Ahh Alice Springs! Gelmek çok zor, ayrılmak çok zor, hem upuzun yolları aşmanız hem de servet ödemeniz gerekiyor. Eğer Alice Springs’ten Cairns veya Brisbane’e uçarsam, oradan da tekrar Darwin’e dönmek zorundayım. Aynı şekilde Brisbane’den Darwin’e ulaşım da çok zor.

3.500 km civarındaki kara yolunu göze almanız veya uçmanız gerekiyor. Her şekilde oldukça masraflı olduğundan Great Barrier Reef’i göremeden Avustralya’dan ayrılacağım galiba.

Avustralya’nın doğu kıyılarında bulunan bu resif, nefes kesici güzellikte ve uzaydan bile görünebiliyor. Bu mercan kayalıklarında dalış rüyam başka bir zamana kalacak. Aynı şekilde Fiji’de de dalış hayalim gerçekleşmemişti. Darısı artık Endonezya veya Malezya’ya diyelim. Acısını oralarda çıkarırım diye düşünüyorum.

İlan panolarında Brisbane ve Cairns için makul transfer seçenekleri olmadığından, Yeni Zelandalı arkadaşım Laurie ile birlikte Darwin’e gitmeye karar verdik. Bunun için de motorhome kiralamaya karar verdik.

Dün gerekli rezervasyon ve ön ödeme işlemlerini yaptıktan sonra, Avustralya’nın ünlü sitesi Gumtree‘de ilanımızı yayınladık, yine YHA Darwin hostelinin ilan panosuna da rotamızı ve iletişim bilgileri astık. Alice Springs’ten Darwin’e gidişte, yakıt masrafını bizimle paylaşabilecek 4 kişilik daha yerimiz var. Alice Springs’te bulunan diğer 2 hostele de gidip onların panosuna ilanımızı astık. Artık sonraki rotam belli: Darwin.

Alice Springs’te bulunma nedenim olan Uluru ziyareti için de aynı şekilde araç kiralamayı ve bize katılmak isteyenler için de ilanları yayınladık. Bizim gibi Uluru’ya gitmek isteyen ve Jeep’i olan iki Avustralyalı çocukla görüştük. Her birimiz bir depo yakıt doldurmak şartıyla Uluru’ya birlikte gitmeye karar verdik, ancak bizim en geç Perşembe Alice’te olmamız gerektiğinden, akşama doğru gençler mesaj atarak, Uluru’da daha çok vakit geçirmek istediklerinden birlikte gidemeyeceğimizi ilettiler, bu da bizim zaman keybetmemize neden oldu.

İlanımızı panoya asarken, panodaki ilanları gözden geçiren Kanadalı Shelly ile görüştük. Bizimle Darwin’e gelmek istiyor ama yetişmesi zor görünüyor. O da bizim gibi Uluru’ya gitmek istiyor ve bir ekibe dahil olmak için anlaşmış. Eğer yetişebilirse Darwin için bize katılacak.

İnternetteki Darwin’e gidiş ilanımızı gören Avustralyalı Benjamin ile yazışmamız sonucu Darwin’e bir yol arkadaşı garantiledik. Benjamin yine bize katılıp Uluru’yu gelmek istediğini de söyleyince, yarın sabah erkenden otomobil Uluru’ya gitmeye karar verdik. Yarınki rota Uluru-Kata Tjuta National Park.

Day 321, AU:66, Alice Springs, Australia, 20 Haziran 2011, Pazartesi

Önceki blog yazısıAvustralya’nın Göbeğinde: Alice Springs
Sonraki blog yazısı600 Milyon Yıllık Kutsal Kaya: Uluru I
Seyahat Yazarı, Blogger. “Yolda olmak” duygusuna âşığım Aslında veteriner hekimim, ayrıca bilgi yönetimi okudum, marka yönetimi üzerine MBA yaptım. 14 yıl çalıştığım şirketimle yolum 2009'da ayrılınca, tekrar bir işe girmek yerine hayallerinin peşine düşüp, uzak masal ülkesi Yeni Zelanda’ya gittim. 22 ay boyunca ülkeye dönmeden Okyanusya ve egzotik Asya ülkelerinde seyahat ettim. O zamandan bu yana tam zamanlı seyahat edip gezi rehberleri hazırlıyorum.

DÜŞÜNCELERİNİZİ PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın