Neredeyse tamamı deniz seviyesindeki Hollanda, tarımda dünyanın en önde gelen ülkelerinden. Ününe ün katan laleleri ve tam 120’yi aşan peynir çeşidiyle de akıllarda yer ediyor. Hollanda’nın en büyük kentlerinden Rotterdam ise en büyük ikinci şehir olmasının yanında çok yönlü karakteriyle de diğer bir çok Avrupa şehrinden farklı.

Ülkede mimarlığın başkenti olarak ifade edilen Rotterdam’ın sokaklarında dolaşmak, 100 m yükselikteki Euromast’tan şehri izlemek, bir sergiye ya da sanat galerisinde zaman geçirmek yapılacak alternatifler arasında. Hava da güzelse şehrin sokaklarında dolaşmak pek keyifli.

Rotterdam nasıl gidilir

Rotterdam’a nasıl gidilir

Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan haftanın beş günü, yaklaşık üç saat kırk dakika süren direkt uçuşlarla Rotterdam The Hague Havalimanı’na gitmek mümkün. Havalimanı şehir merkezinden 10 km uzaklıkta ve  havalimanının çıkışında 33 nolu otobüsle yarım saate Rotterdam Merkez İstasyonu’na varıyorsunuz.

Amsterdam Schiphol Havalimanı‘nı ise Rotterdam şehir merkezinin sadece 80 kilometre kuzeyinde kalıyor. Rotterdam ile Amsterdam arasında her 15 dakikada bir tren seferleri var. Türk Hava Yolları ile İstanbul Atatürk Havalimanı’ndan, Pegasus Havayolları ile de Sabiha Gökçen Havalimanından haftanın her günü, KLM Havayolları ile de haftanın iki günü yaklaşık üç buçuk saatlik uçuşlarla direkt Amsterdam Schiphol Havalimanı’na uçuş mümkün.

Rotterdam Nerede

Rotterdam Merkez İstasyonuna indiğinizde, kent merkezine bisikletle ulaşım 15 dakika kadar sürüyor. Stationsplein’e doğru gidin ve oradan da Mauritsweg’e, güneye doğru devam edin.

Mauritsstraats’da sola girip yol boyunca West 8 tarafından tasarlanmış olan Schouburgplein’den geçtiğinizde bu yol sizi Rotterdam’ın alışveriş merkezine çıkartacak. Cool Singel’e geldiğinizde sağa dönün ve sol taraftaki Hoog Straat’a girin. Burası da sizi Küp Evler’in hemen dışında bulunan meydana çıkartacak.

Rotterdam CS (Centraal Station)
Rotterdam CS (Centraal Station)

Roterdam Tren İstasyonundan ülkenin diğer şehirlerine ve diğer ülkelere şahane bir tren ulaşımı sağlanıyor. Ghent, Anvers, Brugge ve Amsterdam‘ı da rotanıza alın.

Kaldığım citizenM Rotterdam Otel Roterdam’da konaklamak için iyi tercih. Bunun dışında Küp Evler içindeki hostel de güzel bir tercih olur.

5 YORUMLAR

  1. Kış mevsimi gridir ve çoğunlukla yağmurlu. Sizin fotoğraflardan da öyle olduğu anlaşılıyor. En güzel yaz başı ve sonudur bana göre. Modern, güvenli, huzurlu ve bir o kadar cafeleri canlı bir şehir. Ben seviyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ BİZİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Please enter your comment!
Please enter your name here