Napoli Körfezi’nin güneyinde, Sorrento’dan Salerno’ya kadar uzayan UNESCO Dünya Mirası, etkileyici Amalfi Kıyıları, yılda 5 milyondan fazla turist ağırlıyor. İtalya‘nın batı kıyılarında yer alan bu kıyılar insanı çarpan görselliğinden dolayı bir çok filme de konu olmuş. Positano kasabası da, Amalfi bölgesinin en gözde kasabalarından birisi. Sarp kayalıklarda rengarenk, pastel renkli evlerin inci gibi dizildiği Positano, limon kokan dar sokaklarında dolaşmak büyük bir keyif.

Gürültü patırtıdan uzak, insan ruhunun dinlenebileceği, nefis manzarasıyla insanı kendinden geçiren bir yer Positano. Her an her yerde karşınıza çıkan manzara, limon bahçelerinin ve begonvillerin süslediği nefis sokaklar çok göz alıcı. Her an durup insanın fotoğraf çekesi geliyor, ki ben de öyle yaptım.

Positano-Yapilacak-Seyler

Positano gezilecek yerler

Burada yapmanız gereken tek şey tüm sokaklarında dolaşmak, gözünüzü ve ruhunuzu doyurmaktır diyebilirim. Amalfi Kıyılarında yapılacak etkinlikler için Positano güzel bir başlangıç noktası. Güneş, deniz, kum tatili için de ideal bir yer. Masmavi Akdeniz’e bakan plajlarında yüzmek de mümkün. Merkezde yer alan plajın adı Spiaggia Grande, 300 metre uzunluğunda, siyah kumlu. Yaz döneminde çok kalabalık ve pahalı. Plajdan Positano’nun görüntüsü bir başka güzel.

Fornillo koyunda, volkanik yapısından dolayı siyaha çalan gri renkteki kumlarıyla Fornillo Plajı yüzmek ve güneşlenmek için tercih edilebilir. Hem daha az kalabalık, hem de diğerinin yarı fiyatına. Casa Celeste’den plaja 440 basamağı inerek ulaşıyorsunuz. Spiaggia del Fornillo’dan Spiaggia Grande plajına uzayan yürüyüş yolu enfes.

Ayrıca Positano yakınında Li Galli adında bir plaj daha bulunuyor. Denizinin pek de durgun olmadığını söyleyeyim. Plajlar ücretsiz, ama şezlonglar ve şemsiyeler plaja dizilmiş kafeler tarafından işletiliyor. Şezlong ve şemsiye için de hatırı sayılır bir ücret ödemeniz şart. (8-12€). Kumsalların çok çakıllı ve taşlık olduğunu hatırlatayım.

Sanatseverlerin ilgi gösterdiği James Martin’in Positano Resim Galerisi; mimari özellikleriyle öne çıkan İtalyan çinisiyle yapılmış Positano Santa Maria Kilisesi, Via Cristoforo Colombo caddesi Positano gezilecek yerler arasında. Positano’nun kalbi Marina Grande çok canlı. Kasabanın zirvesindeki Montepertuso’nun harikulade manzarası var.

Positano-Plaj

Positano’dan hem kıyı şeridi boyunca hem de içeri doğru çok güzel yürüyüş rotaları da bulunuyor. Dik yamaçların ardından denize doğru uzanan birbirinden güzel koylar nefesinizi kesiyor.

Yakınlardaki küçük adacıklarda, güzel sesleri ile şarkılar söyleyerek denizcileri baştan çıkarıp kaçıran Sirenlerin yaşadığına inanılıyor. Kıyıdan bir tekne kiralayarak deniz kızlarının yaşadığına inanılan mağaraları keşfe çıkın.

İtalyan lezzetlerine meraklı olanlar için ise Sorrento Yemek Okulu’na yazılabilir, İtalyan yemekleri pişirmeyi öğrenebilir. Dersleri daha iyi anlamak için temel düzeyde İtalyanca ve İngilizce bilmeniz gerekiyor.

Gün batımında Positano’yu kızıla boyayan; sanatçı ve yazarlara ilham veren gün batımlarını izlemeyi unutmayın. Deniz kıyısındaki kafeler pek keyifli; dükkânlarda alışveriş yapabilir yada Spiaggaia Grande boyunca sıralanan restoranlarda leziz deniz ürünlerinden tadabilirsiniz.

Positano-Sokaklari
Positano Sokakları

Amalfi kıyılarında bulunan diğer köyleri günübirlik ziyaret etmek yapılacak şeyler arasında. Bir çok filme konu olmuş, film seti tadındaki muhteşem manzarasıyla tekrar gelme hissi uyandıracak Positano’dan ayrılmadan önce, İtalya’da görülmesi gereken en güzel kasabalarının olduğu Amalfi Kıyılarını keşfedin.

Denize paralel uzanan dağların yamaçlarında kurulmuş olan Positano, Praiano, Conca Dei Marini, Amalfi, Atrani, Ravello, Minori, Maiori ve Vietri Sul Mare kasabaları, Amalfi Kıyıları boyunca inci gibi sıralanıyor. Uçsuz bucaksız bir maviliği çevreleyen limon kokulu bu kıyılar manzarasıyla büyülüyor.

Positano
Positano

Dünyaca ünlü antik kentler Pompei ve Herculaneum görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Pompeii ve Herculaneum Antik Kentleri, Vezüv Yanardağının MS 79’da patlamasıyla küller altında kalmıştı.

Sorrento, İtalya’da gördüğüm en şirin kıyı şehirlerinden diğer birisi. Dağların arasındaki düz bir alana kurulmuş. Harikulade bir kıyı şeridi var. En güzel manzara ise Marina Grande’ye yukarıdan bakmak.

Capri Adası’na her saat başı feribot kalkıyor veya Capri turu satın alabilirsiniz. Daha az popüler olan Ischia Adası’na da vakit ayrılabilir.

Ravello, bölgenin sanata ev sahipliği yapan, denize tepeden bakan görmeye değer bir diğer yer. Sahili olmayan küçük kasaba Ravello, deniz seviyesinden 350 metre yükseklikte dik yamaca kurulu. Manzara aklınızı başınızdan alıyor.

Sorrento Marina Grande
Sorrento Marina Grande

Positano otel önerisi: Positano otel seçenekleri için tıklayın.
Napoli Otel önerilerim: Royal Continental, Hotel Santa Lucia, Holiday Inn
Sorrento otel önerim: Hotel Michelangelo Sorrento

Amalfi, görülmesi gereken yerler arasında yer alıyor. Amalfi Kıyılarına adını veren Amalfi, çok huzurlu ve büyüleyici güzellikte bir yer. Ortaçağ mimarisinin mükemmel örneklerini görmek mümkün. Burada hemen her evin etrafında limon bahçeleri var ve limonlar normal boyutun iki misli büyüklüğünde.

Positano-Neler-Yapilir
Positano, İtalya

Positano’da kaliteli diyebileceğimiz çok şık butikler var. Via Christoforo Colombo ve Via Della Tartana sokaklarında, alışveriş için en gözde butikler sıralanıyor. Küçük lüks dükkanlar, resim ve sanat galerileri, hediyelik eşya satan dükkanlar gezilebilir.

Burada sıkça bulunan limon ağaçlarından dolayı limon ile alakalı bir çok şeye rasgelebilirsiniz. Limoncello, Amalfi Kıyılarında oldukça popüler bir içecek. Hem denenebilir hem de hediyelik olarak alınabilir.

Güney İtalya turu yapmayı düşünenler için Napoli, Pompei, Sorrento, Positano ve Amalfi nefis bir rota olur. Seyahate Napoli’den başlanılmasını tavsiye ediyorum. Türk Hava Yolları haftanın her günü Napoli’ye, İstanbul’dan karşılıklı tarifeli seferler düzenliyor. Napoli’de en az bir kaç gün geçirdikten, sonra Amalfi kıyılarını keşfe başlamalı.

6 YORUM 💬

  1. İtalya kuzeyinden güneyine birbirinden farklı tatil seçenekleriyle insana huzur veriyor.
    Neresinden başlayacağım diye soranlara iyi bir öneri olabilir. Fotoğraflar o kadar cezbedici ki. Güneyden devam etmek lazım!

  2. Geçen yıl gittik buraya. Öyle güzel, öyle romantik bir yer ki… Ben İtalyanlari çok sicak kanlı buldum, mükemmel insanlar. Hepsi tam bu manzara gibi, rengarenk.

  3. İtalya’nın her tarafı bir harika. Bunlari anlatım ve video tarzında yapsanız çok daha güzel olacak, belgesel gibi. Olmaz mı? Bizler de sizinle birlikte gezmis oluruzi

💬 DÜŞÜNCELERİNİZİ BENİMLE PAYLAŞIN, YORUM YAZIN!

Lütfen yorumunuzu yazın
Adınızı buraya yazın