Hollanda’nın mimari başkenti olarak bilinen Rotterdam, birçok farklı yüze sahip güçlü bir liman kenti. Amsterdam’dan sonra ülkenin en büyük ikinci şehri Rotterdam, dünya ticaretinde önemli bir yere sahip. Gece hayatında trend oluşunun yanı sıra, sofistike bir alışveriş şehri aynı zamanda. Sanatsal bir yerleşim olan şehir hepsinden öte yenilikçi mimari konusunda Hollanda’nın en önde gelen şehri olduğu aşikâr.

Rotterdam aynı zamanda kültürel bir merkez. Nüfusunun yarısından daha fazlasının göçmenlerden oluştuğu için çok kültürlü yapı her bir köşede kendini gösteriyor. Restoranlarda, dükkanlarda ve sokakta konuşulan dili gözlemlediğinizde bunu görebiliyorsunuz.

Rotterdam Neresi
Euromast Kulesi’inden Rotterdam

Dünyanın en büyükleri arasında yer alan ve gün boyu oldukça hareketli olan Rotterdam Limanı’ndaki rafinerilerde deniz trafiğinin büyük bir bölümünü oluşturan petrol işleniyor. Yabancı ticaretin yanı sıra liman, Rhine Nehri’nde ve bağlantılı su yollarında taşınan yükleri de ağırlıyor.

Rhine ile Maas Nehirleri’nin ağzında konumlanması, Rotterdam’ın bugünkü gücünü bulunduğu yerin doğal avantajlarına borçlu olduğunu düşünebilirsiniz, ancak öyle değil. Tarihi yaklaşık 900 yıl kadar önceye dek uzanan bir balıkçı kasabasının etrafında büyüyen büyükşehrin tarihi on dördüncü yüzyıla dayanıyor. Hem denize hem de nehre ulaşımın zorluklarını yaşayan Rotterdam, kanalların sürekli yer değiştirmesiyle de epey sıkıntılı dönemler yaşamış. O dönemde komşu şehirler Dordrecht ile Delft, Rotterdam’dan daha çok öneme sahipmiş.

Rotterdam Blaak
Rotterdam Blaak

1340’da belediye olan Rotterdam, 1572’de İspanyol egemenliğine başkaldıran ilk Hollanda kentlerinden biri. Şehir 1574’te bir araya gelen Hollanda meclislerini ağırlamış. 1600’lere dek 15.000 sakini bulunan Rotterdam, on yedinci yüzyılda Felemenk Cumhuriyeti’nin ikinci kenti olarak ticari ruhu düzenli binalarından çok, inşa edilen tersanelerinden hissettirmeye başlamış

Şehrin yüzü 1872’de yapay bir kanal olan New Waterway’in inşa edilmesiyle gülmeye başlamış. Kanalın tamamlanması ile deniz yollarına açılıp bir liman kenti olarak kendini dünyaya tanıtmış. New Waterway ile bulunduğu konumdan sonuna kadar faydalanan Rotterdam, rakibi Antwerp ile gerçek anlamda rekabet etmeye başlamış.

Rotterdam Gezi Blogu

Liman olanakları genişletilen, işleme endüstrisi (Petrol rafinesi, gıda işleme) ile gemi yapımı alanları geliştirilen ve gittikçe önem kazanan kent, nehrin kuzey kıyısındaki küçük bir yerleşimden kendinden önce kurulan Schiedam ve Vlaardingen gibi şehirleri geride bıraktı. Ancak en büyük değişim 1890’dan bu yana denize, adalara ve daha derin sulara doğru genişleyen güney kıyısında yaşandı.

1940’a kadar ortaçağ planı, Rotterdam’a kalabalık yerleşimleri, kesişen kanal ve iskeleleri ile farklı bir hava katıyordu. Ancak ne yazık ki, 13 Mayıs 1940’ta Almanların eski şehri bombalayarak yok etmesiyle bu doku yerle bir oldu. 320 hektarlık alan ve 30 binden fazla yapı yok olsa da, yeniden yapılanma planları çok geçmeden devreye girdi.

1944’te liman ciddi hasar görse de Rotterdam şehri yeniden yapılanmanın iyi bir örneği haline geldi ve şehrin bombalanan büyük alanları kamulaştırıldı. Böylece yetkililer binlerce mal sahibi ile anlaşmak zorunda kalmadan yeniden yapılanma planlarını hazırladılar. Birçok eski iskele ve hendek şehir merkezinde yeni yollar açmak üzere dolduruldu, böylelikle de yeni binalar inşa edildi.

OudeHaven, Rotterdam
OudeHaven, Rotterdam

Liman ise halen Rotterdam’dan denize doğru büyümeye devam ediyor. New Waterway Kanalı’nın ağzında Europoort (Avrupa’ya açılan kapı anlamında) adında büyük bir liman kompleksi de yer alıyor. 22-23 metre derinliğe sahip bir girişi bulunan kompleks dev tanker gemilerini barındırma kapasitesine sahip.

Kentin, büyümesi pek mümkün olmayan, etrafı sular altında ya da deniz seviyesinin altında yer alan geniş ticari merkezi, tekdüze ve kalabalık banliyölerle çevrili. Zira büyümenin yaratacağı bir başka sorun ise su yolu ile bölünen bir kentte konutlandırma ile istihdamın nasıl düzenleneceği ile ilgili. Köprüler, tüneller ve alt geçitlere rağmen bu bölgede trafik yoğun.

Coolsingel, şehrin kuzey-güney yakası ile Belediye Sarayı ve Borsa Binası’nın bulunduğu yer. Blaak ise Rotterdam’ın doğu-batı kısmını kapsıyor. Rotterdam’da, yeniden yapılanma gereği bir yaya bölgesi, De Doelen (konser salonu) gibi yeni yapılar ile 121 bin metrekarelik bir alana sahip toptancılar binası bulunuyor. 1940 olayında ayakta kalan yapılar yalnızca Belediye Sarayı ile daha sonra restore edilen ve on beşinci yüzyıla ait Groote Kerk.

Rotterdam Şehri

Şehirde gezmeye başlamak için en iyi noktalardan biri liman bölgesi. Şehrin ruhunu yansıtan bir atmosfere sahip olan liman bölgesini tanımanın en iyi yolu ise kanal turu yapmak. Düzenlenen tekne turları nehirden ve denizden şehre geniş bir açıdan bakmak için güzel bir fırsat olabilir. Spido tekneleri ile dünyanın en büyük limanlarından birinde yapılan turlar Rotterdam’ın en popüler turistik aktivitelerinden birisi.

Kenti kuş bakışı gören 100 metre yükseklikteki Euromast Kulesi, Rotterdam’ı en iyi anlayabileceğiniz yer. 1958-1960 yılları arasında tamamlanmış. 1970’te yapılan yenileme çalışmaları ile eklenen Uzay Kulesi ile birlikte şimdiki yüksekliği 185 metre.

Roterdam, Hollanda
Küp Evler

Modern mimari unsurların en dikkat çekici halinin görülebildiği Küp Evler ya da yerel ismiyle Kubuswoningen, mimar Piet Blom tarafından tasarlanmış. Rotterdam’a gelen herkesin mutlaka görmesi gereken Kübik Evler (Kijk-Kubus), konsept olarak her biri bir ağacı, tümü olarak ise bir ormanı temsil ediyor.

Devasa mimarisi ve ilginç renkleriyle göze çarpan kapalı pazar yeri Markthall, küp evlerin tam karşısında nefis ve yenilikçi bir yer. Pazar yerinde 20’den fazla dükkân ve 9 adet de restoran bulunuyor. Yeme, içme ve alışveriş için güzel bir yer. Akşam yemeği için ise nefis atmosferi ve çok leziz yemekleriyle Bar Restaurant Level tavsiyem.

Azerbaycan

Rotterdam City Market
Rotterdam, Holland

Rotterdam’da savaşın yıkımından kurtulabilmiş nadir binalardan Hotel New York, şimdilerde otel ve cafe olarak hizmet veriyor. Bir zamanlar buradan kalkan gemiler yüz yıl boyunca, daha iyi bir yaşam bulmak ümidiyle New York’a giden yolcuları uğurluyordu.

Rotterdamlıların ‘Swan’ yani kuğu olarak isimlendirdiği zarif Erasmus Köprüsü ziyaret edilmesi gereken diğer bir güzel mimari örnekler. Parkları ile gölleriyle oldukça ünlü olan şehir 1973’te kurulan Erasmus Üniversitesi’ne da ev sahipliği yapıyor.

Rotterdam Gezi Notları
Hotel New York

Amsterdam, Utrecht ve Hague ile birlikte Hollanda nüfusunun neredeyse yarısını barındıran Rotterdam, kültürel ve eğlence açıdan Amsterdam ile karşılaştırılamasa da kent Boijmans Van Beuningen Müzesi gibi önemli bir sanat koleksiyonuna sahip. Şehrin tarihiyle yarışan müzede Rembrandt, Monet, Van Gogh, Dali ve Cézanne gibi ustaların eserleri sergileniyor.

Kunsthal, mimari özellikleri ve sergilenen dönemsel eserler ile kültür ve sanat şehri unvanı taşıyan Rotterdam’ın bu alanda başta gelen yerlerinden. Her türden sanatın bulunduğu bir odaya sahip; eski, yeni ve deneysel sanat, fotoğraf, tasarım ve aklınıza gelebilecek her şey.

Malta
Erasmus, Euromast

Türk Hava Yolları ile İstanbul’dan direkt, 3 saat 40 dakikalık bir uçuş sonrası Rotterdam’daydım. Kaldığım citizenM design oteli design oteli de şehrin modern tasarımıyla örtüşen bir karaktere sahipti.

Türk Hava Yolları İstanbul’dan haftanın 7 günü Rotterdam’a direkt uçak seferi düzenliyor. Avrupa’nın farklı kentlerinden aktarmalı olarak ya da demiryolunu tercih ederek de bu güzel kente ulaşmak mümkün.

Önceki blog yazısıKazdağları’nda Bir Şaman Müzesi: Tahtakuşlar Etnografya Galerisi
Sonraki blog yazısıBin Pencereli Şehir: Berat, Arnavutluk
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

3 YORUM

  1. Rotterdam’da 6 ay yaşadım, ilk başta küçük ve sıradan geliyor ama yaşanılacak şehirlerden. Güzel ve temiz caddeleri, güzel dükkanları, müzeleri, kolay ulaşımı var. Sadece kışın havası belirsiz, güneş az. Benim gibi mimarlar bu şehri sever.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın