Mısır’ın Kızıldeniz kıyısındaki keyifli bir atmosfere sahip, tatil ve eğlence şehri Hurghada’ya gidiyorum. Kızıldeniz’in batı kıyısındaki Hurghada, bir zamanların sakin ve kendi halinde olan balıkçı köyü iken, turizmle birlikte değişip-gelişmesiyle, Mısır’ın en önemli tatil şehirlerinden biri haline gelmiş. Bugün şehirde 100’den fazla otel ve resort bulunuyor.

Kumsal, deniz, güneş üçlüsünün keyfini çıkarmanın yanında, asıl odağım, Kızıldeniz’in altındaki zenginlikleri keşfetmek olacak. Zira burası okuduğum kadarıyla yüzme, şnorkelle dalma ve scuba dalış için de mükemmel bir yer.

Hurgada-vize

2004 yılında ilk dalışımı yine Mısır’ın Kızıldeniz’e kıyısı olan diğer güzel bir şehri Şarm El-Şeyh’de yapmıştım. Aradan geçen 10 yılın ardından tekrar Kızıldeniz’de dalmak Akabe şehrine nasip oldu. Daha geçen ay Akabe’nin ılık sularında Şubat ayı olmasına rağmen dalış yapıyordum.

Hurghada, 4 mevsim tatil ve dalışın yapılabileceği bir şehir. Uzun ince kumsalları, insanı şımartan hizmet sunan resortlar, palmiye ağaçları ve muhteşem denizi ile ilgileri üzerine topluyor. Türk Hava Yolları’nın buraya direk seferlere başlaması ile Türk turizminin de ilgi odağı olmuş.


Hurghada
Photo by Fraintesa.it @flickr

Hurghada’ya yakın 4500 yıllık tarihi ile dünyanın en büyük açık hava müzesi kabul edilen Luxor ile 20 yılda bir dağın içinin oyularak yapılmış, ancak Asvan Barajı yapımı nedeniyle orijinal yerinden taşınmış Ebu Simbel Tapınağı’nı ziyaret edeceğim.

Bir arkadaşımın mutlaka görmemi tavsiye ettiği El Gouna da listede olacak.

Hurgada ve çevresinde gezilecek yerler, yapılacak aktiviteler ile ilgili öneri ve tavsiyelere açığım. Yorum kısmından yazabilirsiniz.

4 YORUM 💬

  1. Sanırım Şarm ve Hurgada arasında kalmıştım, ama Hurgada daha sıcak geliyor. Giza ve Kahire’ye geçmek daha kolay olacak gibi. Hurgada’ya gideceğim 2 çocukla birlikte. Bakalım gelince deneyimlerimi yazarım.

  2. ilk fırsatta ben de gideceğim.. türk hava yollarının kampanyalarını takip ediyorum. özlem tunca ile dünyayı geziyorum programını internetten izlemeni tavsiye ederim. yararlı bilgiler bulacağına eminim..

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın