Filipinler‘in güneybatı ucundaki en büyük, uzun ve dar bir ada olan Palawan Adası, Güney Çin Denizi ile Sulu Denizi arasında, kuzeydoğu-güneybatı doğrultusunda uzanıyor. Dünyanın en güzel adası olarak ünlenen ada, zümrüt rengi suları, tropik ormanları, dağları ve muhteşem manzarası ile cennetten bir köşe.

Conde Nast Traveler tarafından iki yıl üst üste ‘Dünyanın En Güzel Adası’ seçilen Palawan, aynı zamanda CNN ve yine Conde Nast Traveler tarafından ‘Dünyanın En Güzel Plajları’ listesinde kendisine yer bulan El Nido sahil kasabasının da bulunduğu ada. Anlatmaya kelimelerin yetmeyeceği kadar güzel olan El Nido ile dalıp rengarenk balıkları görebileceğiniz mercan kayalıklara sahip Palawan, ölmeden önce mutlaka ziyaret etmeniz gereken yerlerden.

sabang filipinler

Sabang, Palawan Adası

Palawan Adası’nı bu kadar özel kılan en önemli sebeplerden birisi de, adanın başkenti Puerto Princesa’nın kuzeyinde yer alan Sabang kasabasındaki Puerto Princesa Yeraltı Nehri. Kasabanın büyüklüğüne bakılırsa, yer altı nehrinin yarattığı bir yermiş gibi duruyor. Kalabalık tur gruplarını ağırlayan çok sayıda irili ufaklı restoran ve hediyelik eşya dükkanları var.

Yeraltında 23 milyon yılda şekillenen mağara içerisinden 8.2 kilometre boyunca akıp giden yeraltı nehri olan Puerto Princesa Yeraltı Nehri, UNESCO Dünya Mirası Listesinde yer alıyor. Yeraltı Nehri aynı zamanda 2011’de, Halong Koyu, Table Mountain ve Iguazu Şelaleri gibi diğer doğa harikalarıyla beraber Dünyanın Yeni 7 Harikası arasına alınmış.

Yeraltında 8.2 km uzunluğunda uzanan bu nehir, Meksika’nın Yucatan Yarımadası’nda yer alan Cenote Angelita Yeraltı Nehri 2007’de keşfedilinceye dek dünyanın en uzun yeraltı nehri olarak biliniyormuş.

Sabang’ın iskelesinden kalkan teknelerle, yeşim yeşili suları ve körfezi çevreleyen karstik kaya manzaralarına nazır 30 dakika boyunca ilerleyip Puerto Princesa Yeraltı Nehri’ne ulaşıyorsunuz.

sabang nasıl gidilir
Sabang Yeralti Nehri
Sabang Puerto Princesa Yeralti Nehri

İçindeki etkileyici sarkıt ve dikit oluşumlarıyla görmeye değer bir yer. Puerto Princesa şehir merkezinden düzenlenen turlar 1,800.00 Peso civarında.

Malta

Puerto Princesa Sabang X Zipline bölgenin diğer ünlü aktivitelerinden biri. Sabang X Zipline 800 metre uzunluğunda ve deniz seviyesinin 150 metre yüksekte.

Sabang iskelesinden 10-15 dakika yürüme mesafesinde. Tek başına ya da sevgilinize deneyebiliyorsunuz. Heyecan severlere tavsiye edilir.

sabang palawan
palawan sabang

Palawan Adası’nda yer alan küçük kasaba Sabang’daki Sheridan Beach Resort, Puerto Princesa Yeraltı Nehri yakınlarında ve bölgenin en lüks oteli. Otel 2010 yılından bu yana hizmet veriyor ve 95 odaya sahip.

Kendine ait plajı ve havuzu bulunan otelin yeraltı nehrine yakın konumu dışındaki en önemli özelliği, Palawan Adası’nın ilk yeşil sertifikalı oteli olması. Otelde bulunan rüzgar tribünleri, otelin elektrik ihtiyacının %80’ini karşılıyor ve misafirlere kahvaltı ve ana öğünlerde otel yakınındaki organik çiftlikte yetiştirilen meyve ve sebzeler ikram ediliyor.

Ülke mutfağında önemli içeceklerinden halo halo olarak bilinen sütlü, buzlu ve dondurmalı tatlıyı deneyin. Buko isimli tam olgunlaşmamış hindistan cevizi suyu ve tatlandırılmış yerel limon (calamansi) suyu her yerde sıkça denk geleceğiniz büfelerde satılıyor.

Ülke mutfağında önemli içeceklerinden halo halo olarak bilinen sütlü, buzlu ve dondurmalı tatlıyı deneyin. Buko isimli tam olgunlaşmamış hindistan cevizi suyu ve tatlandırılmış yerel limon (calamansi) suyu her yerde sıkça denk geleceğiniz büfelerde satılıyor.

sabang otel
Sheridan Beach Resort Plajı

Sabang’a nasıl gidilir

Sheridan Beach Resort, Puerto Princesa Havaalanı’na inen misafirleri için 1000 Peso karşılığında otele servis ücreti sunuyor. Klimalı minibüs ile misafirler, yaklaşık 1,5-2 saat uzaklıktaki Sabang’da yer alan otele götürülüyor. Servis, havaalanından saat 8:00, 10:00, 14:30 ve 18:00’de hareket ediyor.

Palawan Adası’nda yer alan ve müthiş doğasıyla ve çevresindeki adacık ve lagünlere yapılan tekne turları ile meşhur El Nido’da devam etmek isteyenler için Sheridan Beach Resort transfer ayarlayabiliyor.

Puerto Princesa Rizal Avenue’den jeepneye atlayıp ana otobüs terminaline gidin. Buradan Sabang kasabasına giden klimalı minibüse binin. Günde birkaç tane var. Minibüsle 2,5 saat süren bir yolculuktan sonra Sabang’a ulaşıyorsunuz.

Önceki blog yazısıGürcistan Pasaportu İle Vizesiz Gidilen Ülkeler 
Sonraki blog yazısıHüzünlü Bir Geçmiş: Ölüm Tarlaları (Killing Fields)
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

1 YORUM

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın