesini 1463’te bölgeye hâkim olan Osmanlı’ya borçlu. Yakın tarihin bu hüzünlü toprakları şimdi huzur ve skünet hakim. Batı ve Doğu medeniyetlerini aynı anda bünyesinde barındıran ve ülkenin başkenti olan Saraybosna, bu özelliği ile Balkanlar’da görülmesi gereken yerlerin başında geliyor.

Saraybosna Balkanlar’daki kültürel şehirlerin en önemlilerinden biri. Biraz doğulu biraz batılı Saraybosna, vizesiz ve uygun fiyatlı hafta sonu gezisi için rota arayışında olanlar için nefis bir tercih olur. Bir kış mevsiminde 2 gün boyunca sokak sokak gezdiğim şehri pek sevdim ben.

Saraybosna Gezilecek ve Görülecek Yerleri

Saraybosna gezilecek yerler

Şehirdeki tüm önemli gezilip görülecek yerlerin birçoğu birbirine yürüme mesafesinde olduğundan keşfetmesi kolay bir şehir. Saraybosna’nın tarihi çekirdeği olan ‘Stari Grad‘, yani Başçarşı, kentin en önemli cazibe merkezi. Şehri gezmeye başlamak için en uygun nokta olabilir. Ortada etrafını güvercinlerin mekan seçtiği çeşmesi ve sağlı sollu sıralanmış bakımlı ahşap dükkânları ile bir Anadolu köşesini andırıyor.

Göz at: Saraybosna Gezi Rehberi

1. Başçarşı 

Saraybosnada-Gezilecek-Yerler
Bedesten, Barçarşı

Saraybosna’nın kalbi gibi olan Başçarşı (Bašcaršija), 16. yüzyılda kurulmuş önemli bir Osmanlı çarşısı. Çarşı etrafında şehirdeki birçok önemli yapıyı yaptıran Gazi Hüsrev Bey’e ait camiler, hanlar ve medreseler bulunuyor. Bu yapılar arasında Saraybosna’nın simgelerinden biri olan Sebil, Saat Kulesi, Morica Han, Gazi Hüsrev Bey Cami, Ferhadiye Caddesi ve Bursa Bezisten gezilip görülecek yerler arasında yer alıyor.

2. Başçarşı Sebili

Bascarsiya-Sebil

Tarihi Başçarşı’nın kalbinde yer alan zarif, ahşap şadırvan Başçarşı Sebili (Sebilj), Türkiye’den düzenlenen Balkan turlarının önemli bir ziyaret noktası. Tarihî şadırvanın olağanüstü bir hava kattığı bu meydanın üç tarafı da Başçarşı’yı oluşturan dükkânlarla çevrili. Başçarşı’nın sembolü olan “Sebil Çeşmesi”, Vali Hacı Mehmet Paşa tarafından 1753’te, İstanbul’daki çeşmeler model alınarak yaptırılmış. Tahta kubbeli çeşme önünde bir fotoğraf çektirmeden şehirden ayrılmayın.

3. Saat Kulesi

Saraybosna-Saat-Kulesi

Saat Kulesi Başçarşı’da yer alan bir diğer önemli yapı. Gazi Hüsrev Bey Vakfı tarafından 17. yüzyılda yaptırılan kule ilerleyen yıllarda çıkan yangın sonucu büyük hasar almış, daha sonra 1762’de yeniden restore edilmiş.

4. Gazi Hüsrev Bey Cami

Bascarsi Camii

Bosna Sancak Beyi Gazi Hüsrev Bey’in 1531’de Mimar Sinan’a yaptırdığı cami, Saraybosna’da en önemli Osmanlı eserlerinden. Bosna Savaşı sırasında hasar alan cami daha sonra 1996’da aslına uygun olarak restore edilmiş. Gazi Hüsrev Bey Cami’nin dış duvardaki iki metal oluklu çeşme bulunuyor. Bu olukların birisinden su içenin bu şehre yeniden geleceği, diğerinden su içenin ise bu şehirden evleneceği rivayet edilir.

5. Gazi Hüsrev Bey Medresesi

Gazi Hüsrev Bey Medresesi
Gazi Hüsrev Bey Medresesi

Kurşunlu Medrese olarak da adlandırılan Gazi Hüsrev Bey Medresesi 16. yüzyılda inşa edilmiş. Osmanlı zamanında okul olarak kullanılan medrese, kurulduğu dönemde 50 bin kitap kapasiteli bir kütüphaneye sahipti.

6. Başçarşı Camii

Bascarsi-Camii-Saraybosna

Sebil’in hemen aşağısında, 1529’de yapılan ve Durak Camii olarak da bilinen, Başçarşı Camii bulunuyor. Bahçesinde kocaman bir şadırvan yer alıyor.

7. Ferhadija Camii

Sarajevo-Mosque

Ferhadija Camii (Ferhad Paşa Camii), şehrin kalbinde Ferhadiye Caddesi üzerinde yer alıyor. 16. yüzyıl Osmanlı İslam mimarisine sahip cami, Bosna sancak beyi Ferhad Paşa tarafından yaptırılmış. Diğer birçok yer gibi burası da savaşta zarar görmüş.

8. Moriça Han

Morica-Han

Moriça Han da Başçarşı’da yer alan önemli bir yer. Halk arasında Han-ı Atik olarak adlandırılan altı kapılı bedesten medresenin az ilerisinde yer alıyor. Han 1551’de yapılmış, 1697’de çıkan yangından sonra restore edilmiş. Halen Gazi Hüsrev Bey Vakfı’nın malı olan Moriça Han’da, çeşitli kafelerin yanı sıra otantik kilim vb. eşyalar satan dükkânlar bulunuyor. İki katlı Moriça Han, ıhlamur ağacı altında, yorgunluk kahvesi içilebilecek en güzel mekânlardan birisi.

9. Bezistan

Bezistan

Rüstem Paşa tarafından 1551’de yaptırılan Bursa Bezisteni, Bursa İpeği satışı için yapılmış bir kapalı pazar yeri. 1992–1995 yılları arasındaki Bosna Savaşı sırasında büyük hasar alan bezisten daha sonra restore edilmiş. Günümüzde Saraybosna Müzesi olarak da hizmet veriyor.

10. Ferhadiye Caddesi

Ferhadiye Caddesi

Başçarşı’nın bittiği yerde Ferhadiye Caddesi başlıyor. Arnavut kaldırımlı taşlar yerini bu caddede parkeye bırakıyor. Burası cafe, restoranlar ile alışveriş dükkanlarının olduğu oldukça modern bir alışveriş caddesi. Civarında ise otel ve hosteller yer alıyor. Caddenin ortasındaki ara sokak Jelića’da yer alan Hostel Franz Ferdinand konaklama için tavsiyem.

11. Latin Köprüsü

Latin Köprüsü, Saraybosna

Başçarşı’ya yakın bir konumda bulunan Latin Köprüsü (Latinska ćuprija), 1.Dünya Savaşı’nın çıkmasına sebep olan Avusturya Macaristan Prensi Arşidük Franz Ferdinand’ın suikaste uğradığı köprü. Milli Kütüphane’nin karşısında bulunan köprüye göz atmadan şehirden ayrılmayın.

12. Umut Tüneli

Tunnel-Muzesi

Umut (Hayat) Tüneli, Bosna Savaşı sırasında Bosnalılar için en kritik noktalardan birisi olmuş. Sırp kuşatmasının olmadığı tek nokta olan havaalanına yakın bir konumda bulunan tünel, savaş boyunca başta ulaşım olmak üzere ilaç ve silah transferinde kullanılmış. Bosnalı gönüllüler tarafından 8 saatlik mesailer ile kazılan tünel tamamlandığında 960 metre uzunluktaymış.

Günümüzde tünelin yalnızca 20 metrelik kısmı ziyaretçiler tarafından gezilebiliyor. Tünel o zamanlar evini tünel kazılması için hibe eden aile tarafından ziyaretçilere açık tutuluyor. Her gün 09.00 – 16:00 saatleri arasında müze ziyarete açık. Saraybosna’dan düzenlenen tünel turlarına katılın veya bir taksiciyle anlaşın.

13. İnat Evi

House-Inat-kuca

İnat Evi (Inat Kuca), Saraybosna gezilecek yerler listesindeki en ilginç yerlerden biri. 20. yüzyılda Avusturya-Macaristan İmparatorluğu kamulaştırma ile nehir kıyısındaki evleri yıkılmak istemiş. Avusturyalıların güç gösterisi için şehirdeki görkemli ve önemli binaları yok etme planı ne mutlu ki bu evde işe yaramamış. Inat Kuca’nın sahibi Benderija, evin diğer kıyıya taşınması şartını koşmuş.

Araya giren hatırlı kişilere rağmen ev sahibi evini yıktırmamış ve ev bugünkü yerine taşıtmış. Evin sahibinin inadı nedeniyle ev “İnat Evi” olarak anılmaya başlanmış. İnat Evi, 1997’den bu yana restoran olarak kullanılıyor. Lezzetli Boşnak yemekleri ve şarapları tadılabilir. “Bir zamanlar diğer tarafta duruyordum, ama inadına bu yakaya taşındım” tabelasını görün.

14. Hünkâr Cami

Hunkar-Camii

1457’de İsa Bey tarafından Fatih Sultan Mehmet Han’a armağan olarak yapılmış olan Hünkâr Cami’ni görülmesi gerekenler listesine alın. Saraybosna’da ilk yapılan şehrin simge özelliğindeki yapılarından camii Hünkâr Köprüsünün karşı tarafında yer alıyor.

15. Saraybosna Katedrali

Saraybosna Katedrali

Saraybosna Katedrali (İsa’nın Yüce Kalbi Katedrali, Katedrala Srca Isusova), 1889’de Paris’teki Notre Dame Katedrali’nden esinlenilerek yapılmış. Saraybosna’nın farklı dinlerin hoşgörü içerisinde yaşandığının bir kanıtı katedral, şehirdeki Katoliklerin merkezi kabul ediliyor.

Neo gotik mimari tarzındaki katedral, Saraybosna Savaşı esnasında zarar görse de yenileme çalışmalarıyla ayakta kalmış. Katedralin bahçesindeki mezarlar ve iç kısmındaki süsleme ve heykeller görülmeye değer.

16. Sonsuz Ateş

Sonsuz-Ates

Ferhadiye’nin başında yer alan Sonsuz Ateş (Vjecna Vatra), II. Dünya Savaşı’nda Saraybosna’nın kurtuluşu için dikilmiş bir anıt. Şehrin kurtuluşundan sonra 6 Nisan 1946’te açılan Sonsuz Ateş, II. Dünya Savaşı asker ve sivil kurbanların anısına yapılmış. Marshalla Tito Caddesi’nin köşesinde bulunan anıt, 2011’de bir grubun ateşli saldırısına uğrasa da çok fazla hasar görmeden kurtulmuş.

17. Svrzo Evi (Svrzina Kuća)

Svrzina Kuća

Svrzo Evi Saraybosna’da yer alan en güzel eski Osmanlı evlerinden birisi. Saraybosna Müzesi’ne bağlı olan Svrzo Evi modern evlerden uzak olarak eski tip tahta mimariye sahip. Moriça Han’ın arka taraflarında Logavina Caddesi yakınlarında yer alıyor.

18. Vrelo Bosne (Spring of Bosna)

Vrelo Bosne, Bosna nehrinin kaynağının bulunduğu ve Igman Dağı eteklerinde yer alan bir milli park. Saraybosna’nın doğal açıdan en güzel bölgesi olarak kabul edilen bu park, etrafında oluşturduğu ekolojik zenginliği, küçük şelaleleri, köpüren kaynakları, yürüyüş yolları, küçük köprüleri ve doğal güzelliğiyle etkileyici bir yer. Hotel Hollywood’a 15 dak. yürüme mesafesinde.

19. Bosna Hersek Ulusal Kütüphanesi

Saraybosna-Gorulmesi-Gereken-Yerler

Milyatska’nın kenarında, mimari özellikleri Avusturya Macaristan İmparatorluğu tarafından oluşturulmuş ve önceleri belediye binası olarak kullanılmış görkemli bina, 1949’da kütüphaneye dönüştürülmüş. Başçarşı’nın hemen yakınında yer alıyor.

Saraybosna her ne küçük bir şehir gibi görünse de gezilecek görülecek oldukça fazla yeri var. Saraybosna gezilecek yerler listesini fırsat buldukça genişleteceğim. Bosna Hersek vizesiz ülkeler arasında, uygun uçak bileti yakalayıp gidin. Şuracıkta!

37 YORUM

 1. Hafta sonu oradaydım çok ülke gezdim ama beni en çok etkileyen yer Bosna oldu tek kelimeyle kalbim orada kaldı şiddetle tavsiye ederim hele tarihe meraklıysanız Bursamizinbozulmamishali Allah ecdattan razı olsun

  • Saraybosna-Podgorica ulaşım saatleri: 08:15, 09:00, 14:00, 20:00 saatlerinde seferler var. 6-7 saat sürüyor. Biletler 35.50KM, ve 1KM’de bagaş için isteniyor. Kontrol etmekte fayda var.
    
   Olur da bilet bulamazsan Foca, Bosna-Hersek’e gidip, oradan Podgorica’ya geçebilirsin. Alternatif olarak Saraybosna-Budva yapıp, Budva’dan Podgorica’ya geçebilirsin. Dikkat edilmesi gereken bir konu; eğer Güney yönünden giden otobüslere bineceksen Hırvatistan’dan geçip geçmeyeceklerini sorman gerekiyor. Hırvatistan’ın Schengen vizesi istediğini hatırlatayım.

 2. Araç kiralamakta yarar var. Hyundai firmasından hatta sitesinden irtitabata geçebilirsiniz. Adnan bey var orada, adının Adnan olduğuna bakmayın Türk değil. Her konuda yardımcı olurlar. Orada araba olmadan gezmenin bir anlamı kalmaz.

 3. Kültürel benzerliğimizin olduğu görülmesi gereken Balkan şehirlerinden biri. Gezilecek yerleri, mutfağı ve sahip olduğu tarihi mirası ile her zaman ilgi duyulan bir destinasyon.

 4. Harika bir yazı olmuş. Resimler inanılmaz güzel elinize sağlık. Şu kış soğuğunda insanın içi ısındı.

 5. Saraybosna ya gittim keyifli bir şehir savaşın insanlara bıraktığı izler derin tekrar gitmek isterim tarçında dostlarım var😊 teşekkürler anılarımı tazeledi😊🎶🍁🍁🍁🍁🍁

 6. Tekrar gitmeyi düşündüğüm şehir..Mostar köprüsünde foto çekilmek isteyenlere caminin bahçesine inmelerini tavsiye ediyorum en iyi yer

  • Balkan turlarında şehrin hızlıca gezilip hemen bir başka şehre geçilmesi üzücü ama. Oysa yaz-kış gezilebilecek güzel şehir.

  • Tüm Balkan şehirlerini tek turla gezmek çok mantıksız, bazılarının arası 5-6 saat, bence de kısa kaçamaklarla hepsine ayrı ayrı gidilmeli

 7. Ssraybosna avrupa’da en uygun şehirlerden birisi. Ayrıca şehirde birçok türk dükkanı ve Türkçe bilen insan var. Mayıs 2016da gittim hiç yabancılık çekmedim. Başçarşı yakınlarında Konyalı Mehmet usta lokantası var. Bol bol türk çayı içilen bir çok mekan mevcut. Clio araba kiralama 30km (15 euro). Günü birlik Hırvatistan a geçip dubrovnik i gezebilir dönüşte Mostar blagaj (tekke) gibi yerleri de gezebilirsiniz.

 8. Bu sebeple turla çıkmıyorum gezilere. Bosna’ya da turla gitmedim. İki şehir gezdik sadece ama doya doya gezdik. Diğer şehirlerde bekler. İnşALLAH en kısa zamanda tekrar o güzel topraklarda olabilirim.

 9. http://www.prime-travel.ba
  Prime Travel Sarajevo is a professional travel agency, which is based on creation of tourist packages within Bosnia and Herzegovina, and providing other travel services to domestic and international clients.

  The agency has a professional, experienced, dedicated team, whose primary task is satisfying the needs and desires of clients in the tourist segment.

  The mission of the agency is to show to our clients the beauty and the magic of Bosnia and Herzegovina, and to provide a pleasant and remembered journey that will lead you to the thoughts to come again.

  In addition to the tourist packages we are also offering adventure packages, and the ability to “Create your own package”.

  If you are interested to visit our beautiful country and to experience the magic, please contact us at your disposal is a professional team, that will certainly create the unprecedented travel and entertainment.

  Thank you for your confidence!

  The Team of Prime Travel Sarajevo!

 10. SARAYBOSNADA RÜŞVETÇİ POLİS..
  Türkiyeden Kendi arabamızla Balkanları dolaşarak,Bosnayı görmeyi hedefledik.Yunanistan,Makedonya,Kosova,Arnavutluk,Karadağ,Hırvatistandan üzerinden keyifli bir gezi ile bir sorun yaşamadan Bosnaya geldik.Bir gün ve gece Kalarak Mostar şehrini gezdik.Sareyovaya yola çıktık,Akşam üstü Saat:19da şehri Arabamızla dolaşırken(Şehre henüz Yarım Saat önce girmişken) Işıksız yaya kaldırımı olan bir geçitte yaya giden bayanın geçmesine müsaade ettik bayandan sonra yaya yolunu geçer geçmez sağda duran polis aracı bizi durdurdu.Genç bir memur elindeki kağıda anlaşılmaz şekiller çizerek hangi dilden olduğunu bilmediğim anlaşılmaz bir şeyler anlattı ceza uygulayacağını işaretle anlattı.Biz yarı ingilizce yarı işaretle hatamızın olmadığını anlattık,bu defa o gitti polis aracındaki daha yaşlı göbekli amiri olduğunu düşündüğüm diğer görevli geldi aynı karalamayı kağıt üzerinde yaparak ceza işareti yaptı.Ben ve eşim gerekli işlemi yaoıp evrak vermesini istedik o görevli;resmi paraları olmamasına rağmen 32 Euro istedi biz de tamam makbuzunu yaz dedik,elimizde oanda bulunan 20 euroyu kaparak arabasına yöneldi arabadamdan inerek israrla 32 euroluk makbuz istememe rağmen alamadım.Günlerden Pazardı Türk konsolosluğundan ya da başka yardım alacağım kimse yoktu.Oradan geriye döndük şehir stadı civarında başka bir pölis ekibi başka bir araca ceza makbuzu kesiyordu.Bize uygulanan durumu anlattık makbuz verilmeyip ceznın cebe indirildiğini söyledik.Hiç oralı olmadı,yakındaki pölis merkezini tarif etti,Fakat bulamadık bütün günün yol yorgunluğu ve moral bozukluğu akşam da olmuştu 65 Yaşımızda Bosna polisine haraç vermek (yani aptal yerine konmak) Önemli olan para değildi ondan daha fazlasını bizler 90 lı yıllarda Bosnalı kardeşlerimize yardım olarak göndermiştik…
  İşte bu duygularla Saraybosnayı hedeflediğimiz şehri hiç gezmeden ve şehirde kalmadan geriye döndük,Hırvatistan,Slovenya,Avusturya,Romanya ve Bulgaristan üzerinden bir aylık gezimizi noktaladık..Bu gezdiğimiz bu kadar ülkede böyle bir olumsuzluk yaşamadım.Zaten Türkiyede bile yıllardır trafik cezası almadım..Bosnaya gideceklere..Ben bir daha gitmeyi hiç mi hiç düşünmüyorum…

 11. Gezilecek yerler belli de Walter’da biftek yiyin, kesinlikle hayatınızda yediğiniz en güzel yemekler arasına girecek hem de bedavadan az pahalıya.

 12. Ben de askerliğimi Bosna’da yaptım gerçekten çok güzel bir yer. Zenica, Tuzla, Travnik, Mostar, buraları da gezip görmenizi tavsiye ederim.

 13. Şehir Balkanların derinliklerinde tam bir Boşnak şehridir. Kültürü, müziği Sırp ve Hırvatınkinden belirgin şekilde farklıdır.Osmanlı Türk izleri yoğundur. Bu yoğunluğu belkide Balkanda başka bir şehirde bu ölçüde göremezsiniz çünkü zaten yok edilmiş, ihmal edilmiştir. Ayrıca kısmi Avusturya-Macaristan çizgileri de bulunmaktadır. Özgün bir şehirdir. Boşnaklığın kalbidir.

 14. Eskiden yeşil alan olan Aliya Izzetbegovic’in kabri ve sehitlikler de Saraybosna yakın tarihinin bir özeti olarak ziyaret edilmeli. Bas Çarsi’dan tam karsiya sehrin yamaclarina yurumeniz yeterli.

 15. Balkanlar turunda gitmiştim. Eskiden bizim olan yerleri görmek güzeldi. Ayrıca Boşnak Böreği yemeden dönmeyin derim….

 16. Ben de bu yaz gitmiştim. Gerçekten çok güzel. Saraybosna Üniversitesi Kampüsüne de ugramistik. Eski Yugoslavya meşhur lideri Tito heykelini görmüştük. Bir de şehrin tren gari müzesi var. Tren yolu köprüsü bombardımanda yıkılmış ve hala ibretlik duruyor. Sehirdeki binaların üzerindeki kurşun izleri de görülmeye değer.

 17. Alperenler Tekkesini mutlaka gormelisiniz, şehitliği de.
  Mostar Köprüsü’nu gormeden Saray Bosna’dan donulmez tabi.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın