Samsun eğitim, sağlık, sanayi, ticaret, ulaşım ve ekonomik bakımdan Karadeniz Bölgesi’nin en gelişmiş şehri. Benim ilk defa 1999’de askerlik için yolumun düştüğü Samsun o zamandan bu yana çok değişmiş, güzelleşmiş. Şehri denizle buluşmuş, daha bir yeşil olmuş.

MÖ. 750-760 yıllarında İyon şehir devletlerinden Miletoslular tarafından Amisos ismiyle kurulmuş burası. Anadolu’da hemen her kentte olduğu gibi, tarih boyunca pek çok Anadolu uygarlığının yerleşimi olmuş. Mustafa Kemal Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkışıyla milli mücadelenin başlangıç noktası olan şehir, doğal güzellikleri, tarihi değerleri, efsaneleri ve lezzetli mutfağıyla Karadeniz gezisi rotanıza girebilecek bir şehir.

Samsun Gezilecek Yerler

Samsun’un yeniden düzenlenen yürüyüş ve bisiklet parkurları, plajlar ve şirin kafelerle süslü Sahil Yolu, belediyenin çalışmaları ile Samsun’a kazandırılmış. Her yanında heykellerin, palmiyelerin ve rengârenk faytonların bulunduğu kordon boyunu turistler kadar Samsunlular da İzmir kordona benzetiyor.

1950’lerde yapılan liman nedeniyle sahille bağı kesilen Samsun’u denizle buluşturan sahil yolu, 8 kilometre uzunluğa ve 22 metre genişliğe sahip. Aynı bölgede denizden kopmayan 92 dönümlük alanda ise, paten pisti, konser alanı, hayvanat bahçesi ve Sevgi Gölü bulunuyor.


Kentin doğusunda, deniz kıyısı ile kara yolu arasında bulunan Doğu Park, içerisinde amfi tiyatro bisiklet ve koşu yolu bulunan geniş koruluk bir alan. Özellikle hafta sonları çimlerin üzerinde keyif yapan Samsunluların buluşma alanı. Amatör balıkçıların da yoğun olarak tercih ettiği alanda Mert Irmağı girişinden Bandırma Vapuru’nun demirli olduğu alana kadar uzayan parkta Milli Mücadele Açık Hava Müzesi de yer alıyor.

Önceleri eski liman ile demiryolu arsındaki dar alana sıkışan Fuar Alanı, kıyı şeridi, araç ve yaya trafiğine açılmış. Sevgi Parkı Gölü ve rekreasyon alanı ile hayvanat bahçesi de bu bölgede bulunuyor.

Atakum İilçesi ise Samsun’un en güzel bölgelerinden biri. Karadeniz’in en büyük sahili olarak bilinen Atakum Sahil Yolu boyunca plajlar, kafe ve restoranlar, park ve dinlenme alanları, bisiklet ve yürüyüş parkurları ile iskeleler bulunuyor. Özellikle gün batımlarının tatlı bir kızıllığa büründüğü Samsun’da günü bitirmek için en güzel adreslerden biri.

1. Bandırma Vapuru ve Milli Mücadele Parkı

Samsun Gezilecek Yerler

Atatürk’ü kurmaylarıyla birlikte İstanbul’dan Samsun’a ulaştıran Bandırma Vapuru, Samsun’da başlayan Milli Mücadele’nin en önemli simgesi. 19 Mayıs 1919 günü Samsun’a demirleyen vapurun aslına uygun olarak inşa edilmesiyle dönüştürülen Bandırma Gemi-Müze ve Milli Mücadele Açık Hava Müzesinde, Atatürk’ün fotoğrafları ile şahsi eşyaları, kurmaylarının ve mürettebatının bal mumu heykelleri ve çeşitli belgeler sergileniyor.

Türkiye’nin en uzun Seramik Rölyefleri, Samsunlu 1200 şehidin yer aldığı Şehitler Yazıtı, milli mücadeleyi anlatan 10 Bronz Rölyef ve Yedi Figürlü Milli Kurtuluş Anıtı açık hava müzesinde görülecek yerler arasında.

2. Kurtuluş Yolu, İlk Adım Anıtı ve Tütün İskelesi

samsun ilk adım anıtı
Samsun İlk Adım Anıtı
kurtuluş yolu samsun
Kurtuluş Yolu

Atatürk ve 18 silah arkadaşlarının Samsun’a çıkışını temsil eden Kurtuluş Yolu, karaya ayak bastıkları Tütün İskelesi’nden (Reji İskelesi), Mıntıka Palas Oteli’ne kadar uzanan bir yol. Protokol Yolu adıyla 19 Mayıs 2009’da hizmete açılan yolda iskele ve temsili Bandırma Vapurunun inşa edilmesiyle bir açık hava müzesi oluşturulmuş.

Atatürk’ün ve mürettebatın balmumu heykellerinin yanı sıra, onları karşılayan dört Samsunlunun heykelinin de yer aldığı yolda, ulu önderin sözlerinden alıntılar yer alıyor. Samsun’un en güzel yapılarından biri olan Reji Sigara Fabrikası olarak da bilinen Tütün Fabrikası, Cumhuriyet Meydanı’nda bulunuyor ve görülecek yerler arasında.

Samsun kent planının yeniden tasarlanması ile eskiden kıyı olan sınırı, günümüzde epey içerilerde bulunuyor. Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Bandırma Vapurundan inerek kıyıya çıktığı iskelenin bulunduğu yer ise Samsun Limanı’nın yapımı sırasında 1959’da doldurulduğundan kıyıdan 250 metre içeride kalan bu iskelenin yerinin belli olması için bir anıt yerleştirilmiş.

1969 yılında açılan ve dayanışmayı simgeleyen anıtın tasarımını mimar Seçkin Viter tarafından yapılan yapılmış ancak günümüzdeki heykel, Hakkı Atamulu tarafından, Atatürk’ün doğumunun 100. Yılı olan 1981’de yapılmış. Samsun halkı tarafından yaptırılan bu anıtın öndeki üçlü figürü, taş blok kaide üzerindeki İlkadım Anıtı dayanışmayı simgeliyor. Burada resmi üniforması ile Atatürk ve kumandanlar ile anıtın iki ucunda da gençliği simgeleyen heykeller bulunuyor.

3. Saat Kulesi ve Saathane Meydanı

Samsun Saat Kulesi

Tarihi bir meydan olan Saathane Meydanı, ticaretin kalbi konumunda. Samsun kent merkezine bağlı İlkadım İlçesi’nde bulunan Saathane Meydanı’na adını veren Saat Kulesi, II. Abdülhamit’in tahta çıkışının onuncu yıldönümü olan 1886’da bindirme taş örgü sistemiyle inşa edilmiş.

Fransız bir mühendis tarafından yapılan saat kulesinde malzeme olarak Ünye taşı kullanılmış. O dönemde evlerden yüksek inşa edildiği için gözcü kulesi olarak da kullanılmış. 2001 yılında aslına uygun olarak yeniden inşa edilen kule, günümüzde Mecidiye Çarşısı’na da çok yakın.

Samsun kent merkezindeki İlkadım Mahallesi’nde bulunan Mater Dolorosa Katolik Kilisesi, Sultan V. Murat’ın fermanı ile kurulan ve günümüzde birinci dereceden sit alanı olarak koruma altına alınan bir yapı.

4. Samsun Kalesi ve Hamam Kalıntıları

Samsun Kalesi

Günümüz Samsun kent merkezinin temelini oluşturan 1192’de Danişmentler tarafından yaptırılan Samsun Kalesi, sınırları günümüzde Saathane Meydanı’ndan bedestene, deniz kıyısından Büyük Camii’nin bulunduğu alana kadar uzanmakta olup 8 metrelik surlarıyla 1869’de büyük Samsun yangınına kadar sağlam bir şekilde ayakta kalmış.

Ancak yangın sonrası ne yazık ki, yapılan kent planında kalenin kara tarafında bulunan surlar ile V. Mehmet Reşat döneminde de mevcut tüm kalıntılar tamamen yıkılmış. Günümüzde Saathane Meydanı’nda çok azı görülebilir durumda.

5. Mecidiye ve Yabancılar Çarşıları

Mecidiye Çarşısı Samsun

İlkadım Anıtı’na giden geniş Fuar alanında sağ tarafta bulunan Yabancılar Çarşısı‘ndan içeri girdiğinizde sanki bir otogar çarşısına girmiş gibi hissediyorsunuz ancak tezgâhların arasında yürümeye devam edin, ürün çeşitliliğine ve uygun fiyatlara epey şaşıracaksınız. Eskilerin Rus pazarı dediği çarşı esnafı, geçmişte Samsun’da yoğun olarak yaşayan Ruslardan oluşuyormuş, ancak günümüzde çok azı kalmış.

Mecidiye Çarşısı ise Samsun’un en büyük ve en ünlü çarşısı. Günün her saati her an kalabalık olan çarşıda, aklınıza bile gelmeyecek her şey var. Cadde ve caddeye açılan sokaklar, bütünüyle irili ufaklı alışveriş yeri ve dükkânlarla dolu. Markalılardan ekonomik olanlarına kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip.

6. Büyük Cami

Samsun Büyük Camii

Samsun kent merkezindeki Kale Mahallesi’nde yer alan Büyük Cami, kentin en büyük camisi. Batumlu Hacı Ali Efendi tarafından 1884’de yaptırılan cami, Sultan Abdülaziz’in annesi Pertevniyal Valide Sultan tarafından onarılmış. Sarıya yakın renkte kesme taştan, kare planlı inşa edilen caminin üzeri tromplu merkezi bir kubbe ile örtülmüş. Dikdörtgen çerçeve içerisinde yuvarlak kemerli giriş kapısının önünde altı sütunun taşıdığı beş bölümlü beşik tonozlu bir son cemaat yeri bulunuyor.

7. Onur Anıtı ve Atatürk Parkı

Samsun Görülecek Yerler

Samsun’un simgelerinden olan Onur Anıtı, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’a çıkarak Milli Mücadele’yi başlatması anısına Heinz Kreppel tarafından 1928-1931 yılları arasında yapılmış. Kent merkezinde yer alan Atatürk Parkı içerisinde bulunan Onur Anıtı, büyüklük ve denge bakımından dünyanın ikinci heykeli. Heykel aynı zamanda Samsun’un da sembolü.

8. Samsun Kent Müzesi

Samsun Kent Müzesi

Samsun Kent Müzesi, yansıttığı bilgi yoğunluğu, farklı tasarımı ve ziyaretçileriyle kurduğu interaktif iletişimiyle Samsun kent tarihine ışık tutan değerli bir müze. Şimdiye kadar ülkemizde gördüğüm en özenli ve en güzel müzelerden biri.

Yapılmış olmak yapılmaktan çok uzak, hem iç tasarımı, hem verdiği bilgi yoğunluğu, hem de ziyaretçileriyle interaktif iletişim kuran müzede, balıkçılıktan tütüncülüğe, Samsun’da çocuk olmaktan yemek kültürü ve düğün geleneklerine, tarihi yapılarından demografik yapısına kadar Samsun’a dair aradığınız her şeyi, canlandırmalar ve bilgi panolarıyla sunuyor.

Demiryolu Lokali olarak kullanılan eski TCDD binalarının restore edilmesiyle oluşturulmuş. Heybetli ağaçların ve palmiyelerin süslediği bahçesinde bir de kafe bulunuyor, burada durup soluklanmayı da ihmal etmeyin.

9. Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Samsun Arkeoloji Müzesi

Samsun’un en eski fuar alanı girişinde, şimdiki valilik binasının yanında bulunan Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, 1981’de ziyarete açılmış. Arkeolojik ve etnografik eserlerin sergilendiği iki bölüme ayrılan müzenin arkeoloji bölümünde Kalkolitik dönemden Roma dönemine uzanan eserler sergileniyor.

Etnografya bölümde ise etnografik nitelik taşıyan bindallılar, peşkirler, para ve saat keseleri, el yazması Kuran’lar, süs eşyaları, silahlar, mutfak eşyaları, halı ve kilimler sergileniyor. Ancak en önemli koleksiyonu elbette Amisos Antik Kenti buluntuları ve bu kentte yer alan bir mezar odasında bulunan Amisos hazinesi.

10. Gazi Müzesi

Samsun Gazi Müzesi

Samsun kent merkezindeki Mecidiye Caddesi’nde bulunan Gazi Müzesi, Atatürk’ün 19 Mayıs 1919’da Samsun’da karaya çıktığında konakladığı yer olan Mantıka Palas Oteli’nin restore edilip 1940’ta ziyarete açılmış. Mustafa Kemal Atatürk, Cumhuriyetin ilanından sonra 16-18 Eylül 1928 ve 22-26 Kasım 1930 tarihlerinde yine bu otelde konaklamış.

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi’nin hemen yanında yer alan müzede, Atatürk ve silah arkadaşlarının balmumu heykelleri ile döneme ait fotoğraflar bilgi ve belgeler sergileniyor. Müzede sergilenen önemli eserlerden bazıları Onuncu Yıl Nutku’nun aslı, Nutuk’un Osmanlıca aslının örneği ve Atatürk’ün ilk ziyareti sırasında yanında bulundurduğu gezi çantasından oluşuyor.

11. Amazon Köyü ve Amazon Adası

Amazon Köyü, Samsun
Samsunda görülecek yerler

Batı Park Sahası içerisinde yer alan Amazon Köyü, amazon savaşçı kadın kabilelerinin balmumu heykellerinin ve yaşam alanlarının canlandırılmasıyla oluşturulmuş bir alandan oluşuyor. MÖ. 3000 ila 2000 yılları arasında yaşamış olan, şehirler ve kent devletleri kuran, anaerkil egemen toplum yapısı içerisinde efsanelere, destanlara, mitolojilere filmlere ve romanlara konu olmuş amazonların yaşamlarından kesitler sunuluyor.

Amazon Köyü, Samsun başta olmak üzere Karadeniz bölgesinde yaşadığına inanılan ve amazon olarak bilinen savaşçı kadın kabilelerinin bal mumu heykelleri ile yaşam alanlarının canlandırılmasıyla oluşturulmuş. Batı Park sahası içerisinde yer alan Amazon Adası ise Amisos Tepesine seyir platformu olacak şekilde konumlandırılmış.

Adada, devasa boyutlarda bir amazon kadın heykeli, iki yanındaki heybetli aslan heykelleriyle Samsun sahilinde arzı endam ediyor. Aslan heykellerinin içine girip amazonlarla ilgili dia gösterisi izlenebilir.

Amazonların bayraklarının simgesi olan iki aslan ise, Batı Park Amazon Adası’nda iki tepeye seyir platformu olacak şekilde konumlandırılmış. Bu dev Aslan Heykellerinin içinde amazonların yaşamıyla ilgili dia gösterisi sunuluyor. En güzel yanı ise, aslan heykelinin tepesine tırmanıp dişlerinin arasından devasa Amazon Heykeli’nin izlenebiliyor oluşu. Aynı zamanda buradan Amisos Tepesi’ne teleferikler hareket ediyor, manzarası ise şahane!

12. Amisos Tepesi ve Kakanca Tümülüsleri

Samsun Amisos Tepesi

Samsun’un en güzel manzarasının bulunduğu Amisos Tepesi, Samsun’un ilk yerleşim yeri olarak biliniyor. Amisos Tepesi olarak bilinen Baruthane Tepesi, Samsun’un ilk yerleşim yeri olarak biliniyor. Amisos Antik Kenti içerisinde yol genişletme çalışmaları sırasında bulunan ve MÖ 3. yüzyıla ait 2 tümülüsten oluşuyor.

Helenistik Döneme ait olan tümülüslerde, Pontus Krallığı’nın yönetici ailelerinden birine ait olduğu düşünülen bir mezar yapıları mevcut. Mezar odalarında yapılan kazılarda bulunan Amisos Hazinesi adı verilen gömütler de Samsun Arkeoloji ve Etnografya Müzesinde sergileniyor.

Tepe, Samsun’un panoramik seyrine imkân veren konumu, şık çevre düzenlemesi, restoranı ve teleferiği ile Samsun kent merkezinin en şirin ve en turistik yeri.

13. Sürmeli Köyü

Samsun Ot Festivali

Karadeniz Bölgesi’nin tek organik köyü olan Sürmeli Köyü, Bafra’ya 13 km uzaklıkta yer alıyor. 1924’te Yunanistan’dan gelenlerin yerleştiği bir mübadil köyü olan Sürmeli, Türkiye genelinde bir köy yerleşkesinde kurulan ilk ve tek ekolojik pazara sahip.

Sürmeli Köyü, ürettikleri organik ürünler ile Samsun’da yetişen otları ve bunlarla yapılan yemekleri tanıtmak amacıyla Yöresel Ot Yemekleri Festivali düzenliyor. Bir yandan bu yıl ikincisi düzenlenen festivalin gelenekselleşmesi için çalışan Sürmeli sakinlerinin sonraki hedefi ise köylerinde ekolojik turizm başlatmak.

14. Kızılırmak Deltası Kuş Cenneti

Kızılırmak Deltası

Kızılırmak Deltası, Samsun’un Bafra ilçesinde görmeye değer bir yer. Ders kitaplarından aklımda kalan bu yer 56.000 hektarlık alanıyla Türkiye’nin en büyük deltalarından biri. Kızılırmak’ın Karadeniz’e döküldüğü yerde alüvyon biriktirmesiyle oluşan delta sabit ve hareketli kumullar, doğal kumul setleri ile ayrılmış küçük gölcükler ve bataklıklardan oluşuyor.

Bu özelliği ile pek çok farklı kuş ve bitki türü ile yaban hayata ev sahipliği yapıyor. Zengin biyoçeşitliliğe sahip delta, nesli tehlike altında olan karaleylek, erguvani balıkçıl, boz ördek, bataklık kırlangıcı, turna ve sumru gibi kuşların da üreme alanı. Doğada koşturan yaban atlarının gören şanslılardansanız olabilirsiniz belki, fotoğraf makinenizi hazır bulundurun.

15. Tekkeköy Mağaraları

Tekkeköy Mağaraları

Burası sadece Karadeniz Bölgesi’nin değil Anadolu’nun da en eski yerleşim yerlerinden biri olarak kayıtlara geçen bir coğrafya. Tekkeköy ilçesinde yer alan ve arkeolojik sit alanı olan vadide yer alan Tekkeköy Mağaraları, MÖ 15 bin ile MÖ 60 yılları arasına tarihlendiriliyor.

Fındıcak ve Çınarlı Dereleri’nin suladığı vadi boyunca yükselen kaya kitlelerinde küçüklü büyüklü oyuk ve mağaralar dizili. Bölgede ayrıca tarihi Rum evleri ile Tekkeköy Mağaraları Arkeoloji Vadisi Müze Evi yer alıyor.

16. Ayvacık

Ayvacık Samsun Gezilecek Yerler

Ayvacık, Yeşilırmak üzerindeki Hasan Uğurlu-Suat Uğurlu baraj göllerinin bulunduğu ve etkileyici bir doğaya sahip küçük bir Samsun ilçesi. Böylesi bir coğrafyanın turizm adına değerlendirilmemiş olması üzücü. Samsun’a 62 km mesafede yer alan Ayvacık, bakir bir bölge ve tam bir saklı cennet burası.

Yeşilpınar, Çağlayan, Çamalan ve Kikinin Şelalelerinin de bulunduğu yerde, hemen hemen tüm doğa ve su sporlarına uygun doğasıyla gezginlerin, sporcuların ve fotoğrafçıların uğrak adresi olabilir. Samsun Büyükşehir Belediyesi’nin dağın yamaçlarındaki göl manzaralı bölgeye yerleştirdiği rengârenk bungalovlar konaklama için tercih edilebilir..

17. Vezirköprü Şahinkaya Kanyonu

Şahinkaya Kanyonu
Şahinkaya Kanyonu, Fotoğraf: Atlas Dergisi

Kızılırmak Nehri’nin, Sivas yakınlarındaki Kızıldağ’dan doğup Vezirköprü ilçesinde Samsun kent sınırları içerisine girerek Bafra Burnu’nda Karadeniz’e döküldüğü nokta olan Şahinkaya Kanyonu, heybetli kayaların arasında üç kilometre boyunca uzanıyor.

Doğa sporları severlerin ve fotoğrafçıların uğrak noktası olan kanyonun kaya duvarları üzerindeki antik merdivenleri ve mağara girişi oldukça etkileyici. “Uluslararası Turizm Bölgesi” unvanına sahip olan bölge, trekking, dağcılık, balıkçılık ve kano gibi sporlar için Türkiye’nin en bakir bölgelerinden biri.

Samsun plajları

Karadeniz kentlerinin aksine, Samsun şehir merkezi tertemiz ve incecik kumlu plajlar ve kumsallarla dolu. Öyle ki sahil yolu ve Atakum boyunca istediğiniz yerde denize girme imkânınız var. Bunlar arasında en çok tercih edilen plajlardan ilki olan Fener Plajı, şehir içinden Atakum yönüne giderken PTT binasını geçtikten 100 metre sonra sağ tarafta bulunuyor. Plajda, vitamin bar, restoran, spor alanları ve duş kabinleri mevcut.

Samsunda Gezilecek Yerler

5 bin kişi kapasiteli Mert Plajı, Mert Irmağı’nın batısında bulunuyor. İçerisinde aquapark, vitamin bar, çocuk havuzu, oturma ve güneşlenme grupları, soyunma odaları, kafeterya, duş, cankurtaran ve güvenlik elemanları ile güvenliği sağlanan plaj 2007’de hizmete açılmış.

Yine belediye tarafından işletilen Bandırma Plajı ise, Bandırma Vapuru Müzesi’nin hemen yanında bulunuyor. Yaklaşık 45 bin metrekarelik alanda karavan parkından duş kabinine kadar her türlü olanağın bulunmasının yanında, Karadeniz’in ilk su kayak tesisi olan Samsun SUKAY’ın da yapıldığı bölge. Türkiye’nin deniz üzerine yapılan ilk kablolu su kayağı merkezi olan SUKAY, 2011’de faaliyete geçmiş. Burada plajın yanı sıra su kayağı eğitim parkuru, plaj voleybolu sahası ile kafe ve restoranlar bulunuyor.

Samsun gezilecek yerler listesine Gazi Müzesi, Mater Dolorosa Katolik Kilisesi de eklenebilir. Samsun’da görülecek yerler olarak Samsun Cumhuriyet Meydanı, Samsun Büyük Camii, sahildeki güzel yer Sevgi Gölü, Samsun Çarşı, Çiftlik Caddesi, Mecidiye ve Yabancılar çarşıları ve Saat Kulesi’ni aklınızda tutun. Kabaceviz Şelaleleri de görülesi yerlerden ama zamanım olmadığından göremedim. Samsun’u ziyaret etmek için en iyi zaman bahar ayları.

10 YORUM 💬

 1. Samsun Karadeniz’in başkenti. Hem gelişmiş bir şehir hem de turizm yönünden birçok olanak var. Ulaşım konusunda da son derece rahat. Samsun tramvay durakları ile şehirde istediğiniz hemen hemen her noktaya ulaşım sağlayabiliyorsunuz. Sadece otogar ve havaalanında tramvay durağı yok.

 2. Kızılırmak üzerindeki en dar ve en uzun geçit Şahinkaya Kanyonu’dur. 2,5 km uzunluğunda ve 324 metre yüksekliğindedir. Son yıllarda Karadeniz’in gözde turizm merkezi olan bu doğa harikasını ziyaret etmelisiniz. Her mevsim ayrı güzelliğiyle büyüleyen kanyon turları hakkında kısaca bilgi vermek istiyorum.
  Öncelikle iletişim,ulaşım ve ücretler hakkında bilgi vereyim:

  Detaylı bilgi için Şahinkaya Kanyonu telefon numarası: 05058528896

  *Kanyona ulaşım 2 yerden sağlanıyor: Çeltek ve Türkmen bölgeleri

  Türkmen: Vezirköprü’den yaklaşık 17 Km uzaklıkta. Asfalt yolu güzel ancak kanyona yaklaşırken birkaç km virajlı. Manzarası harika.Tesisleşme yeni yapılıyor. Bu yüzden yemek yiyebileceğiniz bir lokanta mevcut değil. Kamelyalar kuruldu, piknik yapma imkanınız var. Tekne ücreti kişi başı 10 TL. Grup indirimleri uygulanıyor. Yaz aylarında haftasonu 11.00’den 17’ye kadar her saat tekne turu bulunuyor. Kış aylarında ise sayıya bağlı olarak tekneler hareket ediyor. Soğuk havalarda gitmeden önce telefonla bilgi almanızı tavsiye ederim.

  Çeltek: Vezirköprü’den yaklaşık 15 Km uzaklıkta. Balık lokantası mevcut. Tekne ücreti kişi başı 15 TL. Grup indirimi pek uygulanmıyor. Saat 13.00 ve 15.00’de hareket ediyor. Ancak kış aylarında tekne turları bu bölgede düzenlenmiyor.

  Vezirler diyarına gelmişken sadece kanyon gezisiyle yetinmeyin. Vezirköprü bir tarih şehri. Samsun’daki Osmanlı eserlerinin %80’i bu ilçede yer alıyor. Taşmedrese, Taşhan, Bedesten, Kurşunlu Cami gezilecek tarihi mekanların başında yer alıyor. Bunların dışında özellikle gitmeniz gereken bir yer ise “Abdullah Derici Konağı” olacaktır.İçerisinde Vezirköprü’ye ait yöresel eşyaları görebilirsiniz. Ücretsiz giriş sunuluyor. İmkanınız varsa bir rehber eşliğinde buraları ziyaret etmenizi kesinlikle tavsiye ederim.

  • Ellerine sağlık. Gencer Vezirköprü’de gezilmesi gereken yerleri ve Şahinkaya Kanyonu hakkındaki tüm bilinmesi gerekenleri çok iyi bir şekilde özetlemiş.

 3. Güzel ve kaliteli bir yazı olmuş aradığım tüm bilgileri burada buldum. Paylaşım için teşekkürler. Sitenizi takipteyim 🙂

 4. Her yer apartman her yer beton. Sahil şeridi neyseki şehre nefes aldırıyor. Karadeniz doğası olmasa hiçbir güzelliği olmaz.

 5. Sivrisini hatırlarım eskiden orada askerlik yapmıştım. Bir de yağmuru aklımda kaldı. Havasına ve kızına güven olmaz derlerdi bize 🙂

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın